Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Windows 7 ОЕМ - преинсталация

Препоръчан отговор

преди 3 часа, DarkEdge написа:

Можеш и да редактираш ei.cfg и да зададеш OEM канал - така би изглежда Professional ОЕМ:

[EditionID]
Professional
[Channel]
ОЕМ
[VL]
0

Да разбирам ли, че след тази промяна на ei.cfg в Win7_Ult_SP1_English_x64.ico, инсталацията ще тръгне като Professional ОЕМ и съответно ключът ми с този вариант да е най-успешния начин да стане? Ако е без значение, триенето е по-лесния начин?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, или ако изобщо премахнеш ei.cfg. Дори да го направиш с инструмента, предложен от @psytrip - ei.cfg Removal Utility - отпада необходимостта от използване на инструмент за редактиране на iso файла.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК, избирам си някой от вариантите и действам като си купя новия SSD диск. Благодаря на всички за отделеното време и ценни за мен отговори! Научих нещо ново!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 3 седмици по-късно...

Здравейте отново,

Купих си новия SSD диск 120gb, който искам да го направя GPT и на него да инсталирам Windows 7 Professional 64 bit. Имам UEFI и мисля да ползвам тази тема. Диска ще го ползвам само за ОС и за това искам само един партишън, а стария HHD диск за данни, с HP probook 4530s съм. След като бутна Win-a, ще вляза в cmd  и мисля да изпълня долната поредица от команди, но не знам convert gpt къде трябва да се изпълни и дали цялата последователност изобщо е правилна? Както и дали след това дали ще имам проблеми с инсталирането в GPT на ОЕМ сертификата HPQOEM_V2.1_Cert.xrm-ms, който съм извлякъл предварително от tokens.dat?

diskpart
list disk
select disk 1(или цифрата която е SSD diska)
clean
convert gpt (тук?) - според мен би трябвало да е тук?
create partition primary align=1024
format quick fs=ntfs
active
convert gpt (или тук?)
list partition
exit
exit

Редактирано от popopa (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

diskpart
list disk
select disk 1(или цифрата която е SSD дискът)
clean
convert gpt
create partition primary align=1024
format quick fs=fat32
active
exit
exit

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, DarkEdge написа:

format quick fs=fat32

Защо fat32, не е ли при Windows по добре ntfs?? И най-важното къде се слага в последователността convert gpt?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Защото под GPT стил не може само ntfs файлов формат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, DarkEdge написа:

Защото под GPT стил не може ntfs файлов формат

Това е само за boot дяла, другия си го остави NTFS.

"format quick fs=fat32"

малко беше изял една буква.

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?76993-Guide-How-to-install-windows-8-8-1-10-The-proper-way-(UEFI-based-installation)

тук има много хубаво писано по въпроса как да се инсталира Windows 8 и нагоре под UEFI.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Радослав Матев написа:

Това е само за boot дяла, другия си го остави NTFS.

При гореописания бач се създава само един дял. В процеса на инсталиране инсталаторът (каква тавтология) ще си създаде нужните дялове.
Да, прав си за изядената буква, сори. Коригирано е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, ама както го беше написал, аз първоначално помислих, че няма как да подкараш NTFS дял под UEFI. Предполагам и затова следващия коментар беше "защо fat32"... Най-добре е написано в този линк, който съм дал, аз първия път като правих UEFI инсталация от там гледах :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да се създадат и двата дяла:

Цитат

select disk 1
clean
convert gpt
create partition primary size=100 align=1024
format quik fs=fat32 label="Boot"
active
create partition primary
format fs=ntfs label="Windows" quick
assign letter C

преди 9 минути, Радослав Матев написа:

няма как да подкараш само NTFS дялове под UEFI

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да задам още един въпрос, белким някой ме отрази тоя път - тоя лаптоп хубаво има UEFI режим на фърмуера, ама има ли CSM модул, че да тръгне windows 7 с UEFI?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Радослав Матев написа:

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?76993-Guide-How-to-install-windows-8-8-1-10-The-proper-way-(UEFI-based-installation)

тук има много хубаво писано по въпроса как да се инсталира Windows 8 и нагоре под UEFI.

Благодаря, много полезна статия, светнаха ми някои неяснотии.

В какво се изразява сложноста при Windows 7?

преди 4 часа, DarkEdge написа:

format fs=ntfs label="Windows" quick

не трябва ли да е format quick fs=ntfs label="Windows" , както при format quick fs=fat32 label="Boot" ?

преди 2 часа, hudyr написа:

Да задам още един въпрос, белким някой ме отрази тоя път - тоя лаптоп хубаво има UEFI режим на фърмуера, ама има ли CSM модул, че да тръгне windows 7 с UEFI?

Преди да пиша доста четох и попадах, че този GSM модул трябва е изключен, но аз не намирам подобно чудо в моя фърмуер. И как да разбера дали има, къде да търся?

IMG_7206 [50%].JPG

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Шефе, GSM е съвсем друго нещо. Аз те питам за CSM - Compatibility Support Module. И не, не трябва да е изключен, щом искаш windows 7 да зарежда и работи с UEFI. Ако нямаш CSM, забрави да подкараш 7 с UEFI. Караш си на Legacy.

Като цяло, гимнастиката ти с UEFI и GPT дялове е излишна. Имаш ли 2TB+ дисково пространство? Надали.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://blogs.technet.microsoft.com/askcore/2011/05/31/installing-windows-7-on-uefi-based-computer/

https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/boardsandkits/Windows-7-UEFI-Installation.pdf

https://www.sevenforums.com/installation-setup/406288-difference-uefi-legacy-bios-win7-64bit.html

Ако имаш "secure boot" трябва да е изключено. Общо взето, както каза по-горе @hudyr, тази гимнастика ти трябва ако имаш над 2TB диск и искаш да заредиш Windows от него.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радослав, това е от първия ти линк.

OS on a GPT formatted disk, booted with UEFI, is BETTER THEN MBR & BIOS !
Why ?

• Way Faster OS boot (I.E POST), with NO blinking underscore !
  • Better (auto) chances to recover info from bad/damaged sector/block !
    (Partition table is redundantly stored, checked using CRC)
  • No 2TiB limit on HDD size
  • and MORE: READ MORE HERE & HERE

Това което искам да постигна е повече скорост при зареждане, ако е възможно изобщо да стане след като ми казахте горното за CSM и "secure boot", ще огледам пак.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Радослав Матев написа:

Ако имаш "secure boot" трябва да е изключено.

Не съм сигурен, че с изключен Secure Boot ще може да стартира в UEFI.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако искаш наистина бързо зареждане слагаш Windows 10, въпреки че ако е от SSD разликата ще е най-много 5-6 секунди. Ако смяташ, че разликата от 2-3 секунди POST ще ти е полезна, давай.

преди 6 минути, DarkEdge написа:

Не съм сигурен, че с изключен Secure Boot ще може да стартира в UEFI.

Ако не го изключи, няма да може да подкара Windows 7. UEFI си работи и с изключен Secure boot, пробвал съм. Даже ми се е случвало Linux да не иска да се инсталира заради включен Secure boot, след изключване всичко си тръгна нормално.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване