Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.По препоръка на приятел пускам тема тук по моя проблем, тъй като в интернет и международни форуми не открих решение.

Компютър (възрастен) : MB: Asus P5G41T-LX3,  CPU : Quad Core Q9505 2.83Ghz ,  6GB DDR3 1333Mhz Corsair XMS3 ,Video : Nvidia GTX560 Gigabyte. Захранване : 500W Cooler Master.

Проблема е следния.

След като вдигна процесора над 3Ghz , компютъра не иска да зареди Windows.В BIOS все още показва SSD диска и HDD диска.Ако го вдигна над 3.1Ghz направо спира да намира SSD-то и като цяло SATA устройствата.

Стандартно процесора е 2.83Ghz , до 2.97Ghz всичко си работи нормално. Като мина границата от 3Ghz и спира да boot-ва windows или изобщо  не детектва SSD-то.

Някой сблъсквал ли се е с този проблем и имали решение на него ?

П.П.Преди да сложа Q9505 дъното беше с C2D E8400, който съм го вдигал и до 4Ghz и всичко си работеше.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потърси опция в биос-а за честотата на pci-e шината. Най-вероятно е на auto. Задай я на 100мхц. Точно заради нея се губят sata контролери.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тествах и положението е по-зле. Когато сложа на PCi-E нещо различно от Auto , компа не изгрява изобщо. Пробвах на 100 , на 95 и дори на 90, не изгрява изобщо компютъра.

Някакви други предложения или аз не правя нещо както трябва ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори при всичко друго на default? Пробвай да заредиш всичко на default и да промениш само PCI-Е от Auto на 100. Пак ли забива?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съотношението  бъс спиид на процесора  към пи си ай експрес шина трябва да е  3  към  1 !

Пример 360 бъс спиид    към    120 пи си ай експрес шина !

Ръчно задайте стойностите !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Уикенда не можах да го тествам, днес следобяд след работа ще тествам и ще кажа резултата. Ще пробвам и точно примера от колегата горе  360 / 120. Преди това ще ресетна биос-а и ще опитам да го запаля само със стойност на PCi-E.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След тест преди малко.

Default Reset BIOS-а и сложих само PCi-E шината на 100 - запали си компа.

След това направих и bus speed на 360 , PCi-e на 120 и отново не запали компа.Явно не мога да уцеля точното съотношение.

Дайте някакъв пример, с който да пробвам.

Default стойноститие на cpu-то са 333mhz bus speed x 8.5 множител = 2,83.

Гоня резултат от 377 или 366mhz.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът ви не е от съотношението !

Вероятно трябва да пипнете и волтажа  на процесора !

Внимавайте !

Увеличавайте с малки стойности !

Проверете и колко е разрешения максимален волтаж !

VID Voltage Range 0.8500V-1.3625V

https://ark.intel.com/products/42920/Intel-Core2-Quad-Processor-Q9505-6M-Cache-2_83-GHz-1333-MHz-FSB

Овърклок на процесора не дава никаква полза !

Аз дори намалих  множителя на процесора !

Повечето нови приложения  се възползват от мощните видеокарти !

Ще дам пример със една игра !

Изключвайки вертикалната синхронизация увеличих фреймовете в секунда няколкратно !

Ползата не е само при игрите !

Вие си знаете !

преди 29 минути, Мирослав Методиев написа:

След тест преди малко.

Default Reset BIOS-а и сложих само PCi-E шината на 100 - запали си компа.

След това направих и bus speed на 360 , PCi-e на 120 и отново не запали компа.Явно не мога да уцеля точното съотношение.

Дайте някакъв пример, с който да пробвам.

Default стойноститие на cpu-то са 333mhz bus speed x 8.5 множител = 2,83.

Гоня резултат от 377 или 366mhz.

Има ли резултат !

https://www.scan.co.uk/images/shops/intel/Intel_Q9550_Core_2_Quad_basic_overclocking_guide.pdf

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не забравяйте съотношението  бъс спиид на процесора към ФСБ шината 1 към 4

Пример процесор бъс спиид 377   ФСБ шина  1508

Има ли резултат !

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвах с вдигане на волтажа с +0.050V , не тръгна пак и не посмях да го вдигна още, тъй като бях сложиш шината на 366 бъз и 100pci-e.

Вече почвам да си мисля, че проблема идва от самото дъно.Реално то не може да държи компонентите, тъй като  всичко работи на горните граници на дъното.РАМ паметта е 1333mhz , повече от това не може дъното и като я вдигна над 1420 и умира.При CPU-то нещата са сходни и мисля да спра с опитите, тъй като най-вероятно ще завършат фатално за компютъра.

Ще го ползвам на 2.98GHz и 1420mhz на РАМ. Само да спомена, че лично аз разлика намирам.Играя само една игра и в нея разликата е доста голяма спрямо фабричните стойности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Мирослав Методиев написа:

Пробвах с вдигане на волтажа с +0.050V , не тръгна пак и не посмях да го вдигна още, тъй като бях сложиш шината на 366 бъз и 100pci-e.

Вече почвам да си мисля, че проблема идва от самото дъно.Реално то не може да държи компонентите, тъй като  всичко работи на горните граници на дъното.РАМ паметта е 1333mhz , повече от това не може дъното и като я вдигна над 1420 и умира.При CPU-то нещата са сходни и мисля да спра с опитите, тъй като най-вероятно ще завършат фатално за компютъра.

Ще го ползвам на 2.98GHz и 1420mhz на РАМ. Само да спомена, че лично аз разлика намирам.Играя само една игра и в нея разликата е доста голяма спрямо фабричните стойности.

Не забравяйте съотношението  бъс спиид на процесора към ФСБ шината 1 към 4

Пример процесор бъс спиид 377   ФСБ шина  1508

Има ли резултат !

Ако става дума за игри и повече кадъра в секунда изключете вертикалната синхронизация !

Разбира се има и други трикове !

От мен толкова !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Играта е CS:GO , която е по процесорно ориентирана и повече залага на cpu производителността.Да трябва й видео , направил съм и оптимални настройки като цяло на графиката.

Тествам с cpu на 2.83гхз и след това на 2.98гхз и с 2-те работи с около 120 кадъра , но при 2.98 някак си е по-плавно.

Оставям го така, благодаря все пак за съветите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

60 кадъра в секунда е повече от достатъчно при шутърите !

Над 60 кадъра  си е прахосване на ресурси !

Мониторът е 120 херцов  ето защо ви изглежда плавно !

Получава се вертикална синхронизация !

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ясно, че като изключиш вертикалната синхронизация ще ти се увеличат кадрите, особено на 60 херцов монитор. А това CS-go или каквото е там, дето и на вградена карта се играе, с някоя по-мощна карта сигурно изкарва и 300 кадъра. Нормално е с увеличаване на честотата на процесора да се вдигат и кадрите, особено ако е някоя видеокарта, която процесора не смогва да я захрани, като му вдигнеш честотата му увеличаваш производителността и от там прави повече изчисления за същото време и успява да изкара и повече кадри. Ако ще и 200 херцов да е монитора, като му подадеш 20 кадъра няма как да стане плавна картината -  колкото повече кадри, съобразени с максималната честота, толкова по-плавна ще е картината.

@Gregory House прочети малко за какво се използва VSync и подобните функции.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде сега, хем не иска да научи нещо ново, хем се сърди??? Поне да не дава грешна информация, като не разбира.

@ Gregory House маймуни ще викаш на роднините си!!!

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.