Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Моля, кажете ми в кое да инвестирам - в CPU или GPU за рендъринг, анимация , ефекти и прочие видеообработка?  С кое ще рендвам по-качествена картина ? Нищо не ми е ясно. Ама нищо! Затова имам нужда от вашата помощ, за да не си хвърля парите инветирайкив погрешното. Искам да се занимавам с правене на анимация и имам тонове материал за няколко филмови проекти снимано през годините. Искам да им сложа яко ефекти, много обработка, амааа многоо, пустини, планини внушителни гледки... и ще ги рендвам , което щее много много рендване -2Терабайта видео от 60-ина държави.  снимано с канон eos 550+tamron17-55. Скоро и с 4к идеокамеря планирам да почна видеоблог.

Доколкото намерих инфо с gpu се рендва по-бързо отколкото със cpu, но със GPU давало повече шум, по-лошо качество. Вярно ли съм разбрал от този линк или не? При всички gpu ли дава шум или само при gpu с CUDA (nvidia)? При amd gpu дава ли същият шум или не?  Ako gpu-то дава винаги шум няма смисъл да инвестирам в още няколко скъпи gpu (вече имам R9 290x де факто). Има ли неща във видеообработката при които с gpu ще се справя по-качествено, по-добре отколкото cpu? Ако използвам комбинирано gpu +cpu ще ми дава ли шум в картината както при самостоятелно gpu прави шум в картината? 

Сега имам един сървърен cpu звяр (xeon x5670) на 3,2Ghz при работещи и 6-тте физически ядра и 12 логически. И се чудя с него да сглобя ли workstation конфигурация за видеообработка или не. Сървърните дана за него поддържат до 1333Mhz, което не знам няма ли да му е бавно спрямо 2133Mhz която поддържат клокърски обикновени дъна, на които мога обаче само 1 процесор , но пък мога да го клокна на 4,3Ghz. На сървърното дъно мога да му навра над 100ГБ рам.  Не знам в кое да инвестирам в сървърно или обикновено дъно... Ако процесорната мощ с много ядра не ми носи повече качество няма смисълда инвестирамв двупроцесорното  сървърно дъно и да си взема едно обикновнео клокърско. Освен ако многото обем рам няма да ми помогне някак? на обикновено клокърско дъно мога макс 24гб да вкарам. Имам ли полза от голям обем рам или честотта на рама да гоня?  Моля обяснете ми и ми помогнете да реша в какво даинвестирам преди да съм си дал парите в погрешната инвестиция :( 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Рендосвам" за кеф със Сони Вегас разни видеота, направени с телефон или екшън камерка. Доколкото съм разбрал/чел колкото ти е по-голяма мощта на ЦПУ и ГПУ, толкова по-бързо ще ти обработи клипа/филма в твоя случай/.

За качеството май е това , което е написано от Пламен–П-80.

Поздрави!!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

По принцип повечето рендъри ползват процесора, има и такива, които ползват и видеокартата също, но става гума за скъпи карти. Понеже пишеш за рендъринг, предположих, че става дума за 3д такъв, но от поста ти прилича повече на видеообработка?
Аз също имах подобно терзание, но за компилиране и ми стана ясно, че не е ясно, та и досега правя проби, но при всички случаи зависи от конкретната програма - дали ползва всички ядра, дали разчита повече на синглекоре или на мултикоре, дали се влияе от скоростта на диска, на рам-а и прочие. Можеш да потърсиш в нета сравнения на рам, процесори и т.н, но мисля, че сегашната ти машинка с ксеон ще ти даде добри резултати, евентуално на същото дъно може да слоших i7, модела, който има най-мощен сингъл/мултикоре според каквото те устройва. Някои програми са така, други онака.
Това врей е за 3д, но доколкото знам, хората, които се занимават с 3д, инвестират в процесори, а ако трябва повече мощ се свързват няколко компота в мрежа и рендват заедно дадена задача. При условие, че не си наясно, по-добре не бързай да трошиш пари. Още повече щом питаш така, явно досега не си го правил и ще трябва да се поблъскаш доста със софтуера първо, за което и пентиум ще ти свърши работа.

За шум при рендване с врей с гпу чувам за пръв път, това ми звучи идиотски, нещо като лош аудиозапис заради малък монитор, но с врея не се познаваме много, ползвам ментъл рей :)

Ако търсиш максимална производителност, много трудно ще го докараш, понеже горната граница е много нагоре и сумата ще я докараш до 5 цифри, а може да си напълниш спалнята с 20-30 машинки такива в мрежа като изкараш първия милион.

Редактирано от otark (преглед на промените)
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.