Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте. Компютъра ми е с 8 GB RAM, I3-6100 и 1 TB HDD. Дъното ми ASUB B150M-PLUS поддържа SSD ( 1 x M.2 Socket 3, , with M key, type 2242/2260/2280 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*1 ). Запитах по е-мейл голям магазин за компютри за малък диск за OS и от там ми казаха, че не поддържали 32 или 64 GB дискове, а само 128 GB (A-DATA Ultimate SSD SU800 128GB M.2 2280 -  109лв с ДДС). Бихте ли ми помогнали да намеря отговор на следните въпроси:

1. Като домашен потребител ползвам компютъра само за браузване в Интернет. Филмите си ги свалям на харда и от там на USB3 флашка си ги гледам на TV. По време на използването на пс, заетата RAM се вдига до около 2 GB (25 %) . Като цяло машината работи много бързо (че аз изобщо натоварвам ли я). В такъв случай нуждая ли се от SSD диск? Да, дъното го поддържа и пари ще се намерят ако трябва, но ще усетя ли видим ефект от прехода? Малко ме побутна и статията в калдата, където се казва, че с последните ъпдейти срещу Meltdown and Spectre, системата се забавяла. Интел и те били изкарали тестове, че забавянето при 6-тото поколение процесори било до към 21 %. Но това нямало да се усети толкова, ако сме имали SSD диск?

2. Ако отговора на първия въпрос е положителен, до колкото разбрах на SSD трябва да инсталирам само OS, в моя случай Linux Mint, a swap и /home ще си останат на HDD, като GRUB ще се инсталира на HDD?

3. Тази точка е експериментална. В момента на HDD имам на 4 дяла, на единия LM 18.3 Mate (/home е при /root), а на другия Cinnamon (/home е на отделен партишън) и swap. Свалените филми и файлове и през 2-та линукса водят до големият сторидж. Когато ми омръзне Cinnamon, работя за разнообразие през Mate, като само си копирам от сториджа .mozilla и си ползвам в Mate. Тука не ми е много ясно следното: Казва се че не трябва да има много записи на SSD, а аз един вид ако направя и тук партишън за Mate и като копирам .mozilla и като си слагам отметки и т.н. ще навреди ли това на SSD? От време на време ако на партишъна на Mate го заменя с друг линукс ще "изтъркам" ли SSD от записи?

Може нещо да изпускам още, но като цяло горното е основното. Благодаря.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма смисъл... ползвай го така!

Излишни пари на вятъра!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD-то ми май вече ще стане на три години като е основен (нямам HDD) а гаранцията му е пет години. 

Имам ли нужда от SSD вместо HDD при положение че е значително по-скъпо и това при положение че съм го купувал преди цените да скочат - НЕ.

Ако след изтичането на гаранцията се скапе бих ли си купил пак и то на по-високите цени - ДА.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не усещаш забавяне на системата и най-вече ако не ти трябва OS да ти стартира за секунди (10-15) средно и да отваряш Firefox за 2-3 секунди, тогава не ти трябва SSD. Това с "изтъркванията" на SSD толкова е наплашило хората, че е станало нещо като мит - всеки, който вземе такъв диск и постоянно пуска теми и прави какви ли не хватки/схеми, само и само да ограничи записите, което е абсолютна глупост. Имам 3 SSD диска, като първия ми е 120 GB ADATA, която съм я ползвал над 3 години и незнам колко записи има. Работи си перфектно, а процента и оставащ живот е почти 90 - като е тръгнало ще ме надживее. Другите дискове са още по-добре - Samsung Evo 850 500GB - почти 20 TB записи и оставащи 98% живот. Третото е Micron 1100, 250GB, над 3 TB записи, почти 200 дена е ползвано и все още го дава 99%. Така че за най-сигурно си прави архив на важните неща на по 2-3 места, дори и онлайн и си гледай кефа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, винаги има полза от ссд диск и ще усетиш разлика на всяка една машина и въобще не мести нищо от ОС на друг диск, с цел да го пазиш!Те вече са и по-надежни от hdd дисковете,така че си заслужава тези 100тина лева отвсякъде.

Редактирано от Слави Маринов (преглед на промените)

• Харесва ми 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не слушай какво ти казват шаманите, че няма смисъл. Разликата, която ще усетиш от смяната на диска е в пъти, както искаш така го разбирай

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както вече са ти казали по-горе, не се хващай на този мит за краткия живот на дисковете. Моето дъно е същото като твоето, само че при мен е с h170 чипсет и i5 процесор.  Закачил съм му един intel 600p 128GB. Презаписвал съм го този диск сигурно над 200 пъти за 1 година + неизбежното писане на ОС по диска, статуса му на живот все още е 99% 

Бързодействието няма място за сравнение спрямо HDD. Аз лично докато тази технология се произвежда и ползва, няма да мина никога на HDD вече. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента се оглеждам за по-малък SSD диск, но да е все така бърз. Малко тези 128 GB ми идват много на фона на 7-8 зает от линукса. А по-големият обем идва респективно с по-висока цена. Шегувам се с колегите, че не ме грее много, ако резервоара на колата ми от 50л стане на 500, като в джоба имам все така  20 лв. Но явно обема от 128 GB се налага като препоръчителен минимум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, svetliof написа:

обема от 128 GB се налага като препоръчителен минимум.

Не, просто по-малките размери вече масово не се произвеждат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал, нали SSD е препоръчително само за OS? Как да запълня 128 или 256 GB? От 3 години вече съм се разделил с Windows, а линукса заема смешно малко. Дори и сега в HDD сториджа от 1 TB е зает на 150 GB.

Както писах по-горе, материята за SSD не ми е ясна. В магазина на място разбира се ще ме посъветват, но аз не мога да разбера в разните онлайн сайтове SSD за лаптоп ли гледам или за моята дънна платка по type 2242/2260/2280? Но виждам, че показанията за скорост на четене/запис на по-големият обем са по-високи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, svetliof написа:

показанията за скорост на четене/запис на по-големият обем са по-високи.

Защото са правени с по-нови технологии
малък диск <>стар и бавен диск

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Слагай си всичко, което искаш да се зарежда и стартира максимално бързо. Инсталирани програми, игри, документи и каквото искаш. Аз поне така правя, другите дискове си ги ползвам за филми, инсталации и подобни неща, за които не ми трябва висока скорост на четене/запис.

преди 1 минута, DarkEdge написа:

Защото са правени с по-нови технологии

Е не е точно така.....там участват по-голям брой памети и като се разпредели информацията по тях скоростта е по-висока на запис, нещо като RAID0, примерно, въпреки че не е съвсем така.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Радослав Матев написа:

Е не е точно така.....там участват по-голям брой памети и като се разпредели информацията по тях скоростта е по-висока на запис

Ти сериозно ли?
В новите ssd  се ползват по-нови чипове - по-големи и по-бързи памети и по-бързи контролери. Е, те от това са и по-бързи и по-големи

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

Ти сериозно ли?
В новите ssd  се ползват по-нови - по-големи и по-бързи памети и по-бързи контролери. Е, те от това са и по-бързи и по-големи

Е къде го измисли това? Как разликата между запис на един и същ модел диск 120, 250 и 500+ GB е различна? Да не би да ги правят по различно време?

Ето тук може да видиш:

https://www.anandtech.com/show/10258/the-samsung-750-evo-120gb-250gb-ssd-review-a-return-to-planar-nand/7

долу на Write тест-а, как по-малките дискове записва с по-ниска скорост. При четене почти няма разлика при скоростите. Това при новите SSD гледам, че са го пооправили, но пак има разлики между 120GB и 240GB и нагоре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая се акцентиора на 32/64GB и по-големите дискове - по-големите дискове са с по-нови и по-бързи чипове.
Прочети си пак последния си пост!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами човека пита за 120 и 250 гигабайтови дискове и защо има разлики в скоростите, не е ли така? За колко големи става въпрос?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, Пуканчо0 написа:

Както вече са ти казали по-горе, не се хващай на този мит за краткия живот на дисковете. Моето дъно е същото като твоето, само че при мен е с h170 чипсет и i5 процесор.  Закачил съм му един intel 600p 128GB. Презаписвал съм го този диск сигурно над 200 пъти за 1 година + неизбежното писане на ОС по диска, статуса му на живот все още е 99% 

Бързодействието няма място за сравнение спрямо HDD. Аз лично докато тази технология се произвежда и ползва, няма да мина никога на HDD вече. 

"Аз лично докато тази технология се произвежда и ползва, няма да мина никога на HDD вече. "

За теб вече разбрахме че ще си на SSD. А ако някой, който ползва 10-20 ТЕРАБАЙТА за инфо какво би му препоръчал? SSD? Че то само 2 терабайта струва 2000 лева. А 20?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/16/2018 в 22:49, svetliof написа:

Здравейте. Компютъра ми е с 8 GB RAM, I3-6100 и 1 TB HDD. Дъното ми ASUB B150M-PLUS поддържа SSD ( 1 x M.2 Socket 3, , with M key, type 2242/2260/2280 storage devices support (both SATA & PCIE mode)*1 ). Запитах по е-мейл голям магазин за компютри за малък диск за OS и от там ми казаха, че не поддържали 32 или 64 GB дискове, а само 128 GB (A-DATA Ultimate SSD SU800 128GB M.2 2280 -  109лв с ДДС). Бихте ли ми помогнали да намеря отговор на следните въпроси:

1. Като домашен потребител ползвам компютъра само за браузване в Интернет. Филмите си ги свалям на харда и от там на USB3 флашка си ги гледам на TV. По време на използването на пс, заетата RAM се вдига до около 2 GB (25 %) . Като цяло машината работи много бързо (че аз изобщо натоварвам ли я). В такъв случай нуждая ли се от SSD диск? Да, дъното го поддържа и пари ще се намерят ако трябва, но ще усетя ли видим ефект от прехода? Малко ме побутна и статията в калдата, където се казва, че с последните ъпдейти срещу Meltdown and Spectre, системата се забавяла. Интел и те били изкарали тестове, че забавянето при 6-тото поколение процесори било до към 21 %. Но това нямало да се усети толкова, ако сме имали SSD диск

Забавянето няма да се усети толкова, ако процесора поддържа инструкциите PCID и INVPCID и ако се ползва Windows 10 (вместо предходните версии на Windows, защото там имало по-малко обръщания към ядрото). За Линукс не съм се интересувал как са нещата.

https://www.sqlskills.com/blogs/glenn/checking-your-intel-processor-features-regarding-the-meltdown-exploit/

Иначе ползата от SSD диск за системен е осезаема. Аз на старата ми система след като добавих SSD оценката за производителността скочи от 5.9 на 7.8. Вече 3 години го ползвам и имам само 5-6 TB писане по диска (макар и да бях направил някои оптимизации за удължаване на живота му). Истината е, че този диск би надживял повечето от механичните ми дискове (стига да не се прецака контролера). Хладен, безшумен и бърз. В момента е на 98% живот (2% паднаха преди време заради леко увеличилия се брой на #177 Wear Leveling Count атрибута в S.M.A.R.T.). В новата ми система дори оценката на диска скочи на 8.2, защото преди на старата го мъчих на SATA 2, но вече си е на SATA 3. Според мен инвестицията в такъв диск си заслужава, но все още само за системен. За Storage ще минат дълги години преди да станат на поносими цени.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Радослав Матев написа:

Ами човека пита за 120 и 250 гигабайтови дискове и защо има разлики в скоростите, не е ли така? За колко големи става въпрос?

Дали?

преди 2 часа, svetliof написа:

В момента се оглеждам за по-малък SSD диск, но да е все така бърз. Малко тези 128 GB ми идват много

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де, малко по-малки, но там е същото, че и по-зле. Въпроса е, че такива ще намери или залежала стока (60Gb и надолу), или втора употреба. Иначе и най-бавния да вземе, пак ще е много по-бърз от HDD, най-малкото заради много по-бързите скорости на достъп и липсата на механика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Освен ако не налети на модел с изключително ниски скорости (на запис) като 450/80 примерно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами дори и такъв да е пак ще види огромна разлика с HDD. Дори и на SATA1 контролер да го закачи. Единствено ако работи с много големи файлове ще му е евентуално по-бавен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах, не е само от това, ако те интересува потърси повече информация, ползвай google.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD Диск е 10 пъти по- Бърз от HDD Black.    Сега излязоха HDD Gold със 128MB кеш и 7 200 оборота на съвсем поносими цени. Линукса има само софтуер за интернет преглед на сайтове и рядко за Скайп. Няма за Рендеринг и 3D моделиране с видео обработка. Напълно Липсва технически инженерен софтуер , чрез който да изкарваш доход. При Линукс не ти трябва Бързодействие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, kalansuv написа:

SSD Диск е 10 пъти по- Бърз от HDD Black.    Сега излязоха HDD Gold със 128MB кеш и 7 200 оборота на съвсем поносими цени. Линукса има само софтуер за интернет преглед на сайтове и рядко за Скайп. Няма за Рендеринг и 3D моделиране с видео обработка. Напълно Липсва технически инженерен софтуер , чрез който да изкарваш доход. При Линукс не ти трябва Бързодействие.

Тези неща къде ги измисли? Единствено първото е донякъде вярно, но пак не е точно така.

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:3D_rendering_software_for_Linux

http://www.techdrivein.com/2011/08/5-open-source-3d-modelling-rendering.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.