Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Както казах, не е само от това, ако те интересува потърси повече информация, ползвай google.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

SSD Диск е 10 пъти по- Бърз от HDD Black.    Сега излязоха HDD Gold със 128MB кеш и 7 200 оборота на съвсем поносими цени. Линукса има само софтуер за интернет преглед на сайтове и рядко за Скайп. Няма за Рендеринг и 3D моделиране с видео обработка. Напълно Липсва технически инженерен софтуер , чрез който да изкарваш доход. При Линукс не ти трябва Бързодействие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам го от опит! Има SSD с което ще се молиш да беше механичен диск (не визирам 10000÷15000 оборотните).

Изпратено от моят LG-H815 с помощта на Tapatalk

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, kalansuv написа:

SSD Диск е 10 пъти по- Бърз от HDD Black.    Сега излязоха HDD Gold със 128MB кеш и 7 200 оборота на съвсем поносими цени. Линукса има само софтуер за интернет преглед на сайтове и рядко за Скайп. Няма за Рендеринг и 3D моделиране с видео обработка. Напълно Липсва технически инженерен софтуер , чрез който да изкарваш доход. При Линукс не ти трябва Бързодействие.

Тези неща къде ги измисли? Единствено първото е донякъде вярно, но пак не е точно така.

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:3D_rendering_software_for_Linux

http://www.techdrivein.com/2011/08/5-open-source-3d-modelling-rendering.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, *LZ4JW* написа:

"Аз лично докато тази технология се произвежда и ползва, няма да мина никога на HDD вече. "

За теб вече разбрахме че ще си на SSD. А ако някой, който ползва 10-20 ТЕРАБАЙТА за инфо какво би му препоръчал? SSD? Че то само 2 терабайта струва 2000 лева. А 20?

В темата става въпрос за малко SSD на което да се инсталира ОС, ако не сте разбрал тези примери с данните ги даваме за успокоение на питащия, че въпросните дискове са много по-здрави отколкото едно обикновенно HDD. А тези които съхрахяват и по 1000000ТБ информация, мен лично ми дреме на сайдера къде ги съхраняват, проблема си е тяхен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за 2000 лв. 2 терабайта съм го пропуснал, може да има и по-скъпи, но определено са по-евтини, ето пример за 2ТБ ССД:

http://nikem-bg.net/computer-components/SSD-Western-Digital-2TB-Blue-3D-NAND-SATA-III-WDS200T2B0A/ - Цена: 1252.52 лв. с ДДС

Може да има и по-евтини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Радослав Матев написа:

Това за 2000 лв. 2 терабайта съм го пропуснал, може да има и по-скъпи, но определено са по-евтини, ето пример за 2ТБ ССД:

http://nikem-bg.net/computer-components/SSD-Western-Digital-2TB-Blue-3D-NAND-SATA-III-WDS200T2B0A/ - Цена: 1252.52 лв. с ДДС

Може да има и по-евтини.

2 TB Hdd Blue e  най- много 125 лв. Има грешка в изписването. По- изгодно е Hdd Black + 5лв. или Hdd Gold + 10 лв.

току-що, kalansuv написа:

2 TB Hdd Blue e  най- много 125 лв. Има грешка в изписването. По- изгодно е Hdd Black + 5лв. или Hdd Gold + 10 лв.

преди 14 минути, Радослав Матев написа:

Може да има и по-евтини.

Да не твърдиш, че Hdd Blue  е по- скъп от Hdd Black.  За пример: Днес бях на пазар за тонер за лазарен принтер в центъра на София. Служител почна да ме убеждава, колко изгодно е: скенер + принтер + мастилено струен в едно цяло. Като чух съчетането скенер + принтер + мастилено струен заедно се уплаших. Отговорих му, че не съм паднал от Марс. Попитах го: Ти за луд ли си взел? Продавач - кулсултанта се насочи към други клиенти на магазина.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То тази тема си беше за SSD по принцип и май доста се отклонихме, така че предлагам, ако някой няма какво да добави към питането на автора, да не се обажда. Аз спирам :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Радослав Матев написа:

То тази тема си беше за SSD по принцип и май доста се отклонихме, така че предлагам, ако някой няма какво да добави към питането на автора, да не се обажда. Аз спирам :)

Съгласен. По- темата: SSD 120 GB  под Windows трудно ще го запълниш, НО е възможно. SSd 120 GB за  Windows e напълно достатъчно. SSD 120 GB за Линукс е напълно достатъчно. Можеш да го запълниш под Линукс, но Софтуера ще е в конфликт и няма да работи. SWAP дяла Задължително да е на място различно от SSD,  Например SWAP задължително да е върху HDD. Носят да ти го инсталират SSD в Солидна и Реномирана Компютърна фирма и там закупуваш най- евтиното SSD 120 GB. След година- две не се знае, какво ще излезе на компютърният пазар. SSD 32 GB и SSD 64 GB в момента не се произвеждат и според мен не си заслужават. Задължително избягваш ремонт на компютъра или почистване на лаптопа от самозвани специалисти капацитети самоуки майстори тип квартален хакер, защото скоростта на SSD ще ти е последна грижа, ако въобще нещо работи по- компютъра и лаптопа. Аз лично съм изпищял от Нова Компютърс - дъщерна на Стантек - дъщерни на Рила Софт. Ако не си видял как се замерват клиенти с компютър хардуер, то опита си е на твоя отговорност - само поискай касова бележка. Забравих да добавя - в сервиза- ремонтното помещение на Нова компютри стените са облепени с картинки. Нищо лошо. Тяхна си работа. Не ми се водят на паспорта. Но прави впечатление около три броя изображения на черен пречупен кръст на червен фон.

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това за swap не разбрах защо да не е върху ssd само? Какъв е смисъла от SSD, ако ще прави swap, който е много вероятно да не се и ползва почти, а и дори да се ползва ако е върху HDD ще бави машината и се обезсмисля идеята за бързодействие? Иначе гледам цените на SSD са почнали да се нормализират и се намират 250 GB за около 135 лв., което е най-добрия избор според мен, дори и да има излишък.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По- принцип в  SWAP дяла постоянно се записва нова информация и се трие стара записана информация. И това много видимо ще съкрати живота на SSD.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига с тези съкращавания на живота на SSD. Ползвам такова нещо от няколко години, вече имам 3, като най-стария ми е една ADATA 120 GB с доста по-ограничен брой записи от SSD-тата от подписа, нито съм спирал swap файлове, нито нищо, още си е на 91% живот и е на един умрял лаптоп. Другите ми SSD са на 98 и 99% живот, а samsung-а има над 17 TB запис и е над 2 години, така като гледам ще надживее и мене.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Радослав Матев написа:

Иначе гледам цените на SSD са почнали да се нормализират и се намират 250 GB за около 135 лв., което е най-добрия избор според мен, дори и да има излишък.

Аз като разглеждах цените видях, че 250 GB са към 190 лв. Днес или утре ще попитам на място в магазина поне за този 128 GB цитиран в първия ми пост.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Радослав Матев написа:

малко си се отплеснал от темата, става въпрос за SSD във формат М2, а не за SSD 2.5"

Иначе към днешна дата такива са цените:

http://www.vario.bg/komponenti-tvrd-disk?64[]=SSM&63[]=m2+2280&price=&orderby=

преди 8 часа, Радослав Матев написа:

Стига с тези съкращавания на живота на SSD. Ползвам такова нещо от няколко години, вече имам 3, като най-стария ми е една ADATA 120 GB с доста по-ограничен брой записи от SSD-тата от подписа, нито съм спирал swap файлове, нито нищо, още си е на 91% живот и е на един умрял лаптоп. Другите ми SSD са на 98 и 99% живот, а samsung-а има над 17 TB запис и е над 2 години, така като гледам ще надживее и мене.

Не очаквай от хора, които никога не са ползвали SSD да те разберат какво им казваш

Редактирано от whitepixel (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз гледам заглавието, никъде не е оказан типа на диска

SSD диск

Иначе ако вземе SATA са под 90 лв.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, днес купих въпросната A-DATA Ultimate SSD SU800 128GB M.2 2280 . Довечера ще я сложа. Като SSD трябват ли му някакви специални настройки в линукса, или е plug and play?

Редактирано от svetliof (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, plamen_petrov_80 написа:

Липсата на механика не означава задължително по-добра скорост или производителност!

Означава! Нали знаеш, че HDD не пишат с еднаква скорост по първите и по последните писти? Рамото адски много ги забавя без значение от оборотите. По първите писти пишат/четат с една скорост, а по първите и последните едновременно със съвсем друга много по-бавна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, svetliof написа:

Здравейте, днес купих въпросната A-DATA Ultimate SSD SU800 128GB M.2 2280 . Довечера ще я сложа. Като SSD трябват ли му някакви специални настройки в линукса, или е plug and play?

Ми, можеш от BIOS да зададеш AHCI mode. Също, голямата благинка при Линукс потребителите е, че могат да си инсталират ОС на която файлова система си пожелаят. Това не важи за /boot където е кърнела. Аз ползвам f2fs за / и ext/2/3/4 за /boot. Swap не заделям, но не си товаря машината. В момента съм с 8ГБ РАМ, ама и с 4 пак не заделях. При тестове, с f2fs имам около 30-33% по-бърза скорост с f2fs в сравнение с ext4 и заради това я ползвам. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, svetliof написа:

днес купих

Честито!

преди 16 минути, velislavvasilev написа:

можеш от BIOS да зададеш AHCI mode.

Не може, а направо си е задължително да активира AHCI режжима в BIOS.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, сложих SSD диска. Малко резил стана, защото нали като се пъхне, лекичко се натиска към дъното и там с болтче се стяга. Хубаво но болтче от къде? Бръкнах в кутията в която през годините от компютри са оставали по 1-2 и намерих подходящото. Влиза си в резбата, но ми се стори дълго и има възможността през дънната платка да замаси в страничният десен панел. Утре колега ще потърси в тях подходящи малки неметални шайбичи. Излагацията е, че сега вместо такава имам само копче от риза. Но SSD е грозно, но здраво хванато за 1 нощ. Преди да си върна архива бих искал да зная правилно ли съм постъпил?

По време на инсталацията разделих SSD на 2 primary партишъна (за 2-та линукса), единия си е "/"

На 1 TB сториджа зададох отново 2 primary партишъна: swap и /home

GRUB го инсталирах на HDD (тук ли трябваше или на SSD)? На края на инсталацията след нейният си рестарт пс не поиска да зареди. Не съм пипал нищо в BIOS като boot priority, но после с F8 избрах да бутне от HDD и минта ми зареди. Ако GRUB правилно се инсталира на HDD, сега предполагам просто в биоса трябва да укажа да бутва първо HDD (защото сега е SSD).

В BIOS нямам никъде ACHI раздел, но M2 SSD си е на Auto.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сложи си всичко на SSD, включително GRUB и SWAP. За какво са ти на HDD - да ти бави ли? HDD си го ползвай само за storage.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК, сложих на SSD и от HHD премахнах swap дяла.  Зареждането на системата е осезаемо по-бързо, преди бе за около 30 секунди, сега а Mate за 6-7. Всичко е по-бързо.

С каква програма следите на колко % живот е SSD? Вградената Disk казва: Състоянието е добро, 21С.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.