Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Парите веднъж се дават, а скоростта се усеща винаги. Колегите викат купи си още рам. Да, дъното поддържа 64 GB, но за просто браузване и тези 8 са предостатъчни. Викат купи си видеокарта. Да, но таква поддържаща 4К резолюция и с HDMI 2.0 порт почват от 300 лв. И за какво, като веднъж филма да е копиран на флашка, 4K TV се справя с всякакво видео. От всичките чаркове в кутията, SSD ми се струва, че ще ми е най-полезно.

на 19.01.2018 г. в 9:51, whitepixel написа:

В Линукс - от конзолата:  

sudo smartctl -a /dev/sda

или sdb, според това какъв ти е хардуерния приоритет на дисковете в компа.

SSD е на SDA, но не става:

svetliof@svetlomir-pc ~ $ sudo smartctl -a /dev/sda
sudo: smartctl: command not found
svetliof@svetlomir-pc ~ $ sudo apt-get install smartctl
Четене на списъците с пакети... Готово
Изграждане на дървото със зависимости       
Четене на информацията за състоянието... Готово
Пакетът smartctl не е наличен, но е в списъка със зависимости на друг пакет.
Това може да означава, че пакета липсва, остарял е, или е достъпен
само от друг източник

E: Пакетът „smartctl“ няма кандидат за инсталиране
svetliof@svetlomir-pc ~ $

Drives:    HDD Total Size: 1128.2GB (14.3% used)
           ID-1: /dev/sda model: ADATA_SU800NS38 size: 128.0GB temp: 15C
           ID-2: /dev/sdb model: ST1000DM003 size: 1000.2GB temp: 28C
Partition: ID-1: / size: 65G used: 7.1G (12%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: /home size: 917G used: 144G (17%) fs: ext4 dev: /dev/sdb1

Редактирано от svetliof (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, бат'начо написа:

smartmontools ли ти се губи?

Да, този пакет не бе инсталиран. След него командата sudo smartctl -a /dev/sda проработи. Ето и изхода от нея. Къде в цялата информация да гледам за %-та оставащ живот? Благодаря.

mate@linux-pc ~ $ sudo smartctl -a /dev/sda
[sudo] password for mate:
smartctl 6.5 2016-01-24 r4214 [x86_64-linux-4.13.0-26-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-16, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Device Model:     ADATA SU800NS38
Serial Number:    2H5020038363
LU WWN Device Id: 0 000000 000000000
Firmware Version: Q0518BS
User Capacity:    128,035,676,160 bytes [128 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Rotation Rate:    Solid State Device
Form Factor:      M.2
Device is:        Not in smartctl database [for details use: -P showall]
ATA Version is:   ACS-3 (minor revision not indicated)
SATA Version is:  SATA 3.1, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
Local Time is:    Sat Jan 20 20:24:15 2018 EET
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x00)    Offline data collection activity
                    was never started.
                    Auto Offline Data Collection: Disabled.
Self-test execution status:      (   0)    The previous self-test routine completed
                    without error or no self-test has ever
                    been run.
Total time to complete Offline
data collection:         (    0) seconds.
Offline data collection
capabilities:              (0x71) SMART execute Offline immediate.
                    No Auto Offline data collection support.
                    Suspend Offline collection upon new
                    command.
                    No Offline surface scan supported.
                    Self-test supported.
                    Conveyance Self-test supported.
                    Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0002)    Does not save SMART data before
                    entering power-saving mode.
                    Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01)    Error logging supported.
                    General Purpose Logging supported.
Short self-test routine
recommended polling time:      (   2) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time:      (  10) minutes.
Conveyance self-test routine
recommended polling time:      (   2) minutes.
SCT capabilities:            (0x003d)    SCT Status supported.
                    SCT Error Recovery Control supported.
                    SCT Feature Control supported.
                    SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 1
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  1 Raw_Read_Error_Rate     0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
  9 Power_On_Hours          0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       7
 12 Power_Cycle_Count       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       23
160 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
161 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       38
163 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       7
164 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       2219
165 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       14
166 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       2
167 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       4
148 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       2314
149 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       92
150 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       1
151 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       68
159 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
168 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       1500
169 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       100
177 Wear_Leveling_Count     0x0000   100   100   050    Old_age   Offline      -       0
181 Program_Fail_Cnt_Total  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
182 Erase_Fail_Count_Total  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       0
192 Power-Off_Retract_Count 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       2
194 Temperature_Celsius     0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       16
195 Hardware_ECC_Recovered  0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       102
196 Reallocated_Event_Count 0x0000   100   100   016    Old_age   Offline      -       0
199 UDMA_CRC_Error_Count    0x0000   100   100   050    Old_age   Offline      -       0
232 Available_Reservd_Space 0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       100
241 Total_LBAs_Written      0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       6814
242 Total_LBAs_Read         0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       4867
245 Unknown_Attribute       0x0000   100   100   000    Old_age   Offline      -       19971

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
No self-tests have been logged.  [To run self-tests, use: smartctl -t]

SMART Selective self-test log data structure revision number 1
 SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
    1        0        0  Not_testing
    2        0        0  Not_testing
    3        0        0  Not_testing
    4        0        0  Not_testing
    5        0        0  Not_testing
    6        0    65535  Read_scanning was never started
Selective self-test flags (0x0):
  After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

mate@linux-pc ~ $

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Понеже темата е за SSD. Най- добрия Windows към момента е Windows XP. На който пък най- големият му недостатък, е че не поддържа SSD. Настоящата тема е в раздел Линукс. Аз твърдя, че SSD не ти е необходимо за Линукс. Още повече SSD платка за директно поставяне в PC Express x1 port. Последната разновидност на SSD са много скъпи. Още по- скъпи са SSD за новите модели слотове и Шини на Дънните Платки. Аз също съм със SSD OCZ или SSD A-DATA 120 GB с дълъг кабел. Чудно ми е, защо хвърляте 700 лв. за Процесор или 300лв. за дънна платка + останалия хардуер. Пък използвате Линукс. Всички Линукс дистрибуции стават само за текстообработка, Интернет сайтове, а само някой за Скайп. Напиши в Гугъл примерно: Онлайн софтуер за обработка на снимки фрии.  Всичкия софтуер чрез Линковете е подходящ, като Photosho7 или CS3. GIMP няма дори нормална файлова съвместима система. Всичкият Софтуер за Линукс е безполезен щом не може да ти свърши работа или с него не можеш да печелиш пари да се храниш и издържаш.  Скайп и Сайтове чрез Смартфона или Таблета. Windows 7 получи официално Ъпдейти за Телеметрия. Споделя ли са ми в разговор, че от Windows 2000 до сега всички са с телеметрия. Не ми се сваля SSD  и не ми се ползва незаконен софтуер. Затова съм с инсталиран Линукс в момента. Защото Windows за кофата за смет, Макинтош не мога да го инсталирам, но за компенсация Началният му екран е Гнусен. Не мисля, че нещо съм загубил.

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При инсталирането на пакета smartmontools, имаше препратка към GSmartControl цък Тази програма я има в Софтуерния мениджър и има няколко опции на сканиране, вадещи с лог като горният чаршаф.

И още How to check SSD health in Linux цък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първоначално въведох следната команда:

преди 1 час, kalansuv написа:

~$ sudo smartctl -a /dev/sda

Изкара ми част от следният отговор в терминала:

Device is:        Not in smartctl database [for details use: -P showall]

No self-tests have been logged.  [To run self-tests, use: smartctl -t]

Не зная Английски език. И въведох следната команда в терминала.

~$ sudo smartctl -a /dev/sda -P showall

Имате основание да се сърдите. Аз съм виновен. Не се пишат толкова дълги коментари. Моля за извинение.

Редактирано от kalansuv (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Потърсих на сайта на моя производител на SSD диск програма за диагностика, но за съжаление бе само за Windows. Чудо голямо. Клипче в Youtube цък показва как се следи състоянието на HDD под Linux, но същото ще се отнася и за SSD предполагам. Колкото за последното в друг клип цък с командата sudo smartctl -a /dev/sda се гледа 177 ред, като цифрата показвала живота в %-ти. И през 2-та метода стойността на 177 ред е една и съща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автора на второто клипче акцентира на реда почващ със 177 на 2:08 мин.

Цялото това търсене започна, от както назад в темета се спомена от потребители, че техните SSD дискове имат еди колко си % оставащ живот. Дали е този ред със 177 от горният чаршаф, моля да споделят запознати?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/20/2018 в 17:45, svetliof написа:

Бих искал да благодаря на всички включили се в темата и ми помогнали със съвет. SSD е инсталиран успешно. Той е толкова бърз, че вчера докато си преинсталирах системата викам да пусна малко на TV youtube докато се рестартва. Ми то ще се развали копчето на дистанционното от щрак-щрак, OS зарежда за 6-7 секунди. Всичко е самолет. Още веднъж благодаря!

Честото за придобивката. Много мои познати подхождаха скептично като им казвах да се оборудват с SSD, но в крайна сметка като се пречупятведнъж и после коментарът е точно като твоя - че това е най полезната им хардуерна покупка.

Иначе под Linux имаш доста свобода на оптимизиране на работата на SSD, доста повече, отколкото под Windows. Можеш да подобриш в пъти бързодействието и животът на диска, особено ако си бил с неподходящи настройки преди. Много е важно да се подбере правилен scheduler за третиране на информацията. Бих те посъветвал да следваш съветите тук - SSD: how to optimize your Solid State Drive for Linux Mint 18.x, Ubuntu 16.04 and Debian. Ако ползваш кернел над и равен на 4.12, специално за scheduler-ът има едно доста полезно скриптче, особено ако имаш и механичен диск в системата, или често добавяш външни устройсва. Накратко - проверява дали дискът е въртящ се (rotational) и назначава автоматично и без рестарт, необходимият scheduler. Първо се проверя какво поддържа кернелът за системата ти, защото понякога си ги назначава както си иска и може да се изкара желаният само с кернел аргумент:

grep . /sys/block/sd?/queue/scheduler

След това се създава това правило:

sudo nano /etc/udev/rules.d/60-schedulers.rules :

# /etc/udev/rules.d/60-scheduler.rules
#
# set noop scheduler for non-rotating disks
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="0", ATTR{queue/scheduler}="noatime"

# set bfq-mq scheduler for rotating disks
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="1", ATTR{queue/scheduler}="bfq-mq"

Ако "noatime" не е активен в системата (горната команда) се заменя с "noop". Примерно при мен Manjaro по някаква причина ми назначава "bfq-sq" (single queue???) , на SSD-то, което е толкова неадекватно, че няма до къде. След замяна с "noop" ("noatime" липсва по някаква причина), системата стана два пъти по-бърза. Но пак казвам - това е за кернел >=4.12, за по стари трябва да се прави в fstab ръчно.

Ако искаш да съкратиш ненужното писане по SSD-то, което евентуално му съкращава животът, можеш да бутнеш повечето temp директории в RAM паметта:

sudo nano /etc/fstab - добавя не накрая :

tmpfs                                     /tmp           tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs                                     /var/tmp       tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs                                     /var/log       tmpfs   defaults,noatime,mode=0755 0 0

и докато си там, задължително провери какво е положението с останалите дялове. Трябва да изглеждат така:

UUID=xxx /boot/efi      vfat    defaults,noatime 0 2
UUID=xxx /              ext4    defaults,noatime 0 1
UUID=xxx swap           swap    defaults,noatime 0 0

В някои дистрота съм виждал тотални идиотизми там. Примерно ползват discard на всички дялове (остарял метод за мигновенен trim, който само забавя работата и съкращава животът), включително и swap. Ако има discard някъде там, маха се задължително. trim се прави на определени периоди, зависи от дистрото. На горният линк за Mint/Debian/buntu, се ползва cron задача, докато в Arch базираните, примерно, се ползва systemctl сървис:

sudo systemctl enable fstrim.timer

за седмичен trim.

Друго нещо, което аз правя на SSD под Linux, е да се махне журналът на root дяла (ако е ext4), но трябва да се направи от жив диск. За проверка на поддържаните атрибути:

sudo tune2fs -l /dev/sda2 | grep features

после:

sudo tune2fs -O ^has_journal /dev/sdXY
sudo e2fsck -f /dev/sdXY

След това в горната команда трябва да липсва "has_journal". Журнал на SSD не му трябва, пак излишно писане.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, RagnerBG написа:

Друго нещо, което аз правя на SSD под Linux, е да се махне журналът на root дяла (ако е ext4), но трябва да се направи от жив диск.

Да попитам, рискът от увреждане на файловата система съществува ли при SSD както при HDD при изключване на журнала? Защото журналът адски забавя HDD, но е по подразбиране в ext3/4 , защото почти свежда до нулата вероятнотта да се увреди файловата система с следстие спиране на тока. Обаче как стоят нещата при SSD? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, velislavvasilev написа:

Да попитам, рискът от увреждане на файловата система съществува ли при SSD както при HDD при изключване на журнала? Защото журналът адски забавя HDD, но е по подразбиране в ext3/4 , защото почти свежда до нулата вероятнотта да се увреди файловата система с следстие спиране на тока. Обаче как стоят нещата при SSD? 

Не съм се интересувал подробно, обаче май се разчита на това, че SSD си има вътрешен контролер и електроника, който върши същата работа като журналът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.