Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Потърсих на сайта на моя производител на SSD диск програма за диагностика, но за съжаление бе само за Windows. Чудо голямо. Клипче в Youtube цък показва как се следи състоянието на HDD под Linux, но същото ще се отнася и за SSD предполагам. Колкото за последното в друг клип цък с командата sudo smartctl -a /dev/sda се гледа 177 ред, като цифрата показвала живота в %-ти. И през 2-та метода стойността на 177 ред е една и съща.

Редактирано от svetliof (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автора на второто клипче акцентира на реда почващ със 177 на 2:08 мин.

Цялото това търсене започна, от както назад в темета се спомена от потребители, че техните SSD дискове имат еди колко си % оставащ живот. Дали е този ред със 177 от горният чаршаф, моля да споделят запознати?

Редактирано от svetliof (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/20/2018 в 17:45, svetliof написа:

Бих искал да благодаря на всички включили се в темата и ми помогнали със съвет. SSD е инсталиран успешно. Той е толкова бърз, че вчера докато си преинсталирах системата викам да пусна малко на TV youtube докато се рестартва. Ми то ще се развали копчето на дистанционното от щрак-щрак, OS зарежда за 6-7 секунди. Всичко е самолет. Още веднъж благодаря!

Честото за придобивката. Много мои познати подхождаха скептично като им казвах да се оборудват с SSD, но в крайна сметка като се пречупятведнъж и после коментарът е точно като твоя - че това е най полезната им хардуерна покупка.

Иначе под Linux имаш доста свобода на оптимизиране на работата на SSD, доста повече, отколкото под Windows. Можеш да подобриш в пъти бързодействието и животът на диска, особено ако си бил с неподходящи настройки преди. Много е важно да се подбере правилен scheduler за третиране на информацията. Бих те посъветвал да следваш съветите тук - SSD: how to optimize your Solid State Drive for Linux Mint 18.x, Ubuntu 16.04 and Debian. Ако ползваш кернел над и равен на 4.12, специално за scheduler-ът има едно доста полезно скриптче, особено ако имаш и механичен диск в системата, или често добавяш външни устройсва. Накратко - проверява дали дискът е въртящ се (rotational) и назначава автоматично и без рестарт, необходимият scheduler. Първо се проверя какво поддържа кернелът за системата ти, защото понякога си ги назначава както си иска и може да се изкара желаният само с кернел аргумент:

grep . /sys/block/sd?/queue/scheduler

След това се създава това правило:

sudo nano /etc/udev/rules.d/60-schedulers.rules :

# /etc/udev/rules.d/60-scheduler.rules
#
# set noop scheduler for non-rotating disks
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="0", ATTR{queue/scheduler}="noatime"

# set bfq-mq scheduler for rotating disks
ACTION=="add|change", KERNEL=="sd[a-z]", ATTR{queue/rotational}=="1", ATTR{queue/scheduler}="bfq-mq"

Ако "noatime" не е активен в системата (горната команда) се заменя с "noop". Примерно при мен Manjaro по някаква причина ми назначава "bfq-sq" (single queue???) , на SSD-то, което е толкова неадекватно, че няма до къде. След замяна с "noop" ("noatime" липсва по някаква причина), системата стана два пъти по-бърза. Но пак казвам - това е за кернел >=4.12, за по стари трябва да се прави в fstab ръчно.

Ако искаш да съкратиш ненужното писане по SSD-то, което евентуално му съкращава животът, можеш да бутнеш повечето temp директории в RAM паметта:

sudo nano /etc/fstab - добавя не накрая :

tmpfs                                     /tmp           tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs                                     /var/tmp       tmpfs   defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs                                     /var/log       tmpfs   defaults,noatime,mode=0755 0 0

и докато си там, задължително провери какво е положението с останалите дялове. Трябва да изглеждат така:

UUID=xxx /boot/efi      vfat    defaults,noatime 0 2
UUID=xxx /              ext4    defaults,noatime 0 1
UUID=xxx swap           swap    defaults,noatime 0 0

В някои дистрота съм виждал тотални идиотизми там. Примерно ползват discard на всички дялове (остарял метод за мигновенен trim, който само забавя работата и съкращава животът), включително и swap. Ако има discard някъде там, маха се задължително. trim се прави на определени периоди, зависи от дистрото. На горният линк за Mint/Debian/buntu, се ползва cron задача, докато в Arch базираните, примерно, се ползва systemctl сървис:

sudo systemctl enable fstrim.timer

за седмичен trim.

Друго нещо, което аз правя на SSD под Linux, е да се махне журналът на root дяла (ако е ext4), но трябва да се направи от жив диск. За проверка на поддържаните атрибути:

sudo tune2fs -l /dev/sda2 | grep features

после:

sudo tune2fs -O ^has_journal /dev/sdXY
sudo e2fsck -f /dev/sdXY

След това в горната команда трябва да липсва "has_journal". Журнал на SSD не му трябва, пак излишно писане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Все си мислех, че systemctl не се обича с Devuan...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, velislavvasilev написа:

Да попитам, рискът от увреждане на файловата система съществува ли при SSD както при HDD при изключване на журнала? Защото журналът адски забавя HDD, но е по подразбиране в ext3/4 , защото почти свежда до нулата вероятнотта да се увреди файловата система с следстие спиране на тока. Обаче как стоят нещата при SSD? 

Не съм се интересувал подробно, обаче май се разчита на това, че SSD си има вътрешен контролер и електроника, който върши същата работа като журналът.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На вниманието на колегите които се интересуват от оптимизация на SSD под Linux Mint.
С излизането на LM 19 туториала написан за LM 18.x се промени на 19.x (и изчезна за 18.х). Имам съмнения че една част е различна, затова давам линк към 2-те: LM 19.x цък и много трудно намерената за LM 18.x цък.
Понеже видях че Интернет сайтовете се променят, си копирах да си имам в отделен документ статиите. Поздрави

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.