Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Опитвам се да направя една таблица, но явно нещо бъркам формулата. Идеята ми е ако в клетка Н5 стойността е 0 - в клетка J5 да се изпише резултат от едно пресмятане, а ако стойността в клетка Н5 е по-голяма от 0 - в клетка J5 да се изпише резултат от друго пресмятане. Формулата която се опитах да съчиня е следната: =IF(AND(H5=0);(F5*23/100));IF(AND(H5>0);(F5*0,4*H5*100))

Явно бъркам някъде. Моля някой да помогне!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Реших си проблема. Така е, който го мързи да чете. Правилната формула е: =IF(H6=0;(F6*23/100);(F6*23/100)+(F6*0,46*H6/100))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

А защо просто не изпишеш вместо 
=IF(H6=0;(F6*23/100);F6*23/100*(1+0.02*H6))
да е
=0.23*F6*(1+0.02*H6)
Без да правиш проверка

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

.

Само да вметна, ако локалните му настройки са за България, то десетичната запетая е със запетая, не с точка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.01.2018 г. в 22:37, DarkEdge написа:

А защо просто не изпишеш вместо 
=IF(H6=0;(F6*23/100);F6*23/100*(1+0.02*H6))
да е
=0.23*F6*(1+0.02*H6)
Без да правиш проверка

Най-малкото, защото H6 може да приеме и отрицателна стойност. Е, разбира се , че във формулата на питащия не е предвиден този вариант, но условието е това.

на 17.01.2018 г. в 23:46, аm-аm написа:

Само да вметна, ако локалните му настройки са за България, то десетичната запетая е със запетая, не с точка.

Може, но не е вярно. Аз съм със същите настройки, но винаги съм с десетичен знак точка. Просто така ми е по-удобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, TRN написа:

Най-малкото, защото H6 може да приеме и отрицателна стойност. Е, разбира се , че във формулата на питащия не е предвиден този вариант, но условието е това.

Лошо е да се пишат меко казано глупости:
1. Къде в условието видя нещо дори намекнато за отрицателни стойности?
2. Изобщо погледна ли трансформирането на изразите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, DarkEdge написа:

Лошо е да се пишат меко казано глупости:
1. Къде в условието видя нещо дори намекнато за отрицателни стойности?
2. Изобщо погледна ли трансформирането на изразите?

Още по-лошо е не меко казано да се нанасят обиди. Не съм казал нищо по трансформирането или нещо друго. Ако в условието на една задача не се спомене задължително, че стойностите на едно число могат да бъдат в определена област, се приема, че могат да бъдат положителни, отрицателни или нула.

Това ми е последното изказване в тази тема, защото не желая да влизам в ненужни и безсмислени спорове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/17/2018 в 21:24, human1970 написа:

ако в клетка Н5 стойността е 0 - в клетка J5 да се изпише резултат от едно пресмятане, а ако стойността в клетка Н5 е по-голяма от 0 - в клетка J5 да се изпише резултат от друго пресмятане.

Самото условие указва работа с неотрицателни числа. А наблегнах на преработената формула, защото след това действие е видно, ч отпада необходимостта от проверка за нулева стойност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не е виждам какво е значението дали стойността е отрицателна. Проверката е за нулева стойност и ако тя не е 0, просто ще се смята втората част на оператора IF, a ако  е 0 се смята първата част , но пък при 0 се получава същия резултат, така че наистина няма смисъл от проверката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто няма нужда от поверката за нулева стойност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.