Премини към съдържанието
Shreek

Разреждане на батерията на лаптоп.

Препоръчан отговор

Привет. Простете ме за лаишкия въпрос, но досега не съм се сблъсквал с това, и нямам никаква представа какви са нормалните стойности, и къде започва проблема.

Става въпрос за консумацията на енергия на лаптоп в изключено състояние от батерията. Когато не е включен в зарядно.

Модела е HP Elitebook 8470p, ако има значение. Батерия - 55Wh. Тия дни, след 10-тина, или малко повече дена невключване, като преди това батерията беше на 81%, лаптопа не пожела да заработи. Вчера го оставих на заряд цяла нощ. Сутринта към 7 го изключих, а вечерта към 19.00 го включих пак, без да съм вадил батерията от него.

Нормално ли е да ми дава 98% заряд?

По груби сметки 2% от 55Wh са 1,1w, което разпределено на 12 чака прави 91 миливата на час, което, при 10,8 волта на батерията прави приблизително 8,5 милиампера консумация. Като електрончик на мен това ми се вижда много висока стойност за вериги, поддържащи само дежурния режим. Устройствата, с които работя... е, те наистина са доста по-маломощни, но собствената консумация на запускащите вериги очаквам да е сравнима, предвид управляването не по ток, както бяха някога биполярните транзистори, а по напрежение... та устройствата, с които работя, в дежурен режим имат консумация от порядъка на 20-тина МИКРО ампера. При това от 7,2 волта.

Тия 8,5 МИЛИ ампера ми се виждат множко. Това са поне 300 пъти повече от устройствата, с които работя в момента. Техничарите, които са се занимавали с лаптопи - кажете ми за колко време е нормално батерия, оставена в лаптопа, да се разреди напълно.

Имам възможност да разменя батериите на два еднакви лаптопа, и имам възможност да взема батерията от трети лаптоп, за проба.

пп. За да бъда максимално прецизен в проверката си какво количество енергия се е разредило от батерията, ползвам пътническо зарядно на HP, което има отделен бутон за включване на заряда на батерията. Без да е активиран заряда, лаптопа си заработва само от зарядното, без да консумира от батерията, или без да я зарежда. А когато не правя проверка на заряда, зарядното е изключено от лаптопа, а батерията си стои в него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига с тези глупости. Оставете батерията намира. Ако не работи, просто се сменя с нова. Тя е вече консуматив. И защо трябва да разреждате батерия. На дъното си има контролер, който проверява дали има нужда да се зарежда или не, както и самата батерия си има контролер за състоянието и.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всяка батерия има и саморазряд, колкото повече остарява батерията, толкова по-голям е той.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като от около 80%, за по-малко от две седмици лаптопа се оказа с напълно празна батерия, нормално е да искам да зная имам ли проблем там, или нямам.

Дали това са глупости е въпрос на интерпретация, а ако вашата интерпретация е, че са глупости, то моята интерпретация е, че тази проверка ми е необходима. Ако трябва да поясня защо ми е необходима информация за консумацията на лаптоп в изключено състояние - кажете и ще го направя.

преди 3 минути, Емил Костов написа:

Стига с тези глупости. Оставете батерията намира. Ако не работи, просто се сменя с нова. Тя е вече консуматив. И защо трябва да разреждате батерия. На дъното си има контролер, който проверява дали има нужда да се зарежда или не, както и самата батерия си има контролер за състоянието и.

В момента въпроса ми е каква е нормалната консумация, в изключено състояние, на един лаптоп. Това ме интересува. Не мога да го намеря в никакви каталожни данни. Сервизен техних на лаптопи би ми свършил работа, но в момента сред познатите ми няма такъв.

пп. Част от диагностиката на електрониката, с която се занимавам в момента, изисква и проверка на зарядно разрядните режими. Достатъчно пъти установяваме проблеми само по наличието на консумация там, където не трябва да я има. Или където е в пъти по-голяма от нормалната.

ппп. Модератор сте. Имате право да ме локнете, баннете, и каквото решите. И ако го направите - не съм аз човека, който ще спори, но ако разговаряме като техник с техник... макар и да не се занимавам с лаптопи - тогава съм готов да споря на професионално ниво.

преди 4 минути, M.Николов написа:

Всяка батерия има и саморазряд, колкото повече остарява батерията, толкова по-голям е той.

Така е. И освен саморазряда, имаме и консумация на собствения контролер на батерията, и консумация на дежурните вериги на лаптова.

Никога до момента не съм ползвал редовно лаптопи. Само инцидентно от време на време. Нямам никаква представа колко е нормално да се саморазреждат. Важно ми е да зная що-годе нормалните стойности на саморазряда, защото въпросният лаптоп най-вероятно ще отиде на място, където цените на ремонтите са в пъти по-скъпи от тези тук. И като казвам в пъти, имам предвид поне 6-7 пъти.

преди 17 минути, Емил Костов написа:

И защо трябва да разреждате батерия.

На това обърнах внимание едва на третия прочит, за което се извинявам.

Аз не искам да я разреждам. Аз искам да зная колко е нормално батерията да се саморазрежда, плюс консумацията на контролера на самата батерия, плюс консумацията на лаптопа в изключено състояние.

В общи линии ако има начин някой да ми каже за колко дни в изключено състояние е нормално батерията на лаптопа от 100% да отиде на 50% ще ми свърши работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, Shreek написа:

По груби сметки 2% от 55Wh са 1,1w, което разпределено на 12 чака прави 91 миливата на час, което, при 10,8 волта на батерията прави приблизително 8,5 милиампера консумация.

Всъщност напрежението на заредена батерия не е 10.8В, а около 12В.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

3 клетки последователно, по 3,00-4,20 волта на клетка, прави 9,0-12,60 волта.

пп. В последните месеци направо ми е втръснало от проверки на капацитетите на литиево йонни акумулатори. И насън да ме бутнеш - цитирам ги.:emoji_smiley-01:

но не и тези на лаптопите.

Редактирано от Shreek
добавка (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да ползваш някоя от тези програми за повече информация за батерията ти:

https://www.makeuseof.com/tag/5-tools-analyze-laptop-battery-life/

Аз съм ползвал първата, защото няма нужда от инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря. Ще я смъкна, и при първа възможност ще я пусна.

Благодаря на писалите. Ще ме извините, но аз си лягам. Утре вечерта ще чета, ако има още писали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

пробвай с това дали ще има разлика

Type Control Panel in the search box.

Click Control Panel.

Click Power Options.

Click Choose what the power buttons do.

Click Change settings that are currently unavailable.

Scroll down to Shutdown settings and uncheck Turn on fast startup.

Click Save changes.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колега днес ми подсказа да проверя дали лаптопа ила опция да зарежда през USB когато е изключен. Имаше такава опция, и тя беше включена. Изключих я и очаквам да нямам загуба на заряд.

Смятам, че проблема е решен, но ако темата не бъде заключена веднага, след два дни ще пиша дали процентите заряд на батерията, които са сега, си стоят и след два дни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1/25/2018 в 20:56, Shreek написа:

Колега днес ми подсказа да проверя дали лаптопа ила опция да зарежда през USB когато е изключен. Имаше такава опция, и тя беше включена. Изключих я и очаквам да нямам загуба на заряд.

Смятам, че проблема е решен, но ако темата не бъде заключена веднага, след два дни ще пиша дали процентите заряд на батерията, които са сега, си стоят и след два дни.

Ако няма устройство, което да зареждаш в USB портовете тази опция е без значение.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това позволява/забранява при изключен лаптоп зареждане на закачен към лаптопа телефон примерно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На моята Тошиба при изключен компютър и изключено мрежово захранване зарядът на батерията се запазва на 100% ако ще и два месеца да стои. А лаптопа е на 10 години и акумулаторът не е сменян, но винаги е работил на мрежово захранване. Това значи, че при изключен компютър няма никаква консумация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, B3M2W0 написа:

На моята Тошиба при изключен компютър и изключено мрежово захранване зарядът на батерията се запазва на 100% ако ще и два месеца да стои. А лаптопа е на 10 години и акумулаторът не е сменян, но винаги е работил на мрежово захранване. Това значи, че при изключен компютър няма никаква консумация.

Ти я дръж тази батерия 2 месеца без да включваш лаптопа и ще се простиш с нея.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.01.2018 г. в 20:56, Shreek написа:

От 25-ти януари до вчера са 8 дни. За тези 8 дни батерията падна от 93% на 64%. Не го намирам за нормално. От вчера батерията е оставена извън лаптопа, и слез още поне 3-4 дни пак ще бъде включена, да видим какво ще покаже при следващото включване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Последната засечка на батерията на 64% беше направена на 2-ри февруари. От тогава до днес са точно две седмици и през тях батерията стоя извън лаптопа. Паднала е на 62%.

Още веднъж ще огледам всички функции в БИОС-а, дали няма още нещо включено, но проблема определено не е в батерията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С какъв Windows си? Ако си с 10 (май и за 8 беше така), има една опция Fast Startup - изключи я, че прави нещо като хибернация, когато е включена.

https://in.answers.acer.com/app/answers/detail/a_id/37059/~/windows-10%3A-enable-or-disable-fast-startup

Пробвай и следното: изключваш лаптопа, вадиш батерията и я слагаш пак, без да го включваш и виж дали ще пада заряда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.