Премини към съдържанието
nemezius42

Каква версия на Linux да си избера?

Препоръчан отговор

Здравейте.

Намерих едни части на тавана и си сглобих един "страшен звяр".

Искам да му сложа linux, но не знам каква версия да избера, защото компютъра като цяло е много слаб. Характеристиките са му следните:

1.40Ghz Процесор (не помня точно какъв беше)

256MB Видео карта

2 хард диска - Един 4 GB (на който бях инсталирал windows XP преди) и един 80 GB за филми и музика.

1 или 2GB оперативна памет...

Машината си антика и звучи нереалистично да се използва към днешна дата, но все пак знам, че преди там имаше windows XP и играех counter-strike 1.6 на нея.

Според вас ще мога ли да инсталирам някаква версия на linux на това нещо или е загубена кауза?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прибери си звяра обратно на тавана.

• Ха-ха 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, nemezius42 написа:

Хахахаха:emoji_smiley-01:

Не се шегувам.

1. Това нещо може да умре всеки един момент. 

2. Не може да го ползваш дори и за Линукс рутер.

3. Старото време отдавна отмина. 

4. Това си е просто антика, на която може да се радваш и нищо повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, velislavvasilev написа:

http://www.bodhilinux.com/w/system-requirements/

Преди много време съм го ползвал на машина без HDD на флашка от 4GB. Собственикът бе потресен от способностите на Bodhi.

Инсталирането на apps става изключително есно посредством http://www.bodhilinux.com/a/

http://www.bodhilinux.com/w/selecting-the-correct-iso-image/ - тук за версиите.

В общи линии, на сайта има нужната информация за всичко необходимо.

Благодаря много !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, nemezius42 написа:

Здравейте.

Искам да му сложа linux, но не знам каква версия да избера, защото компютъра като цяло е много слаб. Характеристиките са му следните:

256MB Видео карта

2 хард диска - Един 4 GB (на който бях инсталирал windows XP преди) и един 80 GB за филми и музика.

Машината си антика и звучи нереалистично да се използва към днешна дата, но все пак знам, че преди там имаше windows XP и играех counter-strike 1.6 на нея.

Според вас ще мога ли да инсталирам някаква версия на linux на това нещо или е загубена кауза?

Ето това ще работи

http://macpup.org

даже и от лайв ЦД без инсталация

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ехее, 2 гб рам... Всичко ще ти върви, мисля, само стой далеч от тежки графични среди като Гном и КДЕ.

Браузърите са отделен въпрос, но клипчета от сайтовете може да гледаш с mpv + youtube-dl.

Само предполагам, де. Пробвал съм с подобни конфигурации, но не точно същата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С Дебаин 8 без никакъв проблем! Ето един оформен като XP от Ру тракер: https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5291167

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, nemezius42 написа:

Здравейте.

256MB Видео карта

Уточни точно, какъв е процесора, видеокартата, размера на RAM паметта и дали имаш работещ CD/DVD четец. Единият диск е за изхвърляне. На другия можеш да инсталираш ОС и да остане място за данни.  Ако ти трябва втори или по- голям диск, можеш да си вземеш от някой битак за десетина лева. Има възможност да се инсталира Linux дистрибуция на тази система, но ще те изчакам да ми дадеш точни данни.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, plamen_petrov_80 написа:

Първо прегледай го технически как е (кондензатори по дъно и захранване, състояние на големия диск). Почисти го от прах и му смени термо пастите - ако се налага!

Второ виж му точните параметри - ако онова XP зарежда можеш да ги погледнеш и през него.

За Lubuntu е възможно най-лекото което можеш да пробваш как се държи.

Все пак каква е идеята му, за какво искаш да го ползваш?

PfSense съм слагал и на Celeron 400Mhz / 128MB RAM / 2GB HDD.

Преди да! Говоря ти за момента че нищо не може да се прави с тази антика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Емил Костов написа:

Преди да! Говоря ти за момента че нищо не може да се прави с тази антика.

Е как нищо? Че на този комп може да се прави всичко ,каквото правят 90 процента от потребителите- да се разхожда в Нета, да гледа филми свалени чрез торенти или в Тубата , да си слуша музика, да чете книги, да пише писма ,телевизия да гледа и т.н. Не му трябва антивирус , да го опреснява с ъбдейти най много един път в седмицата. Поне на десетина човека съм качвал на подобни машини ето този:

https://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=5194163

И всички са доволни:(:)! Вие се си мислите , че хората , пенсионерите имам предвид, все на ГОЛЕМИ машини трябва да яздат! Те са доволни на това ,което внуците и децата им вместо да ги изхвърлят им дават, компютри от миналото десетилетие и за тях това е достатъчно, нали спестяват от вестници .

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не искам да споря. С тези параметри може да се използва само за елка и нищо повече. Да не говорим, че кондензаторите отдавна са на ръба и всеки един момент машината може да "умре". Не знам на 4 гигабайта диск какъв youtube и какви филми се гледат, но както и да е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига с тоя рутракер, после ще трябва и да обясняваш защо и как да стане Българче. И ако ползва директно Антикс или МХ, каква ще е разликата (с по-малко "пилене" даже).

Ако ми кажеш каква е тая Руска мания - ако образа е 2гб с максимална компресия, за чий му е да маха "ама много здраво" всички локализации и разни други ненужни глупости които правят, при положение, че ще махне максимум 100мб. (Ок, може и повече, но това са глупости, дето правят. Ха, и не само те, но те са "отличници" в това отношение.)

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Емил Костов написа:

Не искам да споря. С тези параметри може да се използва само за елка и нищо повече. Да не говорим, че кондензаторите отдавна са на ръба и всеки един момент машината може да "умре". Не знам на 4 гигабайта диск какъв youtube и какви филми се гледат, но както и да е.

Професоре, тоя диск от 4ГБ го бях сложил да инсталирам windows XP на него, защото преди имаше някакъв проблем с другия дето е 80ГБ.

Както и да е, инсталирах му bodhy снощи и си върви. :D

Благодаря на всички

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, nemezius42 написа:

Професоре, тоя диск от 4ГБ го бях сложил да инсталирам windows XP на него, защото преди имаше някакъв проблем с другия дето е 80ГБ.

Както и да е, инсталирах му bodhy снощи и си върви. :D

Благодаря на всички

1. Не съм професор. Просто ми е смешно ( естествено не е насочено срещу теб) как се твърди, че на морално умрели машини се инсталира дадена ОС и приложение и машината лети, а като погледнеш конфигурацията в подписа нещата са коренно различни.

2. Не е проблема да инсталираш дадено олекотено дистро на подобна машина. Проблема е, че не може да се работи с нея. Говорим за обикновения потребител.

3.И съвсем друго е ако искаш да се правиш на Линукс маниак и искаш сериозно да навлезеш в тази ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, бат'начо написа:

Стига с тоя рутракер, после ще трябва и да обясняваш защо и как да стане Българче. И ако ползва директно Антикс или МХ, каква ще е разликата (с по-малко "пилене" даже).

Ако ми кажеш каква е тая Руска мания - ако образа е 2гб с максимална компресия, за чий му е да маха "ама много здраво" всички локализации и разни други ненужни глупости които правят, при положение, че ще махне максимум 100мб. (Ок, може и повече, но това са глупости, дето правят. Ха, и не само те, но те са "отличници" в това отношение.)

Не се нерви , приятел! Показаното дистро се качва за 20 минути , български, локация и всичко си е ОК. Въобще не може да се разбере че е руско,дори че е Линукс, освен добавените 20 -тина руски телевизии, а най-важното не е нужно нито да се пишат разни "кодове":ohmy:,нито да се добавя каквото и да е ,направено е от човек ,който е на "ТИ" с линукс, дори мисля че не е руснак, никакви бъгове и т.н,много лесно се преминава от Уиндоус към Линукс  с него!Другото което е, че познава веднага всякакви принтери,дискове, камери ,GSM , фотоапарати.Изпробвал съм го многократно и в момента пиша на него от стария ми 10-годишен лаптоп!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно е по-нова версия (усъвършенствана), щото :D от там съм стъпвал само на куци мини (пък и не помня кога се бях регистрирал, камо ли пък каква е била регистрацията).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като иска да експериментира, защо не. Преди да е рухнало всичко - просто от старост. Bodhi ми изглежда добро решение. Във виртуална машина се държи много скромно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, bigiadri написа:

Не се нерви , приятел! Показаното дистро се качва за 20 минути , български, локация и всичко си е ОК. Въобще не може да се разбере че е руско,дори че е Линукс, освен добавените 20 -тина руски телевизии, а най-важното не е нужно нито да се пишат разни "кодове":ohmy:,нито да се добавя каквото и да е ,направено е от човек ,който е на "ТИ" с линукс, дори мисля че не е руснак, никакви бъгове и т.н,много лесно се преминава от Уиндоус към Линукс  с него!Другото което е, че познава веднага всякакви принтери,дискове, камери ,GSM , фотоапарати.Изпробвал съм го многократно и в момента пиша на него от стария ми 10-годишен лаптоп!

Тва с wwan 3g модемите как се справя? Не тия на usb а вградените..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, Silvering написа:

Тва с wwan 3g модемите как се справя? Не тия на usb а вградените..

С USB модемите няма проблеми, открива го и ти предлага как да го инсталираш. В настройките има Мениджър   на драйвери и след като го пуснеш ,той открива какво ти трябва и си го изтегля, но трябва да имаш Нет, има и Софтуерен мениджър ,ако искаш нещо да си качиш, но за там трябва малко четене.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, bigiadri написа:

С USB модемите няма проблеми, открива го и ти предлага как да го инсталираш. В настройките има Мениджър   на драйвери и след като го пуснеш ,той открива какво ти трябва и си го изтегля, но трябва да имаш Нет, има и Софтуерен мениджър ,ако искаш нещо да си качиш, но за там трябва малко четене.

Usb модемите са ми ясни. Интересуваха ме wwan 3g модулите на broadcom.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вече минаха 2 месеца. Разбрах че от НАСА с тази машина са изстреляли няколко ракети носещи спътници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 7.03.2018 г. в 23:15, Емил Костов написа:

Вече минаха 2 месеца. Разбрах че от НАСА с тази машина са изстреляли няколко ракети носещи спътници.

Изстреляха Тянгун 1 и тя взе, че падна вчера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам подобна машина у дома ,само дето е със 1,6 гхц  и 1,25 ДДР 400 .........................пускал съм лайв усб убунту 14.04 32 бита ...............държи се прилично .Но е със ХП щото жената не харесва линукс.На твоя едно лубунту или хубунту ше пее

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Недко
      Здравейте !

Днес опитах да задействам Скайп, но не иска да ме "впише".
      Завърта анимацията с кръжащите точки ... и изключва.
      Опитах да го деинсталирам със Софтуерния мениджър,
      стигна до 75 % и спря.
      Изпълних едни команди :
      sudo apt-get autoremove --purge && sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean

при което се появи и изречение, че почиства нещо, останало от Скайп.
      След това потърсих да инсталирам Скайп отново,
      но вече го няма в списъка на предлаганите пакети
      (или приложения, простете, аз съм начинаещ в Линукс вече около 9-10 години и 3 линукса).
      Вече без Скайп ли ще я караме ? 
      (Забравил съм откога не съм го ползвал)

А всъщност си търсех начин да изпробвам микрофона на едни мултимедийни слушалки втора употреба,
      без да звъня на никого. (В Скайп имаше такава възможност)

Моля за съвет или за линк, ако вече е отговаряно на тези въпроси.
      (Много теми виждам по темата, но докато ги прегледам всичките,
      ще стане ... утре... ).

Предварително ви благодаря !
    • от cybercop
      Пускам тема за един универсален метод за инсталиране на Firefox, независимо от дистрибуцията.
      Първо сваляте пакета от официалния сайт. Най- добре е да го направите от списъка с локализациите, за да се избегнат грешки с автоматичното разпознаване на локализацията и архитектурата.
      https://www.mozilla.org/bg/firefox/all/
      Браузъра е окомплектован с езиковата добавка, българските речници и дори шрифтове.
      Разархивирате пакета, отваряте файловия мениджър с администраторски права и поставяте папката firefox от архива в /opt директория.
      Снимка
      С това, браузъра е инсталиран.
      За да го ползвате комфортно е добре да направите един  стартер за менюто на програмите, който да сложите в /usr/share/applications и един пряк път до изпълнимия файл на приложението, който да сложите в usr/bin за да го ползва графичната среда за файловите асоциации (MIME типовете).
      Пускам един пакет  в който има готов стартер и пряк път и откъдето да поглеждате, кое, къде се намира, защото съм описал директориите подробно.
      Връзка
      При излизане на нова версия, браузъра ще ви покаже уведомление за това и автоматично ще ви препрати към връзка от която да я изтеглите. Сваляте архива с новата версия, разархивирате и  поставяте папката (firefox) на мястото на старата в /opt директорията. Цялата операция отнема няколко секунди. Прекият път и стартера си остават същите. Те се създават еднократно.
      Успех !

• от GermanecaBG
      Сигурен съм, че в този форум има почитатели и ползващи Arch Linux, така че нека да споделят тук своето мнение.
      Ето и официалната страница
      Ето и общ списък с приложения, сортирани по категории, като справка за тези, които търсят пакети цък
    • от Семка
      Еййй, реших и аз най-после да се регистрирам.
      Дълга история накратко, когато си свържа безжичните слушалки по Bluetooth, скоростта на интернета ми (едиснтвено ако използвам Wifi) пада до степен в която става неизползваем. Естествено, че винаги мога да сложа един AUX кабел или да не използвам Wifi връзка но самият проблем е решим, според мен. 
      Четох не малко из интернет, оказало се, че е common problem. За жалост решение така и не намерих, даже и временно. 
      Какво го предизвиква въпросния пролем? Според интернет е едновременното използване на Bluetooth и Wifi връзка от един и същ драйвър???? Звучи ми логично, но нищо повече. 
      За добро или лошо, проблемът не е предизвикан от конкретна Linux дистибуция, даже го има и при Windows машини. 
      Такаа, имайки в предивид всичко споменато горе, предлагам да измислим някакво решение? Предварително се извинявам ако пропуснал съм да споделя информация, която е необходима за установим източника на проблема. Не се сърдете, кажете какво Ви трябва.
    • от coldrage
      Здравейте, от скоро съм с Ubuntu 18.04. Опитвам се да подкарам една игра, но ми дава следният проблем :
      Wine cannot find the FreeType font library.  To enable Wine to
      use TrueType fonts please install a version of FreeType greater than
      or equal to 2.0.5.
      http://www.freetype.org

Търсих инфо в нета и правих какви ли не опити но не можах да го реша.
      Помагайте, моля!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.