Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 27 минути, rurk написа:

Не е важно какво правиш, важно е как го правиш - присъстваш, или отсъстваш.

"Учения (получаемые нами) должны в точности соответствовать нашим индивидуальным способностям и склонностям. Когда мы чувствуем, что учение подходит нам, что оно имеет для нас смысл, мы можем быстро продвигаться, тренируясь в нем. Человек типа бодхисаттвы, например, получив учения Махаяны, сможет быстро преуспеть в занятиях ими.
Когда люди впервые сталкиваются с тибетским буддизмом, они могут подумать: "Какая странная религия! Тибетский буддизм полон разных божеств, ритуалов, - а зачем?". Иногда люди, воспитанные в других буддийских традициях, бывают ограничены своим воспитанием. Живя с ограниченными представлениями, они свято верят, что только их форма буддизма является Буддизмом, а все, существующее где-то еще, - уже не буддизм. Такое отношение похоже на существо, целиком состоящее только из одной руки (или ноги, или головы, или внутренних органов) и не имеющее всего остального, - такое существо сложно назвать целым человеком. Столь ограниченная точка зрения возможна только от необразованности. У большого ученого или у кого-то, кто хорошо знает весь свод буддийских учений, не возникнет такой проблемы. Он легко увидит, как все соотносится друг с другом, и не попадет в ловушку ограниченности. Однако некоторые думают: "Что толку в Махаяне и Ваджраяне? Учений шраваков вполне достаточно. Хорошо бы, чтобы все только их и практиковали; остальные учения никому не нужны!". Другие считают: "Учения Махаяны - вот что истинно! Остальные учения не в счет"; а третьи уверены: "Ваджраяна верна; к чему нам более низкие учения, вроде Махаяны и Хинаяны?". Все точки зрения подобного рода - полная чушь. Для полноценной жизни нам нужно целое человеческое тело."

Норбу Ринпоче (чийто чичо и учител постига "тяло на дъгата") разказва в една своя книга за махасидхи, които не само пиели алкохол, ами даже се надпивали с него (по стара тракийска традиция :-) ), съревноваващи се кой ще издържи най-много без да губи осъзнатост.

И когото някой дхарма монах ги питал защо не медитират, те отговаряли риторично с въпроса "а има ли върху какво да се медитира?!", сиреч няма Буда, няма дхарма, няма път, няма просветление.

Човек не само може да постигне просветление занимавайки се с обикновени неща, например с работа в дома, или в градината, ами може да постигне просветление занимавайки се с порочни и нечисти, с абсурдни и глуповати неща.

И докато обикновените хора трупат отрицателна карма с това, реализираните учители могат да преподадът дхармата чрез собственото* си "падение в Ада", незабрвяйки, че "Ада" е нищо повече от концептуално/ментално построяване, в нечий ум, преминало в илюзионна реализация, защото самият строящ манталността, обусловен ум, е илюзионен. 

На може да има разрушаване на принципите на дхарма, при положение, че няма дхарма (праджняпарамита).

Всичко е това е само в твоята глава.

Донякъде е така, но пак прочетете думите на Марпа от намтара, които дадох горе. Имено подражаването на поведението  на махасидхите от начинаещи е довело до упадък на дарма в Тибет и до възникване на школата Гелуг. Това е и една от причините анутарайога тантра да се предава крайно ограничено или под формата на йога тантра. В този смисъл казаното от Шунята е вярно.  Това не може да е точка, по която да спорим. Никой не призовава практикуващите да пият или да участват в оргии. Ако някой е напълно отвъд дуални категории като чисто и нечисто, то той би трябвало не само да няма проблем да пие алкохол, но и да няма про лем да яде сурови вътрешности от риба като Тилопа, да оставя отпечатъци от дланите и стъпалата си в камък,  да живее на някое гробище или да подари тялото си на някоя тигрица. Затова започнах този разговор с бележката, че има твърде много имитатори на Трунгпа днес. Затова и акцентирам, че оценка може да бъде давана само от авторитетни учители като Кармапа, Дилго Кйенце и др. Не от хора като нас, които са го докарали доникъде. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тук дори вече не става дума за Ринпоче, а за това, което е познато като традиция на махасидхите като Сараха, Тилопа, Наропа, Вирупа, Шантидева, Нагарджуна (и той е в списъка на 84-та махасидхи, както и е част от различни линии на приемственост в новите тантри като напр. махамудра на същността, която идва от Сараха. Там линията е следната: Ваджрадара, Ратнамати, Сараха, Нагарджуна, Шаварипа, Майтрипа, Марпа) и т.н. Ако считаме, че махамудра, махаати и мадямака са кулминацията на всички яни и между тях няма противоречия, то трябва да уважаваме и ценим тези, които са дали тези учения, т.е. махасидхите. Не може да ценим ученията, но да отхвърляме техните носители. Разбира се, когато четем, че Марпа имал седем жени и пиел чанг, то това го приемаме като приказка. Но поне може да обърнем внимание, че към него са отправяни сходни критики от неговите съседи и от разни гешета от Кадампа, т.е. че няма знания, че е светски човек, дава лош пример, алчен е, гневлив и войнствен е и т.н. Парадоксално, когато неговия най-близък ученик Миларепа придобива известност със своята аскетична практика по пещерите, то същият тип критици започват да казват, че прекалява с дисциплината, че това не е средния път и че не е чел сутрите и шастрите. Ерго е или луд, или мошеник. Демек на незрелите хора, на хората деца, както ги нарича Шантидева, не може да се угоди, понеже те постъпват към учителите и ученията като Прокруст, т.е. искат да ги вкарат в своя шаблон, който им е единствено достъпе. Няма как да стане...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, rurk написа:

На може да има разрушаване на принципите на дхарма, при положение, че няма дхарма (праджняпарамита).

Всичко е това е само в твоята глава.

Моята глава не е моя. Разрушава се само илюзията за мир, благополучие и разбирателство, разбира се, вижда се. Няма нищо лошо всеки да прави каквото си иска и мисли за удоволствие, стига да не вреди на околните, да не мисли че са му длъжни нещо, защото така видимо или невидимо ще навреди и на себе си и на другите.

Без стремеж да съчувстваме на другите спорът наистина е безсмислен. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Śūnyatā написа:

Точно. Има един фин момент. Ние не можем да оценяваме мотивацията на другите, освен ако можем да я видим директно, а на това не сме способни. Ако видиш, че някой удря шамар на дете напр., то как ще е реагираш, ако нямаш никакъв контекст? Това нашто дори не е спор. Моята теза накратко е следната: има много фейк учители, които дават фейк учения, но Трунгпа Ринпоче не е един от тях. Обясних няколко пъти защо и няма да го пиша пак. Но в твоята реакция има смисъл, понеже създава баланс и има превантивна насоченост. Всеки, който си мисли, че може да подражава на Трунгпа  на Тилопа или Марпа изобщо не е в час за какво става дума (между другото, Трунгпа се отказва от всичките си монашески обети и едва тогава започва да прави нещата, за които го критикуват, т.е. никакво нарушение на виная няма). Ние напр. даваме соджонг обетите по два пъти в месеца, на новолуние и пълнолуние, както е препоръчвал Будата в различни сутри, не пием алкохол и сме вегетарианци. Т.е. аз не винаги спазвам това, т.е. понякога ми се случва да изпия една или две бири, както и да ям месо, но приятелката ми, майка и още няколко хора, с които учим заедно го правят. Но никакъв проблем с поведението на Трунгпа Ринпоче нямаме, т.е. на никой не му хрумва да му подражава. Дарма е за зрели хора, не за деца.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dagpo19 написа:

Донякъде е така, но пак прочетете думите на Марпа от намтара, които дадох горе. Имено подражаването на поведението  на махасидхите от начинаещи е довело до упадък на дарма в Тибет и до възникване на школата Гелуг. Това е и една от причините анутарайога тантра да се предава крайно ограничено или под формата на йога тантра. В този смисъл казаното от Шунята е вярно.  Това не може да е точка, по която да спорим. Никой не призовава практикуващите да пият или да участват в оргии. Ако някой е напълно отвъд дуални категории като чисто и нечисто, то той би трябвало не само да няма проблем да пие алкохол, но и да няма про лем да яде сурови вътрешности от риба като Тилопа, да оставя отпечатъци от дланите и стъпалата си в камък,  да живее на някое гробище или да подари тялото си на някоя тигрица. Затова започнах този разговор с бележката, че има твърде много имитатори на Трунгпа днес. Затова и акцентирам, че оценка може да бъде давана само от авторитетни учители като Кармапа, Дилго Кйенце и др. Не от хора като нас, които са го докарали доникъде. :)

О, да, имитатори има...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, Śūnyatā написа:

Затуй на доказателствата е по правилно да се вика демонстрация. Щото доказващия демонстрира контекст, гледна точка и начин на мислене.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След седмица майка навършва 70 години. В началото на януари, тя ще влезе в ретрит в един от нашите манастири в Калимпонг, който ще продължи година и половина. Няма никаква гаранция, че ще се видим отново. Това е тя, когато тази година участваше в почистването на пода на лакана (ритуалната зала)  в нашия институт в Дели. Ще ме разстреля, ако знае, че публикувам такава снимка. :) Прочие, дарма не се изчерпва с нашите писаници в тази тема, а е нещо, което е безкрайно по-дълбоко и смислено.

IMG_20181118_142100.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, dagpo19 написа:

След седмица майка навършва 70 години. В началото на януари, тя ще влезе в ретрит в един от нашите манастири в Калимпонг, който ще продължи година и половина. Няма никаква гаранция, че ще се видим отново. Това е тя, когато тази година участваше в почистването на пода на лакана (ритуалната зала)  в нашия институт в Дели. Ще ме разстреля, ако знае, че публикувам такава снимка. :) Прочие, дарма не се изчерпва с нашите писаници в тази тема, а е нещо, което е безкрайно по-дълбоко и смислено.

IMG_20181118_142100.jpg

Бог да я пази жената!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, rurk написа:

Бог да я пази жената!

Няма бог, но това е друга тема. Идеята ми е да помогна да минете отвъд концепциите си. Понеже майка ми учи три години в нашия институт будистка философия, епистемология, тибетски и санскрит, както и много други неща, прави ретрити, но преди това завърши ньондрото, което дава 9-я Кармапа в махамудра инструкциите си, ТРИ пъти. Който знае за какво говоря, ще разбере. 

С други думи, то ако не се ангажираме с дарма на 100%, то няма как да очакваме резултат. Другото са фантазии за липса на аз, пустота на феномените, махамудра и дзог чен, но без база, то тези неща са приказки, които сънуваме и не работят по никакъв начин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, dagpo19 написа:

...

Разбира се, че има Бог! :-)

Ще разбереш ясно това.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, dagpo19 написа:

Няма бог, но това е друга тема. 

Виждаш ли, като вземеш някоя от крайностите за реалност, какво се случва?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Śūnyatā написа:

Виждаш ли като вземеш страна на някоя от крайностите какво се случва?

Виждаш ли, че не ме засяга? Колегата цитира изобилно тибетски учители, а после говори за бог. Той чака да получи учения от космоса, а може и да ги получава вече. Това не е мой проблем. Не мога да възразявам на всеки, който си фантазира нещо. Профилът на субекта е ясен.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дамм! Всичко ти е ясно! :-)))

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

Няма бог,

Това е много сложен казус. 

На относително ниво например трябва да дадем определение, какво е има бог и неговото допълнение няма бог. Щото не е едно и също.

Ама като даваме различни определения и разсъждаваме върху тях се вижда, че това е безсмислено занаятие

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Реджеп Иведик написа:

На относително ниво например трябва да дадем определение, какво е има бог и неговото допълнение няма бог. Щото не е едно и също.

Ама като даваме различни определения и разсъждаваме върху тях се вижда, че това е безсмислено занаятие

"има бог" и "няма бог" е след "що е то бог".

Все едно хора не разбиращи руски език да твърдят, че няма черепаха.

Ама какво е черепаха?

Истината е, че "великото самочувствие", чувството за превъзходство и високомерие, горделивостта, тънко се промъкват в поведението на човек и всичко може да бъде тяхно основание, например, както в случая, че някой си там учи или практикува с години дадена традиция по "правилния начин" :-), сякаш точно тази традиция не му показва, че "правилния начин", който удобно се е установил в ума му и е използван от същия за да избие фино някой друг комплекс, не е задължителен. :-)

Чудно! Какво толкова трябва да практикува с години човек, неща, които са описани и представени като за идиоти и най-вече - които се намират "под носа" му!

Сега става ясно защо такива идиоти виждат с години/векове само дяволи и тамян в Библията, а там дали действително се говори за това?!

:-)

Общо взето излиза, че глупаци следват в слепота и глупаци отхвърлят, пак поради същата слепота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Реджеп Иведик написа:

Башо

Перуниките

приличат, да, приличат -

сенки във вода.

1667

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз (!) изучавам и практикувам систематично йога от над... 13 години.

Идиот!

Аз преподавам Йога от около 5 години.

Какво от това, глупако!?!

Ако това бе донесло плода, които Йога цели, нямаше да има нужда да го казваш. То щеше да се вижда само.

Хората практикуват с години... И остават същите глупаци, а практикуват но канон, по точни предписания, без да пропускат...

Какво значи човек да е ангажиран с дхарма?

Какво е нужно за това?

dagpo, прощавай, братле, ама мине-не мине време и покажеш, че си... все още доста глупав човек. :-)

Без да целя да те обиждам!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Śūnyatā написа:

Не мога да се съглася обаче, че крайностите са част от будисткото учение....

Да умреш от пиене, ако е крайност - както впрочем биха се съгласили много хора, далеч не само будистите - то никога да не пиеш не е ли крайност? Да се отдадеш на разврат - никога да не докоснеш жена? Да не ядеш месо, монашеския живот, скитащия Гаутама с просещата паничка изоставил трона си...... По отношение на поведението, аз не мога да посоча кое не е крайност, ще трябва да прибегна до светския човек за такъв пример, на който всичко му е балансирано, умерено и далеч от крайностите: ядене, пиене, работа, сън, секс, изневярата му даже, ако щеш, дори и изневерява умерено, безгрешен човек няма, тъй че прави грях, колкото бог да го прости; не прекалява с нищо, нито със светостта си, защото и прекаления светец не е богу драг, нито в греховете си, защото все пак да не иде в пъклото. Излиза, че не Буда, а праволинейния ум е средния път. Ако, дори не погледна към крайностите, то как ще видя онзи, който е отвъд крайностите - и некрайностите?

И не ме разбирай погрешно - съгласен съм да не се съгласиш, никак не смятам, че трябва да се съгласяваш. Но и не смятам, че в случая си се опитал да вникнеш по- внимателно какво, как и що относно Чогям*, може би просто нямаш такава нужда, така че нека всичко си бъде естествено - не го харесваш, изпитваш меко казано хиляди съмнения и намираш свои основания, за да отричаш качествата му в контекста на дхарма, не казвам, че няма логика в доводите ти, но за мен са твърде недостатъчни и повърхностни: в духовен аспект поведението за мен е в дъното от списъка с критерии за качествата на един човек, не отдавам толкова голямо значение на това, дали и колко пие, дали и колко секс прави, и т.н. Всеизвестната максима на Исус "по делата ще ги познаете" за мен пак е подвеждаща - точно това правят шарлатаните из всички духовни традиции в света, рекламират ти делата си, изработват ги първо задкулисно, след което ги прожектират на един голям екран, на който всичко изглежда толкова логично, причинно- следствено, рационално и достоверно, че хората се нареждат после за абонаментни карти. Ако някой ще очаква да го познавам по делата, то дано е наясно какво иска от мен, защото ще го ритна в кокалчетата, без предупреждение - силно, дори няколко пъти .... всъщност, докато не се просветля или открия Бог, или каквото там обещава, ще го сритвам от време на време в кокалчетата.

* съвсем ярък пример е това, което уточни Скепс - от книгата му знам, че се отказал от монашеските обети (след отшелничеството в Бутан) и е станал мирянин, и когато учениците му го питат по въпроса не видях някакви заобикалки и усуквания в отговора му, съвсем директно и буквално казва, че е оставил всичките си приятели и учители зад себе си в Тибет, има и една цяла глава отделена за "посвещението",  която започва с нотка ирония и сарказъм, как хората сте стичат при него, защото са чули за неговата репутация, че е 11- то превъплъщение на Трунгпа Тулку, "по отношение на това наистина изглежда смислено човек да бъде циничен", че хората са дошли да си купят картина на Пикасо от снобско отношение, че в това няма здрава интелигентност, че ако не е авторитета му, колко ли хора би вдъхновил да изучават медитацията и дхарма ..... и т.н. 

(да кажа медитация и дхарма може би ще е пресилено, но че ме е вдъхновил без да съм запознат с репутацията му - както с положителната, така и с нелицеприятната - това с ръка на сърцето си мога да заявя ...... де факто аз и сега не знам какво ще рече Тулку, и въобще тибетските титли, наименования, йерархията, като цяло не ги знам и донякъде нарочно не си ги изяснявам тези въпроси именно, за да не се опирам толкова на авторитета)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали наистина някой будистки учител може да използва употребата на алкохол и прекомерни сексуални отношения с цел да накара другите да разберат, тяхната безсмисленост - не знам. Но така или иначе, ако идеята е да не правим това, не виждам какъв е проблемът. Човек може да има блестящ интелект, но определени желания все още да са прекалено силни в него. Може да е с добри намерения, да вижда слабостта си, но все още да не е готов да я преодолее. Някои желания са култивирани през множество животи и който не се е сблъсквал с проблема си няма представа какво търпение и усилия, и то правилно насочени, изисква справянето с проблема.

Нищо не пречи според мен вслушването на интелектуалните поучения на подобен човек, но не и да го следваме като пример за подражание по отношение на желанията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, rurk написа:

Аз (!) изучавам и практикувам систематично йога от над... 13 години.

Идиот!

Аз преподавам Йога от около 5 години.

Какво от това, глупако!?!

Ако това бе донесло плода, които Йога цели, нямаше да има нужда да го казваш. То щеше да се вижда само.

Хората практикуват с години... И остават същите глупаци, а практикуват но канон, по точни предписания, без да пропускат...

Какво значи човек да е ангажиран с дхарма?

Какво е нужно за това?

dagpo, прощавай, братле, ама мине-не мине време и покажеш, че си... все още доста глупав човек. :-)

Без да целя да те обиждам!!!

Не ме обиждаш, но друго се чудя. Да приемем, че преподаваш йога. Имам няколко познати и приятели, които преподават йога като някои са доста популярни, други не. Какъв вид йога преподаваш няма да питам. Къде и на кого също. Професионално ли се занимаваш с това, т.е. носи ли ти доходи или не, също не питам. Но ако искаш да си полезен в темата, то наместо да даваш безброй цитати от Ургиен Ринпоче на руски обясни на хората какви подготвителни упражнения да правят, за да се научат да седят в падмаасана или поне полулотос... Инак, бог е труден казус, както казва Реджеп. Ок. Но в нещата, които изобилно цитираш тук, то къде прочете за бог? Никъде. Разбирам, че мнозина, които намират будизма за привлекателен имат проблем с това, че там не се споменава бог, но това не е мой проблем. Чудесно я карам без бог и никога учителите ми не са ми говорели за бог, нито в ученията, които уча или практикувам се споменава за него. Споменава се за убежище в Трите скъпоцености и изрично се казва, че Буда не е бог. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sound написа:

Да умреш от пиене, ако е крайност - както впрочем биха се съгласили много хора, далеч не само будистите - то никога да не пиеш не е ли крайност?

Крайност е желанието да пиеш. Липсата на това желание не е крайност. Пак ще повторя, че не знам какъв е конкретния случай. Ако някой друг будистки учител изрично е казал, че това е преднамерено поведение, а не слабост, то следва да се допусне, че действително е така.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, dagpo19 написа:

Абе ти не ми обяснявай как и с какво да съм полезен или не. :-)) Това е личен избор на всеки потребител и лична визия. Твоята субективна преценка дали съм, или не, си е за теб. :-)
Колкото до Бог, дори не знаеш какво е това, явно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, rurk написа:

Абе ти не ми обяснявай как и с какво да съм полезен или не. :-)) Това е личен избор на всеки потребител и лична визия. Твоята субективна преценка дали съм, или не, си е за теб. :-)
Колкото до Бог, дори не знаеш какво е това, явно.

Не знам, признавам. Никой от учителите ми не ми е споменавал за него, нито в някоя сутра или в космологията описана в различните версии на абидарма го споменават. ОК, за ваджраасана не искаш да обясниш или не можеш. Аз мога, но никой не пита, т.е. допускам, че всички нямат проблем с тази асана или че считат въпроса за маловажен, макар всяка инструкция за медитация да започва с това. Прочие, ти намекваш, че практикуваш или се каниш да практикуваш дзог чен. Ньондро ще правиш ли? Просто ми е любопитно докъде стига фантазията на хората, които се образоват за дарма от нета. Нищо лично. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Shiniasu написа:

Крайност е желанието да пиеш. Липсата на това желание не е крайност.

Много точно, в духа на ранният будизъм. Демонстрацията (да използвам новата терминология на Реджеп) на желания, зависимости и крайности не е будизъм. Вярата и отхвърляно на бог не е будизъм. Когато видиш трептенето на сянката си в сенките на дърветата, под зимната луна, това е будизъм, както пише Шики. Алкохолът също е сянка, няма нищо лошо в него, докато не го приемем за реалност... 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.