Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 45 минути, Shiniasu написа:

Кама, желанията са илюзия. Това е лесно да се каже, разбира се. Освен това трябва да разграничаваме действията продиктувани от кама и действията продиктувани от необходимостта да се направи нещо. При желанията се търси задоволяване на самото желание, докато правилно според мен е мотивацията да е свързана с добрите последствия от нашите действия. Оценката за това дали последствията са добри пак е субективна, но вече имаме намесени познания, разбирания, ум и други неща. Докато един човек задоволяващ страстите си (не говоря за конкретния случай) се оставя да се носи сляпо по течението, а резултатите са плачевни.

Тук сме на едно мнение, както и Рурк посочва горе в Пали-канона (мисля че има връзка с първите два стиха от Дхамапада), злото и страданията ни са видими като следствие нечистота на разума (ума), както радостта и щастието ни са видими като следствие на чистия (добронамерен ум) върху самите нас, те са сянката която оставяме всеки осъзнат миг. Тя може да бъде позитивна или негативна илюзия, в зависимост от битуващия в нея ум. Карма - дхарма - пратитясамутпада.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 6 часа, rurk написа:

Не да полудееш, а да умреш съзнателно. Полудяването идва от съпротивата ти да умреш, от съпротивата ти към нещастието.

Редакцията ти може и да е добра, само че не е моя почерк.

В обичайното си състояние умът се съпротивлява на смъртта, на нещастието и се брои за "нормално" извън полето на духовността и медитацията - така да се каже, да си обърнеш другата буза, когато са те ударили по едната за светския ум не е нормално; или да слезеш от най- високите върхове на социалната йерархия и да станеш просяк в търсене на истината  - в българския език си имаме даже специфичен термин за такива хора ...... будали, оставили питомното и ръгнали да дирят миаля; и т.н. примерите са много. Така, че светския ум е нормалния ум, обичайния ум, той си е съвсем наред и за него цялата тази работа например с будизма, е в една или друга степен налудничева история. И да - тя е такава, ако не беше такава спрямо този ум, не би имала стойност. И въпроса е, че всичко това, което човек вижда и ме пита "какво е медитация" - аз му посочвам, че да лудост е, но трика е, че тази лудост я правим съзнателно, поне се опитваме. Кастанеда използа подобна фраза в книгите си - "контролирано безумие" - същото е. Лудостта е метод в духовността.

А колкото до първия израз - това остава твърде далечно за човек, който не е проявявал малко по- дълбоко любопитство. И такъв съм използвал, но преди това превеждам, че живота е другото название на постепенното умиране - както във всеки миг ние живеем, така и във всеки миг умираме, няма никаква дистанция м/у двете явления. Така, че медитацията е да умираш/ живееш съзнателно - но това звучи твърде удобно, истината е, че се напускат обичайните рамки на разума. В случая "да живее/ умира съзнателно" за човек, който никога не само не е опитвал практика, ами и ред не е прочел за такава, почти нищо няма да означава.

Докато първото впечатление - че всичко това изглежда някак странно, тези които се наричат буди, сякаш ги пере шайбата, а същевременно са егати страшните философи - е на лице, то е в ума на питащия, тук в пространството, в което се случва цялата ситуация. Така че - да, тези хора са луди, но са съзнателно полудели, за това не са луди: лудия всъщност си ти, този който ме пита какво е медитация. Нали - погледни се, не можеш да им хванеш философията, а ги мислиш за луди, кой е лудия?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Буквално да умреш по един мистичен начин, сиреч в теб всичко да утихне, всяка една мисъл. Обусловеното съзнание да спре да бъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, rurk написа:

Буквално да умреш по един мистичен начин, сиреч в теб всичко да утихне, всяка една мисъл. Обусловеното съзнание да спре да бъде.

Защо мислите да трябва да „утихват” напълно, когато медитираме? Може би искаш да кажеш, че трябва да се самоосвобождават? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, dagpo19 написа:

Защо мислите да трябва да „утихват” напълно, когато медитираме? Може би искаш да кажеш, че трябва да се самоосвобождават? 

Пълното угасване е Нирвана на Покоя.
Както се казва - ако не умреш няма как да се родиш отново.
Разбира се, ако пробуденото съзнание "ти обясни" че онази пролука между две мисли е изначалната природа на ума, която е излъчваща и ясна, тогава няма нужда от повече, а мислите се самоосвобождават, когато не се вкопчваш в тях. Пораждат се, съществуват и угасват като облаци в небето.
Това е светът какъвто е. Всичко е тъй.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, rurk написа:

...а мислите се самоосвобождават, когато не се вкопчваш в тях. Пораждат се, съществуват и угасват като облаци в небето.

Егото е призрачно, призрачни са и цветята му - желанията. В Дхаммапада е записана есенцията на ранния будизъм. Пътят описан тук е достатъчно прям, няма недомлъвки, ненужни ритуали и други експерименти.

Verse 46. Who Conquers Death?

Having known this froth-like body
and awakening to its mirage nature,
smashing Mara’s flowered shafts
unseen beyond the Death-king go.

Explanation: This body of ours is like froth, bubbles, or foam. It disintegrates quickly. The nature of life is like a mirage, an illusion. Therefore, one must give up these unrealities. To achieve that one must destroy Mara’s flower-arrows by which he tempts men and women. It is necessary that the truth-seeker should go beyond Mara’s region, to areas unseen by him. Mara knows only the realm of death. The truth seeker goes beyond that region to the ‘deathless’ (Nibbana) - a domain Mara has never seen.

Dhammapada

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, rurk написа:

Пълното угасване е Нирвана на Покоя.
Както се казва - ако не умреш няма как да се родиш отново.
Разбира се, ако пробуденото съзнание "ти обясни" че онази пролука между две мисли е изначалната природа на ума, която е излъчваща и ясна, тогава няма нужда от повече, а мислите се самоосвобождават, когато не се вкопчваш в тях. Пораждат се, съществуват и угасват като облаци в небето.

Смесваш два различни подхода, които имат разлика не просто в метода, а и в крайната цел... Хинаяна не е махаяна. Пишеш какво се случва с мислите, ако практикуваш махамудра или дзог чен, което си чел, но не си разбрал... За стотен път казвам, че без учители, то ще се объркате напълно. Не ми се сърдете. Ако не ви кажа това  то ще се учите от интетернет

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което съм писал са неща, който осъзнавам реално. Какво смесвам и какви са целите, още не ти е ясно. :-)
Не ти се сърдя. Просто ти казвам, че не си наясно и че имаш неточни преценки за другите, заради високопарност и високомерие. :-)
А и поради комплексираност, ума ти не допуска който и да е да е постигнал каквото и да е. И не на последно място, си рамкирал пътя с някаква задължителност, което е разрушено от самото учение. Там няма рамки. Има, но и няма. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според Хинаяна, брането на цветята на чувствените наслади не засища желанията, а ги разпалва, както и наливането на масло в огъня. Чувствените желания са причината за страданията. В това може да се убеди всеки сам, без изобщо да ползва интернет. Всичко е тъй (открадвам го това).

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Истината е, че още не ти е ясно, което и сам признаваш. От друга страна, порадиш глупост, си позволяваш преценки за другите, в случая за мен (но не само) - имал ли съм, нямал ли съм учители (още по-малко можеш да прецениш учителите, дали са такива, респективно традициите, до какво водят и т.н.), дали съм или не съм способен без такива... и т.н., :-)), а не че не съм споделял, но твоето си е идиотщина, дагпо, и въобще не се усещаш как попадаш във фини клеши.
Ми така сработва егоистичното съзнание.
Ако ти признаеш, че някой е постигнал нещо без учител, или че е постигнал с учител извън будиската традиция, то ще излезе, че представите ти, убежденията ти са неточни, неверни, което би означавало, че си заблуден. Освен това, ще излезе, че действително си идиот, който не е постигнал това, което други са постигнали без толкова усиля (поне в този живот) :-)). Тоест, ще излезе, че не си до толкова способен, а всичко това егоистичното ти съзнание отрича неистово. Няма как и да признаеш. И те наблюдавам, че си в този филм от както те знам. Нито крачка напред. :-)

преди 10 минути, Śūnyatā написа:

Според Хинаяна, брането на цветята на чувствените наслади не засища желанията, а ги разпалва, както и наливането на масло в огъня. Чувствените желания са причината за страданията. В това може да се убеди всеки сам, без изобщо да ползва интернет. Всичко е тъй (открадвам го това).

Братле, ти препивал ли си с алкохол? Преяждал ли си с шоколад? :-)
Разбира се, че тантра не се обляга на това, но то е близък пример. Тантра залага на осъзнатостта отвъд въздържането и отдаването, сиреч осъзнава същността на желанията, а не ги потиска, не се и подава по тях.
За последен път ти го пиша, щото нямам амбиции да адвокатствам на дадена яна (за мен всичките са важни като постепенен път, въпреки, че той не е задължителен), та ако искаш се възползвай и размисли дълбоко на тези думи. Ако не, ще те оставя да си дълбаеш в ямама, която си издълбал като окоп, чрез който се опитваш да утвърдиш здраво убеждението си, защото ти е трудно за сега да схванеш тантричния възгллед.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, rurk написа:

Това, което съм писал са неща, които осъзнавам реално.

По начина, по който го пишеш се ориентирам, какво осъзнаваш. По начина, който пише шунята -също. И двамата сте прекрасни хора, които се интересувате от дарма. Затова и разговарям с вас, а не с друг. Обаче, ако мина метър, просто, за да се разбираме или да ви се харесам, то ще излъжа себе си и вас. Това поне в този ми живот никога не съм правил. Не съм го правил в ежедневни ситуации, а какво да говорим за форум или дарма. :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, rurk написа:

Това, което съм писал са неща, който осъзнавам реално.

Какво си осъзнал бре рурки - просветлението бог ли. :Д

И като си подхванал оценките - ти освен оценки да раздаваш, нещо друго .... ?  Защо ли мога да отсея от речника ти, кое си прочел, кое си ти.  Из толкова прочетени книги, как пък един път не срещнах някой учител да обяснява на слушателите, че били идиоти, че нищо не им е ясно, че са високопарни и надменни, и за това не могат да разберат учението му - още повече това да го повтаря до втръсване. Теб ли искаш да признаем, че си постигнал първо просветлението пък сетне, че и без учител? - освен да ти призная, че си объркан, че си внушаваш и въобразяваш някакви дълбокомистични постижения, друго не виждам какво да ти призная. И да, да, знам - нали съм невежа, няма как да те разбера. (:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, dagpo19 написа:

По начина, по който го пишеш се ориентирам, какво осъзнаваш. По начина, който пише шунята -също. И двамата сте прекрасни хора, които се интересувате от дарма. Затова и разговарям с вас, а не с друг. Обаче, ако мина метър, просто, за да се разбираме или да ви се харесам, то ще излъжа себе си и вас. Това поне в този ми живот никога не съм правил. Не съм го правил в ежедневни ситуации, а какво да говорим за форум или дарма. :)

Не, не разбираш. Не можеш да вникнеш достатъчно точно в събеседника. Още си сляп. :-)

преди 2 минути, sound написа:

Какво си осъзнал бре рурки - просветлението бог ли. :Д

И като си подхванал оценките - ти освен оценки да раздаваш, нещо друго .... ?  Защо ли мога да отсея от речника ти, кое си прочел, кое си ти.  Из толкова прочетени книги, как пък един път не срещнах някой учител да обяснява на слушателите, че били идиоти, че нищо не им е ясно, че са високопарни и надменни, и за това не могат да разберат учението му - още повече това да го повтаря до втръсване. Теб ли искаш да признаем, че си постигнал първо просветлението пък сетне, че и без учител? - освен да ти призная, че си объркан, че си внушаваш и въобразяваш някакви дълбокомистични постижения, друго не виждам какво да ти призная. И да, да, знам - нали съм невежа, няма как да те разбера. (:

Аа, нямам необходимост да признаваш мен, или какво съм постигнал, какво не. Аз съм си свободен. Ти да му мислиш! :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, dagpo19 написа:

Благодаря, от теб могат да се научат някои неща. Дхаммапада по кой превод я учихте, ако помниш?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, sound написа:

няма как да те разбера. (:

Не мен, а по принцип още не разбираш. Иначе нямаше да питаш въпросите, дето пита риторично. :-)

преди 16 минути, dagpo19 написа:

Затова и разговарям с вас, а не с друг. Обаче, ако мина метър, просто, за да се разбираме или да ви се харесам, то ще излъжа себе си и вас. Това поне в този ми живот никога не съм правил. Не съм го правил в ежедневни ситуации, а какво да говорим за форум или дарма. :)

Дори и това ума ти го ползва за фина гордост и високомерие. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, rurk написа:

....

Нали каза да не мисля - сега пък казваш да му мисля. И накрая се оказва, че и ти не знаеш, какво казваш, но важното е да си го кажеш - напира те, отвътре така и не можеш да го спреш ..... по принцип няма лошо, но само защото сме във форум, инак си е неучтиво да ползваш другите за отдушник.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sound написа:

Нали каза да не мисля - сега пък казваш да му мисля. И накрая се оказва, че и ти не знаеш, какво казваш, но важното е да си го кажеш - напира те, отвътре така и не можеш да го спреш ..... по принцип няма лошо, но само защото сме във форум, инак си е неучтиво да ползваш другите за отдушник.

Това е израз, но щом трябва да обяснявам въпросдното, виж самия ти да не попадаш в нещото, което ти се вижда, че пападам аз - а тоест, че нещо те напира отвътре да си го кажеш... А иначе и малко дете би схванало, че "ти да му мислиш" не си противоречи с "да спреш да мислиш", защото глупчо, за да отидеш към спиране на мислите, преди това трябва да се досетиш и да обмислиш. :-)
Сега разбираш, че твоето не е само глупост, но и злоба. :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Śūnyatā написа:

Благодаря, от теб могат да се научат някои неща. Дхаммапада по кой превод я учихте, ако помниш?

Не сме я учили, изобщо. Това е сборник от сентенции от сутри, които се учат в теравада. Ето това е добро, когато искаме да разберем как да отпуснем ума си. Крайно необичайно е, но може да е полезно за някого: https://youtu.be/d8ofvkKGdbo

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, rurk написа:

...защото ти е трудно за сега да схванеш тантричния възгллед.

Липсва ми желание да го схвана. Не искам да свърша зле :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Śūnyatā написа:

Липсва ми желание да го схвана. Не искам да свърша зле :D

Заради предрасъдъци. Погрешно изградени заключения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, rurk написа:

....

Кога някой не спира да се слага настойчиво, въпреки явната му некомпетентност, естествено в някакъв момент ще го сритам в задника, пък ми е през нирваната, че щял да ме мисли за злобен. Нещо, което обясних вече по друг начин и ти се засилваш да лайкваш, ала явно "нищо не си разбрал" щом продължаваш да се слагаш.

За това ми допадна толкова идеята за модериране на Калушев - щото някои хора толкова не се усещат, че просто няма друг начин, освен принудително да им се затвори устата.

п.п. да ти го повторя рурки - като ти е мерак да блеснеш, дай да я видим тази твоята школа, да те посетим да видим какъв велик йога си. Като не - айде намали малко претенциите моля те, щото ..... не върви, сеш се, на мен не ми се занимава да пиша що за куха гъдулка си, в този аспект дискусията ми е твърде безинтересна. Всичко това впрочем, ако го обясня на дете, ще разбере - така, че би трябвало да се справиш и ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Когато следиш ходенето си (ходеща медитация) и връщаш ума си към обекта (краката и техните движения и паузите между тях), ако си достатъчно последователен и систематичен, че разбереш излъчващата, ясна природата на ума.

phases-of-steps-in-walking-meditation.jp

https://www.youtube.com/watch?v=_IFvablc6EI&t=1s

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, rurk написа:

Заради предрасъдъци. Погрешно изградени заключения.

Исках да кажа също, че няма нужда от много смесени знания, практики, концепции за Бог и т.н., а от малко но добре осъзнати и ефективни такива, понеже пътища много - време малко. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, sound написа:

...

Шштт! :-) Да не чувам детски глас и скърцане на биберони!

преди 4 минути, Śūnyatā написа:

Исках да кажа също, че няма нужда от много смесени знания, практики, концепции за Бог и т.н., а от малко но добре осъзнати и ефективни такива, понеже пътища много - време малко. 

Разбирам те и имаш право на този избор! Но къде в него се побира критиката към другите пътеки? :-)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Śūnyatā написа:

Добре, но това не е ли нещо, което казвам през цялото време. Но като кажа нещо за бог, започваш да цитираш мадямака. :)

преди 9 минути, rurk написа:

Когато следиш ходенето си (ходеща медитация) и връщаш ума си към обекта (краката и техните движения и паузите между тях), ако си достатъчно последователен и систематичен, че разбереш излъчващата, ясна природата на ума.

phases-of-steps-in-walking-meditation.jp

https://www.youtube.com/watch?v=_IFvablc6EI&t=1s

Не си в час с нито една практика и приемственост. В час си само с линковете, които описват тези неща. :)

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.