Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 19 минути, scepsis108 написа:

...Не ти отива на годините да спамиш, байко. :)

Последните ми два поста не са спам , а просветление ....! :)

Срещу кой от тях и какво имаш против ? 

Стоят в основата на смисленото обсъждане на нещата . Дават всичко необходимо - отправна точка и посока на мисълта....

Характерна грешка - неразличаване на обективното от субективното....за виртуалното дума не смея да отворя !

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 15,7k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

• Śūnyatā

1786

• Реджеп Иведик

1517

• NoMeJodas

1502

• _Alex&Vanko_

1366

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Туй е тема за будизъм и не е тема за будизъм!       Ом-м-м-м-м....

Нел, ти предполагаш, че аз съм сигурен в нещо, това са твои идеи и представи. Аз пиша в тази тема с образователна цел, темата е за будизъм. Ученията са различни. Това е чудесно. Различните учени

Не тук, Рам. Дискусията се превърна в някаква безмислено пустословие и надприказване.   Несъмнено... Значи, то всеки претендира, че мненията му са лични и неповлияни, но такива мнения няма. Най-мал

Публикувани изображения

преди 4 минути, by_chechi написа:

Последните ми два поста не са спам , а просветление ....! :)

Не разбирам това неистово желание на някои потребители да са на всяка манджа мерудия и да се намесват във всяка тема по начин, който нарушава добрия тон и разваля атмосферата на общуване между другите участници. Нали знаеш как се зоват такива потребители?

Не казвам, че го правиш умишлено. Може да го правиш от скука или за забавление. Но не е хубаво някак и не е възпитано. Възпитанието е добродетел и в случая означава наличие на мяра. Последното е признак на мъдрост. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, scepsis108 написа:

.....

Не го възприемаш - как тогава да го разбираш ? 

......а пък съм сложил усмивките , тъкмо защото реакциите за уж разбиране са очаквани...и ей така , за настроение....Светът е оцелял защото се е смял !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, by_chechi написа:

Срещу кой от тях и какво имаш против ?

Този, да речем:

преди 32 минути, by_chechi написа:

От един буламач може да се забърка само друг буламач - включително на експертно ниво . 

Конотацията е, че будистката философия е буламач и ако двама будистки учени (пандити) обсъждат определена тема в търсене на валидно знание, то те забъркват друг буламач. Това казваш, всъщност. Не ли?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, scepsis108 написа:

Този, да речем:

Конотацията е, че будистката философия е буламач и ако двама будистки учени (пандити) обсъждат определена тема в търсене на валидно знание, то те забъркват друг буламач. Това казваш, всъщност. Не ли?

А ти това ли мислиш по въпроса ? Не струва !......просто съм критичен и то със съществени основания .

Твоите конотации , ти си ги привнасяш ! Пък аз никак не държа на тях , ти в какво си ги припознал , или пък който и да е друг .  

Това което пиша , пиша го общодостъпно и ясно , без мистериозности назнайни , и е общовалидно за всяко мислене . Щото гледам и виждам - пак не се разбира . Ако търсиш експертното , разбира се ! Ако горните два поста не са ти ясни , какви балони раздуваме ?....

Ето ти и пример , който дали би могъл да приложиш в будизма :

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като будисти как издържате като дойде скапаният великден? Аз откачам! Да си заминава най-накрая, по цял ден слушам за възкръсналото зомби като от "Гробище за домашни любимци".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, chakracleaner написа:

Като будисти как издържате като дойде скапаният великден? Аз откачам! Да си заминава най-накрая, по цял ден слушам за възкръсналото зомби като от "Гробище за домашни любимци".

Не мой с лошо

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, by_chechi написа:

просто съм критичен и то със съществени основания .

Нали си чувал за ефекта Дънинг–Крюгер или метакогнитивната неспособност на некомпетентния да осъзнае собствената си некомпетентност? С други думи, колкото някой е по-неквалифициран и некомпетентен в дадена сфера, толкова е по-склонен да надценява познанията си.

В сферата на будистката философия ти не си компетентен, както и в сферата на философията изобщо. Нямам предвид популярната или както и викат някой "житейската философия", където си прочут със своята сентенция за падането от кайсия. ;)

Като повечето хора ти никога няма да допуснеш, че си сбъркал, но дори и да допуснеш, то няма да си го признаеш. Това ми е ясно, т.е. ясно ми е, че докато ти отговарям и ти ще ми отговаряш ей така напук. Но ще ти дам един пример, който може да ти помогне да разбереш как ми изглежда твоето поведение на мен.

Представи си, че темата е "Английски език за любопитни". И си представи, че в нея се обсъжда употребата на перфект, който заедно с простия и продължителния аспект е един от трите аспекта на времената в английския. И някой от участниците казва, че перфектите се употребяват, когато не може да бъде даден отговор на въпроса "Кога?" Tогава друг възразява, че това не задължително, когато става дума за минал перфект като в примера I recognized him immediately. I had met him in 1992 at university. Тогава се появяваш ти и казваш, че всичко е някакъв буламач без практическа стойност. Примерно. Така се получава, когато напр. тук се заговори за понятия като зависимо възникване и пустота, за които ти нямаш и бегла представа, но започваш да даваш компетентни мнения и оценки.

Кой изпада в смешно положения, байко?

Редактирано от scepsis108 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, scepsis108 написа:

Нали си чувал за ефекта Дънинг–Крюгер или метакогнитивната неспособност на некомпетентния да осъзнае собствената си некомпетентност?

Ти като си го чувал - какво ? Да не би да осъзнаваш собствената си некомпетентност ? :)

Слушай мило дете ! Послушай дедо си ! И си го забий със златен пирон на челото ! :)

Единственият критерии е практиката , а от теб и всички останали балалайковци нищо такова не е видно .....т.е. за да си доказателствено убедителен - примери от живота , повече примери давай ! :)

.....що се отнася до будизма , нито оня бълнуващ възнасяне , пустиняк пред пещерата , нито живот в нищета бе блазнят.....Има нещо сбъркано - не мислиш ли ? Щастие в нищета ли е Живота ?....

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, by_chechi написа:

Единственият критерии е практиката , а от теб и всички останали балалайковци нищо такова не е видно .....

По-конкретно? Практиката е да. Наясно ли си, че не отговаряш нито на образователния, нито на професионалния ценз на тези, с които се опитваш да спориш? Наясно ли си, че с изключение на продължителността на житейската си траектория, друго не можеш да предложиш? Но тази продължителност има малка стойност, когато си прекарал живота си буквално и преносно в провинцията. Буквално, понеже очевидно не си пътувал извън страната или ако си, то е било съвсем малко. Не си видял много. Не познаваш чужди култури и общества. Преносно, по същата причина – чел си малко, не знаеш езици, нямаш сериозна подготовка в никоя научна или хуманитарна сфера. Преди да даваш акъл на другите, погледни себе си, все пак. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, scepsis108 написа:

По-конкретно? Практиката е да. Наясно ли си, че не отговаряш нито на образователния, нито на професионалния ценз на тези, с които се опитваш да спориш? Наясно ли си, че с изключение на продължителността на житейската си траектория, друго не можеш да предложиш? Но тази продължителност има малка стойност, когато си прекарал живота си буквално и преносно в провинцията. Буквално, понеже очевидно не си пътувал извън страната или ако си то е било съвсем малко. Не си видял много. Не познаваш чужди култури и общества. Преносно, по същата причина – чел си малко, не знаеш езици, нямаш сериозна подготовка в никоя научна или хуманитарна сфера. Преди да даваш акъл на другите, погледни себе си, все пак. ;)

От къде си купи дипломите ? Или за красота ти ги подариха ?........Пустота дебне от всякъде ! Нали така пише в будизма ! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, by_chechi написа:

От къде си купи дипломите ? Или за красота ти ги подариха ?........Пустота дебне от всякъде !  :)

Ако не е тайна, какво си завършил ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Реджеп Иведик написа:

Ако не е тайна, какво си завършил ?

Чети ми постовете и се прави изводи....И не забравяй , че са си твои !

.....Тук всеки на всеки може да си разправя всякакви приказки...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чети ми постовете и се прави изводи....

6 ти клас. Познанията ти по физика не предполагат 7 ми.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Реджеп Иведик написа:

6 ти клас. Познанията ти по физика не предполагат 7 ми.

На Буда и това му е мноооого ! :lol6:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, by_chechi написа:

От къде си купи дипломите ? Или за красота ти ги подариха ?........Пустота дебне от всякъде ! Нали така пише в будизма ! :)

Сега ще ти дам пример за разликата между теб и мен.

За пръв път си дадох сметка, че не познавам будистката философия, когато започнах да контактувам с проф. Пламен Градинаров, който изигра голяма роля за това да се ангажирам с по-сериозно изучаване на будистка философия, тибетски и малко санскрит. Дотогава бях практикувал няколко години Дхарма като ученик на един западен лама, който преподава нещо като нео-будизъм. Това не е критика към него. Той е първият ми учител и без него нямаше да зная какво е Буда, Дхарма и Сангха, както и много други неща. Но подходът му беше такъв – да опростява и да преподава по по-лек начин, който е далеч от традиционния. Бях изучавал будизъм в рамките на курса по източна филососфия и в СУ, но там се дава само най-обща представа. Когато започнах да разговарям с Пламен, то много бързо установих, че имам съвсем повърхностни познания по темата. Това беше леко шокиращо откритие за мен, но ме амбицира да се задълбоча в темата по-сериозно.

Втори случай. Няколко години по-късно попаднах на ученици на Лама Джампа Тхайе, който е един от настоящите ми учители (той е англичанин, професор по история в университета в Ливърпул и дхарма-регент или представител на един от най-уважаваните тибетски учители от по-старото поколение – Карма Тинлей Ринпоче). Отново установих, че имам съвсем повърхностни знания за тибетската Ваджраяна и това ме насочи към това да потърся начин да отида да уча в един институт в Делхи, където преподават тибетски учители.

Ако постъпвах като теб, то и в двата случая нямаше да разпозная некомпетентността си и в резултат щях да знам още по-малко от това, което знам сега. Не че то е много. Но сега поне знам колко малко знам, за разлика от теб, който не знаеш, че нищо не знаеш. Това е, което се нарича метапознание, т.е. знание за знанието. ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, scepsis108 написа:

Оня бил царски син , пък бос по асфалта тръгнал ! Щом е царски син и така може , ама е сбъркано !....Да не би и ти също ?

Ама не го приемай за закачка или заяждане ! Вникни в смисъла ! Ако трябва 1 час медитирай....!

Въпросът беше : " Има нещо сбъркано ! Не мислиш ли ? " - а бе , съвсем сериозно бе ! Аман от папагалщини !

Колко по-практически да те питам ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, by_chechi написа:

Оня бил царски син , пък бос по асфалта тръгнал.....Да не би и ти също ?

Ама не го приемай за закачка или заяждане ! Вникни в смисъла ! Ако трябва 1 час медитирай....!

Въпросът беше : " Има нещо сбъркано ! Не мислиш ли ? " - а бе , съвсем сериозно бе ! Аман от папагалщини !

Виж, не се заяждам с теб. Нямам предубеждения и не оценявам хората по расова принадлежност, по образователен ценз, по принадлежност към едно или друго професионално съсловие, религия или идеология. Оценявам ги на първо място по това да ли искат да общуват добронамерено, искрено и с цел взаимно обогатяване или просто искат да спорят, щото са невротични и не могат да се справят с вътрешните си демони.

Сега, какво питаш точно. Формулирай го ясно и ако мога ще ти отговоря.

–––––––––––––––––––

И знаеш ли, че... не искам да си играя на психолог. Няма да е почтено. Начинът, по който пишеш, пунктуацията, метафорите, с които си служиш, реакциите ти на определени закачки и т.н., казват много за теб. Не всичко, понеже всеки човек, всяко същество е вселена. Капчица, в която се съдържа цялата Вселена. Но казват предостатъчно за теб, когато общуваш с хора, които са по-умели от теб. И радвай се, че попадаш на добронамерени и приятелски настроени хора, които имат норма за допустимост на вмешателство в чуждия живот. Хора, които просто се спират в един момент и си казват: – Не е коректно, не е добре, не е хубаво да му кажа и това. Той си има достатъчно трудности и без мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, scepsis108 написа:
преди 46 минути, by_chechi написа:

Оня бил царски син , пък бос по асфалта тръгнал ! Щом е царски син и така може , ама е сбъркано !....Да не би и ти също ?

Сега, какво питаш точно. Формулирай го ясно и ако мога ще ти отговоря.

Изходни данни :  дадени по-горе !

Да се реши : дадено по-горе !

Решение : очаква се !

Аз нямам какво да добавя ......Когато няма готови клишета за папагалене - закъсваме с "мисленето" . Съжалявам за "компетентността" ти на мислене , барабар с всичките ти дипломи !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз нямам какво да добавя ......Съжалявам !

Аз имам, обаче. Това е един стих от песен от Миларепа:

Вие, млади горди девойки, сестри мои,

и аз Миларепа от Гунгтханг,

взаимно се разстройваме.

Нека сравним своята доброта

и сражавайки се с копието на състраданието

ще видим кой ще победи накрая.

На онези невежи, които се впускат

в безмислени разговори,

Миларепа отговаря преподавайки Дхарма.

Той се отплаща на водата с вино,

той отвръща на злото с добро.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, scepsis108 написа:

По-конкретно? Практиката е да. Наясно ли си, че не отговаряш нито на образователния, нито на професионалния ценз на тези, с които се опитваш да спориш? Наясно ли си, че с изключение на продължителността на житейската си траектория, друго не можеш да предложиш? Но тази продължителност има малка стойност, когато си прекарал живота си буквално и преносно в провинцията. Буквално, понеже очевидно не си пътувал извън страната или ако си, то е било съвсем малко. Не си видял много. Не познаваш чужди култури и общества. Преносно, по същата причина – чел си малко, не знаеш езици, нямаш сериозна подготовка в никоя научна или хуманитарна сфера. Преди да даваш акъл на другите, погледни себе си, все пак. ;)

Странно ще е, ако не осъзнаваш, че описа един не малък процент от най- значимите философи в историята - че пустите му калъпи все не са по мярка ...... но така е било винаги: интелектуалната философия да отстъпва пред житейската. (:

Но все ще има и някоя формулировка, при която Чичи, аз и всички останали, трупаме добри заслуги само от едното общуване с теб - па макар и виртуално - от което пък съответно нема начин да не бъдеш облагодетелстван и ти. :Д

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, sound написа:

Странно ще е, ако не осъзнаваш, че описа един не малък процент от най- значимите философи в историята - че пустите му калъпи все не са по мярка ......

Напълно подкрепям с уточнението, че в будизма философията има важна, но не водеща роля. Не знам какво е това "житейска философия"? В какво се изразява и на какво учи? На това как да сме успешни в бизнеса или как да се примиряваме с житейските обрати? Ако е това, то една от най-полезните е книги тази на императорът стоик Марк Аврелий.

Понеже байко казва, че критерия е практиката, но това звучи твърде общо. Практиката в какъв смисъл? За светски успех ли говорим? Тогава, то нашето настолно четиво може да е биографията на Бил Гейтс или някой като него. И в това няма нищо погрешно. Зависи към какво се стремим. Но не схващам точно с какво може да се похвали байко, което да научим от него в този план, ако има предвид това.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Реджеп Иведик написа:

А не, швепс. Аз ако дойда да ти давам акъл как се върти счетоводство, ти няма ли да ме омаловажиш ?

Ти търпеливо да ми обясняваш сметките и кондиките, пък аз хем да не слушам внимателно, хем да те плюя като не разбирам нещо, да те псувам час по час на жена и майка и да рева кат батлан къф калпаф счетоводител си.

Ноу си задръстен Саше. Ма хъп си задръстен. Децата са по тактични и по умеят да се приспособяват от тебе.

Просто спри да разправяш,че си просветлен! Стига с тоя театър! Говориме тука за обективни истини а не споря как се кара кораб и т.н.

И аз ей ся мога се накича и да претендирам!

Просветления ще е смирен и тих най-малкото а няма да се перчи!

преди 6 часа, scepsis108 написа:

Но в един нормален разговор като този, който водим тук трябва да опитваме да се разбираме без да се хващаме за всяка дума на другия с цел да докажем, че няма правилен възглед, че е етерналист или нихилист. Ако това целим, то винаги ще намерим повод, но с каква мотивация?

Да това е проблема тука! И аз не го приемам че Реджепа и Шунаята са умствено над мен. Нека си декларират и декламира сутрите. Това ако е разговор?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, scepsis108 написа:

Можеш ли да отговориш с да или не на въпроса: Съществува ли онтологична същност, според това което учите там? Не говоря за относителната, условна същност, чрез която различаваме обектите един от друг или гносеологична същност (признак).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Śūnyatā, по темата за онтологичната същност от далеч е но го намирам странно свързано с темата

Прекарал съм две листчета образования време от живота си в ателиета с други художници в активно рисуваме на натура -

И едно ни е направило на всички голямо впечатление още от първите стъпки - когато рисувахме друг човек, особено портрет.

В края на всяко упражнение подреждаме рисунките на всички една до друга и какво да видим!

Рисунката на лицето на модела от Сиси прилича с чертите си на самата Сиси, тази от Иван - също на неговото лице, тази на Любо - на Любо. и т.н.

Направо си е леко страшно.  С годините на някои техниката и стила до някъде успя да замаскира тази особеност - но не и пред едно опитно око - Всеки рисува себе си - даже в опит да рисува друг - и няма измъкване от това.

Редактирано от Любомир Ико (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване