Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

преди 14 минути, Реджеп Иведик написа:

Възникване е по правилно според мен, защото става въпрос за феномените. Когато употребява думите "зависим произход", Нагарджуна визира феноменалното, обусловените истини.

С баща си взаимозависимо ли сте възникнали или съществувате ? Само питам - отговор не искам....:)......добре би било и за двете да се разсъждава !....

Редактирано от by_chechi (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 15,8k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

• Śūnyatā

1811

• Реджеп Иведик

1528

• NoMeJodas

1502

• _Alex&Vanko_

1366

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Туй е тема за будизъм и не е тема за будизъм!       Ом-м-м-м-м....

Нел, ти предполагаш, че аз съм сигурен в нещо, това са твои идеи и представи. Аз пиша в тази тема с образователна цел, темата е за будизъм. Ученията са различни. Това е чудесно. Различните учени

Не тук, Рам. Дискусията се превърна в някаква безмислено пустословие и надприказване.   Несъмнено... Значи, то всеки претендира, че мненията му са лични и неповлияни, но такива мнения няма. Най-мал

Публикувани изображения

преди 7 часа, by_chechi написа:

Разбирам ! Ти не си агресивен ! Седиш и чакаш лъва да те докопа......Тъй де , може и да го гръмнеш !

Бягството не е агресия. Възможно е сърната да нападне лъва. Случвало се е. Бягащата сърна обаче по никакъв начин не нарушава личното пространство на лъва, нито застрашава живота му.

преди 8 часа, by_chechi написа:

Агресия спрямо околната среда , че и спрямо себе си се случва

Агресия спрямо себе си е възможна. За агресия спрямо околната среда можем да говорим само в преносен смисъл, доколкото всъщност става въпрос за агресия срещу тези, които са зависими от околната среда. Агресията винаги е насочена към съзнателни същества, имащи свой живот или съзнание, или воля, или чувства, или мисли, или желания и т.н. Тя може да е осъзната или неосъзната - ние може да не осъзнаваме, че чрез действията си ограничаваме свободата на другия. Може и да го осъзнаваме. Но ако не нарушаваме нечия свобода, за агресия не може да се говори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Покерът е осъзнат стремеж , т.е. по-висша форма , форма на мислене , която на ЕГО-то не му се полага.....!

Айде, айде Егото там не се доказва както най-добър при бриджа.

Огънят по време на игра се подклажда с огнена вода!

:lol6:

Да се върнем 600 години преди Христа и много бедното общество в Индия и битието! Няма как да се лекува страданието освен в обяснение връзка с желанието.

Но това не е валидно за проспериращо общество и богато!

Рокфелер, Ротшилд така ли са мислили? Който може си осъществява желанията, намира начин!

Не бива да се абсолютизира! И е вярно и не е! Ей и аз да го кажа това.:D

Редактирано от _Alex&Vanko_ (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, _Alex&Vanko_ написа:

Рокфелер, Ротшилд така ли са мислили? Който може си осъществява желанията, намира начин!

Много са нивата, на които можем да си говорим за желанието. В плод до метафизиката на битието.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От битието в Индия като не е могло да се избяга се лекува съзнанието! Добър вечер г-н Иведик!;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, König написа:

И ако скоро искаш да получиш нещо, спри да го очакваш. Ако искаш да получиш нещо от мен, спри да предизвикваш, като очакваш от мен. Може би нещо такова значи, боднатото от теб.

Ха, най-после нещо мъдро. Можело значи. Сега го обърни към себе си и всичко ще си дойде по местата. Всъщност, винаги е било.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наближава празникът Весак - рожден ден на Буда - 10 май в повечето страни (в Китай днес) Как смятате да го селъбрейтнете? По традиция се къпят статуи на бебе-Буда , пости се, освобождават се животни ,върши се благотворителност. Може и да приемете монашеството за един ден като си обръснете веждите.

800px-Baby_Siddarhtha.JPG

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ааа ти си открил в себе си,че Будизма ти е интересен? Ма то също е външно влияние да го наречем.

Гледаш/четеш/ Будизъм или гледаш/слушаш/ жена да ти говори!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, Мо_хи_ни написа:

Ха, най-после нещо мъдро. Можело значи. Сега го обърни към себе си и всичко ще си дойде по местата. Всъщност, винаги е било.

Еми хубаво, аз ще го направя, А ти ще го направиш ли? Щот от твоите констатации, излиза че само другите все нещо трябва да направят а пък ти, никога нищо. Много интересно, значи. :angry:

И аз знам че винаги всичо си е било на ред, това е просто една заигравка. :mark:

Редактирано от König (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ето как аз смятам да го селъбрейтна:

Ще поднеса дарове от храна, пари и благовония пред домашният ми олтар със изображения на Буди и Бодхисатви (на който правя и помени за починалите)

Ще нахраня ималите нещастието да се преродят в сферата на животните твари - сиреч котките и кучетата пред блока.

Ще направя малко дарение на будистката общност. Може да посетя и ступата в Плана.

Няма да ям месо целият ден и твърда храна след обяд. 

Мисля и цял ден да рецитирам мантрата "ОМ МУНИ МУНИ МАХА МУНИ ШОХА".

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Мо_хи_ни написа:

Желанието е живот, с него е пронизано всичко. То е неговата есенция, силата, енергията, която го поддържа и задвижва. И матрицата, в която всички ние живеем - желанието е нашата основна програма. 

Просто да си жив.

Не е желание. 

Живостта Е. Поне едно "сбъднато желание" си имаме ние живите.

Става желание ако не може да Е.

Или става желание ако не искаш да Е.

Желанието обаче не е доказателство че можем да правим избор. 

преди 6 часа, Реджеп Иведик написа:

Животът се движи от желанията. В този смисъл, да решиш, че едно желание е нездравословно, означава да пожелаеш да не го желаеш.

Животът според мен не се движи от желанията. 

Самият живот е промяна и движение.  А желанията са само констатация на възможна промяна. Желанията са като стрелка на горивото в автомобил. Неотговорна за нищо друго освен да шава по циферблата и да я гледаш - или с задоволство или с огорчение - в зависимост колко си сипал и на къде си се запътил. 

Но защо желаем?

Мисля че искаме да получим внимание, даже от себе си.

Но и от света - като наша майка. Даже не зная надуто его ли е или е някакво естествено възвръщане към общото? Да горим - да сигнализираме.

Тъй като сме деца на нещо несъразмерно сложно, чак очарователно плашещо - Аз-а има своята фантазия че света го е направил с причина, има план за него, че е част от много разхвърлян пъзел но все пак не формата му е толкова неправилна - колкото мястото в пъзела.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, König написа:

Еми хубаво, аз ще го направя, А ти ще го направиш ли? Щот от твоите констатации, излиза че само другите все нещо трябва да направят а пък ти, никога нищо. Много интересно, значи. :angry:

И аз знам че винаги всичо си е било на ред, това е просто една заигравка. :mark:

Реално съществува само откритието на себе си.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, _Alex&Vanko_ написа:

Това определено е Буда с шкембе,тлъсти крака и след фризьор!

С шкембе е не Буда а Майтрея.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Shiniasu написа:

Агресията винаги е насочена към съзнателни същества, имащи свой живот или съзнание, или воля, или чувства, или мисли, или желания и т.н.

Писах вече - разбираш ограничено понятието Агресия . Има много по-голям обхват от колкото си го представяш - разбираш го само като нападение . А то означава още енергия , движение....

Не си ли чувал за агресивни течности - киселини и основи ? А за агресивни газове - флуор да кажем , кислород даже . 

Смисълът на понятието агресия е проява на активност на висока степен . В този случай бягството е агресивна защита .

Не си чувал за агресивна защита . Как ти звучи в ушите ? На сърната срещу лъва нищо друго не й остава освен да бяга , бягайки да вложи в това бягане всичката си агресия която има .....

Очевидно никога не си бил състезател по бягане , нито пък си го мислил....:)

Т.е. съвсем частен случай на агресия само от който не можеш да си правиш основни изводи за общото - усвоява околната среда с цел запазване и умножаване на живото .

Добре ! Да кажем , че понятието Агресия е неподходящо . Как тогава ще наречеш с една дума  причината изворът , същността на стремежа за запазване и умножаване на живото ? Агресивен е стремежът , защото няма ограничения....

Ако имаш друго предложение - кажи го ! Смяната на етикета никога не е съществен проблем ......

Да бе ! Казват му още инстинкт за самосъхранение и продължаване на рода . Ама не е точно това ! Инстинктът след това се появява в комбинация и с други неща . Инстинктът се появява когато основните форми на съществуване започнат да се изпълват със съдържание ....А и много дълго излиза . Аз предпочитам кратичкото и образно Агресия ....както е кратичко и образно Лакомия и Мързел . Когато осъзнаеш какъв точно е стремежът (или комбинация) , тогава това се превръща в нещо качествено ново - Мисълта за Желание ! Тази Мисъл започва да гложди и гори Съзнанието....както казва Мохини...!:)

Така или иначе да владееш себе си , собственото си ЕГО , да владееш собственото си "Аз Искам" не означава нищо друго освен да управляваш собствените си Лакомия , Мързел и Агресия ! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Мо_хи_ни написа:

Реално съществува само откритието на себе си.

Мохини, Мохини. Губим си времето май само. :-)

18221604_10155291117484297_1268149586312324439_n.jpg

Редактирано от König (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Мо_хи_ни написа:

Много са нивата, на които можем да си говорим за желанието. В плод до метафизиката на битието.

Виж горе ! Желанието е осъзнати стремежи - т.е. стремежи превърнати в мисли ! Не са толкова много нивата - само две са . Ниво на Ум (дава понятие за желание , какво е) и ниво на Разум (дава умозаключения за желание , как е).......На ЕГО-то мисли не му се полагат - само стремежи и инстинкти ....

Метафизика и другата крайност Релативизъм (това си пропуснала ) , има само за незнаещия и недостатъчно знаещия ! Незнанието замества с измислици . За това мнозина се мотаят като паяци между двете крайности , някои търсейки "средния път" в измислици.... :) 

В Живота е Диалектика . Добре би било тук , сериозно да се заемете с нея....

Технически казано (т.е. без съществени качествени превръщания на развитие ) е Динамика (взаимодействие и движение) на Статика (елементи и свойства) и Кинематика (сили и посока ) , всичкото заедно !.....Може би така е по-лесно за разбиране , ама кой знае къде сте били в часовете по физика , механика , химия , биология.....и не само ! Математиката и Логиката просто ще ги пропусна....:) . Щото има науки които не се изучават във всяко училище....психология (социални науки) , кибернетика (информация и игри).... Всичко това със своето място във Философията . любов към знанието ! :) Ама той , и Буда не е бил в тези часове ! :)

За това с полагащото се уважение казвам , че будизмът е психология на древността , с всичко произтичащо от това ! Аз лично гледам на него като любопитно за изследване явление .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, by_chechi написа:

Писах вече - разбираш ограничено понятието Агресия . Има много по-голям обхват от колкото си го представяш - разбираш го само като нападение . А то означава още енергия , движение....

Разбирам понятието агресия точно така както ще го намериш във всички тълковни речници и както се разбира в психологията. Ако ти твърдиш, че агресия означава още и енергия и движение, как ще я разграничиш от неагресивното движение и енергия? Или няма такива? Движението може да е агресивно така, както масата може да е дървена, но това не означава, че маса и дървен са взаимнозаменяеми понятия.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, Shiniasu написа:

....как ще я разграничиш от неагресивното движение и енергия?....

Ами хайде сам да се сетиш !............Ще ти помогна образно - като акумулаторна батерия да кажем , която се самозарежда от околната среда ..! :) 

Дали ще се сетиш , че ако си пред умиране , агресията ти няма да е кой знае колко останала....Друг е въпросът , че когато я има може да се управлява - повече или по-малко агресия да се прилага ....На по-високите етажи се превръща във Воля !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, by_chechi написа:

Как тогава ще наречеш тогава изворът на стремежа за запазване и умножаване на живото ?

Желания ги наричаме, ка не разбра толкоз време. 

Джедай комунист не бях виждал. Това е голямо чудо. Промяна. Всяко голямо чудо за три дни и става малко чудо. Статукво.

Статуквото е промяна и промяната е статукво.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване