Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Будизъм /за любопитните/

Препоръчан отговор

преди 1 час, Śūnyatā написа:

Животът е сравним със съня,

Тя и хлебарката е сравнима с пчелата. Добре е наред с приликите да се отчитат и разликите. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 16k
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

• NoMeJodas

1502

• Реджеп Иведик

1556

• Śūnyatā

1886

• _Alex&Vanko_

1366

преди 1 час, Shiniasu написа:

Тя и хлебарката е сравнима с пчелата. Добре е наред с приликите да се отчитат и разликите. 

Чудно, каква разлика в относителния свят може да направи човек, който вярва в съществуването на вечни и ненарушими закони? Спрямо вечното, относителното е твърде незначително, нали.

Но да, разликите за една самоподдържаща се илюзия (аз, субект) са напълно реални (макар и въображаеми), въпреки привидността си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 54 минути, Śūnyatā написа:

Чудно, каква разлика в относителния свят може да направи човек, който вярва в съществуването на вечни и ненарушими закони?

Не вярвам, а знам. Но твърдението ти в случая е без връзка с моето мнение и всъщност е много показателно за характера ти. Помисли, защо изобщо го вмъкна. Отделно, че е тотална глупост. Но глупостта ти само Реджеп не я вижда още. Или пък се прави. 

Спрямо вечното, относителното е твърде незначително, нали.

Ти не можеш да направиш разликата между двете, така че защо изобщо питаш? 

Но да, разликите за една самоподдържаща се илюзия (аз, субект) са напълно реални (макар и въображаеми), въпреки привидността си.

"Самоподдържаща се илюзия" е още една идиотщина. Ако е самоподдържаща се, тя следователно съществува независимо. 

Така и не разбрах, виждаш ли разлика между живота и съня, и доколко съществена е тя за теб.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всичко е практика. Аз що питам, кажи ми какво си завършил, или какво работиш. Какво хоби имаш. Какви познания.

Женен ли си, разведен ли си.

Тези работи не са дхарма, но са практика.

Не е само медитацията, още повече само определен вид медитация да е практика.

Спането, секса, сънищата, яденето, пиенето и онези трите работи. Кое не е практика. И теорията е практика.

Защото е казано, то ако ставаше само с гледане, кучето щеше да е най големия касапин.

Единствено трябва да се прави разлика, че получаването на просветление не е като научаването на занаят.

Щото практиката води и до придобиване на конвенционални умения. Не става въпрос за това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, Shiniasu написа:

Не вярвам, а знам.

Какво знаеш? Естеството на физическите закони на няколко светлинни години оттук или на другия край на Вселената?

Ами ако основният закон на природата е отсъствието на всякакви закони? Възможно ли е стабилността и порядъка, които наблюдаваме и от които се опитваме да извлечем някакви закономерности, да са само временно динамично равновесие, случило се само в един малък ъгъл на Вселената, малък остров на покоя в океана на Хаоса.

Какво може да знае една паразитираща, макар и мислеща буболечка, която мисли динамичната характеристика на непостоянството в будизма за постоянен закон :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Śūnyatā написа:

Какво знаеш? Естеството на физическите закони на няколко светлинни години оттук или на другия край на Вселената?

Знае се.Естеството на физичните закони е еднакво във всички отправни системи.Това е принцип изведен в ОТО.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, badr написа:

Знае се.Естеството на физичните закони е еднакво във всички отправни системи.Това е принцип изведен в ОТО.

Вярваш ли, че физичните закони са неизменни в пространството и времето?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ами ако основният закон на природата е отсъствието на всякакви закони?

Ами живей си с тази представа. Аз никога не съм бил свидетел на изменение в природните закони, нито съм чувал за такова и намирам за непрактично и неоснователно да се занимавам с подобни предположения. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, Śūnyatā написа:

Тогава защо си губиш ценните моменти да отговаряш на хора в тема, които не са попадали на тези учения и нямат заслуга?

Понеже попита и прецених, че има смисъл да отговоря. 

Явно и слушащите по времето на пали-канона са нямали заслуги, затова Буда не е давал учения за пхоува :D

Тези, които са били ученици на Буда са постигали реализация като архати или бодхисатви в рамките на един живот. По простата причина, че са имали заслугата да се срещнат и да се учат от Буда, а не от интернет.

Ама тогава уставът не позволявал да се вземат пари, но сега е различно, всичко е разрешено ;)

Това вече е супер тъпо. Цените на подобни курсове, както съм обяснявал много пъти, покриват разходите по организирането им. Никой, който е организирал такива курсове в България не е забогатял. По-скоро е обратното, т.е. вложил е средства, които никога няма да получи обратно. Само човек с много деформирани представи относно парамитата на шедростта (дана парамита) може да напише нещо като написаното от теб. Нищо лично. Констатирам просто.

преди 2 часа, Śūnyatā написа:

Ами ако основният закон на природата е отсъствието на всякакви закони?

Предозирал си със SF. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, Śūnyatā написа:

Вярваш ли, че физичните закони са неизменни в пространството и времето?

Чувал ли си някой, някога да е наблюдавал нарушаване на втория принцип на ТД.Покажи ни такъв случая та да се посмеем на воля.

Убеден съм в неизменността на този закон.Изключително убеден съм.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, dagpo19 написа:

Предозирал си със SF. :D

Целият раздел е фантастика, дори не е SF, а чисто фентъзи, понеже се прави разлика между фантастика и фентъзи. Ти също си фантазьор, ако се съди по това което пишеш. Вярваш сляпо в хипотези без доказателства и предполагаемите им следствия. Толкова силно вярваш в тях, че си им посветил живота си, както сам пишеш. Така че, не ми говори за предозиране ;)

преди 9 часа, badr написа:

Чувал ли си някой, някога да е наблюдавал нарушаване на втория принцип на ТД.Покажи ни такъв случая та да се посмеем на воля.

Въртиш се в омагьосан кръг от който няма излизане, поне на този етап. Както динамичната характеристика на непостоянството в будизма не е постоянен и вечен закон, така и вторият принцип на ТД не е постоянен и вечен закон. Той констатира единствено динамичната характеристика на Хаоса. В Хаоса няма неизменни закони и вечен ред. Излез за малко от системата си на вярвания и ще го осъзнаеш сам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Śūnyatā написа:

така и вторият принцип на ТД не е постоянен и вечен закон.

Майко мила.Ако някой, някога ти е писал повече от 2 по физика иди и го почерпи за извънредно високото доверие, което ти е гласувал. .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 часа, Shiniasu написа:

Аз никога не съм бил свидетел на изменение в природните закони, нито съм чувал за такова и намирам за непрактично и неоснователно да се занимавам с подобни предположения. 

Всяка сутрин, в една ферма за пуйки, започвала с хранене на птиците от фермера. Една учена пуйка, наблюдавала даденото явление в течение на почти цяла година и стигнала до извода: "Всяка сутрин в 10ч. пристига храната." В утрото на Деня на благодарността, всезнайката провъзгласила този факт на дружките си. Но този ден в 10ч., вместо да ги нахрани, фермерът заклал всички пуйки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Śūnyatā написа:

Както динамичната характеристика на непостоянството в будизма

Т.е. тази характеристика се променя във времето. Как?

преди 4 минути, Śūnyatā написа:

Всяка сутрин, в една ферма за пуйки, започвала с хранене на птиците от фермера. Една учена пуйка, наблюдава даденото явление в течение на почти цяла година и стигнала до извода: "Всяка сутрин в 10ч. пристига храната." В утрото на Деня на благодарността, всезнайката провъзгласила този факт на дружките си. Но този ден в 10ч., вместо да ги нахрани, фермерът заклал всички пуйки.

Това не е аргумент. Ако е налична възможност трябва да я посочиш. Иначе всеки може да твърди, че някъде без никаква връзка с нашата вселена съществува друга, с други закони. Но това допускане е необосновано и ако дори и такава вселена да съществува, тя не ни касае по никакъв начин. Ние няма да зависим от нея по никакъв начин. За нас е важно това, което оказва влияние върху живота ни - индивидуално и общо, което е във възможностите ни да изучим и контролираме.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Shiniasu написа:

Т.е. тази характеристика се променя във времето. Как?

Характеристика 3. обикн. мн. Съвкупност от отличителни белези, черти на нещо. Температурни характеристики на местността.

Тълковен речник

Чувал ли си, че атмосферата е хаотична система? Учените мислят, че излъчването на повърхността на черните дупки също има хаотичен характер.

Може да погледнеш и динамичен стереотип какво означава - относително устойчива система...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 часа, badr написа:

Ако пред мен има зелено дърво, аз съм убеден, че пред мен има зелено дърво.

Това е конвенционална истина.

"розите са червени, върбите са зелени"

"розите не са червени, върбите не са зелени"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, Shiniasu написа:

Но това допускане е необосновано и ако дори и такава вселена да съществува, тя не ни касае по никакъв начин. Ние няма да зависим от нея по никакъв начин. За нас е важно това, което оказва влияние върху живота ни - индивидуално и общо, което е във възможностите ни да изучим и контролираме.

Тя и пуйката така си мислела ;)

преди 23 минути, Shiniasu написа:

Това не е аргумент.

Хипотеза е.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, Śūnyatā написа:

Тя и пуйката така си мислела ;)

А допускаш ли, че всъщност в ролята на пуйката си ти?

В момента показваш единствено, че не можеш да водиш смислен и разумен диалог. Ти тук си като на кръстоносен поход, в който единствено важна е вярата ти.

преди 24 минути, Śūnyatā написа:

Хипотеза е.

Сериозно ли е хипотеза? Ама хипотезата се извежда възоснова на факти, проучвания, наблюдения. А ти просто заявяваш, че един закон може да се измени и толкова.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Shiniasu написа:

А допускаш ли, че всъщност в ролята на пуйката си ти?

Допускам.

преди 7 минути, Shiniasu написа:

Ама хипотезата се извежда възоснова на факти, проучвания, наблюдения.

Не.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Śūnyatā написа:

Характеристика 3. обикн. мн. Съвкупност от отличителни белези, черти на нещо. Температурни характеристики на местността.

Тълковен речник

Чувал ли си, че атмосферата има хаотичен характер? Учените мислят, че излъчването на повърхността на черните дупки също има хаотичен характер.

Може да погледнеш и динамичен стереотип какво означава - относително устойчива система...

Не отговори на въпроса, който беше: Как се променя "характеристиката непостоянство в будизма"? Тълковния речник всеки може да го прочете. 

Законите и принципите описват поведението на системите, а ти в случая ги приравняваш към самите системи. Системата може да се променя и това е описано от учените, но описание на промяна във физичните закони не е описвана. Така че не се опитвай да изведеш някаква научна аргументираност на твърденията си.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 38 минути, Shiniasu написа:

Не отговори на въпроса, който беше: Как се променя "характеристиката непостоянство в будизма"? Тълковния речник всеки може да го прочете. 

Законите и принципите описват поведението на системите, а ти в случая ги приравняваш към самите системи. Системата може да се променя и това е описано от учените, но описание на промяна във физичните закони не е описвана. Така че не се опитвай да изведеш някаква научна аргументираност на твърденията си.

Не съществува точен отговор, който да опише поведението на нелинейна динамична система. Това се признава и от съвременната наука. Още по-малко може да се опише с думи, които често не отразяват точно реалността в два последователни момента. Наблюдателят също влияе на крайния резултат, ако може да се нарече така изобщо.

Учените не се различават много от вярващите. Е, винаги има приятни изключения.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 25.04.2020 г. в 7:35, Śūnyatā написа:

Трети пост пиша за рекомбинация след оплождането, по време на кросинговера, но ти продължаваш да си държиш на своето. Чети това което цитираш, а не драскай само по инерция.

Ма причината за различието на потомството е в рекомбинацията преди оплождането... Тя се явява достатъчно условие за наличието на разлика... А ти стигна чак до квантови флуктуации... Не че, че на мене ми е нещо от това... Ама защо търсиш обяснение в последствието, а не в първопричината - ей това не ми стана ясно, ама нейсе...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 45 минути, Śūnyatā написа:

Не съществува точен отговор, който да опише поведението на нелинейна динамична система.

Явно не искаш да отговориш конкретно на въпроса. Не искам научни обяснения - просто дай пример за случай в който нещо непостоянно става постоянно, т.е. характеристиката му "непостоянство" се променя. Не искам обяснения, а пример.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, darkterminal написа:

Ма причината за различието на потомството е в рекомбинацията преди оплождането... Тя се явява достатъчно условие за наличието на разлика... А ти стигна чак до квантови флуктуации... Не че, че на мене ми е нещо от това... Ама защо търсиш обяснение в последствието, а не в първопричината - ей това не ми стана ясно, ама нейсе...

Съгласен съм за достатъчното условие, но то не е единствено условие. Търси се по-висока степен на обективност.

преди 59 минути, Shiniasu написа:

Явно не искаш да отговориш конкретно на въпроса. Не искам научни обяснения - просто дай пример за случай в който нещо непостоянно става постоянно, т.е. характеристиката му "непостоянство" се променя. Не искам обяснения, а пример.

Динамичната характеристика не е закон, а зависи от условията на входа, които не са постоянни. Ако посочиш такъв пример - той ще се явява оксиморон. Върни се по-горе и прочети пак за думичките в които вярваш и реалността. Има ли смисъл да разясняваме многократно защо, според будизма, постоянни явления в този свят не могат да се наблюдават? Според науката също, мога да дам пример. Тук будизмът и науката са на едно и също мнение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Динамичната характеристика не е закон, а зависи от условията на входа, които не са постоянни. Ако посочиш такъв пример - той ще се явява оксиморон. Върни се по-горе и прочети пак за думичките в които вярваш и реалността. Има ли смисъл да разясняваме многократно защо, според будизма, постоянни явления в този свят не могат да се наблюдават? Според науката също, мога да дам пример. Тук будизмът и науката са на едно и също мнение.

Какви явления са законите? Това е елементарна разлика, която явно не можеш да направиш. Къде науката говори за промени в законите, че я ползваш като аргумент? Чакам примера с нещо непостоянно, което да е станало постоянно, или обратното. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване