Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

И мен ли питаш?

Разбира се. Ти познаваш добре източните учения и обясняваш на много разбираем и достъпен език източните термини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А вие, двамата, като добре запознати с будистките учения, бихте ли обяснили какво точно означава Бодхисатва ?

Нали, може накратко? Така в Махаяна се нарича някой, който иска да постигне Просветление, за да може да облагодетелства (да помага) на всички същества да постигнат същото. Има обикновени бодхисатви, което означава, че това са хора като нас, които са дали обет на бодхисатва да постигнат тази цел (Буда-състоянието), но нямат истинско осъзнаване на природата на ума и явленията (пустотата). Има и реализирани бодхисатви, които са постигнали такова осъзнаване. Има 10 различни нива (бхуми) на бодхисатва като 11-то е Буда-състоянието. Ако има нещо друго питай. Темата е много обширна, но това е накратко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се. Ти познаваш добре източните учения и обясняваш на много разбираем и достъпен език източните термини.

Окей ще си копирам поста от там, който ще даде и друго тълкуване, различно от това на Скеп:

В Пали Канона "бодхисатва" е описан като някой, който е все още обект на раждане, смърт, тъга, болести и заблуди. Някои от предишните животи на Буда като "бодхисатва" са включени във Джатака приказките.

http://www.accesstoinsight.org/tipitaka/mn/mn.026.than.html

http://bg.wikipedia.org/wiki/Бодхисатва

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали, може накратко? Така в Махаяна се нарича някой, който иска да постигне Просветление, за да може да облагодетелства (да помага) на всички същества да постигнат същото. Има обикновени бодхисатви, което означава, че това са хора като нас, които са дали обет на бодхисатва да постигнат тази цел (Буда-състоянието), но нямат истинско осъзнаване на природата на ума и явленията (пустотата). Има и реализирани бодхисатви, които са постигнали такова осъзнаване. Има 10 различни нива (бхуми) на бодхисатва като 11-то е Буда-състоянието. Ако има нещо друго питай. Темата е много обширна, но това е накратко.

Какво значи да дадеш обет на бодхисатва?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Редактирано от scepsis (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК. От сутринта си ме "подхванала", но нали искам да следвам пътя на бодхисатва. ;)

––––––––––––––––––––––––––

Моля, само не копвайте и пействайте горното по други форуми. Даже не е редактирано още.

И за да ти се отблагодаря за щедростта, че ни предоставяш този ценен превод, ще те почерпя с един микс от хубави мелодии... :)

http://www.youtube.com/watch?v=xxevg712Xec

Редактирано от АУМ (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И за да ти се отблагодаря за щедростта, че ни предоставяш този ценен превод, ще те почерпя с един микс от хубави мелодии... :)

Благодаря ти, много! :)

И аз ще те поздравя с нещо красиво (не е будистко).

Между другото, дължа това парче на всеобщия ви любимец Рамус:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5FJf6kzlOP4

––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Инак, не че ме мързи да обяснявам, а съм преуморен, претоварен и на всичкото отгоре съм пипнал някакъв вирус.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, ако някой се наеме да ми обясни какво точно са дхармакая, сабхогакая и нирманакая ще съм много благодарна. Съвсем се оплетох от обясненията, които изчетох дотук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, ако някой се наеме да ми обясни какво точно са дхармакая, сабхогакая и нирманакая ще съм много благодарна. Съвсем се оплетох от обясненията, които изчетох дотук.

Здравей,

Не е тук мястото, където да търсиш отговор на такъв въпррос. Ако имаш искрен интерес пробвай, напр. ТУК

––––––––––––––––––

Инак, накратко, за да има някакъв формален отговор.

Посредством натрупването на заслуги (сонам) се постига състоянието/измерението на формата на един Буда. То бива два вида: тяло на еманацията/проявлението (Нирманакая) и на ползата (Самбхогакая). Първото облагодетелства обикновените същества, които имат кармата да се срещнат с него, а второто Ария Бодхисатвите (тези от 1-то бхуми нататък). Посредством развиването на мъдрост се постига измерението на мъдростта, което също се дели на две - Дхармакая и Свабхавикакая. Дхармакая е всезнаещия ум на един просветлен Буда, а Свабхавикакая е неделимостта на предишните три каи. В някои поучения дефинициите на последните две са разменени.

–––––––––––––––––––

Още по-опростено. Нирманакая е физическата форма, в която се проявява един Буда. Самбхогакая са енергийни форми или нещо като холограми, които не могат да се възприемат от обикновените същества. Дхармакая е самото просветлено състояние, от което Нирманакая и Самбхогакая еманират/проявяват се, за да облагодетелстват съществата.

–––––––––––––––––––

Има и много други начини тези неща да се дефинират, но принципно всичко това има значение за хора, които практикуват сериозно.

Поздрав!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Не е тук мястото, където да търсиш отговор на такъв въпррос. Ако имаш искрен интерес пробвай, напр. ТУК

––––––––––––––––––

Инак, накратко, за да има някакъв формален отговор.

Посредством натрупването на заслуги (сонам) се постига състоянието/измерението на формата на един Буда. То бива два вида: тяло на еманацията/проявлението (Нирманакая) и на ползата (Самбхогакая). Първото облагодетелства обикновените същества, които имат кармата да се срещнат с него, а второто Ария Бодхисатвите (тези от 1-то бхуми нататък). Посредством развиването на мъдрост се постига измерението на мъдростта, което също се дели на две - Дхармакая и Свабхавикакая. Дхармакая е всезнаещия ум на един просветлен Буда, а Свабхавикакая е неделимостта на предишните три каи. В някои поучения дефинициите на последните две са разменени.

–––––––––––––––––––

Още по-опростено. Нирманакая е физическата форма, в която се проявява един Буда. Самбхогакая са енергийни форми или нещо като холограми, които не могат да се възприемат от обикновените същества. Дхармакая е самото просветлено състояние, от което Нирманакая и Самбхогакая еманират/проявяват се, за да облагодетелстват съществата.

–––––––––––––––––––

Има и много други начини тези неща да се дефинират, но принципно всичко това има значение за хора, които практикуват сериозно.

Поздрав!

Много ти благодаря. Добих поне някаква бегла представа :) Ще продължа с рисърча :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много ти благодаря. Добих поне някаква бегла представа :) Ще продължа с рисърча :P

ОК. Радвам се, че съм ти бил от някаква полза.

Теоретично ли те интересува или е нещо по-сериозно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ОК. Радвам се, че съм ти бил от някаква полза.

Теоретично ли те интересува или е нещо по-сериозно?

Първото засега. Но чух една от тези думи насън и се заинтригувах... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Но чух една от тези думи насън и се заинтригувах... 

Уби ме... За първи път чувам такова нещо. Това, ако е истина е доста необичайно и специално.

Регистрирай се във форума, към който ти дадох линк и питай там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубава песен на един от най-големите тибетски учители.

Нека е от полза за всички.

От книгата "Животът на Миларепа" на изд. "Шамбала".

Призовавам състрадателния лама Марпа.

Дари ме с благословията си.

Чувстващите същества, погълнати от негативна карма,

не показват уважение към другите, а само към себе си.

Злочести момичета, вие имате вяра

само в обикновения живот.

Вашето самомнение и погрешни възприятия

горят като огън.

Изпитвам жалост към такива незрели същества.

В тези тъмни дни на Кали Юга

измамниците са почитани като божества.

Лицемерите са ценени повече от златото.

А онези с твърда вяра (в карма - бел. моя)

са отритнати като камъни по пътя.

Изпитвам жал към такива объркани същества.

Вие, млади горди момичета, сестри мои,

и аз Мила от Гунтханг,

взаимно се разстройваме.

Нека сравним своята жалост

и сражавайки се с копието на състраданието

ще видим кой ще победи накрая.

На онези невежи, които се впускат

в безмислени разговори,

Мила отговаря обяснявайки Дхарма.

Той се отплаща на водата с вино,

той отвръща на злото с добро.

(преводът е на Бени и лама Иво с малко моя редакция)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те тея тъмни дни край нямат, чак до ден днешен не са свършили :) Че се сетих за една друга история, небудистка, но пък за белите 'ора, къде все нещо търсят :) Белите хора са луди :) Carl Jung tells in one of his books of a conversation he had with a Native American chief who pointed out to him that in his perception most white people have tense faces, staring eyes, and a cruel demeanor. He said: "They are always seeking something. What are they seeking? The whites always want something. They are always uneasy and restless. We don't know what they want. We think they are mad."

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубава история... Мерси.

Те тея тъмни дни край нямат, чак до ден днешен не са свършили :)

Инак, малко известно е, но се счита, че Буда Шакямуни се появява имено в такава "тъмна" епоха.

Като цяло нещата скоро няма да се подобрят и променят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо сега гледам едно видео с Путин, как ги нарежда всички и говори за Бог и Сатана... в много тъмни времена живеем. Бари Саторо такова майката на всичко! Не е на добре!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъкмо сега гледам едно видео с Путин, как ги нарежда всички и говори за Бог и Сатана... в много тъмни времена живеем. Бари Саторо такова майката на всичко! Не е на добре!

Путин си е КГБ-кадър.

Кой Бари Саторо?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм на хеви дъбстеп най вече*(всъщност само това слушам). Имам си един от Канада диджей, че с неговите музики съм в безпрецедентен транс  нон-стоп :)

Редактирано от ssb558 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...