Премини към съдържанието
NerdyBurdy

Мониторa ми издава звук на много висока височина

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте, хора от няколко дена мониторат ми издава един писклив звук на много висока височина/честота. Пищенето идва зад монитора, можеби по точно от захрванването, незнам точно. Много ме влудява, едвам го търпя, даже вече като си лягам изключвам монитора за да не го чувам тоя звук.
След някакъв "High pitch hearing test" видео в youtube установих, че височинат/чистота на звука, който идва от монитора се пада 11, 12 Khz.

Някой, ако знае  някаква  причина за това и как се оправя моля да сподели.

Редактирано от NerdyBurdy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този звук идва от феритния трансформатор на захранващия конвертор. Двете му части обикновенно са залепени и не могат да трептят в такт с работната честота. Трябва да отвориш капака на захранването и при включено захранване / пищене да опиташ да го наместиш или притиснеш с нещо. Ако не става, снимай как изглежда платката, да видим какъв  тип е този трансформатор ( Ш-образен или кръгъл, от това ще зависи как да го фиксираш).

В редки случаи появата на пищене е предвестник на влошен режим на работа на конвертора-лоши филтриращи кондензатори( с утечка) или полупроводници с влошени параметри. За подобна диагностика са нужни познания и уреди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, B3M2W0 написа:

Този звук идва от феритния трансформатор на захранващия конвертор. Двете му части обикновенно са залепени и не могат да трептят в такт с работната честота. Трябва да отвориш капака на захранването и при включено захранване / пищене да опиташ да го наместиш или притиснеш с нещо.

Браво! Съветваш непознат/неопитен потребител да рови при високото напрежение под напрежение....

• Харесва ми 3
  • Ха-ха 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е този монитор - марка/модел? Дали си струва да се дават пари за ремонт, особено ако е някой кинескоп, дето вече ги раздават без пари или изхвърлят?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Туй ще да е от старите монитори с тръба, не ми се вярва да е LCD. Направо на боклука, освен ако не е някой Тринитрон (там по-си заслужава евентуален ремонт)...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, NerdyBurdy написа:

Здравейте, хора от няколко дена мониторат ми издава един писклив звук на много висока височина/честота. Пищенето идва зад монитора, можеби по точно от захрванването, незнам точно. Много ме влудява, едвам го търпя, даже вече като си лягам изключвам монитора за да не го чувам тоя звук.
След някакъв "High pitch hearing test" видео в youtube установих, че височинат/чистота на звука, който идва от монитора се пада 11, 12 Khz.

Някой, ако знае  някаква  причина за това и как се оправя моля да сподели.

Намали яркостта , резолюцията и честота на опресняване !

• Харесва ми 2
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Забравих да спомена монитора е 21.5", IPS Матрица, 100 000 000 :1 цветове/контраст, 3ms опреснение, марката е Acer, ама немога да видя какъв е модела.

преди 4 часа, Gregory House написа:

Намали яркостта , резолюцията и честота на опресняване !

Значи поиграх са, малко да променям brightness и contrast на монитора, но звука не изчезна. Монитора си има някви профили като standart, user, movie, etc... смених профила от user, на standart  и звука спря.
На standart профила, мисля че се пада Brightness 100/100, Contrast 50/100. Резлоюцията пак си e 1920x1080 и опреснението предполагам си е същото. На някой да му стана по-ясно какъв е проблема и защо така, звука изчезна, като промених профила?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, NerdyBurdy написа:

Забравих да спомена монитора е 21.5", IPS Матрица, 100 000 000 :1 цветове/контраст, 3ms опреснение, марката е Acer, ама немога да видя какъв е модела.

Значи поиграх са, малко да променям brightness и contrast на монитора, но звука не изчезна. Монитора си има някви профили като standart, user, movie, etc... смених профила от user, на standart  и звука спря.
На standart профила, мисля че се пада Brightness 100/100, Contrast 50/100. Резлоюцията пак си e 1920x1080 и опреснението предполагам си е същото. На някой да му стана по-ясно какъв е проблема и защо така, звука изчезна, като промених профила?

Щом пише че е било юзър някой е прекалил с параметрите !

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ъпдейт, установих след още малко играчка, че контраста няма значение на колко е, обаче ако яркоста я сложа под 91/100 и монитора почва да издава тоя писклив звук.

• Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре го дай да го видят в някой сервиз, че да не "изпищи" за последно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, NerdyBurdy написа:

Ъпдейт, установих след още малко играчка, че контраста няма значение на колко е, обаче ако яркоста я сложа под 91/100 и монитора почва да издава тоя писклив звук.

Обновете драйвъра на монитора !

Дайте скейлинга на Видеокартата !

• Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От Device manager дадах да търси за ъпдейт на драйвъра за монитор, но изписа че драйвъра е up to date. Как се прави този скейлинг на Видеокартата ми ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моделът че и кога е произведен го пише отзад на етикета! Колко години е работил? За толкова все нещо се е износило и трябва да се смени. За профилактика в сервиз!

Колите докато блокира двигателя насред шосето ли ги карате? Или отреме навреме сменяте масло, ремъци и други консумативи? Техниката се нуждае от периодична профилактика, за да може да се разчита.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.