Премини към съдържанието
бат'начо

Грешки допускани от начинаещите потребители

Препоръчан отговор

При различните графични среди тези грешки са от различно естество. Някои са си "повсеместни" и не зависят от средата, те са и "по-опасните". И всеки ги е правил по една или друга причина, щото никой не е бил научен в началото.

Споделете, за да се избягват.

П.П. Да, Линукс не е за всеки, но избягвайки "малките камъчета" , ще може да се ползва и по-лесно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първата и най-важна грешка - винаги сваляйте от истинския източник, автор на това което ще ползвате. Там винаги има допълнителна информация която може да помогне.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Грешки допускани от начинаещите потребители

Да не си решил да очовечиш раздела? :D

преди 13 часа, бат'начо написа:

Първата и най-важна грешка - винаги сваляйте от истинския източник, автор на това което ще ползвате. Там винаги има допълнителна информация която може да помогне.

По-скоро винаги да свалят от доверен източник и да проверяват файла, когато се налага. Не е лошо да се погледне официалната страница, но не винаги съдържа подходящи инсталационни файлове.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да вярват на класацията на DIstrowatch също не е малка грешка. Също да вярват на митовете, че една базова дистрибуция е по- добра от друга. Може да е така, но само при условие, че ти задоволява по- добре личните потребности, а не по принцип. 

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Да не си решил да очовечиш раздела? :D

По-скоро винаги да свалят от доверен източник и да проверяват файла, когато се налага. Не е лошо да се погледне официалната страница, но не винаги съдържа подходящи инсталационни файлове.

Може да се формулира и така - последната излязла версия не винаги е най-правилната, да се потърси допълнителна информация защо.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мислех го напиша, но никога не съм го спазвал (и съм си патил от това) - когато се каните да инсталирате ОС, да правите промени по  дисковите дялове, винаги изхождайте, че всичко ще се скапе и ще останете без компютър (е, поне каквото е имало на него) , и по никакъв начин няма да може да се възстанови. И затова имайте резервен вариант (резервни варианти даже е по-добре), с който да възстановите/закрепите положението.

Когато ползвате програми за почистване на системата (bleachbit от популярните) е силно препоръчително да не слагате отметка на логовете. По-добре се информирайте кои са "правилните" и "безопасните" първо.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Типични грешки - зависи от потребителя. Ако идва от уиндоус, със сигурност ще търси дефрагментатор, антивирус и дяловете С и D :)  Който е работил досега на смартфон или таблет ще нарича "приложение" всеки отворен прозорец в браузъра. Вече няколко души ме изумиха, преходът от смартфон към лаптоп също може да бъде шокиращ. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Начинаещите ако имат проблем, да се регистрират и да пишат тук, иначе няма как да се помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моята грешка като начинаещ потребител навремето (сега се считам начинаещ+) бе, че инсталирах всеки един линукс и чак тогава му виждах облика. Много по-лесно щеше да бъде, ако бях разбрал сдъвкано че има еди какви си графични среди и различните дистрибуции използват просто някоя от тях. Сега даже си имам файл "Линукс програми" в които си държа стъпките за инсталация и настройки на програми, както и различни команди, най-използвани като: uname -a, dpkg -l|grep firmware, inxi -Fxz, xdpyinfo | grep -B2 resolution.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, svetliof написа:

Моята грешка като начинаещ потребител навремето (сега се считам начинаещ+) бе, че инсталирах всеки един линукс и чак тогава му виждах облика. Много по-лесно щеше да бъде, ако бях разбрал сдъвкано че има еди какви си графични среди и различните дистрибуции използват просто някоя от тях. Сега даже си имам файл "Линукс програми" в които си държа стъпките за инсталация и настройки на програми, както и различни команди, най-използвани като: uname -a, dpkg -l|grep firmware, inxi -Fxz, xdpyinfo | grep -B2 resolution.

Затова са измислени елиъсие (alias)

Пример:

alias резолюция='xdpyinfo | grep -B2 resolution'

Този ред се слага в .bashrc файла и после пишеш само "резолюция" Или каквато дума си сложиш.

А може в bashrc да сложиш 

source /home/<user>/moi-komandi

И да си слагаш елиъсите в твоя файл за по организирано, просто спазвай синтаксиса

alias moq-komanda="pulna komanda"

source командата обединява посочения файл с .bashrc Може да се замени и с точка:

. $HOME/moi-komandi

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде-къде много по-неопитни ползват от години Линукс и никога не им се е налагало да се правят на "факири". Ти направо им казваш "в ранно утро стани и ходи, и след теб ще останат следи, медицината тук ме подкрепя напълно" (ако цитираме Рок-квартет/как' Милена). :D

Команди, които за една дистрибуция са верни, за друга може нищо да не значат.

преди 7 часа, whitepixel написа:

Основаната грешка, която виждам непрекъснато от начинаещ потребител е манията да направи Линукс копие на Уиндоус,  сляпо да пренесе навици и практики, без да влага мисъл и желание да разучи различна от Уиндоус ОС.

;) Цигарите трудно се отказват, но с желание и инат - става. Аз още пуша, но желанието за отказване го имам.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, бат'начо написа:

Къде-къде много по-неопитни ползват от години Линукс и никога не им се е налагало да се правят на "факири". Ти направо им казваш "в ранно утро стани и ходи, и след теб ще останат следи, медицината тук ме подкрепя напълно" (ако цитираме Рок-квартет/как' Милена). :D

Това е най-голямата грешка при начинаещите - мислят си, че трябва да наизустяват команди. Особено ключовете от по една буква са много трудни за помнене. Затова всяка програма и всеки скрипт поддържат аргумента -h или --help, който изкарва сбита информация за ключовете. 

Това е най-лесното и нищо факирско няма. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.02.2018 г. в 19:14, бат'начо написа:

При различните графични среди тези грешки са от различно естество. Някои са си "повсеместни" и не зависят от средата, те са и "по-опасните". И всеки ги е правил по една или друга причина, щото никой не е бил научен в началото.

П.П. Да, Линукс не е за всеки, но избягвайки "малките камъчета" , ще може да се ползва и по-лесно.

Фен съм на XFCE. Имат един дерт от години сигурно. При старт на системата. Изчезва десктопа - основно иконите, тапет, лента.  Брех убих се да търся за дистрибуция, а то било проблем на десктоп средата. Като потърсих конкретно за XFCE, хоп, оказа се доста разпространено. Терминал>>xfdesktop и се появява. Досадно е, но не дерт за умиране.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Мальчик Бананан написа:

Брех убих се да търся за дистрибуция, а то било проблем на десктоп средата.

Което ме подсеща за още две грешки/заблуди:

- смяна на дистрибуцията при дребен проблем

- проблемът може да не е там, където си мислите

преди 6 часа, Мальчик Бананан написа:

Фен съм на XFCE.

Бива го. В момента съм с него.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Утре е'Неделя написа:

Това е най-голямата грешка при начинаещите - мислят си, че трябва да наизустяват команди.

Добре е ако намерят интересна или често използвана команда, да я запишат. Ще открият три изненадващи ефекта:

- списъкът ще е кратък /~ стотина команди/

- ще ви е от полза

- не, следващия път когато ви потрябва, няма да я откриете в мрежата /затова споменах интересна, а команди много куцо се търсят/

преди 18 часа, whitepixel написа:

сляпо да пренесе навици и практики, без да влага мисъл и желание да разучи различна от Уиндоус ОС.

По-скоро да са подготвени да си променят някой от навиците. Което несъмнено ще е досадно и няма да им хареса. Но понякога няма как и Linux е типичен случай.

преди 15 минути, velislavvasilev написа:

Според мен пък точно това е грешка. Линукс дистротата са много и най-различни. Груба грешка е да се ожениш само за една. Аз от такива малки и дразнещи грешки сменям дистро и не съжалявам. С това сменяне попаднах на Манджаро КДЕ

Ще е грешка да не се огледаш, но това е по-късен етап.

За начало е добре да се избере една от популярните. Ако се срещнат дребни проблеми да се пита или да се разрови. Иначе просто се сменят проблемите, без да се разгледа дистрибуцията по-обстойно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2/3/2018 в 11:17, Мальчик Бананан написа:

Фен съм на XFCE. Имат един дерт от години сигурно. При старт на системата. Изчезва десктопа - основно иконите, тапет, лента.  Брех убих се да търся за дистрибуция, а то било проблем на десктоп средата. Като потърсих конкретно за XFCE, хоп, оказа се доста разпространено. Терминал>>xfdesktop и се появява. Досадно е, но не дерт за умиране.

От есента насам имаме XFCE / Линукс Минт 18.3 върху HP 550 - досега десктопът си стои, все пак ще имам предвид

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 3.02.2018 г. в 18:07, Melmak ® написа:

Добре е ако намерят интересна или често използвана команда, да я запишат...

- не, следващия път когато ви потрябва, няма да я откриете в мрежата /затова споменах интересна, а команди много куцо се търсят/

Вече минах на директно запазване на страницата/страниците за това което смятам, че ще ми е от полза, но ще си взема бележка - диска не е гумен да се разтяга до безкрай, а хартия бол.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.02.2018 г. в 19:14, бат'начо написа:

Аз пък ще пусна тема "Грешки, допускани от начинаещи идио... ъъ, програмисти". Щот' тия, дето пишат Линукс явно са начинаещи. Не може от 10 различни пробвани дистрибуции (х*йбунту 16 и 17, у*бунту, Кофтора 27, Погром ОС, изв. като Cr OS, Линукс Лайт и др.) само една да се инсталира и да работи без проблем, без бъгове и без поведение като че е хванала вирус и в такъв случай изводът е, че програмистите, които пишат Линукс, са идио... ъъ, начинаещи. И за да е картинката още по-трагична - една индийска дистрибуция (Бодхи Линукс) беше единствената, която се инсталира и работи нормално без вече споменатите симптоми. Точно индийската, дето всички, които познавам казват за индийците, че не ставали за програмисти... :D 

• Любов 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О-о-о, и не гледаш дори Американски филми... Във филмите е отразено кои са всекидневно срещаните персонажи и от каква народност са. И, да, там няма Индийци, има Индианци (но според мен Земята е плоска).

А за идеята ти за темата - създай я, знаеш ли колко време ползвах драйвер за мрежата от ХП на Линукс Минт? Те и драйвери като хората нямат.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, бат'начо написа:

Вече минах на директно запазване на страницата/страниците за това което смятам, че ще ми е от полза, но ще си взема бележка - диска не е гумен да се разтяга до безкрай, а хартия бол.

Офтопик

:D

За терминал команди е лесно, всичко ще свърши работа, но иначе ще се изпързаляш с такъв подход.

Букмарките водят до километричен списък в който трудно се търси, трудно се подрежда, синхронизира, архивира и прочие. Затова сега съм решил да експериментирам с подобна програма:

https://webhamster.ru/site/page/index/articles/projectcode/138

https://youtu.be/Bmp_dk2LA6I

Също ползвам директория с "бележки" и картинки, поне за по-важните неща. Надявам се и нея да разкарам, поради други недостатъци. Но първо ще видя, доколко ще се получи с букмарките.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не казах отметки. Имам ги, но това което ме е впечатлило подлежи на цялостно запазване и достъпност офлайн.

М-да, това е интересно. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2/8/2018 в 7:44, rado84 написа:

Аз пък ще пусна тема "Грешки, допускани от начинаещи идио... ъъ, програмисти". Щот' тия, дето пишат Линукс явно са начинаещи. Не може от 10 различни пробвани дистрибуции (х*йбунту 16 и 17, у*бунту, Кофтора 27, Погром ОС, изв. като Cr OS, Линукс Лайт и др.) само една да се инсталира и да работи без проблем, без бъгове и без поведение като че е хванала вирус и в такъв случай изводът е, че програмистите, които пишат Линукс, са идио... ъъ, начинаещи. И за да е картинката още по-трагична - една индийска дистрибуция (Бодхи Линукс) беше единствената, която се инсталира и работи нормално без вече споменатите симптоми. Точно индийската, дето всички, които познавам казват за индийците, че не ставали за програмисти... :D 

Само един индиец ли мина през това ситно сито? Всичко не става?! Или малко хейтваме?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, vmonev написа:

Само един индиец ли мина през това ситно сито? Всичко не става?! Или малко хейтваме?

Само един намерих и то по чиста случайност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.