Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, настолния се сбъгяса нещо и не искаше да зареди ОС, поради което реших да го преинсталирам. Беше с чиста 10 про 64 битова и я имах под ръка, та реших, че пак нея ще сложа. Имам райд масив от два 80 гигабайтови харда от много отдавна и ги ползвам само за ОС, отделно имам още 2 по 2 терабайта. Райд масива е в Райд 0 и първоначално при сбъгясването реших, че единия хард е сдал багажа, поради което ги проверих и двата за грешки с един стар Хириенс и програмата на Хитачи и ги изтрих. После създадох наново райд масива и при инсталацията на 10-ката масива се появи като свободно пространство. Създадох от него нов дял, форматирах го за всеки случай и инсталирах. При стартирането излезе меню от къде да буутна - от новата 10-ка или от 7-ца (възстановяване), което ме озадачи, имах 7-ца, но отдавна. Това с менюто го оправих като през msconfog влязох в бут менюто, изтрих някаква 7-ца дето се появяваше там и оставих само новата 10-ка. Другото интересно беше, че на единия 2 терабайтов хард ОС не беше дала буква, докато не влязох в менюто за управление на дисковете и ръчно не го направих. Сега този диск ми го показва като системен и предполагам, че на него има нещо забравено за възстановяване, може би, но мога да го открия, а не искам да го форматирам. Ако чрез Хиренса изтрия бутващите сектори на този хард, дали ще спре операционната да го разпознава като системен и как да намеря тази 7-ца за възстановяване? Дайте идея как да го оправя. Има ли вероятност mbr-а да е на този диск и реално при преинсталацията да не става чиста такава, а да я прави като надграждане на Windows-а?

п.п. Сега като включих опцията да виждам системните файлове, виждам на диска май точно бутващи такива, не че разбирам много де......

Заснемане.PNG

Заснемане1.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези 2х80 дискове тествал ли си ги каква им е скоростта в RAID0 - дали няма да са по-зле дори от единия 2 TB диск? Защо не си вържеш двата 2 TB в RAID0 и там да си инсталираш OS? Дори и единия да е само пак сигурно ще е по-бърз от двата малки заедно. А относно инсталацията - влез в BIOS и си виж кой ти е първия диск, от който зарежда OS и ще разбереш какво е станало. За най-сигурно като държиш OS да е на двата малк диска, откачаш кабелите на големите, инсталираш си Windows и после пак ги закачаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Радослав Матев написа:

Тези 2х80 дискове тествал ли си ги каква им е скоростта в RAID0 - дали няма да са по-зле дори от единия 2 TB диск? Защо не си вържеш двата 2 TB в RAID0 и там да си инсталираш OS? Дори и единия да е само пак сигурно ще е по-бърз от двата малки заедно. А относно инсталацията - влез в BIOS и си виж кой ти е първия диск, от който зарежда OS и ще разбереш какво е станало. За най-сигурно като държиш OS да е на двата малк диска, откачаш кабелите на големите, инсталираш си Windows и после пак ги закачаш.

Абсолютно съм съгласен, но не се сетих и сега не ми се преинсталира, Windows-а си е на райда с малките дискове, явно само mbr-a е на единия 2 терабайтов. Иначе съм тествал скоростта, на райда е по-добра ... А двата 2 терабайтови не мога да ги вържа в райд масив в момента, пълни са с информация. Остава преместване на бутващите файлове, ако е възможно и не се омаже системата или да го зарязвам так и това е ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да ти кажа - вероятно си направил тотална боза с такова инсталиране без да форматираш от MBR в UEFI (което се иска от 8.1 и 10).

Допълнително не виждам от картинката дял 80ГБ, а виждам дял 152ГБ, което няма как да е така, ако имаш разпознат райд 0 (мирор) правилно от 10.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Да ти кажа - вероятно си направил тотална боза с такова инсталиране без да форматираш от MBR в UEFI (което се иска от 8.1 и 10).
Допълнително не виждам от картинката дял 80ГБ, а виждам дял 152ГБ, което няма как да е така, ако имаш разпознат райд 0 (мирор) правилно от 10.
:) Ми бозата си работи в момента, а райд 0 е стрипинг режим, не във мирор, т.е два еднакви диска ги обединява в един и пише информацията едновременно и на двата като я разделя условно на 2. Вътпроса е мога ли да преместя бутващите файлове при ОС и има ли смисъл изобщо...?!

Изпратено от Nokia 3310

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оффффффф - а защо 0, като се гони бързодействие, а не обем????

Ако е правен 0 е правилно, просто изходих от че е miror. Грешката е моя, но пък не виждам смисъла от това действие...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Оффффффф - а защо 0, като се гони бързодействие, а не обем????

Ако е правен 0 е правилно, просто изходих от че е miror. Грешката е моя, но пък не виждам смисъла от това действие...

0 е по-бърз мисля, за това, мирора е сигурен, за обем е спанинг режим, мисля че беше ...

Изпратено от Nokia 3310

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

0 - от два диска - чете и пише със скорост сумарна на двата. обем на масива почти равен на сборния обем на двата диска.

1 - от два диска - чете със скорост като на двата, но пише със скоростта на единния. обем на масива колкото размера на единия диск.

При толкова малки и бавни дискове и гонене на бързодействие, аз бих ползвал 0. Ама ти се решаваш де...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
0 - от два диска - чете и пише със скорост сумарна на двата. обем на масива колкото размера на единия диск.

1 - от два диска - чете със скорост като на двата, но пише със скоростта на единния. обем на масива почти равен на сборния обем на двата диска.

При толкова малки и бавни дискове и гонене на бързодействие, аз бих ползвал 0. Ама ти се решаваш де...

Е, Райд "0" съм използвал де .... Машината е стара, от 2007г е....

Изпратено от Nokia 3310

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно при RAID0 скоростта и обема са двойни! Обема е сумарен на двата диска. Ако се използват дискове с различен капацитет, общия обем е равен на 2х най-малкия диск.

RAID1 копира информацията еднакво върху всеки диск, като няма предимства при скорости и обем, целта е ако се повреди информацията на единия да може да се възстанови от другия.

https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изместваме темата, кажете за mbr-а, преместване и преправяне на диска да не е системен ...

Изпратено от Nokia 3310

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както казах, откачаш големите дискове от дъното и пробваш дали ще стартира само с RAID-a. Правиш си BIOS да зарежда от RAID масива. Ако всичко е наред, няма какво да пипаш. Ако не е - пробвай да пуснеш нова инсталация и даваш REPAIR - това при закачен само RAID масив. Какъв е смисъла да преправяш диска? По-добре не го пипай, че да не си загубиш инфото, прави си експерименти с RAID-a.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Радослав Матев написа:

Както казах, откачаш големите дискове от дъното и пробваш дали ще стартира само с RAID-a. Правиш си BIOS да зарежда от RAID масива. Ако всичко е наред, няма какво да пипаш. Ако не е - пробвай да пуснеш нова инсталация и даваш REPAIR - това при закачен само RAID масив. Какъв е смисъла да преправяш диска? По-добре не го пипай, че да не си загубиш инфото, прави си експерименти с RAID-a.

Ами смисъла е, че като искам да направя системен диск за възстановяване, например иска да ми архивира и него ....

Заснемане2.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж тук:

https://neosmart.net/forums/threads/moving-system-flag-to-other-partition.5368/

но по-добре го остави така, да не си загубиш информацията. Какъв е проблема, че ти го дава така? Най-вероятно е, защото, както казваш, си имал система преди това на този диск и си намира някои скрити файлове или самия диск е направен да е Boot.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Радослав Матев написа:

Виж тук:

https://neosmart.net/forums/threads/moving-system-flag-to-other-partition.5368/

но по-добре го остави така, да не си загубиш информацията. Какъв е проблема, че ти го дава така? Най-вероятно е, защото, както казваш, си имал система преди това на този диск и си намира някои скрити файлове или самия диск е направен да е Boot.

Интересното е, че AOMEI Partition Assistant-а дава, че бутващите файлове са си на "C"-то .... Остава да мисля как да направя "Е"-то да не е системен ....?! Иначе не помня да съм инсталирал на него ОС ...

Заснемане3.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти май не помниш доста неща? Това е от първия ти пост, въпреки че не си уточнил къде какво си инсталирал:

" имах 7-ца, но отдавна "

И според файловете, които гледам на диска, там е имало някакъв Windows - по-нагоре, където си качил снимка на диск E: и си оградил. Виж датите на файловете, може да се сетиш. Пробвай и с това - цък - не е скъпо, може да ти помогне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Радослав Матев написа:

Ти май не помниш доста неща? Това е от първия ти пост, въпреки че не си уточнил къде какво си инсталирал:

" имах 7-ца, но отдавна "

И според файловете, които гледам на диска, там е имало някакъв Windows - по-нагоре, където си качил снимка на диск E: и си оградил. Виж датите на файловете, може да се сетиш. Пробвай и с това - цък - не е скъпо, може да ти помогне.

Хахаха, помня бе човек, но и седмицата беше на райда и xp-то преди това, компютъра още със създаването беше направен с тия двете Хитачита в райд и един 320 беше добавен после, но не към райда ... Иначе това с Гинкото ми хареса, хахаха, колко да съм по-възрастен от теб, има няма 20тина години, хаххаха

Ще взема тия файлове да ги преместя да видим какво ще оплескам ....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези файлове на диск E: спокойно ги трий. Това след името ти ако е набора разликата е 9 години :) Надявам се преди това направи пробата с изключени дискове дали стартира нормално компютъра от RAID-a?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Радослав Матев написа:

Тези файлове на диск E: спокойно ги трий. Това след името ти ако е набора разликата е 9 години :)

:) Ok, a в boot.ini-то трябва ли нещо да се коригира и ако изтрия тези файлове диска ще остане ли системен или има вероятност да ми изчезне и да не мога да го достъпя?

Тука се зачетох нещо, ама е стара статия май - Цък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както по-горе е написано, първо изключи електрически двата диска по 2TB и стартирай машината от RAID. Ако зареди, закачи двата големи диска и изтрий папка Boot от E:, изтриваш и оградените на снимката на Е файлове без desktop.ini. В някой AOMEI махни флага за активен дял от Е: 

boot.ini е остатък от XP. Гледам и grub има на Е:.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.02.2018 г. в 20:37, DarkEdge написа:

Както по-горе е написано, първо изключи електрически двата диска по 2TB и стартирай машината от RAID. Ако зареди, закачи двата големи диска и изтрий папка Boot от E:, изтриваш и оградените на снимката на Е файлове без desktop.ini. В някой AOMEI махни флага за активен дял от Е: 

boot.ini е остатък от XP. Гледам и grub има на Е:.

Здравейте пак, пробвах го, не иска да зареди операционната система, явно бутващите файлове са на единия от изключените хардове. Пробвах и със спасителния диск на Windows да възстановя, както и с Windows-а на флашката с който съм инсталирал ... не може да възстанови! Как мога да възстановя или да направя на ново бутваши файлове на Райд масива без да включвам двата големи харда?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.dell.com/support/article/us/en/19/sln300987/how-to-repair-the-efi-bootloader-on-a-gpt-hdd-for-windows-7-8-81-and-10-on-your-dell-pc?lang=en

Дъното ти поддържа ли RAID и може ли да стартира от там? Излиза ли ти в BIOS масива като опция в boot устройствата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
http://www.dell.com/support/article/us/en/19/sln300987/how-to-repair-the-efi-bootloader-on-a-gpt-hdd-for-windows-7-8-81-and-10-on-your-dell-pc?lang=en Дъното ти поддържа ли RAID и може ли да стартира от там? Излиза ли ти в BIOS масива като опция в boot устройствата?

По принцип поддържа и в момента там е инсталиран Windows-а, в BIOS си излиза Райд масива, но не мога да риперна и да го накарам да бутне от него ... Пробвах да вузстановя MBR с команди - bootrec /RebuildBcdbootrec /fixMbr

bootrec /fixboot от тази статия,но беуспешно ...23d3878e71cdcb2f051c277b8a294038.jpg&key=6b1829915fc496004e015ab21c0cca551be0aee570c3116324a1734b4618400ad6a543b84367b946b88e0f37c5aa787e.jpg&key=eb121c489c392f0b2cf92dd8062e0630f20ce3fe0cd11b092b461fbcee269fb4fbb93a5482f220dd14595a542c0fb1d0.jpg&key=def2766fad9c017a855733f8daa9f4ced3f68ff717f5c1d07ae7f75168ea2311d36d517674a2062a2d1c86df88ac2842.jpg&key=61d5f503890e42ac6a609da7dc3c42c3d073e07a80b8cc4c50189b1908289324

Изпратено от Nokia 3310

3cc09fa6e4a172f7405b6ad828183525.jpg&key=00617fe3380572bd59288df69e40d5d59748f6ad3390c6013ff26e3a4c3cbc41

9da5474ae20e675fe850fa6932e75f35.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В това червеното меню, дето си го снимал, не трябва ли да избереш "NVIDIA stripe..."? В краен случай триеш всички дялове от RAID масива през инсталатора и инсталираш на чисто така, както е в момента, избираш си BIOS да стартира първо само от него и закачш другите дискове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
В това червеното меню, дето си го снимал, не трябва ли да избереш "NVIDIA stripe..."? В краен случай триеш всички дялове от RAID масива през инсталатора и инсталираш на чисто така, както е в момента, избираш си BIOS да стартира първо само от него и закачш другите дискове.
Ами избрал съм го, но не става, явно пак ще преинсталирам .... а би трябвало да има начин да се оправи ... Ще изчакам и други мнения, благодаря за помощта за сега.

Изпратено от Nokia 3310

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Ganchevv
      Здравейте! Без да искам си форматирах диска. Пробвах се да кача филм на флашка над 4гб, но не ставаше. После видях един урок където пишеше да дам десен бутон->format->file system->NTFS да го променя, но при мен бепше само то като вариянт и после ->alllocation until size ... и го форматирах на бързо без дори да разбера  На бързо прочетох да не инсталирам нищо и да имам два диска .. Главно имах снимки и клипове записани има ли някакъв шанс да ги възстановя? Благодаря за отделеното внимание! 

• от megato
      имам проблем със кумулативна актуализация на windows 10 когато стигне до 10% ъпдейта спира да се тегли и ми иска да ресна лаптопа рестартирах го същиярезултат сега съм на версия 1709 на windows 10 home

• от DarkEdge
      Откакто Microsoft въведоха пакети с актуализации в UUP формат стана по-лесно създаването на iso, позволяващо преинсталирането на Windows.
      Adguard направи този процес още по-лесен и единственото, от което се нуждаете, е добра интернет връзка и място на твърдия диск поне 15GB.
      Посетете https://uup.rg-adguard.net/index.php 

и изпълнете следните стъпки:

1. Select type:
      Избирате Windows Final или Windows Insider

2. Select version
      Избирате желаната версия

3. Select Language
      Избирате необходимия език

4. Select edition
      Избирате необходимото издание

5. Select type Download
      Избирате желаният метод на сваляне и компилиране
      Препоръчвам ви първият в списъка метод

В дясно в страницата ще се появи линк за изтегляне - кликвате на него. 

Така изглежда insider 17618 X64 en-US Pro селекцията

Сваляте на дял, където имате поне 10GB свободно място, разархивирате в директория с името на файла. В случая е папка creatingISO_17618.1000_en-us_amd64_Professional
      Влизате в тази папка и стартирате creatingISO.cmd
      След известно време, в зависимост от компютъра(процесора), в тази папка ще се появи файл с такова или подобно име 17618.1000.180302-1651.RS _PRERELEASE_CLIENTPRO_OEMRET_X64FRE_EN-US.ISO

А прозорецът с изпълнените команди на финала на процеса ще изглежда така:

А за директен достъп до iso файлове постете TechBench

===================================
      Още един алтернативен метод за изтегляне на Windows 10 - UUP
      https://uup.rg-adguard.net

Избирате типа на Windows - финален или инсайдърски:

Избирате версията:

Избите езика на Windows:

Избирате типа на изданието:

Избирате инструмента, с който ще се изтегля/компилира (аз ползвам осветения ред)

Изтегляте, разархивирате и стартирате един от двата .bat файла:
      creatingISO.cmd
      multi_creatingISO.cmd
      Първият създава iso файл САМО с една версия на Windows, а вторият създава iso файл с много издания на Win 10.

Алтернативни източници:

Windows 7:
      home-iso-7

Windows 8.1
      Windows 10
      Windows 10 Home
      Windows 10 Professional
      Windows 10 Standard
      Windows 10 N,
      Windows 10 KN
      Windows 10 Single-Language.
    • от Tixomir Katev Zizi
      Здравейте хора искам нещо да попитам ... тъй като преди около час взех едно компютърче и му сложих 2ри чисто нов хард диск и тръгнах да му слагам W7 ... при преинсталацията изтрих стария без да се искам а той беше с цялата ми информация....... и сега седя и умувам как да я върна тази информация с целия w7 или просто информацията като диск ..... един вид възтановяване на форматираният хард.... много ще съм ви благодарен ако има решение на този проблем   поздрави !!!
    • от DarkEdge
      Microsoft  не харесват Windows 10. На хоризонта (края на '18) е Windows 11 и DirectX13
      По-подробно тук.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.