Премини към съдържанието
Eclipse2G

Проблем при копиран файл от Линукс към дял с NTFS

Препоръчан отговор

Снощи пуснах Мента(не , не Наско Ментата) и дръпнах файл с лисицата. След това копирах файла във дял D:, който е Windows-ски. Този файл(*.ISO) искам да го метна на Rufus, обаче плюе грешка и ме кара да пускам чек диск.

95c74542be164214.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Принципно не е ок да пускаш така файлове от ext4 към NTFS.  Не съм сигурен дали се получи от това (може гадина да ме е лепнала няква), но така ми се срина веднъж NTFS таблицата, че се наложи да правя някакви акробатики, за да си възстановя 50 гиги инфо (те си бяха там, просто Уина не ги виждаше)... Това, което съм чел като добра практика е да си създадеш един FAT дял, който да е като посредник за такива цели...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

NTFS e смотана файлова система.

Избягвай да копираш файлови имена, създадени в Линукс под която и да файлова система, към NTFS файлова система. Защо?
Според т.нар. naming convention, в NTFS не е разрешено да се ползват следните символи в имена на файлове и директории:

Naming Conventions
   - use any character in the current code page for a name, including Unicode characters and characters in the extended character set (128–255), except for the following:
        The following reserved characters:
            < (less than)
            > (greater than)
            : (colon)
            " (double quote)
            / (forward slash)
            \ (backslash)
            | (vertical bar or pipe)
            ? (question mark)
            * (asterisk)
   - use ASCII non-printable chars 0-31;
   - use reserved names:
     	CON, PRN, AUX, NUL
    	COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9
    	LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9
   - use file names ending in dot or space.

Да, ама горните в Линукс са позволени, с единствено изключение  за символ -  /  и едно за ASCII char 0 .
В допълнение от Линукс можеше да копираш безпроблемно към NTFS файлове с имена в нарушение на горните конвенции.

Какви са следствията за бедните Windows юзери:
- явното е, че не могат да четат тeзи файлове или да влизат в директории с такива имена;
- неявното е ,че не могат да ги изтрият от Windows - пада голяма веселба :lol6:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, whitepixel написа:

NTFS e дебилна файлова система, създадена от дебили

е, има някои удобства
като например, преименуване от .sb на .xzm  модули
в среда на Линукс не става, там модулите трябва да се конвертират
така си краднах от слакс, модул за български език, и го качих на wifislax

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При Минт копирам без труднасти файлове в NTFS  и ги чета с Уин във виртуална машина.  Понякога Уин ме е предупреждавал, че нещо не е наред (не помня какво) и ми е предлагал да направи проверка.  Пренебрегвам това и всичко си се чете.  На няколко пъти, когато ползвам флашка съм давал да се провери и после пак си се чете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, дръндю написа:

е, има някои удобства
като например, преименуване от .sb на .hzm  модули
в среда на Линукс не става, там модулите трябва да се конвертират
така си краднах от слакс, модул за български език, и го качих на wifislax

Извършил си някакво неявно конвертиране в Уиндоус.  Иначе няма как да стане. В Линукс не съществува понятието файлова асоциация по разширение на името на файла на ОС ниво.  Каквото и разширение да му сложиш типът на файла не се променя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, whitepixel написа:

Извършил си някакво неявно конвертиране в Уиндоус.  Иначе няма как да стане. В Линукс не съществува понятието файлова асоциация по разширение на името на файла на ОС ниво.  Каквото и разширение да му сложиш типът на файла не се променя.

можеш сам да пробваш с версия до 4.12 на Wifislax
32 бит

https://www.slax.org/bg/modules.php?category=multilang

пп

поправка, модулите са .XZM

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Честно казано не разбирам какво искаш да направиш с този файл, каква е целта? Какво се очаква?

Ето свалих един Казахстански файл, преди да са изхвърлили кирилицата от употреба при тях.

$ file 51-Kazakh.sb
51-Kazakh.sb: Squashfs filesystem, little endian, version 4.0, 2777994 bytes, 835 inodes, blocksize: 524288 bytes, created: Thu Mar 14 11:00:50 2013

Нормален squashfs фaйл, маунтва се безпроблемно и всичко можеш да извлечеш от него.

Едит: Свалих и въпросната Wifislax дистрибуция, вътре е пълно с .xzm файлове. И те squashfs...

$ file 010-Wireless.xzm
010-Wireless.xzm: Squashfs filesystem, little endian, version 4.0, 64558425 bytes, 5908 inodes, blocksize: 262144 bytes, created: Tue Jul 28 07:50:25 2015

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Филмите си ги свалям в /home под ext4 и ги копирам после на 32GB usb3 флашка под NTFS. TV никога не се е оплаквал че не може да плейне съдържанието. Горният инцидент мисля че е съвпадение, защото неколкократно съм копирал от ext4 към NTFS и всичко е било OK под Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Eclipse2G написа:

Снощи пуснах Мента(не , не Наско Ментата) и дръпнах файл с лисицата. След това копирах файла във дял D:, който е Windows-ски. Този файл(*.ISO) искам да го метна на Rufus, обаче плюе грешка и ме кара да пускам чек диск.

95c74542be164214.JPG

Ако погледнеш тука, ще видиш колко е прав @whitepixel . Или махни индексирането, но не чакай производителност после.

преди 1 час, whitepixel написа:

Честно казано не разбирам какво искаш да направиш с този файл, каква е целта? Какво се очаква?

Аз доколкото разбрах иска от бла-бла.sb да стане на бла-бла.hzm като само смени разширението, което не знам причина да не стане и то по няколко начина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хм, прави сте и двамата
аз съм допуснал грешка, но не си спомням, вече каква, защото беше много отдавна

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Eclipse2G написа:

95c74542be164214.JPG

Малко се отплеснахме с теория ...

Решението на твоя случай:
1. Поправи дадената грешка на този дял D:  - или от Windows или от Linux със съответните им средства.
2. Преустанови прaктиката да използваш келявия NTFS за междинен диск за прехвърляне на информацията между Windows-Linux в която и да е посока.
3. Както Мальчика ти подсказва - можеш да ползваш обособен дял с FAT32 за междинен трансфер между двeте ОС.
4. Разширявам #3 - използвай exFAT вместо FAT32 поради 4GB файл лимит размер на последния.
5. Можеш да ползваш безпроблемно и обособен дял еxt2 за писане/четене между двете ОС също, виж това know-how .

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А не може ли/не е ли по-добре да ползва дял с изключено индексиране, което според мен (доколкото съм ползвал двоен буут с ХП) е най-големия "проблем" при среща с "неизвестни" файлове на Уйна. А сега допълнително е и "поумнял".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За можене може,  но полза няма да има. И е въпрос на време отново да се случи пак. И ми се е случвало повторно - най-вече по флашки форматирани с NTFS. Типичната причина за развалени файлове е било прибързаното издърпване на флашката след запис и неизпразнени файлови буфери.

Проблемът е в това, че NTFS е журналова файлова система: data+metadata и след примерно прибързано издърпване (разбирай без изрично кликнат eject) след запис файловата система остава в неконсистентно състояние.
Мога да гадая как се случило при него върху харда му - копирал е файла, рестартирал е, но при рестарта ntfs-3g не направил по някаква причина clean unmount на ntfs-a, оставил е файловата система с вдигнат флаг dirty поради това, после Windows я маутва, вижда този флаг и .. аха КОРУПЦИЯ във файловата система.

Между-другото подобна ситуация би се случила и с журналовите ext3/ext4 при алтернативно ползване от двете ОС.
Затова и най-безболезнено е да се ползва безжурналова система за обмен - FAT32/exFAT/ext2.
При това от Windows 8 насам нещата са още по-зле в ущърб на NTFS съвместимост с Линукс - то хибернации, то фастбут простотии.

Ако ти се чете за дебрите на NTFS и как протичат процесите : https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc781134(v=ws.10).aspx

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз затова все повече харесвам gnome-disks. (Почти)чисто демонтиране (100% го правят само извънземните и ако филма не е Американски ;)) и "запис на флашка от въздуха" - и само тези "добри дела" да са, пак е добре, а то има и още.

Ще го погледна, благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Eclipse2G написа:

95c74542be164214.JPG

Тези функции зависят от ntfs-3g. Виж какви опции има там за монтиране. Аз съм задал забрана на поправка и забрана за монтиране, когато файловата система изглежда повредена. Вероятно има и допълнителни ограничения, които следва да се спазят откъм Windows.

За изход от ситуацията, препоръчителни стъпки:

1. Ако има някакви супер важни файлове в дяла ги копирай на резервен носител. Все е едно от Windows или Linux.

2. Изтрий файла, който си копирал от Linux чрез Linux. Тази стъпка е много възможно да спаси ситуацията без допълнителна проверка на файловата система.

3. Изключи поправките и монтирането при вдигнат dirty флаг от Linux (ntfs-3g).

4. Ако ще поправяш, поправяй през Windows. Имай в предвид, че има известна вероятност някой файлове да "литнат" на тази стъпка. Затова съветвам bekup преди нея.

преди 15 часа, whitepixel написа:

NTFS e смотана файлова система.

Избягвай да копираш файлови имена, създадени в Линукс под която и да файлова система, към NTFS файлова система. Защо?
Според т.нар. naming convention, в NTFS не е разрешено да се ползват следните символи в имена на файлове и директории:

Naming Conventions
   - use any character in the current code page for a name, including Unicode characters and characters in the extended character set (128–255), except for the following:
        The following reserved characters:
            < (less than)
            > (greater than)
            : (colon)
            " (double quote)
            / (forward slash)
            \ (backslash)
            | (vertical bar or pipe)
            ? (question mark)
            * (asterisk)
   - use ASCII non-printable chars 0-31;
   - use reserved names:
     	CON, PRN, AUX, NUL
    	COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9
    	LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, LPT9
   - use file names ending in dot or space.

Да, ама горните в Линукс са позволени, с единствено изключение  за символ -  /  и едно за ASCII char 0 .
В допълнение от Линукс можеше да копираш безпроблемно към NTFS файлове с имена в нарушение на горните конвенции.

Какви са следствията за бедните Windows юзери:
- явното е, че не могат да четат тeзи файлове или да влизат в директории с такива имена;
- неявното е ,че не могат да ги изтрият от Windows - пада голяма веселба :lol6:

Същото важи и за Ext*, а за по-сложните пък да не говорим. Общо взето вървиш по спецификациите и за почти всяка точка се питаш "И за кой чеп ми е това?".

Общо взето, изключае снапшотите, всичко друго има отношение за сървър или съвместимост.

====

Да, и кой е за бой в случая? Съществува някаква договорка по умълчаване, че Linux е съвместим с други файлови системи, а всъщност не е съвсем така. Въпросната поддръжка се осъществява от ntfs-3g, който е отделен от ядрото, по-малък проект.

Като цяло и MS, заради спецификациите и лицензиите и Linus, заради интерфейсите и нерационалното поведение са виноват.

преди 4 часа, whitepixel написа:

Малко се отплеснахме с теория ...

Решението на твоя случай:
1. Поправи дадената грешка на този дял D:  - или от Windows или от Linux със съответните им средства.
2. Преустанови прaктиката да използваш келявия NTFS за междинен диск за прехвърляне на информацията между Windows-Linux в която и да е посока.
3. Както Мальчика ти подсказва - можеш да ползваш обособен дял с FAT32 за междинен трансфер между двeте ОС.
4. Разширявам #3 - използвай exFAT вместо FAT32 поради 4GB файл лимит размер на последния.
5. Можеш да ползваш безпроблемно и обособен дял еxt2 за писане/четене между двете ОС също, виж това know-how .

- Чудесен и много важен съвет. За съжаление спазването и води до вкарване на излишния трети фактор. Под формата на NAS, друг компютър, дял или флашка.

- За exFAT съм съгласен. Минуса е че върви през FUSE, също лицензите/реализацията не са много ясни. FAT е през кернела и доста по съвместима откъм различни ОС.

- Това е повторение на същата ситуация с NTFS, дори може би по-лошо. Сега проблемите и несъвместимостта ще са в Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Леле, сложна работа било това нещо. И двете системи си работят без проблем. Ще изтрия файла, който е на джама, през линукса. Накратко, ntfs не се разбира с ext4? Благодарско на включелите се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Melmak ® написа:

- Това е повторение на същата ситуация с NTFS, дори може би по-лошо. Сега проблемите и несъвместимостта ще са в Windows.

Не съм много съгласен, NTFS-a e по-лесен за чупене от ext2.

Но друго се сетих.  Всъщност, гениалните неща са прости. ;)
Най елегантното решение е pull(дърпане) на необходимите файлове при копиране.
От Линукс - се ограничава да чете NTFS като readonly и дърпа/копира съответните файлове за копиране.
От Уиндоус си маунтва директно  ext4 партишъна отново само за четене и дърпа/копира съответните файлове от интерес  от Линукс.
Няма ситуация на писане към чужда за ОС-а файлова система, няма крашове, няма изрично зададени други партишън посредници за обмен, всичко е цветя и рози.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как ще стане ограничаването "само за четене"?

По какъв начин policykit-desktop-privileges може да повлияе на "решението" и влияе ли?

Дяла е описан в /etc/fstab или не е? Или пък се ползва помощна програма за това (ntfs-config примерно, май така се казваше)?

При всички файлови мениджъри ли монтирането става по еднакъв начин/ правата са еднакви на "полученото" (и не трябва ли от "елементарна хигиена" понякога да му махнем флага "Х")?

А пък твоя вариант... ами ти махаш "сладкото" - да се пипа където не трябва и както не трябва. :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, бат'начо написа:

Как ще стане ограничаването "само за четене"?

Значи, придърпваш го ntfs партишъна в ъгъла, скръцкваш му със зъби да не си и помисля и да записва нещо, щото !! ... и това е.

Или пък можеш да му скроиш номер в  /etc/fstab с нещо от рода:
UUID=9586904589604890648593      /mnt/ntfs    ntfs    ro,uid=ЕГН-бат'начо     0  0    

A за ext4 в Уиндоус - виж т.5 по-нагоре

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да ми се случи, нямaм Уйн, нямам и wine, не мисля и "да се появят", дори и на виртуална машина. Сега видях, че по навик съм оставил един дял ntfs, ама го монтирам и ползвам само отвреме-навреме. А го бях оставил ако реша да инсталирам пробно и нещо друго - да позная лесно по файловата система на кой дял да е новата инсталация. Само че се оказа, че с ВирБокс нещата са по-лесни за пробване (вече) като не се оглеждам постоянно. Ей, тва да имаш малко от малко здрава машина е ... голям кеф.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Eclipse2G написа:

Леле, сложна работа било това нещо. И двете системи си работят без проблем. Ще изтрия файла, който е на джама, през линукса. Накратко, ntfs не се разбира с ext4? Благодарско на включелите се.

Не. Ntfs-3g не работи пълноценно, особено с нововъведенията напоследък.

Но това не е някаква странна ситуация, а потвърждения на тъпото правили че различните ОС не си говорят добре. MacOS <-> Windows - НЕ, Linux <-> *BSD - НЕ, Windows <-> Linux - НЕ, MacOS <-> Linux - Оле мале. Жалко но факт.

преди 14 часа, whitepixel написа:

Не съм много съгласен, NTFS-a e по-лесен за чупене от ext2.

Но друго се сетих.  Всъщност, гениалните неща са прости. ;)
Най елегантното решение е pull(дърпане) на необходимите файлове при копиране.

От Линукс - се ограничава да чете NTFS като readonly и дърпа/копира съответните файлове за копиране.
От Уиндоус си маунтва директно  ext4 партишъна отново само за четене и дърпа/копира съответните файлове от интерес  от Линукс.
Няма ситуация на писане към чужда за ОС-а файлова система, няма крашове, няма изрично зададени други партишън посредници за обмен, всичко е цветя и рози.

Съгласен съм, че NTFS е по-лесен за чупене, усложнен и има повече странни функции. Което го прави по-труден за използване, особено от други проекти, чужди на корпорацията. Но не съм съгласен, че NTFS е скапана файлова система, основно заради ограниченията в имената. Даже бих казал че е сравнително успешна файлова система.

Това вече е умна стратегия.

преди 9 часа, бат'начо написа:

Ей, тва да имаш малко от малко здрава машина е ... голям кеф.

Сега разбираш защо мразя излишните преинсталирания.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:) Аз също. Но когато бях ограничен със слаба/стара машина, за да се получи "истинско виждане" на "друго животно" и на ограничено пространство - ... нямаше как. Можеше, но нямаше да го има "истинското" и вероятността компа да има близка среща с "вечните ловни полета" , нещо нежелателно, беше голяма.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.