Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Без да навлизам в спор ще кажа само - обърнатия триъгълник се нарича още МАЛКИЯ СТОП на шофьорски жаргон! Всеки да си направи заключението...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 5 часа, ostavime написа:

Стопа в случая не играе, защото колата е дясностояща на автобуса. Съответно е с предимство. Камиона минава първи, защото излиза от пътя с предимство.

СТОП е знака, който казва да спреш и да пропуснеш тези, които са по пътя с предимство. Колата и автобуса са на път без предимство.

Ауууу, ти си за изпит :)))

На кръстовище първо се гледат светофарите /в случая няма/, после знаците и накрая указващата и пътната маркировка. Първо минава камиона, защото е на пътя с предимство. Втори минава автобуса, защото знака е Б1 "Пропусни движещите се по пътя с предимство" /може да не спираш/. Последен минава лекия автомобил, защото знака е Б2 "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство". Ако ги няма знаците Б1 и Б2 тогава важи правилото на дясно стоящия.

• Харесва ми 2
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинете, че се намесва, но все пак, живеем в България. :)

Когато камионът започне да завива на ляво, колата ще потегли с мръзна газ на дясно, а на шофьорът ѝ въобще няма да му пука, че има знак СТОП( или, че е дясностоящ на автобуса), защото докато камионът завива на ляво, автобусът няма как да потегли, а на автомобила никой не му стои на пътя. Освен ако шофьорът на автобуса не сглупи да потегли пръв няма как да се стигне до инцидент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, andreygg написа:

На кръстовище първо се гледат светофарите /в случая няма/, после знаците и накрая указващата и пътната маркировка. Първо минава камиона, защото е на пътя с предимство. Втори минава автобуса, защото знака е Б1 "Пропусни движещите се по пътя с предимство" /може да не спираш/. Последен минава лекия автомобил, защото знака е Б2 "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство". Ако ги няма знаците Б1 и Б2 тогава важи правилото на дясно стоящия.

За сега това е единственият правилен анализ( според мен). Правилникът е железен закон и определя еднозначно всички положения. Всякакви тълкувания и коментарии са недопустими. Дискусията ,обаче, разкрива една плашеща реалност-причините за опасното поведение на много водачи, било поради непознаване, било поради умишлено неспазване. Моите наблюдения са, че ако започна да спазвам правилника буквално, на всяка крачка ще става произшествие. Особено с правилото на дясностоящия. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип знаците,поставени на това обикновено кръстовище са малко абсурдни.Според мен,в този случай реално трябва да  се използва съответно нестандартно мислене.Рейса има знак номер едно,при който трябва да спре ,но също може и да намали и мине.По правилото,кой е направо е с предимство,би трябвало пръв да е рейса.Втори камиона,понеже при завоя наляво пресича пътя на рейса.Камиона е на път с предимство,но на знака е означено че е само за на дясно,а на ляво не е с предимство.Трети колата,понеже е на стоп,но пък не си пречат или засичат с камиона,при което веднага след рейса,който тръгне пръв той ще е втория... .

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, A.com написа:

Извинете, че се намесва, но все пак, живеем в България. :)

Когато камионът започне да завива на ляво, колата ще потегли с мръзна газ на дясно, а на шофьорът ѝ въобще няма да му пука, че има знак СТОП( или, че е дясностоящ на автобуса), защото докато камионът завива на ляво, автобусът няма как да потегли, а на автомобила никой не му стои на пътя. Освен ако шофьорът на автобуса не сглупи да потегли пръв няма как да се стигне до инцидент.

Колега и без мръсна газ да е, дори да си е спрял човек може спокойно да си потегли, тъй като няма пресечна точка с камиона, който категорично минава 1... Дори се учудвам, че никой не предположи, че колата може да мине почти едновременно с камиона, къде им е пресечната/конфликтна траектория, за да не го направи? Дори по София вече на много места наслагаха (най-накрая) почти постоянно светещи светофари за дясно завиващите, така и трябва да станат почти всички кръстовища с малки изключения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, PigManu написа:

...(2) Когато на кръстовище е указано, че пътят с предимство променя направлението си, водачите, които се намират на този път, се ръководят помежду си от правилата на Чл. 48.

На кръстовище на равнозначни пътища водачът на пътно превозно средство е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се намират или приближават от дясната му страна чл.48

Такааа. Пътят с предимство е пътят, по който се движи камионът. Пътищата, по които се движат автобусът и колата, са равнозначни. Следователно автобусът е длъжен да пропусне колата, която се движи от дясната му страна.

преди 16 часа, TheDarkAngelOfHope написа:

Моя инструктор ми го е казвал...

Както и моят и понякога наистина гледам знаците на другите коли. Но това не е закон, а е чисто информативно и може просто да ти помогне. Никой не е длъжен да го прави. Всеки си гледа собствените знаци.

преди 14 часа, TheDarkAngelOfHope написа:

Всеки ден минавам през кръстовище на което, по някаква не знайна за мен причина, нямам знак от моята страна. Това значи ли че трябва да отнема предимството на този който идва от ляво, щото аз нямам знак и следвам правилото на дясно стоящия ? Нищо че той има знак, че е на път с предимство.

Да, значи. Най-добре да сигнализираш КАТ, ако наистина е така, както казваш - trafficpolicesdvr@mvr.bg е за София, пишем си често, отговарят и действат.

преди 13 часа, andreygg написа:

...Последен минава лекия автомобил, защото знака е Б2 "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство"...

И кои са движещите се по пътя с предимство? Камионът. Тогава защо да пропуска автобуса, който не се движи по път с предимство?

преди 3 часа, Димитър 59 написа:

...нестандартно мислене....

Хахахах направо ме разби този коментар, не мога да спра да се хиля :D

Първо минава камионът, после колата и последен автобуса. Ако някой има съмнения, нека да отиде до най-близката автошкола и да поиска обосновка. Лошото е, че има хора, които наистина мислят по друг начин и още по-лошото е, че имат книжки и карат коли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, icekiller написа:

Колега и без мръсна газ да е, дори да си е спрял човек може спокойно да си потегли, тъй като няма пресечна точка с камиона, който категорично минава 1... Дори се учудвам, че никой не предположи, че колата може да мине почти едновременно с камиона, къде им е пресечната/конфликтна траектория, за да не го направи?

Точно това и имах предвид, ама малко поукрасих нещата. А в Перник дори и няма да спира на този СТОП - ситуацията наложително го изисква. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, badsector написа:

Такааа. Пътят с предимство е пътят, по който се движи камионът. Пътищата, по които се движат автобусът и колата, са равнозначни. Следователно автобусът е длъжен да пропусне колата, която се движи от дясната му страна.

Вземи прочети закона за движение по пътищата и правилника към него. Равнозначни щяха да са пътищата, ако нямаше знаци Б1 и Б2.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи направо какво пише в закона де. На мен ще ми е интересно също. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В предишния ми пост съм се обосновал достатъчно ясно. Знака "СТОП" задължава водача да спре и да изчака останалите участници в движението да преминат. Ако в случая важеше правилото на дясно стоящия, за какво са сложени тогава знаците Б1 и Б2.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лошото е, че много дори професионални шофьори разсъждават като някои колеги тук, че Б1 и Б2 имат някакво степенуване относно предимството за преминаване, почвам да си мисля, че по-старите шофьори изкарали книжка преди 15-20години и повече наистина са го учили така...
Логиката за мен в разликата между Б1 и Б2, поне практиката така ми е показала, е че най-често слагат СТОП там където се включваш с по-малка видимост върху пътната обстановка.
Аз лично също никога не съм чел/чувал, че този със СТОП-а минава последен, според логиката, която е представена по-горе

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, icekiller написа:

Най-често слагат СТОП там където се включваш с по-малка видимост върху пътната обстановка.

Сам си си отговорил, защо и къде си слага знак "Стоп". Да го разгледаме така. Пътищата пред автобуса и лекия автомобил са равнозначни и важи правилото на дясно стоящия. Отговори ми тогава, защо са сложени знак "Стоп" и "Пресичане на път с предимство" /Б2  и Б1/. Със сигурност не са за украса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Андрей, и ти сам си отговаряш на въпросите. Именно защото видимостта няма нищо общо с предимството в случая, а знаци се слагат по 100 причини, много знаци са сложени още навремето и просто пренасяни с времето... Други заради една единствена неприятна случка на дадено кръстовище и прочее, но това няма нищо общо с правилника - на равнозначно кръстовище с предимство е десностоящият.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, andreygg написа:

В предишния ми пост съм се обосновал достатъчно ясно. Знака "СТОП" задължава водача да спре и да изчака останалите участници в движението да преминат. Ако в случая важеше правилото на дясно стоящия, за какво са сложени тогава знаците Б1 и Б2.

Бъркаш. Знака СТОП не означава да пропуснат останалите. Къде го пише това??? Знака СТОП означава да спреш и да пропуснеш тези, които са с предимство. (Б2 "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство") Автобуса не е с предимство, а колата му е дясностояща. Така че? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, ostavime написа:

Знака СТОП означава да спреш и да пропуснеш тези, които са с предимство.

Спри осигури предимство. Спирането при този знак е задължителни без значение дали имаш видимост или не или дали виждаш че нямаш коли на които да осигуриш предимство.
Спирането е задължително при всякакви обстоятелства инак навремето много лошо дупчеха талони точно за това.
Не случайно този знак е осмоъгълник за да знаят останалите участници къде го виждат обърнат че от там МПС което излиза е длъжно да спре.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, BMW Маниак написа:

Спри осигури предимство. Спирането при този знак е задължителни без значение дали имаш видимост или не или дали виждаш че нямаш коли на които да осигуриш предимство.
Спирането е задължително при всякакви обстоятелства инак навремето много лошо дупчеха талони точно за това.
Не случайно този знак е осмоъгълник за да знаят останалите участници къде го виждат обърнат че от там МПС което излиза е длъжно да спре.

Така де, и? Аз не съм казал друго. Точно и ясно съм цитирал какво значи знака СТОП. Със сигурност не е това, което казва Андрей. 

А и между двата знака Б1 и Б2 няма... "по важен или по тежък". 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, ostavime написа:

Стопа в случая не играе, защото колата е дясностояща на автобуса.

Не съществува такова правило при указано с пътни знаци кръстовище.
Ако беше нерегулирано е друга работа но точно това не е такова и всеки трябва да си спазва знаците.

Тука на половината им се чудя как са взели книжки.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, BMW Маниак написа:

аз книжка немъм уе, мен мъ карат кът чувал картоф

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, ostavime написа:

А и между двата знака Б1 и Б2 няма... "по важен или по тежък". 

При СТОП спирането е задължително а при обърнатия триъгълник спираш само в случай че трябва да осигуриш предимство. Тоест ако няма коли може да го профучиш и катаджията нищо няма да ти каже ама яко така направиш при Стоп трябва да заделиш и за рушвет.

преди 3 минути, дръндю написа:

Циганин към катаджия.
 - Как ще ми вземаш книжката ве бате, тя ми е подарък.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, BMW Маниак написа:

Не съществува такова правило при указано с пътни знаци кръстовище.
Ако беше нерегулирано е друга работа но точно това не е такова и всеки трябва да си спазва знаците.

И рейса и колата са на пътища без предимство. Кое не разбра?! Колата е дясностояща на рейса. Казвам ти, че между Б1 и Б2 няма по-важен знак. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, дръндю написа:

И аз неъм ма си карам:giggle1:

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ostavime написа:

И рейса и колата са на пътища без предимство. Кое не разбра?! Колата е дясностояща на рейса. Казвам ти, че между Б1 и Б2 няма по-важен знак. 

Колата минава последна. Пред нея има знак СТОП.
Шофьора на рейса се подразбира че има доста стаж и веднага е видял обърнатия осмоъгълник на Стоп и знае че като пропусне камиончето веднага след него е той. Този пред който има СТОП потегля последен.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

хахахаха, ти написа нов правилник. :))))))))) добър си, признах те. 

преди 4 минути, BMW Маниак написа:

Този пред който има СТОП потегля последен.

това го носи на инструктора си да го види. :))) хубаво е, че такива бисери остават завинаги написани, та да може като ги прочетат хората след години да им се посмеят :)))

Редактирано от ostavime (преглед на промените)
  • Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.