Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте! Имам следният въпрос: Ще се промени ли степента на електролитна дисоциация и pH на воден разтвор на амоняк, ако се прибави към него солна киселина?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2/25/2018 в 7:49, Natali Ivailova написа:

Здравейте! Имам следният въпрос: Ще се промени ли степента на електролитна дисоциация и pH на воден разтвор на амоняк, ако се прибави към него солна киселина?

Водният разтвор на амоняка NH4OH поради наличието на хидроксилната си група, дава основна реакция. Лакмуса се боядисва във синьо, а фенолфталейна се боядисва в малиново червено. При наливане на солна киселина  - HCl - ще настъпи реакция между основният амонячен разтвор и налятата киселина, като в резултат от реакцията, ще се получи амониев хлорид (нишадър) NH4Cl плюс една молекула вода H2O. Колко ще се промени Ph на получения разтвор, пряко зависи от количеството долята солна киселина. Ако допуснем, че е долята толкова киселина, че на всяка молекула амоняк (който дава слаба основна реакция), да се пада по една молекула хидрохлорид (който дава силна киселинна реакция), то полученият разтвор ще има киселинен характер. С други думи Ph на разтвора силно ще се промени - от основен, ще стане киселинен! Тъй като амониевият хлорид има по-силно поляризирана йонна връзка от амониевият хидрогеноксид, съответно амониевият хлорид ще има чувствително по-голяма степен на електролитна дисоциация. Следователно, степента на електролитна дисоциация ще се промени от по-слаба, към по-силна!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Тошко2001
      Здравейте! От известно време търся примерен изпит по химия за МУ пловдив, ей тъй да го разцъкам, по биология намерих на пдф, по химия претараших целия гугъл нищо, на мнооого километри съм от Пловдив и нямам познати, които да разполагат със сборници. Благодаря ви предварително!
    • от Тошко2001
      Здравейте! Имам следните питания - от две години бъхтя здраво по биология и по химия, най-вече по химия, защото тя ми е по-проблемна,  по химия си уча от учебниците на изд. "Абагар" , и се упражнявам от сборниците по химия на МУ Варна . По биология си уча от учебниците от училище, те са на изд. "Булвест" ние имахме биология 9,10,11 клас. По химия задачите с отворен отговор си ги правя по едни планове - решенията-решения, обясненията-обяснения и всичко е точно. Но по биология ми остават притесненията- говорих с един медик от бърза помощ, чиито деца са учили МУ- Варна, та той ми каза, че на писмената част  по биология всяка проява на оригиналност от моя страна е в мой ущърб, защото проверяващите, гледали не знам какви планове, ако ще всичко да съм написал, не е ли по плана- ме гъзят. Та следващата седмица имам път до Варна, и ви моля да ми препоръчате учебник, в който всичко е ред по ред, план по план, тъй че на проверяващите да им е угодно, от книжарницата на МУ ВАРНА имам и трите сборника с тестове, решавам сега за 10-и клас ама темата като не мога да си напиша като хората темата ...........язък за труда ми.  Благодаря ви предварително!
    • от даниел павелов
      Добър ден! Бих искал да попитам дали мога от някъде да си изтегля БЕЗПЛАТНО учебници по биология и химия за 8-и и 9-и клас, понеже правих струвах не намерих, все са до 7-и клас, а аз имам електронен четец  и понеже ще заминавам сега за месец на село и затова питам. Благодаря ви предварително!
    • от chakracleaner
      Имам вкъщ пет излишни литра формалин. Предложете за какво мога да го използвам? Нямам почви за обеззаразаване. Друго освен дезинфекция на крака , подмишници и обувки не мога да измисля. Чета че е добро ароматизиращо и дезинфекционно средство. Мисля и да балсамирам нещо, но не знам какво. 
      Ами да речем дезинфекция на съдове, подове , бельо, санитарен фаянс, контейнери за отпадъци, кухненски плотове, дръжки на врати,канали?
  • Дарение

• Добави ново...