Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

The Owl

Лаптопа прегрява на Linux Mint 17.3

Препоръчан отговор

Здравейте, преди да започна, искам да кажа, че преди пак ми правеше такива проблеми, не е от перката, не знам от какво е.

Преди бях намерил решение, някаква програма ли беше мисля или част от кода не знам.

Та така.. 

Значи проблема ми е следния, че лаптопа прегрява без да правя нищо, един хром да отворя и почва, стига до 70-75 градуса буквално без да правя нищо..

[email protected] ~ $ sensors
coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0:  +77.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +77.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +71.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
Adapter: Virtual device
fan2:        87000 RPM
temp1:        +76.0°C  
temp2:        +64.0°C  

След като написах един код в терминала паднаха към 10 градуса, но все още не ме задоволява, особено като знам че на Windows 7 вървяха м/у 45-50-55 като използвам хром..

Те така, кода който написах беше : 

GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux"

След това като проверих градусите : 

coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +67.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +67.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +62.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

i8k-virtual-0
Adapter: Virtual device
fan2:        84000 RPM
temp1:        +68.0°C  
temp2:        +57.0°C  

и понеже бях чел че някъде тази команда "sensors" не отчитала правилно, пробвах и през xsensors, 1:1 е..

Малко информация : 

[email protected] ~ $ inxi -Fx
System:    Host: rr-3521 Kernel: 3.19.0-32-generic x86_64 (64 bit gcc: 4.8.2)
           Desktop: Cinnamon 2.8.8 (Gtk 3.10.8~8+qiana)
           Distro: Linux Mint 17.3 Rosa
Machine:   System: Dell product: Inspiron 3521 v: A14
           Mobo: Dell model: 04RCV7 v: A00 Bios: Dell v: A14 date: 07/31/2015
CPU:       Dual core Intel Core i5-3317U (-HT-MCP-) cache: 3072 KB
           flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx) bmips: 6784
           clock speeds: max: 2600 MHz 1: 1177 MHz 2: 2417 MHz 3: 1969 MHz
           4: 2197 MHz
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           bus-ID: 00:02.0
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Thames [Radeon HD 7500M/7600M Series]
           bus-ID: 01:00.0
           Display Server: X.Org 1.17.1 drivers: fglrx (unloaded: intel)
           Resolution: [email protected]
           GLX Renderer: AMD Radeon HD 7600M Series
           GLX Version: 4.5.13399 - CPC 15.201.1151 Direct Rendering: Yes
Audio:     Card Intel 7 Series/C210 Series Family High Definition Audio Controller
           driver: snd_hda_intel bus-ID: 00:1b.0
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k3.19.0-32-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8101/2/6E PCI Express Fast/Gigabit Ethernet controller
           driver: r8169 v: 2.3LK-NAPI port: 2000 bus-ID: 07:00.0
           IF: eth0 state: down mac: d4:be:d9:81:37:e2
           Card-2: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter
           driver: ath9k bus-ID: 08:00.0
           IF: wlan0 state: up mac: 68:94:23:b5:0b:87
           Card-3: Atheros usb-ID: 003-006
           IF: null-if-id state: N/A speed: N/A duplex: N/A mac: N/A
Drives:    HDD Total Size: 750.2GB (2.3% used)
           ID-1: /dev/sda model: WDC_WD7500BPVT size: 750.2GB temp: 39C
Partition: ID-1: / size: 680G used: 8.7G (2%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
           ID-2: swap-1 size: 8.47GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/sda5
RAID:      No RAID devices: /proc/mdstat, md_mod kernel module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 70.0C mobo: 57.0C gpu: 57.50C
           Fan Speeds (in rpm): cpu: 87000 mobo: 87000
Info:      Processes: 214 Uptime: 41 min Memory: 3522.9/7871.6MB
           Init: Upstart runlevel: 2 Gcc sys: 4.8.4
           Client: Shell (bash 4.3.111) inxi: 2.2.28 

Това е, ако има нещо което съм пропуснал да добавя, моля да ме извините.

П. С. Искам да каже, че от Linux не разбирам нищо! Ще ви помоля да се изразявате точно. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопа се носи в сервиз да се почисти и продуха от прах. ако се налага ще му се смени и термопастата. Също така може да се смени вентилатора ( ако е повреден) или целия охладител. Причината не е от Линукса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като следвах следния урок и инсталирах TLP се оправи.

coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +55.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +55.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +49.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

Благодаря все пак за съвета, да има нужда от почистване, но не беше там причината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, The Owl написа:

П. С. Искам да каже, че от Linux не разбирам нищо! Ще ви помоля да се изразявате точно. :)

Доста добре се справяш за човек, който нищо не разбира :). TLP е модерното решение за лаптоп с Linux. Не знам какво е дистрото, но бих добавил, че е добре да качиш processor microcode, ако не е качен, както и драйвери, ако има. С подходящи драйвери не би трябвало и TLP да е необходим, но за лаптоп не пречи да го има. Особено AMD чипсетите са имали проблеми с ACPI преди и дори са се добавяли редове в grub за да работи коректно. Вече не би трябвало да има нужда.

За sensors, не знам дали има нещо, което да отчита по-правилно инфото от датчиците, нито за нещо, което да не го използва в крайна сметка. Но за повече инфо и един вид калибрация, е хубаво да се изпълни това:

sudo sensors-detect

Аз отговарям на всичко с y - "yes", но някои твърдят, че можело да счупи хардуерът и ако имаш съмнения, отговаряй само с Enter (препоръчителен, безопасен отговор). Това би трябвало да може да се автоматизира така:

sudo su
(while :; do echo ""; done ) | sensors-detect #отговаря recommend за всичко

yes "" | sensors-detect #отговаря y за всичко

Хубаво е след това да рестартираш, защото не винаги зарежда веднага, необходимите модули. После със sensors би трябвало да видиш доста повече инфо от сензорите, включително и температури.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, RagnerBG написа:

Доста добре се справяш за човек, който нищо не разбира :). TLP е модерното решение за лаптоп с Linux. Не знам какво е дистрото, но бих добавил, че е добре да качиш processor microcode, ако не е качен, както и драйвери, ако има. С подходящи драйвери не би трябвало и TLP да е необходим, но за лаптоп не пречи да го има. Особено AMD чипсетите са имали проблеми с ACPI преди и дори са се добавяли редове в grub за да работи коректно. Вече не би трябвало да има нужда.

За sensors, не знам дали има нещо, което да отчита по-правилно инфото от датчиците, нито за нещо, което да не го използва в крайна сметка. Но за повече инфо и един вид калибрация, е хубаво да се изпълни това:

sudo sensors-detect

Аз отговарям на всичко с y - "yes", но някои твърдят, че можело да счупи хардуерът и ако имаш съмнения, отговаряй само с Enter (препоръчителен, безопасен отговор). Това би трябвало да може да се автоматизира така:

sudo su
(while :; do echo ""; done ) | sensors-detect #отговаря recommend за всичко

yes "" | sensors-detect #отговаря y за всичко

Хубаво е след това да рестартираш, защото не винаги зарежда веднага, необходимите модули. После със sensors би трябвало да видиш доста повече инфо от сензорите, включително и температури.

Ами нищо ново не излиза...

rr-3521 rr # sensors
coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +56.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +56.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +50.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

@Pavel! ядрото го обнових до 4.2.0-34-generic x86_64. Колкото до това да инсталиран 18.3 имах желание, но Ubuntu 16 не поддържа моята древна AMD карта 7670М, за това съм с по-стара версия, ако пък знаете начин за инсталиране на fglrx на 18.3, добре сте дошли.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали има значение кое ядро ползва и каква версия на linux-tools (и зависимите пакети) се е инсталирало с tlp? По принцип, от показаното ядро следва, че "се стиковат" версиите.

:D Малко повече пакети ще трябва да се махат като се натрупат повече от 3 ядра.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, The Owl написа:

Ами нищо ново не излиза...

rr-3521 rr # sensors
coretemp-isa-0000
Physical id 0:  +56.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 0:         +56.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)
Core 1:         +50.0°C  (high = +87.0°C, crit = +105.0°C)

@Pavel! ядрото го обнових до 4.2.0-34-generic x86_64. Колкото до това да инсталиран 18.3 имах желание, но Ubuntu 16 не поддържа моята древна AMD карта 7670М, за това съм с по-стара версия, ако пък знаете начин за инсталиране на fglrx на 18.3, добре сте дошли.

Нищо ново за температурата, но ти този датчик вече си го имал засечен. Ще излезе още инфо от други датчици. Разбира се, може и просто да няма какво повече да се детектне, макар, че аз не съм виждал компютър досега, при който да не намери още нещо.

Колкото до fglrx, борех се и аз с това съвсем наскоро, даже на още по-стара карта. Накратко - ако искаш *buntu, стой си на Mint 17, там всичко работи - 3D, ускорение на видео. Максималното ядро, което поддържа fglrx e 4.4-нещо си, но не последно. Обаче това на теория, на практика така и не успях да подкарам fglrx под Ubuntu/Mint на него, дори и специално пачнат. Ако искаш ново дистро, на което fglrx да работи за 3D и на най новите кернели, качи си Manjaro (Arch). С една забележка - качва се с отворените драйвери, защото иначе забива още на live и после се инсталира fglrx от менюто с драйверите. Забележката там е, че не работи видеоускорението, само 3D. Не знам какво са объркали, но стигам до някакви липсващи функции в модули, които под Mint17 си работят. Но това е бял кахър. Другото по-хубаво при теб е, че си със сравнително нова AMD карта, която се поддържа на експериментално ниво от новият, уж отворен, но пълнофункционален драйвер на AMD - amdgpu. По-принцип 7xxx серията би трябвало да се поддържа директно, включително и от затвореният вариант - amdgpu-pro, който в 3D частта си е точно fglrx, а в 2D - отвореният драйвер, което е по-добре. Но понеже е мобилен чип, има вероятност да е премаркиран, по-стар чип, така наречените - pre-GCN чипове. Но за 5/6-та серия има и екпериментален съпорт на новият драйвер и при мен, пак на мобилен чип си работи перфектно. За него под Manjaro трябва да се инсталира пакетът - amdgpu experimental for pre-GCN нещо си и това заменя старият radeon драйвер, с новият amdgpu. Може дори да се пробваш със затвореният amdgpu-pro, но той е само в AUR и така и не разбрах работи ли още, защото се води outdated. За Mint/buntu не знам дали има такъв вариант. На теория трябва да може и там от някое хранилище.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в /etc/default/tlp:

RADEON_POWER_PROFILE_ON_AC=mid

имам и още един вариант, но не помня дали съм го ползвал без tlp или съвместно с него, в /etc/default/grub:

GRUB_CMDLINE_LINUX="radeon.dpm=1 acpi_sleep=nonvs"

Тъй като имам едно Sony Vaio с radeon видео и пробвах как е под линукс, също загряваше доста - от видеото с настройки по подразбиране

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...