Премини към съдържанието
kalansuv

Една малка история защо трябва да четем молитва преди храна

Препоръчан отговор

http://pravoslaven-sviat.org/2018/01/29/една-малка-история-защо-трябва-да-чете/

Автор :

2693664.jpg

Отец Николай, който е живял на остров Залит, винаги преди да се нахрани, четял дълга молитва. Един ден, когато бил по работа в големия град и му се наложило да обядва в обществена закусвалня, той по своето правило спокойно се прекръстил и прочел молитва преди да се нахрани. Наблизо се оказала компания от младежи, които иронично и съжалително наблюдавали стареца. Един от компанията решил да увенчае тяхното забавление и отишъл изотзад и загрижено го попитал:

- Отче, абе там във вашето забутано село всички ли така преди храна се молят?

Старецът, без да се замисли, отговорил:

- Не, мили мой, не всички. Конете, кучетата, свинете направо така си ядат…

Свети Серафим Вирицки често казвал: “Колко често боледуваме заради това, че не се молим преди ядене, не призоваваме Божието благословение върху храната”.

Преди всичко се правеше с молитва на уста: ораха – молеха се, сеяха – молеха се, събираха реколтата – молеха се. Днес ние не знаем какви хора са приготвили това, което ядем. Много често храната се приготвя с хулни думи, ругатни, проклятия…  Затова преди да се нахраним трябва с особено усърдие да се помолим.

Наистина, когато постъпваме така с молитва и благодарейки, на трапезата с нас присъстват и ангели, а където са ангелите, там са и всички светии.

Източник: https://vk.com/orthodoxy_word

La imagen puede contener: 2 personas, interior
Dobrin Velev

Св. Кирил Йерусалимски

Слово за Кръста

Всяко действие Христово е слава за вселенската Църква, но кръстът е изключителна слава. Като има предвид това Павел казва: "А мене да ми не дава Господ да се хваля, освен с кръста на Господа нашего Иисуса Христа " (Гал. 6:14). Голямо е чудото на проглеждането на слепеца от Силуам (Иоан.9:7), но какво е то в сравнение с проглеждането на слепците в цялата вселена? Велико и свръхестествено е възкресението на Лазар на четвъртия ден, но какво е то в сравнение с възкресението на умъртвените от греха в цялата вселена? Чудесно е, че пет хляба са нахранили изобилно пет хиляди души (Мат. 14:21), но какво е това в сравнение с насищането на гладните за знание в цялата вселена? Чудесно е освобождението на жената, свързана от сатаната осемнайсет години, но какво е това в сравнение с нашето освобождение от оковите на греха? А кръстният венец и слепите от незнание просветли, и всички от властта на греха освободи, и целия човешки род изкупи.

Той простря на кръста ръце, за да обеме краищата на вселената, защото Голгота е среда на земята. Не са мои тези думи, а пророкът е казал: "Боже, Царю мой от века, Който извършваш спасение сред земята!" (Пс. 73:12). Човешки ръце разпростря Онзи, Който с духовни ръце бе утвърдил небето. Приковаха ги, за да бъде прикована към дървото човешката Му природа, поддала се на греха. И така като умре човешката природа, да умре с нея и грехът и ние да възкръснем в правда. Както от един човек дойде смъртта, така от един човек дойде и животът, от Спасителя, Който умря по своя воля. Спомни си думите Му: "... Аз Си давам душата, за да я приема пак. Никой не Ми я отнима, но Аз Сам от Себе Си я давам. Имам власт да я дам, и власт имам пак да я приема..." (Иоан. 10:17-18).

Като претърпя Разпятието, Спасителят примири с кръвта Си на кръста небесното и земното (Кол.1:20). Тъй като хората бяха врагове на Бога поради греха, Той отреди смърт за грешниците. И ето Божията премъдрост: Той запази истината на отреденото, но прояви и силата на човеколюбието. Христос възнесе "нашите грехове на дървото, та, като умрем за греховете, да живеем за правдата: "чрез Неговата рана се изцерихте" (1 Петр.2:24). Умрелият за нас не беше обикновен човек, не беше просто Ангел, а беше Сам Бог в плът. Беззаконието на грешниците не бе толкова силно, колкото бе силна правдата на Умрелия за тях. Не бе толкова голям грехът ни, колкото бе голяма правдата на Положилия душата Си за нас. Той положи душата Си тогава, когато пожела и пак когато пожела, я прие. Искаш ли да разбереш, че Той не умря насилствено и че не против волята Си предаде дух? Той извика към Отца: "Отче! В Твоите ръце предавам духа Си" (Лук. 23:46). Предавам, за да мога пак да го приема: "А Иисус, като извика пак с висок глас, изпусна дух" (Мат. 27:50), но не за дълго, защото скоро отново възкръсна от мъртвите.

Помръкна слънцето, заради Слънцето на правдата, разпукаха се скалите заради Духовния камък, отвориха се гробниците и мъртвите възкръснаха. И така, не се срамувай от Разпнатия, но и ти с дръзновение казвай: "Той взе върху Си нашите немощи и понесе нашите недъзи; а ние мислехме, че Той беше поразяван, наказван и унизяван от Бога. А Той беше изпоранен за нашите грехове и мъчен за нашите беззакония" (Ис. 53:4-5). И Павел ясно казва: "Аз ви предадох най-напред онова, което бях и приел, че Христос умря за греховете ни, според Писанията, че Той бе погребан и че на третия ден възкръсна, според Писанията" (1 Кор. 15:3-4).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А преди да акаме трябва ли да се молим? И там болести дебнат, даже е по-страшно със свалени гащи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.03.2018 г. в 21:55, kalansuv написа:

http://pravoslaven-sviat.org/2018/01/29/една-малка-история-защо-трябва-да-чете/

Автор :

2693664.jpg

Отец Николай, който е живял на остров Залит, винаги преди да се нахрани, четял дълга молитва. Един ден, когато бил по работа в големия град и му се наложило да обядва в обществена закусвалня, той по своето правило спокойно се прекръстил и прочел молитва преди да се нахрани. Наблизо се оказала компания от младежи, които иронично и съжалително наблюдавали стареца. Един от компанията решил да увенчае тяхното забавление и отишъл изотзад и загрижено го попитал:

- Отче, абе там във вашето забутано село всички ли така преди храна се молят?

Старецът, без да се замисли, отговорил:

- Не, мили мой, не всички. Конете, кучетата, свинете направо така си ядат…

Свети Серафим Вирицки често казвал: “Колко често боледуваме заради това, че не се молим преди ядене, не призоваваме Божието благословение върху храната”.

Преди всичко се правеше с молитва на уста: ораха – молеха се, сеяха – молеха се, събираха реколтата – молеха се. Днес ние не знаем какви хора са приготвили това, което ядем. Много често храната се приготвя с хулни думи, ругатни, проклятия…  Затова преди да се нахраним трябва с особено усърдие да се помолим.

Наистина, когато постъпваме така с молитва и благодарейки, на трапезата с нас присъстват и ангели, а където са ангелите, там са и всички светии.

Източник: https://vk.com/orthodoxy_word

Само това е достатъчно,като намесиш и Христос Исус вече става прекалено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Anjel Dimitrov написа:

Само това е достатъчно,като намесиш и Христос Исус вече става прекалено.

Хапчетата, хапчетата!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, M.Николов написа:

Хапчетата, хапчетата!

И то по две наведнаж , ще има по голяма полза от тях.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Не е сигурно. Тези от блог-публикацията:

• Пролет от Бога
  • ИСУС МАГАРЕТО СИ НЕ ДАВА!
  • БОТЕВ Е С НАС!
  • ПРАСЕТО
  • ТРИ ЯЙЦА
  • ВИЛАДЖИЙСКО...
  • Маймуночовекът никога не е съществувал! от Ерик Дубей 

трябва да пият с голямата лопата!
Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎22‎.‎3‎.‎2018‎ г. в 22:35, аm-аm написа:

А преди да акаме трябва ли да се молим? И там болести дебнат, даже е по-страшно със свалени гащи.

на ‎9‎.‎4‎.‎2019‎ г. в 12:22, Profruit написа:

Не коментираме финансовото ти състояние.  И не си богат, защото това е твоя избор - да си беден. Класическа психология. А с аксиомата "няма как да си позволя ТВ за 3 бона" сам запушваш каналите на богатството и се самообричаш на мизерия. Разполагаш с толкова, в колкото вярваш.

LG - моделът от първото питане е класическо изпражнение. Хубаво евтино няма и получаваш толкова, колкото плащаш. Неговата подсветка е на светодиоди. Те са насилени по ток, за да пунтира висока яркост. Сложени са на гетинаксова подложка и деградацията им е заводски гарантирана. Прегряват! Отделен е въпроса, че черният цвят е сив. Дори когато пикселите са изключени, за да се генерира черен цвят пресиления засвет отзад го прави с изпран черен цвят. Фекализъм в действие. Решението е елементарно. Нови светодиоди на алуминиева подложка с термопаста към коша, но тук зависи с колко леви ръце си.

LGleds

Ама бил "умен"! ? Philips-ът e по-гъзарски на вид и толкова. И двeте TV-зомби кутии са толкова умни, колкото граничарско куче. Някаква фирмена ОС-ма, задаваща тренд в екосистемата им, за да ти набутат шитни и да те навържат към магазина им. Всеки TV-andoid box ще ги препикае като баскервиско куче по възможности.

Та така, ти питаш - ние отговаряме. Сухото си е твое и избора също.

С здраве!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тези с хапчетата ето един коментар  в темата за парите   ,,,,,,

Ето какво е обичал да казва Джон Рокфелер  ,,Както казва той: „Бог ми даде пари и няма да се извинявам за това“. извадено от тук https://bg.wikipedia.org/wiki/Джон_Рокфелер

Ето и един хубав линк за Рокфелер http://agroplovdiv.bg/49960/джон-рокфелер-бог-ми-даде-пари-и-няма-д/  -обърнете внимание на последния абзац.""

Та мисълта ми е следната ,че най -богатия човек за всички времена на 100% е благодарил на Господ преди ядене...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Най-богатия човек на всички времена е цар Соломон. Факт! И по-богат от него няма да има! Така е записано. Храмът по съвремени оценки се равнява на 500 млрд. зелени и за още толкова си построил дом до него. Застанал до Соломон, Рокфелер изглежда като клошар. Рокфелер е първия американски милиардер. След смъртта му отчитайки инфлацията оценяват  състоянието към еквивалент на 2006г  от 305 млрд. Подозират, че Путин притежава толкова пари днес.

За тези с хапчетата благодарността е тера инкогнита. Едва ли знаят, че благодарността се изразява преди, а не после и то ако се сетят.

Редактирано от Profruit (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За серящите във форума, понеже ми намесиха стихотворението "Пролет от Бога", трябва да знаят че имам дълбок подход към техните излияния. Стихотворението ми "Парче тоалетна хартия":

Така че, пийте по една лопата виагра и един друг се направете да серете като самосвали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Profruit написа:

Най-богатия човек на всички времена е цар Соломон. Факт! И по-богат от него няма да има! Така е записано. Храмът по съвремени оценки се равнява на 500 млрд. зелени и за още толкова си построил дом до него. Застанал до Соломон, Рокфелер изглежда като клошар. Рокфелер е първия американски милиардер. След смъртта му отчитайки инфлацията оценяват  състоянието към еквивалент на 2006г  от 305 млрд. Подозират, че Путин притежава толкова пари днес.

За тези с хапчетата благодарността е тера инкогнита. Едва ли знаят, че благодарността се изразява преди, а не после и то ако се сетят.

Да кажа за Путин.Значи като бях в Атон-(в руския манастир),та там отидох с един Валери дето е имал също среща с Всевишния при инцидент,та този Валери е бил на маса с Путин и са си говорили за ,вяра ,отвъдното и за Всевишния.Докато бях там(в Атон,в руския манастир)разбрах ,че Путин е дарил 10 000 000 евра за манастира накуп и регулярно е дарявал за манастира по малки суми.Значи предполага се ,че Путин не чете молитва преди ядене,но се предполага ,че тази молитва я четат вместо него и то на света земя като Атонските манастири.

В този контекст на темата ,мога да кажа ,че и да не четеш дълга молитва и едно ,,Благодаря Господи" е достатъчно.Аз лично благодаря за всичко и за смартфоните,и за компютрите,и за любовните връзки и за хубавите моменти и за хубавата работа.Изобщо за всичко Му благодаря,както благодаря и на тези ,които са ми помогнали и помагат.И много ми харесва да помагам,като помогна се чувствам доволен.Предполагам,че и Господ се чувства доволен особено като Му благодарят.Затова страните където Му благодарят са по добре от нашата ,където има предимно недоволство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.04.2019 г. в 13:56, Anjel Dimitrov написа:

...

Путин е дарил 10 000 000 евра за манастира накуп и регулярно е дарявал за манастира по малки суми.

(!!!)

Значипредполага се ,че Путин не чете молитва преди ядене,но се предполага ,че тази молитва я четат вместо него и то на света земя като Атонските манастири.

В този контекст на темата ,мога да кажа ,че и да не четеш дълга молитва и едно ,,Благодаря Господи" е достатъчно.Аз лично благодаря за всичко и(!!!!) за смартфоните,и за компютрите,и за любовните връзки и за хубавите моменти и за хубавата работа.Изобщо за всичко Му благодаря,както благодаря и на тези ,които са ми помогнали и помагат.И много ми харесва да помагам,като помогна се чувствам доволен.Предполагам,че и Господ се чувства доволен особено като Му благодарят.Затова страните където Му благодарят са по добре от нашата ,където има предимно недоволство.

Да разбирам, че бедните хорица, които нямат едни 10 млн. евра, и няма кой да се моли за тях, са по-застрашени от възмездие за неблагодарността си?

Защо е нужно да се благодари за вещ, обаче, като смартфони и компютри?

По подразбиране всеки Благодари, когато му се помага и никой, когато е излъган, ограбен, болен ... В моментите, в които не Благодарим или дори се гневим на някой извън нас, сещаме ли се всъщност да се поМолим? За сили, за смирение?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едно време "варварите" са се молили и са благодарили на Слънцето. Не че Слънцето в следствие на това ще започна да грее по-силно. Ползата от благодарността не е за него, а за човека чиято психика и поле се настройват така, че да приемат все по-голяма част от това, което им се дава. Хората знаят, че не могат без слънце, вода, въздух или храна, но всъщност не осъзнават колко зависими са в действителност. Не осъзнават, че тези неща всъщност им се дават, че тези условия не са стечение на обстоятелствата. И не осъзнават усилията, които се изискват за поддържането на цялата тази система в която да можем живеем и да се развиваме. Представяме си някакъв всевластен Бог, за когото това е детска игра. Но в миналото, Атлас примерно, не се е разглеждал като всевластен и извършваното от него не е детска игра. Дали сме по-близо до истината, отколкото почитащите и благодарящите на природните сили суеверни хора от миналото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Maleficient написа:

Да разбирам, че бедните хорица, които нямат едни 10 млн. евра, и няма кой да се моли за тях, са по-застрашени от възмездие за неблагодарността си?

Защо е нужно да се благодари за вещ, обаче, като смартфони и компютри?

По подразбиране всеки Благодари, когато му се помага и никой, когато е излъган, ограбен, болен ... В моментите, в които не Благодарим или дори се гневим на някой извън нас, сещаме ли се всъщност да се поМолим? За сили, за смирение?

Не.Просто стана на въпрос,че такива авторитети са вярващи и търсят истината или са я намерили вече.

Аз лично благодаря за вещи ,защото ме правят щастлив.Един вид благодаря за това ,че съм една идея по щастлив.

За доброто лесно се благодари ,а за лошото трябва да се приема като изпитание или урок.Примерно докато имах пари и власт всички бяха мили с мен ,и мислех хората за добри,но след това осъзнах ,че хората трябва да се преценяват и по постъпките им спрямо другите и се оказа ,че доста са не само лоши и гадни ,а направо ужасни и ,че в името на пет лева повече някои стават зверове и забравят за греха , наказанието и кармата(ако изобщо са се интересували де).То не е само да се помолим ,но и да благодарим,защото Всевишня знае за нашите копнежи,а най-правилния начин да благодарим е като правим добро(то всеки може да приема ,но да отдава е сложно).Когато произнасяме молитва ние отдаваме уважение към Всевишния,а ,когато правим добро ние потвърждаваме уважението си с дела.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване