Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте ! Напоследък съм забелязал, че през вечерта налягането на слънчевата система, която инсталирах в къщата ми преди 5 месеца пада до 0 атмосфери, а тя трябва да стои на 3. Искам да питам, дали това е нормално и ако не е, защо може да се случва ? Това се случва дори при 15 градуса температура през вечерта. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, BMW Маниак написа:

Такова нещо сефте чувам "слънчева система"!

слънчева система - слънчев панел / клетка 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Красимиров написа:

слънчева система - слънчев панел / клетка 

Слънчеви панели имам точно 16 на покрива по 300W и за първи път чувам за налягане в тях.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Авторе, не може ли да дадете линк съм модела, или да му напишете името, че да стане ясно какво точно сте си монтирали и дали е върху, или вътре в къщата. Призовавам и към напрягане на мозъчните клетки, с цел по-грамотно писане.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно не му е по силите да се изрази така че да бъде разбран.
Парник също може някой да го кръсти слънчева система.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като видях заглавието си помислих, че е някой луд мегаломан е пуснал темата, който си въобразява, че си е монтирал цялата Слънчева система, барабар със звездата, планетите, спътниците, астероидите и кометите. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@BMW Маниак, ти имаш фотоволтаици, а авторът говори за термални слънчеви колектори.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, DarkEdge написа:

@BMW Маниак, ти имаш фотоволтаици, а авторът говори за термални слънчеви колектори.

Аве да ти кажа и слънчев бойлер 200 литра имам с 20 тръби.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те за такава система иде реч.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, DarkEdge написа:

Те за такава система иде реч.

Никъде нямам манометър на нея! Само клапан като почне да прегрява кога не ползвам топлата вода и да изпусне парата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, BMW Маниак написа:

Никъде нямам манометър на нея! Само клапан като почне да прегрява кога не ползвам топлата вода и да изпусне парата.

как тогава е разбрал

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Без умствен капацитет написа:

как тогава е разбрал

BMW Маниак няма манометър. Красимиров, за да е разбрал, явно има. А може и да няма и да го кара по усет. Аз пък, като видях заглавието, реших, че някой плоскоземец пак се гъбарка. :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, A.com написа:

реших, че някой плоскоземец пак се гъбарка.

Заглавието така е формулирано
За да пада налягането или драстично пада температурата или предпазният клапан изпуска

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Системата се състои от 30 вакумни тръби плюс 200 литра бойлер сънсистемс плюс  помпена група,. управление интел.Тръбния път е от 16 милиметра медна тръба.Дължина на трасето 17 метра.височината между бойлера и слънчевият панел е 12 метра.Системата с пълна със пропилен глюкол и трябва да държи 3 бара но всяка вечер налягането пада някой път и до нула.

няма теч отнйкъде

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаше една простичка формула от термодинамиката .  Vp=RT oт нея ...p=RT/V.Ако човек порасъждава  може да си отговори ,защо р  е близко до 0 или е 0, като R e всемирна /поне за нашата ''слънчева система'':) константа/.!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно когато е наистина горещо в панелите под прякото слънчево греене пропилен гликола завира и дава достатъчно  налягане, което да се регистрира от манометъра. Същевременно парното му налягане при по-ниски температури е минимално, а плътността на агента не е висока и дори 12 метра стълб от течност не е достатъчна да упражни забележим напор.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 4 месеца по-късно...

Мислех и аз да задам въпрос за моята "Слънчева система" ама като гледам колко компетентно сте се изказали на общо взето ясно зададен въпрос, вече почвам да се страхувам да го задам.

Въпреки старховете ми ще го задам за да не отварям нова тема!

От около седмица забелязах, че налягането в моята система се вдигна от около седмица от 2,2 на 3,2 bar (термална система от затворен тип със слънчев колектор 2 кв.м и 100л. бойлер 12 метра денивилация - с два манометъра един до помпата която е в подпокривното пространство и един до бойлера който е в апартамента ми).

Според мен това е необичайно поведение на системата при положение че от 5 години откакто ми е монтирана винаги наляганет е било около 2.2 bar.

Възможно ли е да е пробита серпентината и това налягане да е налягането на водопроводната мрежа?

Не знам дали с моето образование (което между другото не е средно или основно) ще получа отговор на въпроса ми.

От всички т.нар. около 14  "отговори" на зададения въпрос разбрах само че г-н Красимиров дето е задал въпроса спроред вас не е достатъчно умен (т.е. колкото Вас всички записали се в тези 14 отговора).
Обикновено в чуждите форуми задаваш въпрос и получаваш отговор, а в нашите форуми, задаваш въпрос и ти казват, колко си глупав.

Сега и аз чакам да разбера какво не ми е наред имайки предвиг гореизложеното от Вас.

manometer2018-08-13 21-29-15.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, tedy58 написа:

Обикновено в чуждите форуми задаваш въпрос и получаваш отговор, а в нашите форуми, задаваш въпрос и ти казват, колко си глупав.

Направо ти се чудя какво търсиш тогава в български форум!
И понеже тука сме некомпетентни или най малкото не сме врачки за да се досещаме какво точно питате е най добре да се обърнеш към тия къде ти го инсталирваха.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

търся информация обикновено

но като гледам сме и тъкнообидни освен всичко друго!

а това което питам съм го подчертал! Обикновено с това действие се повдига това което искаш да питаш. така че ето какво питам.
Възможно ли е да е пробита серпентината и това налягане да е налягането на водопроводната мрежа?

Иначе да и това ще направя ако не намеря някъде по смислен отговор!

Редактирано от tedy58 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, tedy58 написа:

Аз лично понеже не съм запознат ни с устройството ни с принципа на действие на вашата система не мога да ви отговоря.
Но пък вие щом имате съмнение за пробив и това е налягането на водопроводната мрежа освен да го замерите и него и ако са еднакви няма какво да се чудите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря, за отговора БМВ Манияк.
И аз стигнаг до това заключение, но засега не ми се дават 30-40лв. да си купя нов манометър и да го поставя примерно на тоалетното казанче(там ми е удобно) и да проверя и налягането в мрежата.

А и смятам утре да замеря пропилен глиола или както там се казва течноста в системата. Което също би дало някаква яснота според мен.

Редактирано от tedy58 (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване