Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! От няколко седмици ме мъчи един въпрос свързан с компютрите , защото моя лаптоп вече е стар  и изнемогва. Бях си харесал един лаптоп ,но се оказа, че не се местя толкова и викам да взема настолен компютър. Бюджета, с които разполагам е 1600лв, но без монитор, имам си. Обработвам 4к видео, но в момента също така и по някоя друг час отделям за разтоварване с игри. Успях да сглобя аз една конфигурация, но все пак ако някои друг има друго предложение да дава. За момента SSD и още рам няма да взмам, но занапред ще взимам.

komp.JPG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази RAM памет ще ти стигне ли за 4К видео обработка? Също и без SSD няма ли да става всичко много бавно? Аз бих взел по-евтина видеокарта (1050ti), повече RAM памет (2x8) и на по-висока честота, както и SSD.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рамта като за начало е достатъчна, защото няма да е голяма продукцията на 4к и ще стигне. SSD е хубаво, но излизам извън бюджета с него. Иначе държа на gtx 1060 и то 6гб версията, заради CUDA ядрата, защото дооста по - бързо се рендва през нея. В момента съм с 8гб рам и 5200 оборотен хард и е малко бавно, но и компютъра е бавен. Пък искам да се застраховам и с видеото, поне за 2-3г напред. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Име на продукта Бр. Ед. цена Общо
1TB WD Caviar Blue 7200rpm 64MB SATA3 WD10EZEX 1 80.31 лв. 80.31 лв.
ASROCK AB350M PRO4 AM4 1 146.28 лв. 146.28 лв.
AMD Ryzen 5 1600 3.4GHz AM4 1 319.27 лв. 319.27 лв.
GAINWARD GTX1060 6GB 1 675.20 лв. 675.20 лв.
CORSAIR CX450M BRONZE CP-9020101-EU 1 107.05 лв. 107.05 лв.
Case ATX DUKASE v2 USB3.0 DP-ATX-DUKBK2BF 1 72.32 лв. 72.32 лв.

Обща стойност: 1 376.16 лв. с ДДС

1407 с Toshiba 3.5 2TB SATA6Gb 7200rpm 64MB

ssd , после се взима за системно примерно mx300 , това за скрач диск

ram, ще добавиш 8

Двете за 230 от варио ,тотал 1606 / 1637 според hdd

До 1700 без ссд, но с 16 рам с тази.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

да така може да се вместя в бюджета. За момента с цел не търся SSD, защото просто нямам нужда от такава бързина, вероятно за в бъдеще, като имам повече проекти ще ми е от полза, но сега не. Голям хард, не търся много, защото имам преносим 4tb, на който съхранявам материалите, след като ги обработя. Мога да изчакам до май месец ако пуснат тогава намаления, но едва ли. Гледах и GTX 1060 3gb, но доста е резната тази карта, нищо общо с 6гб версия. На работата имаме и двете и доста по - бързо се обработват на 6гб-товата ,версия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, sakuraki написа:

да така може да се вместя в бюджета. За момента с цел не търся SSD, защото просто нямам нужда от такава бързина, вероятно за в бъдеще, като имам повече проекти ще ми е от полза, но сега не. Голям хард, не търся много, защото имам преносим 4tb, на който съхранявам материалите, след като ги обработя. Мога да изчакам до май месец ако пуснат тогава намаления, но едва ли.

19-ти този месец излиза рефреш на Ryzen със чисто нови X470/B450 дъна. Цените на настоящите райзени няма да паднат повече. Гледам че дори R5 1600 не е в наличност в никем, a 1600X за близо 400 лева не е добра покупка на фона на R7 1700/X за 140-150 лева отгоре. Аз бих взел MSI Gaming X, беше малко над 700 лева, но в момента за жалост не е налична. Gigabyte Windforce за 670 лева изглежда като не лош компромис и идва със 36 месеца гаранция.Бих сменил и захранването със SEASONIC SS-520GB. Кутията, която си избрал не мисля, че си заслужава парите, освен ако не си я избрал заради светлинките. Един Tesseract за 45 лева ще ти свърши същата работа, освен ако не решиш да слагаш AIO, което ми се струва безсмислено за Ryzen, ако причината е ''защото е модерно'' това е друг въпрос. Може на първо време да вземеш един 8gb. модул и после да купиш още един, макар че не знам до колко това ще се отрази при видео обработката, при игри ще се усети, в някой значително. Ryzen обича и нисколатентна бърза памет (поне при игрите), но бюджета няма да стигне за хубав 2X8gb кит.  Може например да вземеш тази памет и след време още един модул.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, гледам малко размествания да направя сега. Мислих, да падна на R5 1500x, но повечкото ядра за обработка ще е по - добре, не че този няма да се справи, но разликата в цената е минимална. Ако пресмятам само с процесора мога да бодна и AMD rx 580 8gb версията, виждам, че има една с 100тина лв по - евтина от нвидията, Кутията само я нахвърлих така, не ме блазнят светещите кутии. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sakuraki написа:

Да, гледам малко размествания да направя сега. Мислих, да падна на R5 1500x, но повечкото ядра за обработка ще е по - добре, не че този няма да се справи, но разликата в цената е минимална. Ако пресмятам само с процесора мога да бодна и AMD rx 580 8gb версията, виждам, че има една с 100тина лв по - евтина от нвидията, Кутията само я нахвърлих така, не ме блазнят светещите кутии. 

Да, 1500X за същата цена като R5 1600 не си струва изобщо. И двата идва в комплект със Wraith Spire, със който ще може да постигнеш да кажем 3.5/3.6Ghz без особени проблеми. Ако картата е тази си заслужава и още как, но силно ме съмнява да е във наличност, ако беше някой миньор отдавна щеше да я е грабнал.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами точно тази е , гледам аз, че пише налична и затова, но и някъде другаде съм виждал на подобна цена. Въпросът е дали няма да е по - добре с 1060 6гб, за видео обработката. Търсих в нета, но не намерих информация, която търсих.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, sakuraki написа:

Ами точно тази е , гледам аз, че пише налична и затова, но и някъде другаде съм виждал на подобна цена. Въпросът е дали няма да е по - добре с 1060 6гб, за видео обработката. Търсих в нета, но не намерих информация, която търсих.

Зависи от софтуера, но е по-вероятно Nvidia-та да ти свърши по-добра работа за целта, нека ме поправи някой ако греша. За игри са във един клас и ако е налична и цената е реална (силно ме съмнява), то AMD картата си заслужава. Гаранцията обаче най-вероятно е 24 месеца.

П.С: Може да се свържеш със тях и да ги питаш дали е в наличност, аз бих силно изненадан ако е налична.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами използвам premier pro и after effects,  та там със сигурност кудата ще е по - добре от opencl-a на радеона. Другото, което е, че този процесор р5 1600 може би ще е достатъчно мощен и ще пресмята бързо и да взема радеона. В няколко сайта намерих 580 8гб на 50-60лв долница от 1060 6гб и се чудя, че мога да ги вкарам в рамта. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sakuraki написа:

Ами използвам premier pro и after effects,  та там със сигурност кудата ще е по - добре от opencl-a на радеона. Другото, което е, че този процесор р5 1600 може би ще е достатъчно мощен и ще пресмята бързо и да взема радеона. В няколко сайта намерих 580 8гб на 50-60лв долница от 1060 6гб и се чудя, че мога да ги вкарам в рамта. 

Да, nvidia-та ще е по-добрия вариант. Не знам как би се справял процесора спрямо картата честно казано. Каква е 580-ката, която си намерил и от къде ? Би било добре да вземеш и R7 1700 или 1700x, защото са на добра цена и си заслужават, особено 1700x, но той идва без охладител, но няма да се поберат в бюджета, дори и да се насочиш към Deepcool Tesseract-а, един евтин 8гб. модул и евтината 580-ка (ако е налична), ще излезеш около 90-100 лева над бюджета. Не си заслужава да купуваш бърз 2x4gb кит, защото е зле от към цена/производителност и след време като купиш още един, всичките ти слотове ще са запълнени и вероятността да работят на 2400/2666mhz, а не 2933/3200mhz на това дъно е висока. Най-изгодно е да вземеш този CL-16-16-16 3000mhz кит, но няма да се побере в бюджета. Няма да е драма и да вземеш избрания от теб 2х4гб Crucial. Във материала на purepc са тествали със доста по-бърза карта от 1060/580 като разликата между 2400 и 2933 e около 7-8% в най-лошия случай. Да кажем че със 3000mhz CL-16-16-16 разликата ще нарасне малко повече, спрямо 2400 CL17-17-17, но със 580/1060 няма да усетиш толкова голяма разлика, все пак винаги е хубаво да имаш по-бърза памет.Ако мислиш да добавиш още памет след 3-4-5 месеца, може би ще е по-добре да вземеш 2х4, за да се възползваш от двуканалния режим, който помага доста при игрите.

П.С: Със райзен рефреш ще излязат и нови дъна със X470/B450 чипсети, който ще са оптимизирани за работа със новите процесори. Не знам обаче дали подобренията няма да са само за Х470, поне така предполагам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами мисля, че във vario видях и в ardes имам познат, които може да намери рх 580 на по - тънка цена. Картата е saphhire 580 8gb, но не нитро варианта. С 1700 и 1700х излизам от бюджета и не ми се дават толкова пари, защото вече се напънах от 1400 до 1600 и малко нагоре  ми идва. Ще видя да смъкна отнякъде другаде и да вмъкна 2х8гб пръчки рам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, sakuraki написа:

Ами мисля, че във vario видях и в ardes имам познат, които може да намери рх 580 на по - тънка цена. Картата е saphhire 580 8gb, но не нитро варианта. С 1700 и 1700х излизам от бюджета и не ми се дават толкова пари, защото вече се напънах от 1400 до 1600 и малко нагоре  ми идва. Ще видя да смъкна отнякъде другаде и да вмъкна 2х8гб пръчки рам. 

Във Vario има Sapphire Pulse RX 580 за 638 лева, но е 4гб, 8гб модела е на цената на Gigabyte Windforce GTX 1060 6GB. И двете идват със 36 месеца гаранция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали заради падналия долар или друга причина цените са тръгнали надолу...

http://nikem-bg.net/computer-components/SAPPHIRE-NITRO-RX-580-8G-G5-S/description.html

https://www.vario.bg/sapphire-nitro-radeon-rx-580-8gd5-special-edition-11265-21-20g

Това принципно е най-скъпия вариант надолу са нормалното Нитро и най-евтина е стандартната Pulse за която предполагам говориш?

https://www.vario.bg/sapphire-pulse-radeon-rx-580-8gd5-11265-05-20g

п.с. В Ardes цената и е с 50 лв. по-висока - https://ardes.bg/product/sapphire-radeon-rx-570-8gb-pulse-11266-36-20g-107688

Тоест приятеля ти трябва да ти направи намаление над 50 лв. за да имаш някаква изгода да я вземеш от там.

Изглежда се предлага и с по-малко гаранция това също го вземи предвид.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Едва ли е от долара. От няколко месеца е на едно ниво. Иначе когато 580 8ГБ беше 600 лв., долара беше около 30 ст. по-скъп. По-скоро влияние има спада на биткойна, а и пазара се понасити.

За евтината 580 - не знам. Гледа ми се леко съмнително. Хубаво е да се види каква точно е картата, да не се окаже после, че совите не са това, което са. Пък и не знам какво не и харесахте на 1060. Има куда, а и е по-икономична.

Последно може да се изчака 2600 и ако се взима 350 дъно да направят от фирмата ъпдейт на биоса.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A aз си я харесвам , не че я имам, но доста предимство има като се разрових по тестовете, особено във видео обработката с кудата е в пъти по - добре от радеона. Варианта е наистина да изчакам месец и малко, за да видим какво ще излезе на пазара. В ардес ми казаха, че ако я сглобя цялата конфигурация при тях, то тогава ще ми направят отстъпка, но пак няма смисъл, защото е с 30лв по - малко . Има вариант да взема втора употреба рам, но то пак няма да е много по - евтино. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото знам , за да ползваш кудата , трябва да използваш наистина филтрите ,които я изискват задължително. Иначе принципния рендер с графична карта и на OpenCL е същата работа. Или по-точно доста по-бързо от процесора само. Вече дали едното или другото ще е с някоко секунди по-бързо или по-бавно няма значение ,когато си свалил времето от часове до минути...

Та мисълта ми е ,че ако можеш с 580 да натъпчеш един кит нормална памет, няма да имаш никакъв проблем нито с рендъра нито с игрите (картите са равностойни и зависи от играта).

А 1600 е верния процесор. Най-малкото защото докато рендва можеш да си правиш и други работи без да ти кълца. Имах клипче някъде как процесора е натоварен на всички нишки с рендър с Вегас а компютъра си реагира без лаг на команди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, Tommygun написа:

А 1600 е верния процесор. Най-малкото защото докато рендва можеш да си правиш и други работи без да ти кълца. Имах клипче някъде как процесора е натоварен на всички нишки с рендър с Вегас а компютъра си реагира без лаг на команди.

Това лесно се постига и на процесори с по-малко ядра като се намали приоритета на програмата. Аз така правя. Може даже и игри да се играят по този начин. Е, естествено има и зле направени като NFS Rivals, която докато се извършва нещо на заден фон, цепи като ненормална. Но поне такива игри са рядкост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте! Поръчах си конфигурацията и реших все пак наистина да е с 16гб рам, защото до сега бях с 8гб и някой път ми беше малко. Надявам се само рамта да работи на тази честота с дъното, за да се възползвам от нея. 

IMG_20180418_212209.png

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най-добре избягвай дъна на Gigabyte. Гледай за това ако ще е под 200 лв.- https://www.vario.bg/asrock-ab350-pro4-90-mxb510-a0uayz 

Това захранване също не е точно изгодно. Виж за това - https://www.vario.bg/evga-b3-serie-550-b3-550w-220-b3-0550-v2

п.с. Цената на харда принципно е десетина лева по-ниска и посочената не е изгодна. 

Конфигуратора изглежда като този на Варио ако е така явно е изчерпан след направата на шота понеже не го виждам.

Този е с 1 година повече гаранция - https://www.vario.bg/seagate-barracuda-compute-1tb-st1000dm010

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ех поръчах го вече и чак тогава прочетох в интернет за проблема с биоса и рамта на гигабайт дъната. До колкото успях да намеря информация вече имали пък хубав ъпдейт на биоса и работило нормално, но пак има хора, които се оплакват, че не могат на 3000 да подкарат рамта :/. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай дали можеш да променяш нещо по поръчката, захранването никак не струва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това че си го поръчал нищо не значи. Имаш право да го откажеш и върнеш без обяснения две седмици след като го получиш - https://www.vario.bg/info/returns

В случая обаче още не си потвърдил поръчката (ще ти се обадят) за това просто смени частите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.