Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

не открих тема в която да е описано какъв е принципа на работа на такива рутери. Интересува ме как става превключването от Lan интернет на 3G/4G. Вкъщи имам лан интернет, но искам когато спира да може автоматично да се прехвърля на 3G/4G. 3G/4G ще я осигуря от мобилен оператор със съответният "стик".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DarkEdge, благодаря за линковете. Преглеждал съм ги, но не кореспондират със зададеният от мен въпрос. Без да искам да съм груб, но явно не се четат докрая въпросите във форумите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, Kostadin Kanchev написа:

Здравейте,не открих тема в която да е описано какъв е принципа на работа на такива рутери. Интересува ме как става превключването от Lan интернет на 3G/4G. Вкъщи имам лан интернет, но искам когато спира да може автоматично да се прехвърля на 3G/4G. 3G/4G ще я осигуря от мобилен оператор със съответният "стик".

Много неясен въпрос.Мисля че още не си получил отговора който търсиш.LAN интернет, е свързване с кабел.3G/4G се използва при безжичнатa връзка на рутера.Какво прехвърляне между двата начина на свързване с интернет,които си работят едновременно и независимо?А последното изречение,какво общо има с рутера „3G/4G ще я осигуря от мобилен оператор със съответният "стик".?Ще осигуриш на какво?Вместо да гадаем и да задаваме въпроси,не е ли по-лесно да попиташ по конкретно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Преди да задам въпроса се чудех как по-ясно и по-просто да го задам. Ще префразирам за вас Димитър 59 отзад напред. Интересувам се от рутер, който да може да работи по LAN и чрез 3G/4G мобилна мрежа. Основно да работи по Lan, но когато прекъсне връзката автоматично да се превключи на  3G/4G мобилната мрежа и да използва нета оттам, докато се възстанови връзката по LAN. За да има мобилен интернет/ за лаптоп или таблет и т.н. / клиента получава от мобилният оператор 4G USB модем /"интернет флашка" или "стик"/, чрез който му се доставят интернет данни. За да имам  3G/4G в рутера трябва да имам такова устройство. Въпроса ми бе за принципа на работа на рутер с LAN и който поддържа 3G/4G интернет, а не само за рутер. Иначе въпроси как работи LAN рутер или какъв да си избера има във форума много и нямаше да "спамя" излишно с нова тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Kostadin Kanchev написа:

Преди да задам въпроса се чудех как по-ясно и по-просто да го задам. Ще префразирам за вас Димитър 59 отзад напред. Интересувам се от рутер, който да може да работи по LAN и чрез 3G/4G мобилна мрежа. Основно да работи по Lan, но когато прекъсне връзката автоматично да се превключи на  3G/4G мобилната мрежа и да използва нета оттам, докато се възстанови връзката по LAN. За да има мобилен интернет/ за лаптоп или таблет и т.н. / клиента получава от мобилният оператор 4G USB модем /"интернет флашка" или "стик"/, чрез който му се доставят интернет данни. За да имам  3G/4G в рутера трябва да имам такова устройство. Въпроса ми бе за принципа на работа на рутер с LAN и който поддържа 3G/4G интернет, а не само за рутер. Иначе въпроси как работи LAN рутер или какъв да си избера има във форума много и нямаше да "спамя" излишно с нова тема.

Не ми е известно да има такова устройство в потребителския диапазон. Това, което искате е използване на вторичен источник като бекъп. А това предполага доста по-мощно устройство...

Можете да си го направите в една линукс машинка, но ще е доста играчка. И няма да работи за всички връзки, защото някои от тях пазят сорс ИП адреса и го ползват като част от аутентикацията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Автоматично не знам дали ще може да се превключва.Първо рутерът трябва да има специален USB port for 3g/4g ,където да включиш флашката,която ще усигурява мобилния интернет.Второ правят се настройки на рутера,за да използва другият доставчик(от флашката).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Димитър 59 написа:

Автоматично не знам дали ще може да се превключва.Първо рутерът трябва да има специален USB port for 3g/4g ,където да включиш флашката,която ще усигурява мобилния интернет.Второ правят се настройки на рутера,за да използва другият доставчик(от флашката).

Аз гледах за такива рутери, които имат usb port за  3G/4G връзка. Затова зададох въпроса дали някой знае принципа на работата им.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, Kostadin Kanchev написа:

Аз гледах за такива рутери, които имат usb port за  3G/4G връзка. Затова зададох въпроса дали някой знае принципа на работата им.

Принципа (при повечето сапунерки) е елементарен: След като се направят съответните настройки за 3G/4G, се задава кой WAN port е основен и кой е "backup". След това, софтуера проверява на зададено време дали има ping към гейта на основния ISP и ако получи определен брой отрицателни отговора, "превключва" на резервния WAN. Tова, естествено е в най, най, най общи линии. Други "тънък" момент е, че всяко подобно устройство (рутер) поддържа определени модели 3G/4G модеми (дето им викаш флашки, което няма нищо общо). При истинските рутери/стени нещата са изпипани на софтуерно ниво по-добре. Аз лично не съм срещал устройство под 300 лв, което да се справя коректно с тези задачи - винаги има драми

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти един примерен рутер. В настройките има опцията като прекъсне единия интернет след колко време да се включи другия. Не е професионален, но върши страхотна работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Kostadin Kanchev написа:

Здравейте,

не открих тема в която да е описано какъв е принципа на работа на такива рутери. Интересува ме как става превключването от Lan интернет на 3G/4G. Вкъщи имам лан интернет, но искам когато спира да може автоматично да се прехвърля на 3G/4G. 3G/4G ще я осигуря от мобилен оператор със съответният "стик".

В повечето случай работи на принципа "check gateway" или тества дали рутера/гейта/ през основният WAN-етернет е достъпен. Ако не е достъпен то този рут рутера го прави неактивен, но пък имаш втори рут с по-висок дистънс /на 3G,4G модема/през който тръгва да излиза трафика - говоря за два last resort рута за всеки гейт или пътища с назначение към всички мрежи с различна дистанция. Когато стане достъпен основният гейт/рутера си го търси на някакъв интервал би бил 5сек. обикновенно/, той го прави активен и заради по ниската дистанция тръгва трафика през него!

По добрият обаче вариант е с рекурсивни пътища да се нагласи фейлоувър т.е. да тества рутера адреси на устройства в публичното пространство, които рядко са недостъпни , защото гейта или рутера може да си е достъпен , а да няма интернет на него по друга причина, но няма да прехвърли на вторият поради описаният от мен по-горе метод на прехвърляне!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.