Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Подариха ми лаптоп със слаб процесор (Celeron N3350) и искам да сложа lubuntu64, че Win10 и идва малко тежка.

Изтеглих дистрото от официaлния сайт. Направих бутваща флашка с Rufus (GPT for UEFI)

F12 => USB => Install lubuntu,  след около 10 сек се появяват два реда горе ляво в ъгъла

e2.jpg

избирам езика, 
нормална инсталация с драйвъри, erase the disk and install lubuntu, инсталцията започва стига до Installing Grab2  и там замръзва (кръгчето спира да се върти) и така стои ... последния път го чаках 30мин
Свалих наново дистрото, друга флашка, друг хард диск.
В нета пише че биоса на Acer или настройките са проблема .... някъде пишат че диска трябва да се оразмери с необходимите дялове преди инсталацията и bootloader-а да се направи чрез конзолата .... неща които не съм правил досега понеже не съм много наясно с Linux.
Ей това са ми настройките в биoса, нещо ако не е наред казвайте

MAIN  network boot - disabled
            wake on LAN - disabled
            D2D recovery - enabled
           GPT partition recovery - none
           clear GPT partition - none
           GPT partition record  no record

SECURITY  supervisor pass - set
                  pass on boot - disabled
                 security boot mode - standard
                erase all sec boot settings - enter
                restore sec boot to - enter 
               factory defaults 
               current TPM (TCM) state - not installed
               change TPM (TCM) state - disabled
               clear TPM (TCM) - clear

BOOT boot mode - UEFI
           secure boot  - disabled
           boot priority - HDD

EXIT  - load seup defaults

ако избера try lubuntu (without installing) тогава всичко си е нормално   

някakви идеи ?  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има подобна тема.

Разгледай едно и две. Задължително и второто преди предприемане на действие пак. (Дял /home си е екстра и си е по твоя преценка, би трябвало инсталатора автоматично да ти направи три дяла, ако избереш автоматично делене, номера е къде да отиде записа на grub - в дяла определен за EFI).

Използвай lubuntu-16.04.4-desktop-amd64. 18.04 версията е прекалено "зелена" все още.

Може да ползваш за идеи, което ти хареса от тук след като го инсталираш.

П.П. Относно коментираното в цитираната тема за ВиртуалБокс.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, ghost2 написа:

не се мъчете с този лаптоп няма да стане

Защото ...?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ghost2 написа:

не се мъчете с този лаптоп няма да стане

Бре!
Това, че авторът не темата успява да сложи Лубунту, не означава че въобще не може да се инсталира Линукс.
Самият факт, че този лаптоп се предлага фабрично и с Линукс говори, че инсталация на Линукс е възможна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

защото го имам същия искаш ли нещо друго да ти обясня точно на теб

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И е автор на даваната за пример тема. В която е "забравил" да каже резултата.

П.П. Уай, днеска си шен!

Не схванах нещо от показаните настройки в тая тема. Така ли са или така са променени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На един Acer, закупен "фабрично" с Линукс не можах да му инсталирам Линукс и го върнах.

Имаше вариянти но трябваше да се мине през ъпдейт на БИОСА, а това става само през Виндоус... и ся... купил съм си Линукс машина па требва да й инсталирам Уин... айде нема нужда. Смених го с Делл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

начо имаш ли същия под ръка или така си пишеш колкото да не заспиш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, julienalexandrov написа:

GPT partition record  no record

Не знам какво означава, но ... дава насоки "защо" се е случило случилото се. Не знам директния инсталатор дали може да прави таблица на дяловете

@IvoB И казваш, че БИОС се обновява само от .exe, което не е така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, бат'начо написа:

Не знам какво означава, но ... дава насоки "защо" се е случило случилото се. Не знам директния инсталатор дали може да прави таблица на дяловете

@IvoB И казваш, че БИОС се обновява само от .exe, което не е така.

Значи на конкретния модел (не казвам че е като този в темата) точно това му беше характеристиката - обновяване на биоса САМО през Уин. Може и да има други "неофициални" начини, не съм се задълбавал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

за да прекратя писането на глупости по темата имам въпросната машина лично моя е правени са много опити за инсталация на линукс предимно убунту базирани дистра.след като аз не успях латопа е даван на хора и то доста хора много напред с материала но уви без успех.аз лично по мои спомени преди година подкарах федора на него и работеше но я махнах бързо.не ми хареса нещо не помня точно какво.но проблема си остана.щом не съм писал по темата значи не съм го разрешил все още.ползвам го на уин 10 поради липса на друга възможност

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@julienalexandrov

Виж това най-близко решение на проблема за Убунту и не слушай тъпаците и некадърниците, които не са успели, но пък твърдят " че няма начин да стане"

https://askubuntu.com/questions/862946/unable-to-install-ubuntu-on-acer-aspire-es1-533

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, whitepixel написа:

@julienalexandrov

Виж това най-близко решение на проблема за Убунту и не слушай тъпаците и некадърниците, които не са успели, но пък твърдят " че няма начин да стане"

https://askubuntu.com/questions/862946/unable-to-install-ubuntu-on-acer-aspire-es1-533

да не мислиш че ти си единствения който може да чете форуми за убунту бе рожбо

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

и много читави умни и кадърни хора напуснаха този форум заради тъпаци

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

много тъпаци станаха нещо

и като се махнаха кретенчетата все пак някой ще предложи ли нещо градивно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, бат'начо написа:

П.П. Относно коментираното в цитираната тема за ВиртуалБокс.

;)  И кога да е едното или другото (относно линка на Пиксела, не е директния линк, ама съм го казал вече. (И с условието - ако не сработва по нормалния начин, какво да се стори още.)

П.П. Казано по-просто - ако приемем, че в ситуацията имаме БИОС който поддържа gpt/mbr и сигурно стартиране/без такова - имаме 4 комбинации за покриване (ако покриваме само едната и не стане).

:D  Ooo, извинете лаптопа бил друга марка.

П.П.2  Ако ми се наложи, аз бих свършил "процедурите"  графично, щото ще виждам какво правя. Предложените команди важат без значение на графичната среда, обаче. Както и означенията/разпознаването на дяловете може да са други.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.