Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, съфорумници! Ще ми ударите ли едно рамо и да ме насочите малко за някои неща? Търся си лаптоп до 1100 лв (макс 1200 лв, ако наистина си струва), който ще бъде с учебна цел. Ще уча компютърни науки в СУ и се нуждая от машинка, на която да се уча да програмирам. Държа да е с интелски процесор и 1920x1080 екран (ips по възможност). По мое наблюдение ще трябва да е с 8gb ram и може би някой i5 с 4 физически ядра? Фен съм на i5 8250U, не знам какво ще кажете вие. В началото ще си карам с hdd-то, пък с времето мога да добавя едно ssd (така че ще е хубаво да има място за ssd на дъното). Не смятам да играя игри или поне не тежки и затова мога да се примиря и с вграденото видео. Разгледах по сайтовете и като че ли ми допада това и това. Благодаря предварително! :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, NoPainNoGain написа:

Благодаря предварително! :)

Аз машина няма предлагам, че от година не ги следя, но съвет да.

Направи голям дял С като исталираш Уиндоуса или каквато ОС решиш. Да речем 200ГБ ще са таман, а да имаш и в бъдеще. Компилаторите правят не малко проблеми при инсталиране на друго място. В смисъл да не е да направиш малко С, а паметта по други дялове.

За компилирането става по-бързо с процесор на висок гигахерц.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи мога да заложа и на нещо двуядрено, но с по-висок single core performance?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, NoPainNoGain написа:

Значи мога да заложа и на нещо двуядрено, но с по-висок single core performance?

Само за компилацията и писането да, обаче опита показва че ще имаш повечето време отворени браузери, едитори и друго, та бих казал четириядрен гледай минимум. Дали с 8 нишки не толкова важно.

Рам 8гб заради браузера и всичко наотворено наведнъж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Важно си е нишките, съвремените компилатори много добре се възползват от тях. Особено ако е някой комплексен като на Android studio. За бързодействие е задължително SSD, тези хардове на по 5400 оборота са супер бавни. А ако се ползва и някое IDE и виртуални машини, тази 8 GB RAM памет ще ти се стори малко. Горните предложения не са лоши като за бюджетни машини, само им виж характеристиките дали има възможност за добавяне на MSATA SSD и RAM памет. В Google може да намериш ревюта и характеристики за почти всеки лаптоп. Може и да се ориентираш към някоя маркова машина с I7, 16 GB RAM памет и SSD втора употреба. Нещо като тези например:

https://hop.bg/bg/лаптопи-111

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Надявам се, че няма да имам нужда от толкова високи параметри по време на обучението, да не говорим, че ще излезе и доста скъпо (скептичен съм към лаптопи втора ръка/реновирани).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като изключим факта, че HP-то има SSD, има ли нещо друго, с което да е по-добър от Acer-a?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Допълнителна информация за Лаптоп Acer Aspire 5 NX.GT0EX.006

NVIDIA GeForce MX150 с 2GB DDR5 собствена памет ~ GT 1030 - налична е отделна видеокарта, освен вградената (Intel).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това също, но за програмирането исках да питам. По принцип клоня към acer-a, но се чудя като изработка на какво ниво са двата лаптопа. Ако бъркам ме поправете, но aspire не е ли най-ниският клас за съответната марка?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От програмиране до програмиране има огромна разлика. Различните IDE-та и компилатори си имат различни изисквания. Принципно според това се избира и лаптопа. Ако програмирате с някакви архаични компилатори примерно BASIC или някое старо Borland pascal, може да минеш и с 20 годишен лаптоп, ако ме разбираш за какво ти говоря. В този ценови клас не очаквай кой знае какво качество. Workstation лаптопите, където наистина са по-качествени компонентите и изработката, започват от ~ 1000 евро и нагоре, примерно:

https://www.newegg.com/global/bg/Mobile-Workstations/SubCategory/ID-3413?Order=PRICE

Ако ще искаш и да пуснеш някоя и друга игра, по-добре вземи този с отделната видеокарта, не е кой знае какво, но ще върши работа. Процесора може да се каже, че е еквивалент на I7 до 7 серия, така че и там няма да имаш проблеми. Както казваш, за по-нататък може да добавиш SSD и RAM памет, ако видиш, че има нужда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.