Премини към съдържанието
kalansuv

9 Май - между спомена за Втората световна война и смисъла на Европейското обединение

Препоръчан отговор

http://terminal3.bg/9-maj-mezhdu-spoment-za-vtorata-svetovna-vojna-i-smislt-na-evropejskoto-obedinenie/

9 май не трябва да е дата, която ни разделя, а която ни обединява. Разбира се, че Втората световна война и милионите загинали в този най-ужасен кошмар в човешката история не трябва да бъдат забравяни нито за ден. Нито за миг. Разбира се, че не трябва да се подценява приносът на никой, който се е изправил срещу злото, въплътено в нацистката машина и съюзниците й. Но споменът за Втората световна война не трябва да бъде пропаганден фетиш, който да служи за хипнотизирането на хора с цел безпрекословното им подчинение на един деспотичен режим, който отново потъпква свободата, арестува деца, убива хора заради възгледите им.

Споменът за Втората световна война трябва да утвърждава тези хуманни ценности, на свободата и човеколюбието, на солидарността, на многополюсния свят, загърбването на които доведе до ужасите на нацизма, сталинизма, до глобален сблъсък между тези, които искат да отнемат свобдата, и тези, които се борят за нея. Именно за да бъдат съхранени и утвърдени тези ценности, на 9 май 1950 година Франция и Германия поставят началото на европейското обединение, за да не се повтарят никога повече ужасите на Втората световна война.

За тези 68 години Обединена Европа е постигнала много. Безпрецедентно икономическо развитие, траен мир, свобода на територията на целия континент, обединяването на Източна и Западна, на Северна и Южна Европа. Траен мир, какъвто никога преди това не е имало на територията на Стария континент.

Но както винаги се случва в човешката история, никое добро не може да бъде съхранено, ако не бъде оценено и отстоявано. Днес Обединена Европа е изправена и пред изключителни изпитания, от които зависи бъдещето на всеки от нас. И колкото и клиширано да звучи, на мира и сигурността в глобален мащаб.

За мен тези изпитания са няколко – прекомерната професионализация и откъсване на политическия живот в държавите от ЕС от действителността и живия живот. Меркантилизацията на обществото и превръщането на пазара и парите в основна ценност, особено в Източна Европа, процес, който ни прави безчуствени към нематериалното, което винаги е определяло развитието на човешкото общество. И подценяването на перверзните ефекти на информационната революция, които заплашват свободното общество.

И не трябва да имаме никакви илюзии, че тези слабости вече са усетени и се използват умело от тези, които виждат и употребяват обществото в добре познатите форми на тирания, унищожаване на свободата и тотален контрол в името на собствената им власт, интереси и богатство. Ако не разберем това, ако не оценим всичко, което Обединена Европа ни дава, ако не се преборим тя да преодолее изпитанията, ако се оставим на стихията на меркантилизма, материалното осъзнаване на действителността, на унищожаващите последици на моралния релативизъм и на сирените на новата гьобелсова пропаганда на режима на Путин, на явните и скрити съюзници на този режим, който се опитва да потопи отново Европа в несвобода и разделение, напълно заслужено ще преживеем отново много неща, които след Втората световна война и краха на руския тоталитарен комунизъм никога повече не трябваше да бъдат възможни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В панела Нови теми не се вижда нищо...освен бълвочите на @kalansuv

• Харесва ми 4
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 58 минути, DarkEdge написа:

Не е ли по добре да се вижда ето това във всяка негова тема в разел политика?

Цитат:

"Извинявам се.  Моля Ви не ми обръщайте внимание. По- цял ден седя в къщи без работа и понеже няма с какво да се занимавам ми става скучно и почвам да пиша глупави коментари в Калдата форум и да отварям Безброй еднакви теми в Калдата форум. Простете ме мене Простака, че Ви наводнявам с флууд. От други форуми отдавна съм наритан. Виждам, че в Калдата форум хората разбират и дават компетентни съвети и завиждам. Почвам да си въобразявам, че и аз съм компетентен, и също така си въобразявам, че имам опит, което не отговаря на истината. Чрез заливане и удавяне на Калдата форум с флууд с еднакви и безсмислени теми и коментари аз си въобразявам, че въобще нещо разбирам. По- точка първа от настоящата тема мога да кажа, че с такива подобни на описания уред в точка № 1 имам предостатъчно в излишък в домът си. Като някой работят, а за други няма резервни части. И със сигурност имам нужда да изхвърлям в кофата за смет такива уреди в настоящия момент и за в бъдеще време отколкото да купувам нови подобни устройства и подобна техника. Извинявам, се че Ви наводнявам Калдата форум с безсмислени теми и безсмислени коментари, което се нарича флууд на Английски език, а в превод на Български според мен означава наводнение и  / или бедствие свързано с наводнение........""

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.05.2018 г. в 21:48, DarkEdge написа:

Сложете го на одобрение. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@nikssi, това предложение - в темата за форума. Там по- може да хване 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 37 минути, DarkEdge написа:

@nikssi, това предложение - в темата за форума. Там по- може да хване 

Ми нали знаеш колко ми дреме на мене. Да се оправят админа и модовете. Те си го поканиха сега да си му берат плодовете. 

Просто дадох идея , може да обсъдите въпроса в администраторския подраздел. 

Сега към автора на темата: 

Каланчо давай смело. Пускай по-петдесет теми на ден , може и да ги повтаряш, и няма никой да ти направи забележка. 

Заповядайте в темата.

Редактирано от nikssi (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 10.05.2018 г. в 20:52, kalansuv написа:

9 май не трябва да е дата, която ни разделя, а която ни обединява.

така така и после пляс

на 10.05.2018 г. в 20:52, kalansuv написа:

милионите загинали в този най-ужасен кошмар в човешката история

това подигравка ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Жертва се, разчитайки на Европа. Не знае, че Русия ще отиде в Райхщад, че ще има Посланическа конференция на Великите сили, още същата година... А думите му са пророчески и ... актуални: ..."Мислите си, че все с лъжа ще я карате! Европа се насити на лъжите ви и вече не ви вярва. Вашата се свърши вече. Европа, както казах, ще ви изпъди от тука".

13.05.1844 г. – роден в Габрово Цанко Дюстабанов, български революционер.
В края на 1875 г. организира градско събрание, което да изготви махзар (петиция) до правителството с три основни искания:
- премахване на стария позорен данък бедел, който само българите плащат, заради военната охрана, която им осигурявало османското;
- признаване на българския език като втори официален език на империята;
- признаване правото на българите на редовна военна служба.
Той е главен войвода през Априлското въстание в Първи търновски революционен окръг. Води чета и под негово ръководство въстаниците отблъскват десетки атаки на превъзхождащите по брой османци. В крайна сметка въстанието е потушено. Тежко ранен в ръката Дюстабанов се укрива, но е заловен и откаран в Търново. Тук е съден, заедно с други заловени въстаници от Търновския военнополеви съд..По време на делото Цанко Дюстабанов изрича ПРОРОЧЕСКИ думи, отразяващи идеята и РОЛЯТА на Априлското въстание:
„Аз зная много добре, че царството ви е голямо, че силата, войската и оръжието е във ваши ръце, че със сила ние не ще ви надвием. Но зная още, че вие сте варвари и тирани, че поради въстанието ще нападнете на невинните и мирни жители и ще направите зверства. Нашата цел, прочее, не е била да ви надвием със сила, но само да ви предизвикаме и да направите зверства, които вече направихте премного и благодарение на което се компрометирахте пред целия образован свят, а тая наша цел е достигната вече. Бъдете следователно известени, че ние победихме!
Вие като изгорихте толкова къщи и села на мирните българи, като изклахте толкова невинни старци, бабички, жени и деца, като разорихте толкова църкви и училища, трябва да знаете, че цяла Европа се възмути от вашите зверства и тя скоро ще дойде да ви изгони от тука. Затова стягайте се да бягате към Анадола.... Мислите си, че все с лъжа ще я карате! Европа се насити на лъжите ви и вече не ви вярва. Вашата се свърши вече. Европа, както казах, ще ви изпъди от тука".
Обесен на 15 юни 1876 г. в Търново.

Лошото е че интелигенцията и църквата вместо да поведът борба с това зло едните предпочетоха емиграцията а другите станаха слуги на злото и не можахме да изградим гражданско общество което да се бори срещу недъзите които ни бяха наложени

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Простите, я болгарского языка не знаю. НО - вы воевали против нас - против русских ?! Вы - за фашистов, германцев.... я бы УМЕР от ПОЗОРА..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.06.2018 г. в 22:40, Михаил Дмитриенко написа:

Простите, я болгарского языка не знаю. НО - вы воевали против нас - против русских ?! Вы - за фашистов, германцев.... я бы УМЕР от ПОЗОРА..

Знаеш, троле, знаеш. И аз мога да се пиша "John Stevens" примерно и да публикувам мнения на английски език. Тия номерца...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тролльем это ты меня назвал? И за что? Брат болгарин - я тебя трамваем переехал что ли? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Къде ви изместиха "фабрика троллей" ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Lumberman написа:

Ветеринаря от Москва този път казва много правилни неща, които и аз съм споменавал и цитирал. Само че той не е за теб "русофоб" , нали ?

Препоръчвам всеки да изгледа видеото, въпреки някои субективни моменти в него.Винаги някак си меко и оправдателно  коментира ролята на предателската политика на имперска, после съветска Русия.

Забеляза ли как и той споменава покрай създаването на кирилицата, че тогава никой в историята не е споменавал думата "славяни" ? Просто защото е нямало такава дума никога :)

Картите от  византийски, френски, гемрански, английски източници също са много ценни.

Или за Съединението как АлександърIII е бил категорично против, па дори само защото видиш ли, несме го съгласували с него, и   бил бесен че е наш ИЗЦЯЛО вътрешен акт ?

За това как  сърбите ни нападат с цялата си мощ, а руснаците изтеглят офицерите си , които тогава са командвали нашите части ?

Како по голямо предателство от това ??

Въпреки това, тази война е известна като генерали против капитани /ветеринаря не  споменава този термин/   и българите  въпреки обезглавеното си командване заради руснаците, са се  справили изкючително геройски , изблъсквайки и мачкайки  сръбската сган чак до Белград, когато се намесва австрийския посланник казвайки ... браво, доказахте се, но стигга толкова.

За първата световна  как ген. Колев, който е с полу-руски корени, и родом от сегашна Украйна, не се поколебава да нарита  руско-румънските войски извън границите ни ?

За руските бомбардировки на Балчик, Варна ?

За ВСВ , където  въпреки обявената война, не сме воювали с руснаците, за разлика от други народи  , като сърби , румънци, които са участвали с реална жива сила на страната на немците, то... тях сегашната рашистка пропаганда НЕ ги нарича предатели, а нарича нас, българите такива ?

та.. всички са си преследвали имперските интереси, и България е най пострадала от всичко това. Но не си правете илюзии за "матушката" . ИСторията, и ветеринаря Пасков  в случая, показаха това. Е, удобно е пропуснал по подробно да разкаже за Възрожденците и тяхното мнение ... но хайде.. и толкова  е добре.

Като отговор към трола Дмиренко, да си запише някъде, че не сме стреляли срещу руснаци , извън защитата на собствените си граници, и въпреки многобройните предателства от руска страна спрямо нас.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, miro20 написа:

Ветеринаря от Москва този път казва много правилни неща

А инженерът от Русчук какво казва, викаш?

Цитат

Избрали сте да не се показва съдържание от miro20.

Миро, пак си губиш времето да пишеш. Ако не беше толкова компрометиран, можеше и да ти чета нещата. Но досега една лъжа не си признал официално. Един път не си се поправил. Непоправим си. Защо да те чета тогава? Пък дори истината да си писал тоя път.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си ме доцитирал :

"Ветеринаря от Москва този път казва много правилни неща, които и аз съм споменавал и цитирал."

преди 1 час, Lumberman написа:

Но досега една лъжа не си признал официално. Един път не си се поправил. Непоправим си.

Цитирай ми една лъжа, че да се поправя.  Казвал съм ти го 1001 пъти.

Ти предпочиташ да се заяждаш и спамиш. Проблема си е твой. :)

преди 1 час, Lumberman написа:

Ако не беше толкова компрометиран, можеше и да ти чета нещата

Ако не бе толкова комплексиран от мен, можеше и да научиш нещо полезно. За съжаление който си е избрал да живее зарит с глава в земята като щраус, си е негов проблем.

Аз никога не бих си сложил спорямо някого унизителен подпис на комплексирана флюбена девойка " не ми пиши, не ти чета нещата, никога не ме интересуваш"  , а постоянно да го коментирам  и да говоря колко "не го чета ", и колко "не ме интересува"  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, Lumberman написа:

от Русчук

преди 9 часа, Lumberman написа:

Это оскорбление?

Я РУССКИЙ - а не какой-то там как вы пытаетесь меня оскорбить.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам ти е харесало видеото на Пламен Пасков ? 

Изгледа ли го ?

На руски е :) или те затруднява този език :) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам доколко разбирате български, но в случая името Русчук няма общо с вас. Русчук е старото име на град Русе, откъдето е miro20. Той е "инженерът от Русчук".

А за интервю с Пасков, что вы думаете?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Lumberman написа:

А за интервю с Пасков, что вы думаете?

За разлика от мен , който ти дадох подробно разяснение как ветеринаря казва неща които и аз много пъти съм говорел , подозирам че  тоя трол може и да разбира български, но с руския е много зле :) :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Изповед на окаяния раб Божи Калансув:

"Извинявам се.  Моля Ви не ми обръщайте внимание. По- цял ден седя в къщи без работа и понеже няма с какво да се занимавам ми става скучно и почвам да пиша глупави коментари в Калдата форум и да отварям Безброй еднакви теми в Калдата форум. Простете ме мене Простака, че Ви наводнявам с флууд. От други форуми отдавна съм наритан. Виждам, че в Калдата форум хората разбират и дават компетентни съвети и завиждам. Почвам да си въобразявам, че и аз съм компетентен, и също така си въобразявам, че имам опит, което не отговаря на истината. Чрез заливане и удавяне на Калдата форум с флууд с еднакви и безсмислени теми и коментари аз си въобразявам, че въобще нещо разбирам. По- точка първа от настоящата тема мога да кажа, че с такива подобни на описания уред в точка № 1 имам предостатъчно в излишък в домът си. Като някой работят, а за други няма резервни части. И със сигурност имам нужда да изхвърлям в кофата за смет такива уреди в настоящия момент и за в бъдеще време отколкото да купувам нови подобни устройства и подобна техника. Извинявам, се че Ви наводнявам Калдата форум с безсмислени теми и безсмислени коментари, което се нарича флууд на Английски език, а в превод на Български според мен означава наводнение и  / или бедствие свързано с наводнение..."

"Извинявам се.  Моля Ви не ми обръщайте внимание. По- цял ден седя в къщи без работа и понеже няма с какво да се занимавам ми става скучно и почвам да пиша глупави коментари в Калдата форум и да отварям Безброй еднакви теми в Калдата форум. Простете ме мене Простака, че Ви наводнявам с флууд. От други форуми отдавна съм наритан. Виждам, че в Калдата форум хората разбират и дават компетентни съвети и завиждам. Почвам да си въобразявам, че и аз съм компетентен, и също така си въобразявам, че имам опит, което не отговаря на истината. Чрез заливане и удавяне на Калдата форум с флууд с еднакви и безсмислени теми и коментари аз си въобразявам, че въобще нещо разбирам. По- точка първа от настоящата тема мога да кажа, че с такива подобни на описания уред в точка № 1 имам предостатъчно в излишък в домът си. Като някой работят, а за други няма резервни части. И със сигурност имам нужда да изхвърлям в кофата за смет такива уреди в настоящия момент и за в бъдеще време отколкото да купувам нови подобни устройства и подобна техника. Извинявам, се че Ви наводнявам Калдата форум с безсмислени теми и безсмислени коментари, което се нарича флууд на Английски език, а в превод на Български според мен означава наводнение и  / или бедствие свързано с наводнение..."

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дрогаре! КомсоМолце! Пионере! Ние сме кукувисти и разни буржуйски празници и ритуале не признаваме и водим непрестаннна бурбъ за изкореняването им от съзнанието на трудовото природонаселение. За тва отговорихме в славната 1949-а година от петилетката в съкратени срокове на вражеските попълзновения чрез Коледа с ударно изкачване и преименуване на връо на Балканете!

No hay texto alternativo automático disponible.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.