Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Разполагам с някакъв доста стар модел на philips 19'' монитор.

От скоро ми прави впечатление, че виждам как се опресняват пикселите. По-точно, виждам как безборно пикселите премигват.

На тъмни фонове като на discord ( тъмно сив ) и други се вижда по-отчетливо, докато на бял и друг фон пак го забелязвам, но една идея по-слабо. ( Говорим, че го забелязвам от разстояние 60+ см )

Най-лошото в цялата работа е, че днес сутринта, погледнах към пода, който беше огрян от слънцето и ми направи впечатление, че виждам абсолютно същото, все едно ситни пикселчета премигват 1:1 като при монитора ми.

Та въпросите ми са следните:

- тези премигвания нормални ли са и нормално ли е да ги виждам

- предполагам, че голямото време отделяно пред компютъра и при наличието на този проблем не ми се отразява добре, което кара мозъка ми да възпроизвежда подобно на премигващите пиксели светлини дори в нормална обстановка, дали е така?

В крайна сметка смятам да го сменя с някой 144 херцов.

Дайте предположения, споделете мнение дали ще виждам отново подобни премигвания на пикселите при нов 144хц монитор.

Цената не е от значение. Видео картата ми е Nvidia 1060 ( в случай, че има значение дали мониторът е freesync или g-sync ).

Благодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, споделих на приятели.

Казаха, че и те забелязват въпросните пикселчета как премигват, особено на тъмни фонове ( discord backgrounda ), дори един от тях споделя, че и на неговия 60хц се наблюдава подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разходете се в някой голям магазин за техника и огледайте там какво виждате.

Че е стар сегашния ти монитор спор няма, но вземайки 144Hz монитор не ти гарантира нищо - все пак всеки има различни очи, а явно и не само по монитори ги виждаш тези неща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, plamen_petrov_80 написа:

Че е стар сегашния ти монитор спор няма, но вземайки 144Hz монитор не ти гарантира нищо - все пак всеки има различни очи, а явно и не само по монитори ги виждаш тези неща.

Разбирам. Като цяло винаги сам имал много добро зрение, но отделям изключително много време на компютъра. Отдавам тези премигвания и върху обекти, различни от монитори, именно на този проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, harley123 написа:

Най-лошото в цялата работа е, че днес сутринта, погледнах към пода, който беше огрян от слънцето и ми направи впечатление, че виждам абсолютно същото, все едно ситни пикселчета премигват 1:1 като при монитора ми.

Преди двайсет и няколко години, когато имахме лабораторно упражнение с един лазер, само от отразената от хартия светлина ми се увреди едното око и до ден днешен като затворя очи на плажа ( и не само, стига да е светло), виждам същоата дифракционна решетка, която се отразяваше от белия лист хартия.  

А на твоя въпрос за пикселите искам да попитам, променял ли си честотата на опресняване на монитора? Лично аз не мога да си представя какво точно виждаш, но трептения на картината или пикселите са ясно видими, когато честотата на опресняване е ниска.  Освен това съществува и друг ефект, дължащ се на LED подсветката на монитора. Колкото по-ниска е осветеността на монитора, толкова повече някои хора (не всички) забелязват трептения. Това се дължи на широчинно-импулсната модулация (ШИМ) на подсветката или на английски PWM. Лесно може да разбереш, дали мониторът е с ШИМ или не, след като намалиш осветеността на монитора и размахаш пред него молив или дори единия си пръст. Ако става като ветрило ( пръстта ти се насича), значи мониторът е с ШИМ подсветка. Ако не, значи не това е проблема. Но щом те дразнят тия неща, задължително търси монитор, който не е с ШИМ подсветка. Има такива, има дори и таблици с имената на подобни монитори. А и мисля производителя също рекламира липсата на ШИМ, ако мониторът му е такъв. А ако няма точно инфо, просто искаш да ти пуснат монитора, размахваш пръст пред него като ветрило и рабираш дали има или не ШИМ.  Имай обаче предвид, че ако осветеността  е на 100%, тоя ефект изчезва, защото и няма премигване на подсветката. Затова при тест се намаля осветеността.

преди 11 часа, plamen_petrov_80 написа:

Точно там може да не види ШИМ, защото ако аз продавах там монитори, щях да ги дам на 100% осветеност,за да няма разни размахващи с пръст пред мониторите ми ;)  Да не се доверява на това. Да, може да попита продавача дали даден монитор е с ШИМ или не и да му демонстрира. Но нека не се доверява само на очите си в магазини като Технополис. То това важи и за телевизори и за всичко, свързано с перфектността. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз като ходя в магазин за техника не я гледам мирно и кротко от 2 метра. Отиваш и пробваш каквото си желаеш (в рамките на допустимото) или просто си тръгваш, след като поименно впишеш "любезния" продавач-консултант в книгата за оплаквания.

Ако Ти продаваше техниката със сигурност нямаше да се радваш аз да съм клиента ти :) , а в това няма логика: "щях да ги дам на 100% осветеност,за да няма разни размахващи с пръст пред мониторите ми" - единствения вариант в който евентуално няма да има смисъл някой да размахва пръст пред монитора е ако той е изключен, това на колко 100% е яркостта няма да спре никои да не го направи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.