Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Колеги, здравейте,

ще съм ви много благодарен ако някой ми обясни по-подробно какво трябва да направя. Попаднах на две подобни теми, но не успях да постигна никакъв резултат. Синът ми използва компютъра за игри, но по 1-2 часа на ден и през останалото време аз съм на него. Проблемът ми е следния. Винтелатора на процесора е много шумен, понякога се изключва за няколко секунди и компютъра почти не се чува как работи, но след това перката се завърта отново и направо откачам. Използвам компютъра за писане на документи, които изобщо не натоварват процесора, понякога чета някакви статии в интернет и искам да разбера възможно ли е да изключвам перката на процесора за определено време, защото съм сигурен, че не го натоварвам. Четох в нета, че може да се направи при определени градуси да се пуска и когато не се натоварва да се изключва. Моят се изключва за няколко секунди и ако мога да увелича тези секунди или да го направя да се включва само когато е необходимо ще бъде страхотно. На снимката съм описал всички части на компютъра и ще съм ви безкрайно благодарен ако ми помогнете. Мисля, че имам достатъчно винтелатори и докато аз го ползвам може да мина и без охладителя на процесора, но ако греша, моля поправете ме, защото не съм на Ти с компютрите, но ако ми обясните какво да направя ще се справя с малко помощ от приятел

29133829_10208468988280835_2290531738566262784_n - Copy.png

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това охлаждане е много бюджетно (40 лв.), най-вероятно не е изобщо достатъчно за този процесор и затова периодично включва на максимум перката, за да смогне. Помисли за по-добро и безшумно охлаждане. Прегледай си системата да нямаш някой миньор, който да товари процесора - може да пуснеш "task manager" и да видиш какво е натоварването на процесора по време на работа, също и когато компютъра не се ползва 5-10 минути дали ще се увеличи натоварването на процесора и/или видеокартата.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първо е добре да си провериш температурите и съответните обороти на перката или перките ако имаш няколко в кутията.

Примерно:

- включваш системата и проверяваш началното състояние

- оставяш го 15 мин. да не прави нищо и пак проверяваш състоянието му

- при друго поскане в първите 15 мин. си работиш нормално и гледаш резултатите

- подобно на това и с игрането на игри - може след 15 мин., час и на втория

От така направените замервания ще видиш как се движат нещата като температури - хубаво е замерванията да станат при относително еднакви стайни температури!

Какви са вариантите ти като цяло:

- от биос-а трябва да се провери охладителя ти в какъв режим работи - Optimal, Smart, Perfomance и т.н. - проба със смяна на режима.

- от ОС-а или с програма намаляване производителността на процесора - т.е. да не ходи до високи честоти, от там работи на по малък волтаж и съответно генерира по-малко топлина

- със софтуер да се намери оптималното (тихо) въртене на перката, като може да се комбинира с горното - това всичкото разбира се само когато ти си на системата, а не в режим за игра.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@RoSS7 Клокнал ли си го този 8600К ? Щом не си на ти, защо въобще си го купил, при това със един модул бавна памет... ? 8400 е доста по-изгодна покупка, особено със Asrock B360 Pro4. На пръв поглед този Freezer 12 е със три 6мм, топлинни тръби и 92мм вентилатор, но би трябвало да се справи със 8600K без клок, дори под стрес тестове. Възможно е перката да е значително по-шумна от на Freezer 33, който идва със тих 120мм вентилатор. Вентилатора се изключва във idle, защото този охладител има пасивен режим, както и Freezer 33. Все пак виж какво напрежение ти подава дъното, но явно е много високо и напълно излишно, оптимизирай си и оборотите на вентилатора, така че перката да се върти постоянно, за да се избегнат въпросните спорадични избухвания във оборотите и съответно шума, но задължително коригирай напрежението.

Това Asus TUF дъно, което си го избрал също е зле, ако си се повел по-старата слава на TUF бранда на Asus добре, но TUF дъната не са това, което бяха в миналото, същото важи и за ROG Strix серията. Ако имаш възможност го смени и вземи Asrock Extreme 4/Fatal1ty Gaming K6, второто е на същата цена, но и двете са със значително по-добра захранваща схема - цък.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сигурен ли си, че бучи точно вентилатора на процесора? Гледам си с дъно Asus. Asus  имат един чудесен софтуер, който идва с драйверите - Dual Intelligent Processors 5 и в частност Fan Xpert 3.Там имаш чудесни възможности за контрол на всички вентилатори, които имат нещо общо с дъното. Включително задаване на профили. Погледни, да не би софтуера да работи ( може да е инсталиран с драйверите) и ако работи, в какъв режим работят вентилаторите. Там имаш възможност за максимална тишина, като софтуера автоматично може да определи минималните обороти на вентилаторите и да ти предложи профил за тишина. Разбира се, сам също може да си определиш нещата така, че да не се включват без нужда вентилатори.

Ето какво представлява при мен контрола на CPU вентилатора:

2018-05-11-15-49-46.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Tosho55
      Здравейте отново,бях писал преди няколко месеца за компютър,но очевидно бюджета не ми стигаше и се отказах,сега съм събрал пари и се надявам да можете да помогнете с едно надеждно компютърче за игри главно,с бюджет 2750 лева  може и 2800,но не повече за предпочитане,имам монитор на 144 Hz така че не го включваите,искам само конфигурация! П.С нямам никакви стари части,които мога да използвам и ако може да не ми давате варианти с части втора употреба...Благодаря предварително!  
    • от NGbg
      Здравейте на всички! 
      Както забелязвате цените на видеокартите се повишиха сериозно в сравнение с цените на миналата година по това време. Компютърът ми е доста слаб, но за сметка на това съм хъврлила доста пари по ремонти и т.н. Именно заради това съм решила да си купя части и да си сглобя чисто нов. Избрала съм си вече дъно, процесор, рам, захранване, хард диск, кутия и охлаждане, но... ВИДЕОКАРТА - НЕ! ( Само съм се ориентирала към GTX 1060 3gb ) Според вас предстои ли спад в цените на видеокартите и като цяло заслужава ли си да дам парите сега или след около година?
    • от Лина Георгиева
      Здравейте! 
      От известно време компютърът (на баба ми) има следният проблем:
      Не може да се стартира, а вместо това изписва, че операционната система не била съвместима с процесора. Опитах да си направя инсталационен (Repair) диск чрез Контрол панела на друг лаптоп, работещ на Windows 7 (който записах на DVD), но поради някаква причина "The Disc failed to be read. Press Ctr+Alt+Del to restart". В BIOS-а също не го отчита изобщо като Bootable device. 
      Може би трябва да го запиша този файл като .iso на флашка? 
      Или може би някъде греша? 
      Какво може да се направи по въпроса? Може би трябва някаква друга програма или по друг начин? Непременно ли е наложителна смяната на процесора или въпросът може да се реши по друг начин? 
      Ето част от характеристиките (по памет):
      Компютър 
      Dell Optiplex(?) 475 
      Intel Pentum 
      От няколко месеца компютърът работи на Windows 7, преди това е бил на XP.

Ще ви бъда много благодарна, ако помогнете! 
      ^_^ 

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.