Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте колеги,
имам следното питане. Имал ли е някой досег и работа със NAS-четата на WD и  в частност модела My Cloud EX2 Ultra с Red сериите на WD/HDD. Интересуваме контрола на достъп в локална мрежа и дали може да се ограничава коректно (нещо като в AD (read/write/modify) като MAP-ното устройство. Задължително ли е суича на рутера да е с гигабитови портове с оглед за по-добър трансфер (колега от друг форум сподели, че са бавнички доста при трансфер)  или  е за предпочитане да се сложи гигагбитов суич след рутер. Ще се ползва за документи и снимки основно в локална мрежа. Чувал съм и колеги изказват много добри отзиви за Synology,  като цяло се търси нещо оптимално за цена/капацитет/качество. 
Благодаря Ви предварително.
Поздрави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко са наличните пари? Какъв капацитет се гони?

Колко ще са потребителите му, как ще се употребява - примерно директно пишат документи на него или хвърлят бекъп, копие за друг колега и т.н. Освен главното в локална мрежа за друго ще се ползва ли? RED има обикновени и Pro - така, че е хубаво да се уточни!

Как ще го пазиш този ресурс от крипто вируси? Какъв ще ти е плана за реагиране при авария?

Алтернативите на фабричен NAS - FreeNAS, NAS4Free и т.н. разглеждал ли си ги като варианти?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет.
Първо благодаря за бързия отговор и уместната забележка за доуточняване.

а) Не повече от 7 компютъра ще работят,  директно ще се пишат документи на него и друга информация. Възможен е и дистанционен достъп до устройството през FTP или мобилен. Гледал съм фабрични модели, с вградени HDD, не пише какви са, но се съмнявам да са Про:
HDD 8TB LAN 1000Mbps NAS MyCloud EX2 ULTRA 2-bay (2 x 4TB WD Red) Gigabit + 2 x USB 3.0 - 1 012,38 лв.
HDD 4TB LAN 1000Mbps NAS MyCloud EX2 ULTRA 2-bay (2 x 2TB WD Red) Gigabit + 2 x USB 3.0    615,40 лв.
HDD 0TB LAN 1000Mbps NAS MyCloud EX2 ULTRA 2-bay Gigabit + 2 x USB 3.0 - 328лв : Като тука вариант  да се сложат Wed Pro на 7200рпм допълнително.

*От тези дискове, половината ще ходи за RAID (до колкото може да се каже истински RAID контролер това)

б)Идеята  да се слагат други операционни системи не  е удачна, по скоро в случая държа  на стокови ОС със регулярни ъпдейти от производители. Наясно съм, че има къде къде по -добри операционни системи за НАС от други производители, фрии и т.н. но ако трябва да бъда искрен не съм се сблъсквал/разглеждал.

в) Крипто-вирусите са изпитание не само за сториджите, а и за топ световни дейта центрове и организации. Истината  за мен е в  зад клавиатурното устройство, да се предпазва до колкото може, като ми ясно, че мапнотото устройство особено работейки се директно върху файла си е сериозна  работа. Добра насока отново за размисъл, отворен съм на колегиални съвети и споделен опит в тази насока  Крипто-вируси/НАС-чета, за което предварително БЛАГОДАРЯ !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

CrazyJoe Какво разбираш под оптимално за цена/капацитет/качество? Посочи някаква сума и обеми от данни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.