Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, от няколко седмици забелязвам че линукс Манджаро е на първо място в дистроуач.Дори изпревари ментата и то стабилно.Ползва ли го някой и наистина ли заслужава първата позиция, добре ли е направена и всичко ли си му работи.Признавам си че никога не съм го инсталирвал и нямам никакъв личен опит.На въпроса защо не го пробвам отговарям предварително - незнам, може би ме мързи, но пък ми запали любопитсвото и за това ви разпитвам.Много ви моля за мнения и какво мислите за тази дистрибуция а относно достоверноста на дистроуотч - това не ме интересува, т.е. нека не стане сега разправия колко са достоверни там статистиките и колко не, това не е за което питам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, karlsons написа:

Здравейте, от няколко седмици забелязвам че линукс Манджаро е на първо място в дистроуач.Дори изпревари ментата и то стабилно.

Това, означава, че повече хора са кликнали върху новината в Distrowatch. Класацията е по брой на прегледите. Manjaro следва модела на плаващо освобождаване и обновени издания излизат почти всеки месец. Освен това, тапетите на десктопа са много по- шарени от тези на LM. Така, че в Distrowatch, Manjaro има доста сериозни предимства пред ментата. 

Колкото до ползване - ползва се. Ползвал съм го и аз, но предпочитам базови дистрибуции, каквито Manjaro и LM не са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш в предвид дистрибуции които са основа с изказването "базови", т.е. линукс маинт не ти допада като производна на убунту.Ти беше на убунту минимал с ХФЦЕ ако не греша.И аз пробвах Хубунтуто но съм с лаптоп и не ми показва уайфи мрежите а без това няма как да работя с лаптопа.И на Лубунто също не ми показва уайфи мрежите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако ми напишеш, каква е картата ти за безжична мрежа (примерно Broadcom), може би ще направим нещо по въпроса за мрежите. Модулите за хардуера са едни и същи, независимо дали ползваш потребителски десктоп от минимална система или стандартно десктоп издание.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А на бас, че и Уйн ХП няма да ти ги показва.

След името има и нещо друго, което е важно понякога.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си знам картата а съм забравил командата с която да я видя в терминала.Киберкоп, благодаря ти за предложението но на лаптопа сега е новото убунту само а не ми се занимава пак да преинсталирвам с хубунту.Иначе знам че може да го подкараме.Ти си ми помагал и преди аз ползвам линукс от 2011, и няколко пъти съм получавал помощ от теб но последно мисля че беше някъде 2013...тогава сложих ментата и до преди няколко дена бях с нея и уверявам те, там всичко е ОК.Отново ти благодаря за помоща и да изнахалставам, за проблема си от другата тема ако можеш да ме упътиш как да инсталирам пакетите за тъчпада за новото убунту за което търся помощ в другата тема за Убунту 18.04

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ползва се, да. Аз го ползвам с предимство и ми харесва повече от всички останали, популярни дистрота. Признавам си, че едва ли бих му обърнал сериозно внимание ако не беше фактът, че единствено Arch базираните дистрота подкарват стария затворен драйвер на AMD - fglrx и то на всички кернели, включително и >4.15, защото преди това основно се занимавах с debian базирани, LTS дистрота. Но откакто му свикнах, се убедих, че има доста предимства пред останалите, особено като поддръжка на хардуер. Иначе си има всичко, с което е свикнал редовият убунтаджия, като графични удобства, а мениджърът на пакети е като хибрид между синаптика и пакетния мениджър на убунту, тоест - мощен и удобен. Отделно има Aur също с gui. Недостатък (или предимство, знам ли), са честите глобални обновявания, характерни за ролинг рилийзите, но на мен проблеми не са ми правели. Препоръчвам го дорина начинаещи потребители, които не обичат конзолата, дори аз там я ползвам по-рядко, отколкото в debian примерно.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

lspci

Ako e broadcom, трябва да закачиш един кабел и да инсталираш firmware-b43-installer. 

За тъчпада, отваряш си мениджъра на пакети, инсталираш xserver-xorg-input-evdev и xserver-xorg-input-synaptics, след което премахваш техният заместник xserver-xorg-input-libinput.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси :) Ползвах командата , не е броадком а интел...имам в редвид уайфито....

Киберкоп, инсталирах пакетите и премахнах който си ми указал, но пак не работи десния бутон на тъчпада...рестартирах ако това се чудиш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм с манджаро канела, точно поради факта, че съм и фен на ментата :)

Та на въпроса ти, това е една много лесна, удобна и стабилна дистрибуция(не слушай сайбъркоп-а, нито някой друг) Ползвам я задължително с канела, защото ми е най-удобна, като среда. Само добри и положителни неща за това дистро(нямам наблюдения с другите среди, като не съм фен на плазма и откровено xfce не ми харесва). Ако си свикнал доста с канела, то смело слагай Manjaro-Cinnamon 

Screenshot from 2018-05-14 23-03-40.png

Редактирано от sokoban (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, karlsons написа:

Тук като влезеш, не излиза ли нещо за wifi картата ти:

gjCFt.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не не излиза нищо.Вижте, проблема не е в драйвера, на мента с канела и убунту с гнома си работи, но на хубунту, лубунту, мента с ХФЦЕ и мента с мате не ми показва мрежите.Проблема е в графичните среди или липса на нещо в тях а не в драйвера.А и не мога да пробвам нищо защото не съм с тези среди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, karlsons написа:

Киберкоп, инсталирах пакетите и премахнах който си ми указал, но пак не работи десния бутон на тъчпада...рестартирах ако това се чудиш

Там, където пише "Мишка и тъчпад" в настройките на средата, провери ли, дали е включен този тъчпад ?

https://s25.postimg.cc/ory29zufj/touch.png

П.П.: Ползвай, каквато дистрибуция искаш. Моите предпочитания са си мои. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да влизах в настройките ма "Кишка и тъчпад", включен е, той тъчпада си ми работи - скролване, мести мишката, кликва след почукване с върха на пръста, десния левия бутон работи, но ДЕСНИЯ не иска, само десния бутон не работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 14.05.2018 г. в 21:14, karlsons написа:

Здравейте, от няколко седмици забелязвам че линукс Манджаро е на първо място в дистроуач.Дори изпревари ментата и то стабилно.Ползва ли го някой и наистина ли заслужава първата позиция, добре ли е направена и всичко ли си му работи.Признавам си че никога не съм го инсталирвал и нямам никакъв личен опит.На въпроса защо не го пробвам отговарям предварително - незнам, може би ме мързи, но пък ми запали любопитсвото и за това ви разпитвам.Много ви моля за мнения и какво мислите за тази дистрибуция а относно достоверноста на дистроуотч - това не ме интересува, т.е. нека не стане сега разправия колко са достоверни там статистиките и колко не, това не е за което питам :)

systemd-analyze показва, че стартира за секунда и половина, което е много добре. Обаче нещо, което аз лично не можах да понеса и заради което си върнах Ментата, бяха иконите тип Циганска мечта. Откъм цветове са Циганска мечта, а откъм цялостна визия изобщо не става ясно тая икона за кое приложение е. Ако те кефят такива икони, ползвай го.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 15.05.2018 г. в 8:48, karlsons написа:

Не не излиза нищо.Вижте, проблема не е в драйвера, на мента с канела и убунту с гнома си работи, но на хубунту, лубунту, мента с ХФЦЕ и мента с мате не ми показва мрежите.Проблема е в графичните среди или липса на нещо в тях а не в драйвера.А и не мога да пробвам нищо защото не съм с тези среди.

Драйвера е един и същ в Ментата без значение от графичната среда, та дори и без нея. Но това няма значение. Да, проблема е в графичните среди (само при тебе, обаче, защото имаш изграден навик на ползване който искаш да не променяш).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напълно наясно съм че драйвера е един и същ.И кой точно мой навик пречи на лаптопа да се покажат мрежите?Имам молба към теб, ако не можеш конкретно да дадеш напътствия моля те не пълни темите с общи прикаски, философски твърдения и редове текст от които няма никаква полза.Така както правиш ти, се получава следното - някой има РЕАЛЕН проблем и пита за помощ и се включваш ТИ с НЕРЕАЛНА помощ съставена от общи прикаски.Това е меко казано досадно.И още една молба имам сега към теб - моля те не влизай сега в бесмислен спор след моя пост, нека не осираме темата , нека пишем конкретно по нея за да може други хора да прочетат нещо полезно за тях и да си помогнат ако имат същите проблеми, а не да четат простотиите ни.Това е форум за взаимопомощ а не да се правим на важни!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.05.2018 г. в 11:26, rado84 написа:

systemd-analyze показва, че стартира за секунда и половина, което е много добре. Обаче нещо, което аз лично не можах да понеса и заради което си върнах Ментата, бяха иконите тип Циганска мечта. Откъм цветове са Циганска мечта, а откъм цялостна визия изобщо не става ясно тая икона за кое приложение е. Ако те кефят такива икони, ползвай го.

Ами сложи си други. Икони хиляди в нета :)  цък

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 16.05.2018 г. в 11:26, rado84 написа:

systemd-analyze показва, че стартира за секунда и половина, което е много добре. 

А, твоето лично усещане за време, какво показва ? Наистина ли стартира за толкова ? И при най орязаната система трудно ще паднеш под 150 стартови услуги. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@karlson, по тази тема, която ти отвори за Manjaro linux ти отговори само  sokoban.

Всички други постове нямат нищо общо по темата.

Интересно че ти нищо не отговори на sokoban, чийто пост е единствен по темата. Много странно.

Ясно че тъчпада ти е по-важен и особено десния му бутон, но защо отваряш теми по които след това не се интересуваш, а пишеш за други неща.

И аз щях да ти пиша нещо за Manjaro linux, но виждам че не те интересува.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво да отговоря на човека освен да му благодаря.Относно питането ми за тъчпада , да прав си, не е по темата но хванах киберкоп на линия и се възползвах да го помоля за помощ.Ако имаш впечетления от лично ползване на Манджаро линукс ще се радвам да ги споделиш и ако го направиш ти благодаря предварително.Любопитството ми към тази дистрибуция е от факта на позицията й в дистроуач и ми е интересно дали е по добра от ментата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, yogle написа:

Ами сложи си други. Икони хиляди в нета :)  цък

А, да, бе, ей сега ще тръгна да ровя и за икони, сякаш няма 1000 други неща, които да настройвам. То зат'ва и ментовата канела ме кефи повече - има един сет от икони, който ме кефи и него си ползвам. Сменям икони само на най-често ползваните от мен програми - интернет браузъра и Одейшъса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.05.2018 г. в 13:34, vpvelev написа:

И аз щях да ти пиша нещо за Manjaro linux, но виждам че не те интересува.

А би ли написал,мен ме интересува.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Boagrius написа:

А би ли написал,мен ме интересува.

С най--голямо удоволствие :)

Първо да уточня някои неща, за да не станат недоразумения :)

В момента ползвам Manjaro Cinnamon x64 и Windows 10 Pro x64. Според мен трябва да се ползва най-доброто до момента при операционните системи. Няма идеална OS. Всяка си има предимства и недостатъци.

Специално за Linux съм пробвал през годините над 30 дистрибуции. Настройвах, пробвах, развалях ...

Като мина еуфорията реших че нямам вече време да си играя и че OS в крайна сметка е средата за стартиране на програмите, които ползваш и ти трябват, а не да си играеш постоянно с нея и да си губиш времето за настройки. Така стигнах и избрах преди години Linux Mint. Лошото при него са старите версии на програмите. Дори отзивите в центъра за инсталиране са в тая насока. Имаше програми с 2-3 номера по-стара версия. От Mint първо се извиняваха че трябвало да се пробват и да са сигурни. След това се извиняваха че ползват хранилищата на Ubuntu, а от там са стари. Ubuntu пък ползват тия на Debian в по-голямата си част, а Debian се славиха с най-старите версии на програмите.

Сега Mint започнаха да ползват Flatpak, но там програмите не са по "темата" и трябват пак настройки...

Та това което исках да кажа до тук е че искам да ползвам последните версии на програмите и да е стабилна дистрибуцията.

Така като се влезе в Distrowatch  и се избере дистрибуция, по-надолу има една таблица с програмите, които идват с нея. В ляво са последните версии на програмите, а след това са тия ползвани от съответната дистрибуция. Ще забележите че например при Manjaro и Fedora всички са в зелено, т.е. ползват най-новите версии на програмите.

Пробвах и Fedora, но тя поне при мен не се държеше много стабилно, а и Red Hat я ползват за "пробен полигон" за неговите програми :)

И така стигнах до Manjaro. Преди 1-2 години специално при мен имаше проблем с принтера и скенера с Manjaro. Като се разрових по форумите видях че специално проблема с принтера го има и при други потребители. Нещо не бяха дооправили от Manjaro. Тая година всичко изведнъж тръгна :)

И така за мен Manjaro е стабилна, бърза и най-важно (за мен) предлага най-новите версии на програмите.

Трябва само да имате в предвид че след нова инсталация в повечето случаи е необходимо да се подновят(опреснят) ключовете. Като влезете във форума напишете в търсачката "keyring update" и четете. https://forum.manjaro.org/search?q=keyring update

Конкретно аз чаках за GIMP2.10, а не идваше. Като написах следните команди и всичко се оправи:

sudo rm -r /etc/pacman.d/gnupg

sudo pacman -Sy gnupg archlinux-keyring manjaro-keyring

sudo pacman-key --init

sudo pacman-key --populate archlinux manjaro

sudo pacman-key --refresh-keys

sudo pacman -Syyu

Споменах че сега съм с Manjaro Cinnamon. Сега версията на Cinnamon е 3.8.2. Linux Mint използват в момента потребителите на Arch и Manjaro за бета-тестери на Cinnamon :)

Mint ще я пуснат с тяхната 19-а версия.

image.png.7bd6bc48d5eb752797d4f7ba1f34b3a4.png

Това е засега :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря,рещих да мина от уиндоус седем на линукс,но искам да е дистрибуция която да не я преинсталирам със  нова версия във времето а като я инсталирам да ми идват само обновявания.От това което се интересувах и прочетох като начинаещ във линукс се насочих към Манджаро,струва ми се добра като за начинаещ като мен.Затова и мненията на хора които я ползват ме интересуват.Все още не съм се решил да я сложа но и това ще стане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.