Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

dcfv

Мнения за линукс Манджаро

Препоръчан отговор

Всъщност - нормалното е почти всеки ден да ти се обновява по нещо. Прогрес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)
на 20.05.2018 г. в 18:00, бат'начо написа:

Прогрес.

И пак е по-добър прогрес от този на Боза 10, където всеки ден нещо се обновява и ако не се е скапало с предишния ъпдейт, то задължително ще се скапе с текущия, а за капак даже и не те питат дали го искаш този ъпдейт. :D 

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

И аз ще се изкажа за Линукс Манджаро.  От три години и половина, откакто минах на Линукс, ползвах Минт и бях много доволен.  Но си взех нов компютър, който, не искам да се хваля, аз толкова нов хардуер, че Минт не го разпозна и вървеше много бавно.  Тогава се насочих към другата ми неизпитана слабост - Манджаро.  Бях го слагал във виртуална машина и много ми хареса.

Сега си сам си го сложил като единствена операционна система и съм изключително доволен!  Разсеяха ми се опасенията от нестабилността на непрекъснато обновяващd та  се система.  Все пак отборът на  Манджаро изчаква две седмици доколкото знам преди да пуснат последни обновявания.  Системата ми изключително стабилна и много бързо.  От появата на логото на Манджаро до окончателното пускане на системата минават седем-осем секунди, но това вероятно е и от хардуера.  

За обновяването на пакетите.  Не всички са добри компилатори и не винаги всичко ми се получаваше когато исках да обновя някой пакет.  В Манджаро освен основния пакетен менажер има и AUR към него, както й yaourt.  Какво повече му трябва на човек!?  Ще дам за пример една програма която в Минт с инсталираше, но трудно се пускаше - foobnix, която вече е спряна да се разработва.  На мен си ми харесва, защото мога да си избера някоя от любимите радиостанции.  Манджари ми я компилира (доколкото знам това се прави според хардуера и софтуера който имам - да ме поправят по-знаещите) и всичко заспа.  С една друга програма - на няколко пъти я прекъснах след като чаках 15 20 минути, защото толкова дълго чакане никога не бях изпитвал, като си мислех че нещо е зациклила системата.  Сетих се да пусна подробностите при инсталирането и видях, че всичко си работи.  Отне и три часа за да свърши, но си свърши работата.  

Единствената трудност ми беше пускането на принтера, защото в Манджаро това се прави през браузър.  Бях успял да го направя във виртуалната си машина преди време, но не си спомняш как. Мъчих се няколко пъти през браузъра - не се получи.  Тогава се сетих да инсталирам пакета за Минт и се получи.  Честна дума не знам как.  Направил съм си образ с таймшифт, с който за 30 секунди всичко се възстановява.  

На мен тъмният фон по ми харесва, защото не дразни така очите както белият.  

Имам две трудности само.  Едната е, че в някои полета за влизане в сайтове някой път ми изписва бели букви в Бяло поле и черни букви в черно поле.  Това го реших като сложих добавката Stylish.  Сега фонът ми е черен с (не знам как се наричат цветът) сини букви.  Харесва ми.

Единственото неразрешено нещо е, че не мога или незнам как да си сменя темите, което ми препоръчаха като лек на проблема, описан в по-горния абзац.  Инсталирах например темата gnome-breeze, но тя не ми се появява при избора на теми.  Както и да е, защото всичко си ми работи отлично!

Със Cinnamon съм.

Работа с терминал почти не ми се е налагала.

Малко съжалявам за Минт, но съжалявам за стария си компютър...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

@jojopara, това е било преди 3 години. Сега Минт си е наред. Моят хардуер е произведен в края на 2016-та (само процесорът е от 2015-та) и Минт го разпознава без ник'ъв проблем.

А аз Стайлиш ползвам от доста време, още от времето на Бозите. Обаче имам усещането, че тези теми там никой не ги поддържа, защото във Фейсбук на изцяло тъмна тема започнаха да се появяват бели полета около постовете и около полето за реакции. Репортнал съм ги тези бели полета и нищо - 2 месеца по-късно тия бели полета са си там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз имах проблем с иконката за wifi в трея. Показва се една гадна крива чертичка. От няколко версии гледам, че не са го оправили тоя тъп бъг. Срамна работа!  Освен това, вчера не можа да се върже към домашната мрежа. Вкарвам няколко пъти паролата и не ще. Баси. Махнах го.(XFCE)

на 20.05.2018 г. в 18:00, бат'начо написа:

Всъщност - нормалното е почти всеки ден да ти се обновява по нещо. Прогрес.

Трябва преди да се пусне някой софтуер, да се тества обстойно за бъгове няколко месеца и повече, та чак тогава да се качва официално. Вече никой не тества както трябва. Бързат да пускат нещо ново, после кърпят яко. За Windows без коментар. Там редовно мажат нещата с ъпдейтите.

PS: Както е казал гърка - "Ебамус мамус" :P

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
на 18.07.2018 г. в 18:34, Eclipse2G написа:

PS: Както е казал гърка - "Ебамус мамус" :P

Мда. Задаваш му (на Манджарото) да инсталира гръб на файловата система, където е Линукс, тоест в ' / ' и... "евало си мамус", да го евам... При Ментата може, а на прехвалената Манджа - не. И после как да не ги запсуваш до 99-то коляно тия тъпаци...

overrated_manjaro.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 14 минути, whitepixel написа:

- Шефе, туко-що казаха по радиото, че някакъв малоумник шофирал в насрещното по магистралата!
- Не е един, всичките са!

А едно репортче искаш ли?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радко Пиратко  за да си инсталнеш грамотно линукс дистрибуция за домашно ползване  се придържай към следната елементарна схема

1. 20 ГБ дял за root /

2. 50 ГБ   или повече за Home

3. Grub  се инсталира на целия диск   sda или  sdb и тн. 

4. Swap  при сегашната реалност да речем 2 ГБ 

Ти не си схванал  основни неща и логиката на нещата и се  чудиш защо не ти се получава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, AlkatrazBG написа:

Радко Пиратко  за да си инсталнеш грамотно линукс дистрибуция за домашно ползване  се придържай към следната елементарна схема

1. 20 ГБ дял за root /

2. 50 ГБ   или повече за Home

3. Grub  се инсталира на целия диск   sda или  sdb и тн. 

4. Swap  при сегашната реалност да речем 2 ГБ 

Ти не си схванал  основни неща и логиката на нещата и се  чудиш защо не ти се получава.

1 и 2:

ti_normalen_li_si.jpg

3. Гръб се инсталира, където потребителят иска, а не където ония малоумници решат. Щом при Убунту-базираните дистрота може, значи и при другите трябва да може! А ако не може - ДГД всичките!

4. Суап не ми трябва. Суапът е за слаботелесните кошници с по 1-2 ГБ РАМ памет. А аз имам 32 ГБ РАМ памет, така че суап не ми трябва изобщо.

5. Явно логиката на убунту-базираните ОС е доста по-добре развита от логиката на малоумниците от Манджаро. Още веднъж, с по-големи букви, белким стоплиш какво ще потретя:
Щом при Убунту-базираните дистрота може, значи и при другите трябва да може!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен тази схема работи  на 100%  а пък ти си записвай ако искаш и на салфетка  дяловете.  Хората по 30+  години се занимават със  писане на код и създаване на дистрибуции  ама  се появява един Радко  дето е по-умен от тях :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, AlkatrazBG написа:

...  ама  се появява един Радко  дето е по-умен от тях :) 

Или Apple. Това за кошниците нямаше нужда да го пише. Поне аз, знам от доста време, че става въпрос за един и същи човек.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, rado84 написа:

Мда. Задаваш му (на Манджарото) да инсталира гръб на файловата система, където е Линукс, тоест в ' / ' и... "евало си мамус", да го евам... При Ментата може, а на прехвалената Манджа - не. И после как да не ги запсуваш до 99-то коляно тия тъпаци...

overrated_manjaro.jpg

Първо, за по-добра съвместимост с биос, grub трябва да е на fat32 дял, второ такава грешка се получава и когато / дялът ти не е първи, или що годе в началото на диска. Но явно при теб е безсмислено, решил си, че ще правиш каквото искаш, а не каквото трябва. Винаги можеш да си направиш един малък дял, дори 100Mb в началото на диска, кеф ти го мешай с windows boot manager, кеф ти не и там да си слагаш grub на всички linux дистрота, ама твоите странни желания са загадка и за мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 20 минути, RagnerBG написа:

Първо, за по-добра съвместимост с биос, grub трябва да е на fat32 дял, второ такава грешка се получава и когато / дялът ти не е първи, или що годе в началото на диска. Но явно при теб е безсмислено, решил си, че ще правиш каквото искаш, а не каквото трябва. Винаги можеш да си направиш един малък дял, дори 100Mb в началото на диска, кеф ти го мешай с windows boot manager, кеф ти не и там да си слагаш grub на всички linux дистрота, ама твоите странни желания са загадка и за мен.

Дялът Е първи. Май споменах по-нагоре (а може и да не съм), че на този хард диск има само два дяла - един за Линукс, който е 50 ГБ, а останалите 400 и нещо са НТФС сторидж за големи файлове (като напр. инсталатора на GTA 5). И двата дяла са създадени с GParted, като GParted ги показва така: sda1 - 50 GB, sda2 - 400+ GB.
И не стига, че не тръгна, ами тая умрела дистрибуция ми скапа и MBR на харда, та трябваше да свалям "безплатна" програма, която да възстанови сектора.
Пробвах и това със създаването на малък дял (600 МБ), където да иде гръб, даже го маркирах с буут флаг, направих го ФАТ32, обаче тъпата Манджа упорито го игнорира и в крайна сметка се получава така, че имам един празен дял от 600 МБ (това го разбрах като пуснах Манджата в "жив" режим), 40 и нещо гигабайта с Линукс, който не тръгва и НТФС дяла.
И след като си оправих master boot record-а, разархивирах от бекъп 18.3 Мента, където гръб е инсталиран на файловата система, където е Ментата. Така като гледаш дяловете, хайде познай къде се намира гръб-ът. ;) И Ментата си пали без проблем, за разлика от Манджата с грозде.

gparted.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О, сега е на ред grub-legacy (grub1). Интересен регрес/прогрес.

;) Парен двигател (наричан за краткост перпетум мобиле) на Порше Кайен, това ще интересно да се види.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 1 час, бат'начо написа:

О, сега е на ред grub-legacy (grub1). Интересен регрес/прогрес.

;) Парен двигател (наричан за краткост перпетум мобиле) на Порше Кайен, това ще интересно да се види.

Не знам тъпата Манджа какъв гръб ползва, но това беше сравнение, а и обяснение за Алкапраз какво се опитвах да му кажа с големите червени букви - че щом Минт може да си инсталира гръб на системния дял, би трябвало и скапаната Манджа да може. Ама последното го разработват олигофрени, та що ли очаквам нещо нормално от тях...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, rado84 написа:

Пробвах и това със създаването на малък дял (600 МБ), където да иде гръб, даже го маркирах с буут флаг, направих го ФАТ32, обаче тъпата Манджа упорито го игнорира и в крайна сметка се получава така, че имам един празен дял от 600 МБ

Как да ти повярвам, че правиш нещата като хората, след като аз съм го правел десетки пъти и повечето на Manjaro и не съм имал проблеми? Като правиш дяловете ръчно, "/" се задава с флаг root, а там където е стартовият дял и grub, с флаг boot/esr. Ако ползваш uefi, буутващият дял се маркира като efi. "/" може да ти е и буутващ с grub, ако не ползваш uefi, просто се задават съответните флагове. Не желая да правя продробни ръководства, всичко това го има описано на стотици места в мрежата и аз там съм го видял. Всички Linux дистрота са еднакви в тази си част, просто сетъпа е малко по-различен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 2 часа, RagnerBG написа:

Как да ти повярвам, че правиш нещата като хората, след като аз съм го правел десетки пъти и повечето на Manjaro и не съм имал проблеми? Като правиш дяловете ръчно, "/" се задава с флаг root, а там където е стартовият дял и grub, с флаг boot/esr. Ако ползваш uefi, буутващият дял се маркира като efi. "/" може да ти е и буутващ с grub, ако не ползваш uefi, просто се задават съответните флагове. Не желая да правя продробни ръководства, всичко това го има описано на стотици места в мрежата и аз там съм го видял. Всички Linux дистрота са еднакви в тази си част, просто сетъпа е малко по-различен.

То зат'ва Ментата/Убунтуто винаги ще остане по-предпочитаното дистро - при тях само задаваш къде искаш да ти бъде гръб-ът, а инсталаторът прави останалото и ти не се занимаваш с глупости заради нечий мързел да напише няколко реда код в повече.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еле пък на опен сусе какво става.. иска некви настройки за мрежата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никога не съм правил отделен дял за grub.
Той трябва да може и може да се инсталира директно в primary dev/sda2  или логически дялове,например dev/sda5,dev/sda10 или dev/sdb8 и ...т.н
Това се задава по време на инсталацията и е удобно ако искаш да тестваш различни Linux системи,като преди това са създадени много логически дялове,където ще се инсталират Линуксите.
След рестарт и зареждане на титулярната Linux система(нейният grub е инсталиран в mbr) и sudo update-grub,повторен рестарт,избиране на Manjaro от grub менюто, така и не успява да стартира от там.Manjaro(xfce) е върху логически дял форматиран с ext4 на втори диск.  
Ако инсталирам grub на Manjaro в mbr всичко е ОК,но аз не искам това,защото след като го премахна изчезва и менюто на grub.
Това все пак не е голям проблем.Такива "трудности" съм срещал с Fedora12,FreeBSD и OpenSolaris.Те си искат инсталация на boot loader-а върху основен(primary partition)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ква е логиката? Записа на ГРУБа на Манджо е в mbr. OK. Махаме Манджо и ... нема никой??!! Как стана това, как са го направили? Как толкова лесно махнахме нещо без да остане нищо? МАГЕСНИЦИ (по един български филм).Пропускаме въпросите - защо го махаме, какво слагаме, каква е идеята на цялото начинание, има ли идея въобще, знаем ли какво правим ...

П.П. Е, после що хората ползвали Хром (браузъра) - ми той мисли и прави всичко вместо тях (... е, тва ако е вярно..., ... ми няма да пусна жена ми да има комп ;) ).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

@nick_dimitrov, май само легасито е писано от нормални хора, Двойката е направено с цел да те прецака, за да се откажеш от даденото дистро. Кога ли тъпаците ще стоплят, че аз по-добре знам къде гръб трябва да иде и че те нямат никакво право да определят това вместо мен. Досущ като майкрософтските идиоти...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радко  "гръб" има  човека а в линукс GNU дистрибуциите се ползва GRUB ( англ. GRand Unified Bootloader ).  Ти не можеш да го напишеш правилно ама си тръгнал да  казваш кое как трябва да  работи :)  Във света на линукс ти си никой за да определяш правилата. Ти знаеш ,че нищо не знаеш и със това ти се изчерпват знанията по темата. А тези дето пишат  скриптовете са изчели 10 етажа книги и са минали 300 000  километра по семинари и коридори на университети. Тия същите тъпаци са създали и  интернета та ти сега да можеш да ръсиш глупости в него . Напиши едно писмо на Erich Boleyn и му кажи ,че е тъп и не разбира как се пише код  :)  Първата версия е написана през далечната 1995 год.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, rado84 написа:

@nick_dimitrov, май само легасито е писано от нормални хора, Двойката е направено с цел да те прецака, за да се откажеш от даденото дистро. ....

То всъщност и аз ползвам  GNU GRUB version 2.02~beta2
Той управлява записите в mbr на харда и зарежда опер.системи.

Относно Manjaro инсталацията,отново мога да поясня с малко предисловие...

В момента хард дисковете са организиран по следния начин.
първи хард /dev/sda1 ssd флаг boot
втори хард с три основни дяла /dev/sdb1,/dev/sdb2,/dev/sdb3 и extended дял /dev/sdb4 вътре в него логически дялове /dev/sdb5,/dev/sdb6,/dev/sdb7,/dev/sdb8,/dev/sdb9,/dev/sdb10
Върху /dev/sda1 инсталирам основната си Linux система.При финализиране на инсталацията решавам grub да се инсталира по подразбиране в master boot record.
Само grub на основната ми Linux система прави записи в master boot record на харда.
След това инсталирам други Linux системи,които ми трябват,които искам да следя как се развиват или по други причини...
Съответно тях ги поставям в някой от /dev/sdb5,/dev/sdb6,/dev/sdb7,/dev/sdb8,/dev/sdb9,/dev/sdb10,като преди това създавам,оразмерявам и форматирам дяловете под fat32,за да не ги бъркам по време на инсталация.
Пример - инсталирам Debian в /dev/sdb7,но при финализиране на инсталацията посочвам grub да се инсталира също в /dev/sdb7.
Само при Debian това трябва да се напише ръчно в празното поле,което предлага инсталатора.
И така със всяка дистрибуция.В който дял я инсталирам,в същия слагам grub.Той прави записи в началния сектор на дяла,който си комуникира с този от mbr.
Затова след всяка инсталация на Линукс в /dev/sdb5,/dev/sdb6,/dev/sdb7,/dev/sdb8,/dev/sdb9,/dev/sdb10,трябва да се логнем в основната система и да изпълним sudo update-grub,за да се виждат новоинсталираните след рестарта в менюто на grub.
Ако след време се преоразмерява диска също трябва да се изпълни sudo update-grub,защото се разместват сектори и мястото на записите в /dev/sdb5,/dev/sdb6,/dev/sdb7,/dev/sdb8,/dev/sdb9,/dev/sdb10 се променя.

Другото важно нещо е избирането през BIOS на приоритетен хард диск.Естествено аз избирам този,върху който grub е инсталиран в master boot record.
Така виждам grub менюто и избирам коя опер.система да зареди.
По спомен в BIOS - advanced bios features,hard disk boot priority.

Та така...

При опит за инстал на Manjaro в /dev/sdb9 и grub в /dev/sdb9 не се получиха нещата.
Manjaro иска инсталация на grub в master boot record на харда.Нека и друг да сподели мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не искам да споря, понеже не съм го ползвал никога (на реална машина), но като гледам края на списъка... и попадам и на нещо в "моята градина"...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 4 часа, nick_dimitrov написа:

Manjaro иска инсталация на grub в master boot record на харда.Нека и друг да сподели мнение.

Много иска.

От обясненията ти си личи, че легасито е писано с мисъл, а не с "ние ще правим като Гугъл и ще ви казваме какво харесвате и как да се държи операционната ви система". Легасито включва OS prober, което е много як фийчър, според мен. Ако не преоразмеряваш дисковете, OS prober проверява къде какво има по тях момент преди да се появи гръб менюто и така ако случайно или нарочно размениш местата на дисковете по дъното, няма да се налага да ъпдейтваш нищо. Ей така за бъзик размених местата на sdb1 и sdc1 (sdc1 стана sdb1, а старото sdb1 стана sdc1). На новото sdc1 (SSD-то) е инсталиран Уиндоус 7. При стартиране легасито си направи проверката, откри къде е 7-цата, изписа го правилно, че вече е на sdc1 и като я избрах от менюто, тя си запали. Което значи, че ако направя такава размяна с диска, където е Линукс, ще стане същото и пак ще запали без да ъпдейтвам гръб-а.
А защо искам гръб да е на дяла на Линукс? Защото по този начин мога по всяко време да премахна Линукса, ако се наложи, без остатъчни следи и пак по всяко време мога да го върна от бекъп, без да си прецаквам буутването на Уиндоуса. А Манджата явно точно това се стреми да прецака и затова са я направили да бърника по сектор, до който потребителят няма достъп. Заради тази недоклатена Манджа преди няколко дни се прецака MBR-ът и след това дори и Ментата не щя да тръгне, та трябваше да свалям "безплатна" програма под Уиндоус, която да ребилдне MBR на диска с Линукс, за да се покаже гръб-ът и да мога да подкарам Ментата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...