Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте.

• Разполагам със тези Джамота.Свирят доста прилично като за 300лв втора ръка.Честно казано имам и Jamo d160,когато взех големи бях малко неудотворен от звука,като чели d160 свиреха по-добре.Но с времето свикнах,няма значение.Въпроса ми е дали ако сменя баса с нещо с по-хубави характеристики,пак някоя 15-ка на 8 ома,към 250/300 номинална мощност с по-голяма чувствителност,дали звученето на баса ще се промени.Искам да е по-мек,,понеже този си бие малко като тъпан:)
  • Дали звука се получава от кутията и дори да сменя баса няма да има голям ефект?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По евтино ще излезе ,като поставите вата в тонколоните , в слуачай че няма.

Не е препоръчително да сменяте басовият говорител/драйвер.

И не очаквайте много от въпросните тонколони. Te са повече за джангър от колкото за верен и качествен звук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавях вата на едната колона,по-скоро разфрах накъсания спален чувал.По към дискотечни отиват,но с правилните натройки на екулайззера и с готин усилвател похвално добре свирят :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 часа, oic написа:

По евтино ще излезе ,като поставите вата в тонколоните , в слуачай че няма.

Не е препоръчително да сменяте басовият говорител/драйвер.

И не очаквайте много от въпросните тонколони. Te са повече за джангър от колкото за верен и качествен звук.

Ами понеже забелязвам наскоро че драйверите по пръцкват като се усили повече.Смисъл повече бас задаваш и все едно средната и високата честота и те се мъчат да правят бас и  врезултат на това по пръщява леко.Става въпрос като пращи и баса.Но още като ги вземах четох някъде че трудно се намирали за тея колони резрвни.Има ли някакъв аналог,който бих могъл да използвам ако стане по зле?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎18‎.‎5‎.‎2018‎ г. в 12:39, Kolo98 написа:

Въпроса ми е дали ако сменя баса с нещо с по-хубави характеристики,пак някоя 15-ка на 8 ома,към 250/300 номинална мощност с по-голяма чувствителност,дали звученето на баса ще се промени.

В повечето случаи ще се получи по - лош резултат. Всеки говорител е изчислен да свири оптимално в определен обем и с определена конструкция на озвучителното тяло/затворен обем; басрефлекс и т.н./.

Ако са ти претоварвани басовите говорители и "пепръцват" може да ги дадеш на ремонт и да си ги ползваш пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

мхм.Значи дори говорителя да има същите качества като оригинала без мощността.Нещата няма да са много красиви?Всичко е от кутията...И всичко е изчислено според нея?

ии ОЩЕ ЕНДО НЕЩО ЗАБЕЛЯЗАХ КАТО ГИ ОТВАРЯХ.БАСА МАЙ НЕ МИНАВА ПРЕЗ ФИЛТРИ.иМА БОБИНИ,НО МИСЛЯ ЧЕ НЕ Е ВЪРЗАН ЗА ТЯХ.И В ЕДНА ДРУГА ТЕМА БЯХ ЧЕЛ ЧЕ ТАКА ВИКА ЧОВЕКА ЗА тях.

Пък рано или късно ще ми се наложи сиг да сменям.Не вярвам че след ремонт ще се получат добри колкото оригиналното си състояние.Той баса е добре за мен.Просто е слаб.Изглежда всичко е слабо.Де викам като по усиля повече чак тогава се забелязва рентабилност.И то смао като си до тях се усеща.Крам ги сега  слабичък усилвател.

Sony TA - 1055 Имам и по-якички,ама тоя много качествено свири.Бас,високи.Кефи ме как ги възпроизвежда.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всеки говорител си има доста параметри, не само импеданс, чувствителност и мощност. Според тях се изчислява  и конструира самата кутия. Щом баса не е включен към филтъра това не е добре и значи някой е ровил дето не му е работа.

Ако проблема наистина е в самите говорители - след ремонт от кадърен майстор може да станат по-доби от нови.

Този Sony TA - 1055 наистина свири добре/нищо, че е на към 45 години/, но е само 23 вата при 8 ома товар и ако с него басите правят номера са за ремонт. Има и вариант ако усилвателя не е профилактиран и от него при по-голямо усилване да прави тези звуци.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не.Те си правят така с всичките ми усливалтели. 

Technics SU - 7300KA,, JVC AX - 11,Kenwood KA - 32  и Yamaha A - 400.

Макар че когато слушаш по-слабичко сJVC AX - 11 има някъв брум,все ендо напрежение не стига и по съвпадение имам още един усилвател дето прави същата мизерия,даже още два. 

А това сони сигурно съм се излъгал,ама аз май го гледах към 10w или 15.JVC-то свири уникално.Щях да го карам с него нищо че и той е слабичък,ама де викам има някъв брум и ще чакам баща ми да го оправи :)

Обаче след пренавиаване без значение при кого винаги ма възможност и да стане по зле.Пък това ч ене евързан към филтрите трябва да го погледна.Смисъл той баса не прави бас само,малко пропуска и средна лента.Но сега си пуснах другите Jamo-та d165 и техния бас така прави.Пропуска висока,неговите драйвери са в перфектно здраве.От гемания са ми колоните ,само че без гофри дойдоха и ние има служихме и сега са огън :)

А,какво ще стане,ако реша примерно да сменя средната и високата лента с по-голяма мощност ,а оставя старите филтри за тях си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Kolo98 написа:

А,какво ще стане,ако реша примерно да сменя средната и високата лента с по-голяма мощност ,а оставя старите филтри за тях си?

преди 12 часа, AGD написа:

Всеки говорител си има доста параметри, не само импеданс, чувствителност и мощност. Според тях се изчислява  и конструира самата кутия.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

разбрах,Но,като нямаш друг вариант?Наложително ли е поне филтрите да се изчислят за тях

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колоните, както и усилвателите ти са в скрапно състояние. Това са модели от преди 30-45 г. и нито един от тях не може да работи нормално без пълна профилактика, направена от човек, който разбира. Щом и гофри сте сменяли може и да не сте ги сменили правилно и от там да дават допълнително проблеми.

Явно си купувал само скрапни колони и усилватели. Колоните трябва да са проверят от специалист, да им се проверят всички говорители, филтрите които ако ги има да си види дали са оригинални и дали работят, всеки говорител да се свърже съгласно схемата на филтъра и т.н. После изхвърляш всички тези усилватели или ги даваш на колекционери и си вземаш един 2Х100 вата при товар 8 ома усилвател за да чуеш поне половината от това което могат тези колони. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

гофри сме сменяли на д165 и бачкат супер.

Специалиста е баща ми. От от малък поправя телевизори  и всяка електроника.,като се търси специалист при него идват :) .Сонито ми е отремонтирано.Всичките са.Взети са неработещи или с проблеми.

Проблема се намира в средите.Вероятно както казвате може и някой кондензатор от филтрите да е взел да поизсъхва и от там да не пропуска само това което трябва.Но пък и може самата среда да е проблем.В Американски форуми съм чел че били слабата им точка.

Но не ми е ясно по какви формули и кои техн.параметри се изискват за да се сметнат филтри за определни говорители?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави баща ти да прецени кое е за ремонт и подмяна.

За да се изчисляват филтри е необходимо да се знаят или снемат АЧХ на говорителите. Да се подбере по АЧХ най-подходящите  честоти на срез и т.н. 

Най-добре ако ги има филтрите да се ремонтират.  Или да се намерят схемите им в нета и да се направят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За тези колони честно материали малко има.Или поне аз не намерих.А колкото до филтрите един говорител като се взема.Той идва с определена честотна лента,ниво на шум,мощност,импеданс и чувствителност.Предполгам това са всички данни които можем да ползваме при направа на филтър за нов говорител.В лучай на подмяна.

Аз имах едни такива програмки,ала не мога да ги намеря.За правене на колони и филтри

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.