Премини към съдържанието
Vanyna

Бързо запълване на диск С (75 GB), след Възстановяване на системата (Windows 10)

Препоръчан отговор

Здравейте! Преди два дена ми се наложи Restor на дял "С" (по принцип го избягвам) на двегодишният ми Windows 10, за да възстановя погрешно изтрита програма. Така и не можах да възстановя елемент от нея, след три пъти Restor на дял "С" от системата, и я преинсталирах. Тогава не обърнах внимание, но вчера отворих Моя компютър и видях, че от свободните 25 GB на дял С не е останало почти нищо-едва 5 GB! Дори се беше появил дял "E" (400 MB) за системата, който никога не съм имала. Имам 2 дяла: дял "С" (75,3GB), където са папките Windows, Потребители, Programs files х 86, Програмни файлове (странно), Logs, PerfLogs, Intel и дял "D" (855 GB), където са филмите ми.

Сканирах с Eset NOD32 - не откри нищо, а по принцип действа и в реално време с всички разрешения, които съм му дала. Сканирах с Malwarebytes - тя също е активна в реално време и с всички разрешения - чисто! Пуснах и Почистих 2-3 пъти с вградения Disk Cleanup, ръчно почистих Temp файловете, както и файловете от папка Prefetch (бяха се насъбрали), въпреки по принцип избягвам да го правя, 2-3 пъти почиствах със CCleaner (предпазливо, да не сгафя). CCleaner-а показва, че май има доста дублирани файлове, но не пипам. След всичко това, на другия ден вместо 5 GB вече имаше 6, 59 GB, а дял "Е" беше изчезнал.

Разгледах папките и видях, че най-огромни са папка Windows (25 GB) и папка Потребители (23 GB). Скритата папка ProgramData e 1 GB, а другите са малки. От папка Windows WinSxS - 6,37 GB, System32 - 4,26 GB, SoftwareDistribution - 8,69 GB. Има папки по няколко МВ, има и много празни папки, които явно имат значение. Къде се крият другите GB не виждам!...От папка Потребители папка User e  21,4 GB с AppData - 1,66 GB, Видеоклипове - 12,7 GB, Документи - 2 GB, Картини - 3,20 GB, Музика - 3,42 GB и други малки папки или празни. Може ли по някакъв начин да си върна излапаното пространство! Виждам и, че се задава Актуализация на системата....тя също ще иска простронство! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стартирай cleanmgr /sageset, сложи отметки на всички полета и потвърди.
Стартирай cleanmgr и направи снимка на прозорчето след извършване на сканирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Това снимка след сканиране ли е?
Направете сканиране с Windirstat и направете снимка на сканирания дял С
Ще изглежда примерно така:
WinDirStatPortable.png

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това е снимка след сканирането.

Без име.jpg

Редактирано от Vanyna
по-добра снимка (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На пръв поглед се виждат 1,5GB, които може да се почистят - това са папките
MSOCache - това е кешираният инсталатор на Microsoft Office
и
$Windows.~BT - това е временна папка на инсталатора на Windows.
Виждам много мултимедия(16GB), която, при срив на системата, може да изгубите.
Дял е (400MB) e зареждащият дял.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дял Е вече не се вижда, а за видеоклиповете, снимките и музиката от С-то, както и филмите от дял D - смятам, че скоро ще ги прехвърля на външен хадд диск (отдавна го мисля). Да почистя ли гореизброените папки?

Но ми се струва, че повече от 10 ГБ се губят, съдейки от резултата. Не съм разбирач, но като събирам или изваждам стойностите: 2+2 не е 4!

Без име1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Vanyna написа:

Дял Е вече не се вижда

То хубаво, въпросът е как - с премахване на буквата от управлението на дискове или от самосебе си.
Колко голям е делът и колко свободно място показва в Windows Explorer?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От самосебе си, след горните почиствания и увеличаване размера на свободното пространство в "С" от 5 и нещо на 6,36 ГБ, и след рестарт на компютъра...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз съм лаик и моля да ме инструктирате, как да намеря данните, които искате! Поровичках се и се загубих... Ей тука една снимка, но не знам дали ще е от полза...Не съм затворила програмката, която ми посочихте, ако с нея мога да дам повече подробности? Честно казано, не знам как да намеря големината на дела и колко свободно място показва в Windows Explorer. Не знам къде и какво да търся?!

Без име2.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е Windows Explorer:
1414152752_1.jpg.7ea19859cbc8a350fef6529e5490d8ab.jpg

Свободното място и размерът на дела са написани под лентата на заетостта му.
Сега открих още едно място с ненужни файлове:
C:\Windows\SoftwareDistribotion
Кликни с десен бутон по Старт бутона и избери Command Prompt(Admin)
В черния прозорец постави следния текст:
net stop wuauserv
rd /S /Q c:\windows\softwaredistribotion
net start wuauserv

и натисни Enter - печелите ~8GB

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, освободиха се!...

Папката Windows сега е 16 GB! Благодаря!

Без име.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Спрях и System Restore, който активирах преди само 10 дена и който ми омаза всичко, като го използвах преди два дни.

След рестарт е това:

Без име1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сериозно помислете да прехвърлите някъде медийното съдържание... 

Не е добра идея да нямате точка за възстановяване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доста нещо може да се изчисти с Dism++. Прегледай си папка "Users" - заема много място (над 23 ГБ). Може да спреш хибернацията ако искаш - принципно ако е оставена на автоматична настройка, заема място, колкото ти е RAM паметта.

https://support.microsoft.com/en-us/help/920730/how-to-disable-and-re-enable-hibernation-on-a-computer-that-is-running

Можеш и да си настроиш колко да ти е виртуалната памет, но е добре да кажеш колко ти е RAM паметта и какво горе-долу правиш на компютъра (какви/кои приложения се ползват).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Оф, @Raze, ще ремонтираш ли Windows след Dism++? A папка Users  е голяма, защото  има mkv; avi, mp3 и jpg  в достатъчно количество.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, DarkEdge написа:

Оф, @Raze, ще ремонтираш ли Windows след Dism++? A папка Users  е голяма, защото  има mkv; avi, mp3 и jpg  в достатъчно количество.

Да ти кажа и аз в началото имах притеснения, но след слагане на всички отметки и почистване на 2 лаптопа, десктоп и на един приятел лаптоп и десктоп вече маркирам смело и никакви проблеми не съм имал, стана 2-3 месеца. Затова и го препоръчвам....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, можеш да питаш @B-boy/StyLe/ какви ядове бра преди време с продукта. Вярно, че беше преди доста актуализации, но...
Трябва МНОГО ДА СЕ ВНИМАВА с инструмента! Не е за всеки потребител!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хич не внимавам, искам нарочно да ми повреди windows и на десктопа, и на лаптопа, че отдавна им се каня да ги преинсталирам, но още не мога да ги бъгна така, че да ми правят някакви сериозни проблеми.... Това, че на един - двама им се е случило, а и не се знае дали това е било причината или просто им е довършило повредените инсталации, за мен не е фактор. След като съм тествал на няколко конфигурации, а и ако имаше проблеми щяха много хора да реват, смятам този tool за доста адекватен.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че си философ - знаем. Аз ги казвам тия неща, за да се знае и да се внимава. Ти можеш да правиш каквото искаш на машините си. Но с хорските машини не може човек да се отнася мърляшки!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това ти казвам - и на чужди машини съм тествал, не е имало проблеми. Както казваш, проблемите може да са били от по-стари версии, а и след като съм тествал нещо на няколко различни машини и не е имало проблем, смятам че си работи достатъчно добре. Незнам защо ми казваш, че съм философ, при условие, че не говоря наизуст, а и ти съдиш от 1 потребител, тествал на 1 машина с незнайно каква стара версия и каква/в какво състояние ОС!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като нямаш сертификат за сервиз щетите по хорската машина може да са повече от 50 лв :D 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ти обичаш в сервизи със сертификат да те мамят...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

DarkEdge, ще прехвърля всички видеоклипове, снимки/картини, МР 3-ки и пр. скоро на външен хард. След това ще си направя и една точка на възстановяване (след някой ден, когато се уверя, че машинката ми работи гладко), като ще си пожелая да не ми се налага използването на Restore-то.

Благодаря Ви за помощта!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 38 минути, Raze написа:

а и ти съдиш от 1 потребител, тествал на 1 машина с незнайно каква стара версия и каква/в какво състояние ОС!

Състоянието на моята ОС е повече от перфектно - 8.1 x64 инсталирана на 01.01.2015 (аз съм педантичен на тази тема) и определено вината бе в инструмента тогава. Този далеч не е единствения такъв за почистване на папката winsxs, но определено като повечето си е рисков, а тази папка специално по-добре да се ползва вградената команда за dism на самия Windows (Dism.exe /online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup). Работата е там, че аз имах познанията да си поправя щетите нанесени от инструмента, но някой начинаещ потребител едва ли и след това ако няма image или поне System Restore и SFC и DISM не минават проверките за здраве на системните файлове или ще се наложи да преинсталира или да посети форума на sysnative или да си кара така на свой риск. Но всеки е отговорен да прави това, което иска на собствената си система.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.