Премини към съдържанието
nikeman

Възможна ли е реализация без диплома?

Препоръчан отговор

От малък се интересувам от компютри, в 10 клас бях започнал сериозно да се занимавам с програмиране на Visual Basic, но нещата в живота така се стекоха, че в момента работя съвсем друга професия. Но от известно време обмслям да си взема няколко книги за програмиране на Java и да започна сериозно да се занимавам с това. Въпроса ми е дали ще успея да си намеря работа при положение, че нямам такова образование и стаж?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 1 час, nikeman написа:

От малък се интересувам от компютри, в 10 клас бях започнал сериозно да се занимавам с програмиране на Visual Basic, но нещата в живота така се стекоха, че в момента работя съвсем друга професия. Но от известно време обмслям да си взема няколко книги за програмиране на Java и да започна сериозно да се занимавам с това. Въпроса ми е дали ще успея да си намеря работа при положение, че нямам такова образование и стаж?

Така или иначе ще трябва да имаш сертификат. Не е задължително да е диплома. Другия вариант е да работиш като freelancer.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Както каза колегата горе, няма никакъв начин, трябва ти минимум сертификат

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, nikeman написа:

Разбира се, че може. Когато кандидатстваш за такава работа те може да ти поискат диплома, за да не се окаже, че си някакъв пикльо, който само си въобразява, че е програмист, но истинския изпит е след това - те ще поискат от теб да им покажеш нещо реално, направено от теб. Там повечето с диплома ще увяхнат. И както се казва: "Търсим сериозни програмисти. Автобиографията публикувайте на начална страница на сайта на Microsoft".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сертификат и опит. Дипломата може да е по друга специалност, работодателя не му дреме. Иска да можеш да програмираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, nikeman написа:

ще успея да си намеря работа при положение, че нямам такова образование и стаж?

Ще успееш ако си неземно добър, ако впечатлиш някого с уникални възможности, ако докажеш, че си над другите! Ще можеш ли .....???

Редактирано от Black Power (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пълни глупости, аз не си взех матурите и реално нямам дори и средно образование.

Сертификати, дипломи също /имам за багерист/ но това не ми пречи вече сума и години да работя като програмист.

Изобщо не си губи време да вадиш тия сертификати който никой няма да погледне - ще гледат работата ти. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, Ивайло Костов написа:

Пълни глупости, аз не си взех матурите и реално нямам дори и средно образование.

Сертификати, дипломи също /имам за багерист/ но това не ми пречи вече сума и години да работя като програмист.

Изобщо не си губи време да вадиш тия сертификати който никой няма да погледне - ще гледат работата ти. 

За да го изкара тоя сертификат нали трябва да е научил нещо...освен ако не преписва.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Pavel! написа:

За да го изкара тоя сертификат нали трябва да е научил нещо...освен ако не преписва.

В университетите тройките се подаряват. Знаеш, че сега местата са повече, отколкото кандидатите. Нали не мислиш, че всеки случаен цървул, кравар и мамино синче, отишло да пие, бие и фака в студентски град, му дреме особено за оценки и учение? Те ще завършат на 100%! Всеки влязал, при това с нужния "успех" от 3-4, ще завърши и ще бъде гордостта на родата.

Повярвай ми, имаше завършили моята специалност, които не знаеха какво се учи, не присъстваха на лекции и ходеха на поправителни сесии на извънгалактически брой пъти, докато лектора не му писне да ги вижда. И да, имаше и преписвачи. Пък и аз подсказвах леко и не чак толкова леко. Имаше и царски пищови. Имаше и лектори, които се чувстваха като рицари да подаряват на красивите студентки хубави оценки.

ПП: Дипломите не служат за да бъдеш нает по твоята специалност, съжалявам за откровението. Дипломите служат за да те изберат на работа, за която тази диплома няма отношение. Добре дошли в България.

• Харесва ми 6

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Ивайло Костов написа:

Хайде да спрем малко с лъжите!!! 

• Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Pavel! написа:

Не му обръщай внимание. Не може да се препише и то при такива сериозни сертификати. Просто човека говори наизуст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, Емил Костов написа:

Приятелят на сестра ми работи като IT, в момента не е програмиране, но е работил и това. Сертификата му е за...таксиметров шофьор. Разбира се, в момента вероятно вече има и сертификати по няколкото си IT професии, които владее, не съм го питал дали, но предполагам. Когато е започнал, е нямал стаж по програмиране и системна администрация, не е карал курсове, но си е седнал на д-то и се е самообразовал, колкото и странно да изглежда, докато е бил на смени с колата, когато е нямал клиенти. Първата си IT работа е получил, като е поискал да го изпитат на място за каквото е кандидатствал и понеже е показал действителни възможности, е бил приет на момента и то не на стартова заплата за млад IT специалист. Отстрани може да изглежда лесно, но му е коствало почти две годишно много сериозно самообучение, така че в крайна сметка нещата опират до упоритост, по нашенски магарешки инат и желание да постигне целта си.

А автора на темата, не знам какво очаква да получи като отговор...Може би някой да слезе от виртуала и на живо, с остен в ръка, да му избие мързела и губенето на време в обмисляния дали. Ако няма желание, може цял живот да седи и да обмисля.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, sliderum написа:

Приятелят на сестра ми работи като IT, в момента не е програмиране, но е работил и това. Сертификата му е за...таксиметров шофьор. Разбира се, в момента вероятно вече има и сертификати по няколкото си IT професии, които владее, не съм го питал дали, но предполагам. Когато е започнал, е нямал стаж по програмиране и системна администрация, не е карал курсове, но си е седнал на д-то и се е самообразовал, колкото и странно да изглежда, докато е бил на смени с колата, когато е нямал клиенти. Първата си IT работа е получил, като е поискал да го изпитат на място за каквото е кандидатствал и понеже е показал действителни възможности, е бил приет на момента и то не на стартова заплата за млад IT специалист. Отстрани може да изглежда лесно, но му е коствало почти две годишно много сериозно самообучение, така че в крайна сметка нещата опират до упоритост, по нашенски магарешки инат и желание да постигне целта си.

А автора на темата, не знам какво очаква да получи като отговор...Може би някой да слезе от виртуала и на живо, с остен в ръка, да му избие мързела и губенето на време в обмисляния дали. Ако няма желание, може цял живот да седи и да обмисля.

И няма средно образование. Стига човек. Не говоря, че не можеш да се преквалифицираш. Говоря, че ако нямаш елементарни знания просто нищо не правиш!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моят син е пример, че може без диплома. След като завърши гимназия имаше желание да учи програмиране, но нямах финансова възможност да го пратя студент. Така че му показах няколко сайта, където да чете, той в последствие си намери още. След 6 месеца онлаин обучение кандидатства по обява. Приеха го на работа като стажант на 600 лева заплата. Сега, след 3 години работи за 2 600, сам се издържа и все още не успява или няма желание да се запише да учи "висше" образование.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, tonit1968 написа:

Моят син е пример, че може без диплома. След като завърши гимназия имаше желание да учи програмиране, но нямах финансова възможност да го пратя студент. Така че му показах няколко сайта, където да чете, той в последствие си намери още. След 6 месеца онлаин обучение кандидатства по обява. Приеха го на работа като стажант на 600 лева заплата. Сега, след 3 години работи за 2 600, сам се издържа и все още не успява или няма желание да се запише да учи "висше" образование.

Никъде не съм твърдял, че е нужна диплома. Твърдя, че без да имаш образование и то поне средно нищо няма да може да направиш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Емил Костов написа:

Кой глупак те е направил модератор бе перко?!?

Лъжа е живота ти!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Ивайло Костов написа:

Кой глупак те е направил модератор бе перко?!?

Лъжа е живота ти!

Хайде малко да се поуспокоим малко. Перко и глупак може да викаш на някой друг. Щом не си си взел средното образование не може да работиш като програмист колкото и да убеждаваш хората в този форум.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Емил Костов написа:

И няма средно образование. Стига човек. Не говоря, че не можеш да се преквалифицираш. Говоря, че ако нямаш елементарни знания просто нищо не правиш!

Тръгна  да коментираш дали какво може, или не може човек. Причини бол да не завърши средно образование г-н Костов, който не знам защо се занимаваме да коментираме, вместо насърчаваме автора на темата. Това, примерно на мен не ми шъпне в ухото, че човека е негоден, бавноразвиващ се, или идиот и да е гаранция, че не може да се реализира в професия, за която е нямал никакви нарисувани хартишки, от  някое "унивърсити", тип кочината на Наков, или курс обикновен в Българо-Германски център по работа с БозътЪ и ОфисЪт, спомоществуван от баба ни Меркел, или някой от предхождащите ги вождове на вермахта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дипломата може и да не доказва, че можеш нещо, в случая, че можеш да програмираш, но малко или много показва на бъдещият ти работодател, че си упорит - тоест мъкнал си се 4 години до университета, па макар и нищо да не си научил.

Да и без диплома има как да успееш стига да го искаш - започваш някъде с неплатен стаж, доказваш, че искаш да се развиваш, учиш се и ще успееш. 

Аз когато тръгвах да си търся работа, въпреки, че имах и диплома за висше, сертификати от СофтУни и непрофесионален опит повече от 5 години,  с много зор успях да си намеря фирма, която да ми даде шанс да се докажа. Година по-късно съм в същата фирма, харесвам си я, нещата  и отношението се промениха към мен, но за да се случи това трябваше да положа много усилия. Сега е по-лесно - получавам оферти за работа в други компании, мисля, че по-лесно ще успея да си намеря работа, ако се махна от сегашната ми, но и се чувствам по-уверен да се явя на интервю предвид опита и знанията, които съм придобил през последната година.

Мисълта ми беше - може и без диплома и сертификати стига да ти стиска - тоест да се трудиш.

Редактирано от Остави да пуша (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sliderum написа:

Тръгна  да коментираш дали какво може, или не може човек. Причини бол да не завърши средно образование г-н Костов, който не знам защо се занимаваме да коментираме, вместо насърчаваме автора на темата. Това, примерно на мен не ми шъпне в ухото, че човека е негоден, бавноразвиващ се, или идиот и да е гаранция, че не може да се реализира в професия, за която е нямал никакви нарисувани хартишки, от  някое "унивърсити", тип кочината на Наков, или курс обикновен в Българо-Германски център по работа с БозътЪ и ОфисЪт, спомоществуван от баба ни Меркел, или някой от предхождащите ги вождове на вермахта.

Никъде не съм обезкуражавал постващия. Казах, че не е нужна диплома за висше образование. За средно е повече от наложителна. Не си ли си завършил средното образование при положение, че в момента го подаряват буквално е повече от смешно. Да не говорим, че за програмирането си е нужна доста добра основа и знания по математика. Та няма как да ме убеди някой, че човек незавършил средното си образование се е хванал програмист, научил е висшата математика без да знае елементарната, че пък и работи като такъв. Ако темата е в раздела общи приказки и забава да, но не и тук

преди 1 минута, Остави да пуша написа:

Дипломата може и да не доказва, че можеш нещо, в случая, че можеш да програмираш, но малко или много показва на бъдещият ти работодател, че си упорит - тоест мъкнал си се 4 години до университета, па макар и нищо да не си научил.

Да и без диплома има как да успееш стига да го искаш - започваш някъде с неплатен стаж, доказваш, че искаш да се развиваш, учиш се и ще успееш. 

Аз когато тръгвах да си търся работа, въпреки, че имах и диплома за висше, сертификати от СофтУни и непрофесионален опит повече от 5 години,  с много зор успях да си намеря фирма, която да ми даде шанс да се докажа. Година по-късно съм в същата фирма, харесвам си я, нещата  и отношението се промениха към мен, но за да се случи това трябваше да положа много усилия. Сега е по-лесно - получавам оферти за работа в други компании, мисля, че по-лесно ще успея да си намеря работа, ако се махна от сегашната ми, но и се чувствам по-уверен да се явя на интервю предвид опита и знанията, които съм придобил през последната година.

Мисълта ми беше - може и без диплома и сертификати стига да ти стиска - тоест да се трудиш.

В един момент като започнеш да учиш, да търсиш материали и да се занимаваш сам ще си изкараш сертификати. Те са нужни не само тук, но и в чужбина. Помагат много, защото са наистина признати.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Емил Костов напълно съм съгласен, че са нужни и е хубаво човек да ги има.  Аз дори записах и магистратура в ТУ, сега през последната година и въпреки, че много хора са скептични за образованието в България, смея да твърдя, че благодарение на тази магистратура успях да науча доста неща - да, по-скоро беше насочване и показване на посока, но смисъл от нея имаше.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Емил Костов написа:

Не си ли си завършил средното образование при положение, че в момента го подаряват буквално е повече от смешно.

А може ли да си представиш обстоятелства, които да наложат на човек да не може да го завърши. Някакви лични причини. Трагедия в семейството, нуждата да се започне работа, за да изхранва себе си и най-близките си роднини и поради това да не може да посещава гимназията. Знам, че за да се сети човек такива работи, трябва да има нещо в главата и да е в състояние да го използува. Трябва и да може да се сети, че дискриминацията по образователен ценз не е нещо което се толерира, пък на теб дори ти е смешно. Явно си останал дърво без корен, издигнал си се, най-вероятно най-вече в самомнението си.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Остави да пуша написа:

@Емил Костов напълно съм съгласен, че са нужни и е хубаво човек да ги има.  Аз дори записах и магистратура в ТУ, сега през последната година и въпреки, че много хора са скептични за образованието в България, смея да твърдя, че благодарение на тази магистратура успях да науча доста неща - да, по-скоро беше насочване и показване на посока, но смисъл от нея имаше.

Ти каза всичко!! 

преди 9 минути, sliderum написа:

А може ли да си представиш обстоятелства, които да наложат на човек да не може да го завърши. Някакви лични причини. Трагедия в семейството, нуждата да се започне работа, за да изхранва себе си и най-близките си роднини и поради това да не може да посещава гимназията. Знам, че за да се сети човек такива работи, трябва да има нещо в главата и да е в състояние да го използува. Трябва и да може да се сети, че дискриминацията по образователен ценз не е нещо което се толерира, пък на теб дори ти е смешно. Явно си останал дърво без корен, издигнал си се, най-вероятно най-вече в самомнението си.

Без средно образование нищо не може да започнеш да работиш. Ти поне си в тази сфера и знаеш за какво става на въпрос. Не казвам,че като имаш дипломата ще си перфектен, но ако не си го завършил значи не си стъпвал в училище. А ако не стъпвал си просто неграмотен. 4 години съм бил учител и това ми е първата професия та знам за какво става на въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, sliderum написа:

които да наложат на човек да не може да го завърши. Някакви лични причини.

Ще говоря от мое име. Аз изгладувах следването си. Още се водя здрав и прав, но това здраве, което раздадох никога няма да ми се върне. Исках да прекъсна няколко пъти, заради гладуването и защото не виждах смисъл. Бях прилежен и отличник. Наученото за 4 години не ми помогна с почти нищо в живота. Изключвам една стажантска програма, която ми осигури държавна работа за 1 година на минимална работна заплата. Просто още 4 години в стрес и гонене на стипендии. Това, което знам и ползвам сега, е под 1% от това, което научих в университета. Не казвам, че лекторите бяха лоши, напротив. Но не знам какво очаквате да научите на лекции, което да не го пише в книга или да не е демонстрирано във видео. То е там и ви чака.

Profruit, да ме прощава, че говоря за него, без да му искам позволение, е някой на който се възхищавам и такива ще срещнете веднъж в живота си. Той е учил пътувайки на работа с видеоуроци. Както писа някой, по-назад в темата, въпроса е да си седнеш на Д-то. Уникални неща може да научи човек учейки целенасочено с часове всекидневно. И не е нужно да си запрян в стая с още 30 души.

Може много да пиша, но няма смисъл. Човек или има воля или няма. С първото може да се компенсира всичко недостигащо в живота.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, аm-аm написа:

Ще говоря от мое име. Аз изгладувах следването си. Още се водя здрав и прав, но това здраве, което раздадох никога няма да ми се върне. Исках да прекъсна няколко пъти, заради гладуването и защото не виждах смисъл. Бях прилежен и отличник. Наученото за 4 години не ми помогна с почти нищо в живота. Изключвам една стажантска програма, която ми осигури държавна работа за 1 година на минимална работна заплата. Просто още 4 години в стрес и гонене на стипендии. Това, което знам и ползвам сега, е под 1% от това, което научих в университета. Не казвам, че лекторите бяха лоши, напротив. Но не знам какво очаквате да научите на лекции, което да не го пише в книга или да не е демонстрирано във видео. То е там и ви чака.

Profruit, да ме прощава, че говоря за него, без да му искам позволение, е някой на който се възхищавам и такива ще срещнете веднъж в живота си. Той е учил пътувайки на работа с видеоуроци. Както писа някой, по-назад в темата, въпроса е да си седнеш на Д-то. Уникални неща може да научи човек учейки целенасочено с часове всекидневно. И не е нужно да си запрян в стая с още 30 души.

Може много да пиша, но няма смисъл. Човек или има воля или няма. С първото може да се компенсира всичко недостигащо в живота.

Знам за какво говориш, но аз не твърдя, че трябва да имаш висше образование, за да може да учиш или да се развиваш. Твърдя, че трябва да имаш поне средно. Особено за програмиране математиката ти трябва да е на ниво. Аз също имах трудно следване ( особено първото ми висше). Баща ми го блъсна трактор, трябваше да прекъсна 1 година и да работя на 2 места и прочие. Не съм доволен от учителската професия и се махнах. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.