Премини към съдържанието
nikeman

Възможна ли е реализация без диплома?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

преди 42 минути, аm-аm написа:

Ще говоря от мое име. Аз изгладувах следването си. Още се водя здрав и прав, но това здраве, което раздадох никога няма да ми се върне. Исках да прекъсна няколко пъти, заради гладуването и защото не виждах смисъл. Бях прилежен и отличник. Наученото за 4 години не ми помогна с почти нищо в живота. Изключвам една стажантска програма, която ми осигури държавна работа за 1 година на минимална работна заплата. Просто още 4 години в стрес и гонене на стипендии. Това, което знам и ползвам сега, е под 1% от това, което научих в университета. Не казвам, че лекторите бяха лоши, напротив. Но не знам какво очаквате да научите на лекции, което да не го пише в книга или да не е демонстрирано във видео. То е там и ви чака.

Profruit, да ме прощава, че говоря за него, без да му искам позволение, е някой на който се възхищавам и такива ще срещнете веднъж в живота си. Той е учил пътувайки на работа с видеоуроци. Както писа някой, по-назад в темата, въпроса е да си седнеш на Д-то. Уникални неща може да научи човек учейки целенасочено с часове всекидневно. И не е нужно да си запрян в стая с още 30 души.

Може много да пиша, но няма смисъл. Човек или има воля или няма. С първото може да се компенсира всичко недостигащо в живота.

Не знам защо цитираш мен. Двамата с теб сме на едно мнение и това трябва да го вкараш в главата на Емо. Според него, дипломата( за средно или висше) прави човека и ако я нямаш, трябва непременно да се задоволиш да си мияч на чинии и берач на марули, до краят на живота си.

преди 45 минути, Емил Костов написа:

Без средно образование нищо не може да започнеш да работиш. Ти поне си в тази сфера и знаеш за какво става на въпрос. Не казвам,че като имаш дипломата ще си перфектен, но ако не си го завършил значи не си стъпвал в училище. А ако не стъпвал си просто неграмотен. 4 години съм бил учител и това ми е първата професия та знам за какво става на въпрос.

Ох, сам си се биеш с коментарите и дори не се усещаш. Тук би трябвало да сложа оня хилещият се  емотикон и да престана да се опитвам да те накарам да помислиш в правилната посока, защото явно в момента си се напушил в определена "партийна" линия, а  не само да наливаш още и още пот в очевидно неправилната ти теза. Адашът ти, по фамилия, може да е прекъснал няколко седмици преди завършването на средното си образование, може да е имал добри, или дори отлични оценки и то не подарени и пак да няма диплома, откъде ти дойде музата да отсъдиш че е неграмотен и дори че едва ли не,  въобще не е ходил на училище. И тук има хора с висше и дори не само с едно висше, които пишат с краката и ако не ги познаваш, би се заклел че са братчеди от махлата и на училище са ходили само по ведомост, за да не прекъснат социалните на "самотните" им майки.

Редактирано от sliderum (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, sliderum написа:

Не знам защо цитираш мен. Двамата с теб сме на едно мнение и това трябва да го вкараш в главата на Емо. Според него, дипломата( за средно или висше) прави човека и ако я нямаш, трябва непременно да се задоволиш да си мияч на чинии и берач на марули, до краят на живота си.

Ох, сам си се биеш с коментарите и дори не се усещаш. Тук би трябвало да сложа оня хилещият се  емотикон и да престана да се опитвам да те накарам да помислиш в правилната посока, защото явно в момента си се напушил в определена "партийна" линия, а  не само да наливаш още и още пот в очевидно неправилната ти теза. Адашът ти, по фамилия, може да е прекъснал няколко седмици преди завършването на средното си образование, може да е имал добри, или дори отлични оценки и то не подарени и пак да няма диплома, откъде ти дойде музата да отсъдиш че е неграмотен и дори че едва ли не,  въобще не е ходил на училище. И тук има хора с висше и дори не само с едно висше, които пишат с краката и ако не ги познаваш, би се заклел че са братчеди от махлата и на училище са ходили само по ведомост, за да не прекъснат социалните на "самотните" им майки.

За адаша ми по фамилия ти гарантирам, че няма такава вероятност. Просто не казва истината. Личи си даже и от културата, която показва. Може да ми се смееш колкото искаш или да слагаш каквито емотикони пожелаеш. Партийна линия няма. Не си ли завършил средно образование значи желанието ти за учене е по-малко от 0.  Да не говорим, че в момента без средно образование няма да те вземат никъде на работа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, аm-аm написа:

Но не знам какво очаквате да научите на лекции, което да не го пише в книга или да не е демонстрирано във видео.

Точно това съм научил аз. Имах уста да попитам.

преди 50 минути, Остави да пуша написа:

И друго - в крайна сметка, в днешни дни, завършването на едно висше образование не е кой знае какво - да, ако нямат вашите възможност да те издържат ще трябва да работиш, да се лишаваш от много неща, ама в крайна сметка не е невъзможно - тоест - дори и да е необходимо образование, за да започнеш работа - пак нямаш пречка да не го направиш, ако наистина искаш да се занимаваш с това.

В крайна сметка е важно местоположението. Ако не си на правилното място, духаш супата. Ако нямаш връзки - духаш супата. Просто е.

преди 40 минути, sliderum написа:

И тук има хора с висше и дори не само с едно висше, които пишат с краката и ако не ги познаваш, би се заклел че са братчеди от махлата и на училище са ходили само по ведомост, за да не прекъснат социалните на "самотните" им майки.

Но аз не съм от тях, например.  Болно ми е, че се обезценява образованието заради хора, които са получили хартийка без да са учили наистина.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Даскала написа:

Точно това съм научил аз. Имах уста да попитам.

В крайна сметка е важно местоположението. Ако не си на правилното място, духаш супата. Ако нямаш връзки - духаш супата. Просто е.

Но аз не съм от тях, например.  Болно ми е, че се обезценява образованието заради хора, които са получили хартийка без да са учили наистина.

Това за местоположението са пълни глупости - аз нямах кой знае какви финансови възможности, наложи се да работя и да уча задочно. Живеех в родния си град, а учих във Варна задочно. Спестявах между семестрите, за да мога да си ги платя и пак успях да завърша. Нямах и връзки ;).

Единствената пречка, която аз виждам е  чисто финансова и то не защото харчиш много - тоест да трябва да помагаш на семейството си финансово, да имаш свое собствено семейство(жена, деца) и т.н..

Редактирано от Остави да пуша (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Остави да пуша написа:

Това за местоположението са пълни глупости - аз нямах кой знае какви финансови възможности, наложи се да работя и да уча задочно. Живеех в родния си град, а учих във Варна задочно. Спестявах между семестрите, за да мога да си ги платя и пак успях да завърша. Нямах и връзки ;). Единствената пречка, която аз виждам е  чисто финансова и то не защото харчиш много - тоест да трябва да помагаш на семейството си финансово, да имаш свое собствено семейство(жена, деца) и т.н..

Мисля, че на чист български език бях написал това, което цитира. Кое не разбра? ИТ фирмите в страната са съсредоточени предимно в София, Пловдив и Варна. Който иска да получи старт, най-добре да се ориентира към София. Който не е в София - получава по-ниско заплащане и е много по-трудно да си намери работа. С други думи хубавата работа е най-вече функция на местоположението и връзките, които имаш, хората които могат да те подкрепят.
Нямам намерение да си разказвам финансовите възможности и всичко друго. Все тая. Коментирам възможността да си намериш работа.
Иначе няма проблем да си я намериш и без диплома за висше образование. Самата диплома е едно инж. пред името ти и...някакъв бонус пред друг, който няма диплома и е кандидатствал. На повечето позиции за кандидатстване пускат тестове.....
Без средно образование обаче е доста лошо да е човек в днешно време. Проблемът се състои във факта, че в България се търсят занаятчии, а не специалисти, които да си имат понятие от нещата...Та....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Даскала написа:

Мисля, че на чист български език бях написал това, което цитира. Кое не разбра? ИТ фирмите в страната са съсредоточени предимно в София, Пловдив и Варна. Който иска да получи старт, най-добре да се ориентира към София. Който не е в София - получава по-ниско заплащане и е много по-трудно да си намери работа. С други думи хубавата работа е най-вече функция на местоположението и връзките, които имаш, хората които могат да те подкрепят.
Нямам намерение да си разказвам финансовите възможности и всичко друго. Все тая. Коментирам възможността да си намериш работа.
Иначе няма проблем да си я намериш и без диплома за висше образование. Самата диплома е едно инж. пред името ти и...някакъв бонус пред друг, който няма диплома и е кандидатствал. На повечето позиции за кандидатстване пускат тестове.....
Без средно образование обаче е доста лошо да е човек в днешно време. Проблемът се състои във факта, че в България се търсят занаятчии, а не специалисти, които да си имат понятие от нещата...Та....

Извинявай - не съм разбрал, помислих, че говориш за образованието.

Иначе, за работата съм напълно съгласен - аз например, трябваше да се преместя от родния си град(Карнобат) в София, за да работя това, което искам. Вярно при мен нещата се случиха една идея по-лесно, заради близки хора в столицата, които удариха едно рамо в началото, та и за това казвам, че си прав и съм съгласен с теб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Остави да пуша написа:

заради близки хора в столицата

Mhm...Ето ги и връзките, за които си говорехме.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Даскала написа:

Тука също може да погледнеш и с дипломите какво е положението. Да се смееш ли да плачеш ли и да се чудиш кой е разписвал дипломи.

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Даскала написа:

Да, да, прав си. Спор няма - всъщност може и да успееш и без тях, но ще е доста, доста по-трудно. 

И пак искам да кажа нещо, което споделих в първия си коментар - когато аз започнах да си търся работа в София, макар, че имах висше, разни сертификати от СофтУни и т.н. доста трудно успях да намеря фирма, която да ми даде шанс да се докажа - то не бяха уговорки, то не беше едно гледане с пренебрежение и разни други подобни. В крайна сметка нещата се оправиха, ама трябваха доста усилия и труд, за да се докажа. 

Та - не дипломата и сертификатите трябва да са водещи - по-скоро знанията и уменията, човек да се чувства подготвен, да знае, че ще отиде на интервю и няма да се черви, че не може да отговори на въпросите и т.н., тоест да има някаква увереност в себе си, с покритие разбира се. Разбира се обаче, дипломата и сертификатите имат своето значение и помагат - хубаво човек да ги има.

В крайна сметка няма и какво да се лъжем - на днешното младо поколение му се втълпява, че ИТ специалистите и особено програмистите са най-добре заплатените и едва ли не - цял ден стоят и взимат много пари. Всеки втори си мисли, че ще отиде да изкара два сертификата и ще започна работа като програмист и парите ще започнат на валят или пък ще изкара една магистратура и хоп всичко ще се нареди.

Никога няма да забравя, когато през септември записвах магистратурата, една колежка, записа с мен - тя е доста по-голяма, а-и е била учителка. Зададох и въпрос: Ти защо го записа това? Искаш просто да научиш нещо ново, занимаваш се с компютри или?  и отговорът и беше ’’Ми не, Вие програмистите взимате много пари и аз сега като я завърша ще стана програмист.’’ В крайна сметка реших, че не е нужно да и отговарям.

Редактирано от Остави да пуша (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Остави да пуша написа:

на днешното младо поколение му се втълпява, че ИТ специалистите и особено програмистите са най-добре заплатените и едва ли не - цял ден стоят и взимат много пари.

Няма смисъл много-много да обясняваш, само да събираш коментатори. Лично аз съм се изчерпал в писането на подобни неща. Нищо не променят. ИТ не е толкова леко, колкото го изкарват....Но то колко извън тоя сектор са добре платени...

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Даскала написа:

Лично аз съм се изчерпал в писането на подобни неща.

Чели сме ти трудовите как си все недооценен и как те пренебрегват пред програмистите защото си по хардуера и никой не те брой за жив в тоя сектор.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Емил Костов написа:

Хайде малко да се поуспокоим малко. Перко и глупак може да викаш на някой друг. Щом не си си взел средното образование не може да работиш като програмист колкото и да убеждаваш хората в този форум.

Перко, това твоето звучи като - който няма цветен телевизор няма да яде халва. Логика нула.

Ти изобщо с каква цел пишеш в темата? Програмист ли, или? Аман от пишещи за спорта без грам покритие.

преди 1 час, Емил Костов написа:

За адаша ми по фамилия ти гарантирам, че няма такава вероятност. Просто не казва истината. Личи си даже и от културата, която показва. Може да ми се смееш колкото искаш или да слагаш каквито емотикони пожелаеш. Партийна линия няма. Не си ли завършил средно образование значи желанието ти за учене е по-малко от 0.  Да не говорим, че в момента без средно образование няма да те вземат никъде на работа.

Леле, ти верно не си наред ...

Казах ти, лъжа е живота ти.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Ивайло Костов написа:

Перко, това твоето звучи като - който няма цветен телевизор няма да яде халва. Логика нула.

Ти изобщо с каква цел пишеш в темата? Програмист ли, или? Аман от пишещи за спорта без грам покритие.

Леле, ти верно не си наред ...

Казах ти, лъжа е живота ти.

Понеже обиждаш за трети път мисля, че няма повече какво да те коментирам. Вижда се прекрасната култура и възпитание, което притежаваш. БРАВО!! Давам съвет на постващия,а ти си просто никой. Не ми се занимава с теб, да отида да видя къде работиш господин програмист и какви проекти си създал. Колкото до моя живот не го познаваш както и аз твоя. Но пък показваш колко си начетен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В България може и да има такива случеи, но тука без диплома въобще няма да се класираш за интервю за работа, ка моли да те наеме някой.Без средно, за мияч на тоалетни няма да те вземат, ка моли за програмист.Тука да те вземат за продавач в магазина искат минимум средно и то специялност търговия.В България за същата позиция е достатъчно да можеш да работиш само с калкулатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Емил Костов написа:

Напротив. В сегашния глад за кадри от всякакво естество се наемат всякакви хора, с дипломи и без, на всякакви възрасти, включително и такива, които ти би ги сравнил с австралопитеците. Но е факт. Един от технологичните заводи до Пловдив - Шнайдер Електрик, в който майка ми работеше 5 години - жена с образование в областта на електрониката (не помня точно какво), както и почти нямаше човек без висше в завода им даваха смешните 500лв. Напуснаха 300 човека, като всеки втори от тях имаше някакво техническо образование, сега иди да видиш - почти само роми има (БЕЗ НИАККВО ОБРАЗОВАНИЕ), работещи на позициите, на които работеха образовани хора. Около 80% брак от продукцията и разбира се скатаване от работа. В Лидер - завода за колелета пак е така. Кадърните хора избягаха и сега всяка сутрин фирмата мяза на Пакистан с кючеците и ромски маанета. //и не, аз не работя там, имам познати, от които имам информация от първа ръка дето се вика//.

Програмиста без средно по-горе ти казаха, че може живота му да се е стекал по кофти начин и да му се е наложило да стане мъж много преди тебе и да си издържа семейството бе, филмиран типаж!

Човек в момента повече от всякога може да стане какъвто си поиска, защото повече от всякога се търсят и трябват кадърни хора. Тия смешни дипломи някой да ми каже, че са нужни е пълен глупак. И или не е учил в роден вуз и не е видял реалността, или е бил с психически отклонения и не е видял начина на "образоване" във вузовете. От 100 човека курс, 90 преписват... После яла ми се хвали, че си завършил. За напърханите ми колежки, дето си вземат всички изпити и не са се вясвали никога на лекции няма да коментирам... Щото не ги познавам... 

Сега яла ми се пъчи с дипломата си велики ми висшисте, да ти обясня аз на теб. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Напротив. В сегашния глад за кадри от всякакво естество се наемат всякакви хора, с дипломи и без, на всякакви възрасти, включително и такива, които ти би ги сравнил с австралопитеците. Но е факт. Един от технологичните заводи до Пловдив - Шнайдер Електрик, в който майка ми работеше 5 години - жена с образование в областта на електрониката (не помня точно какво), както и почти нямаше човек без висше в завода им даваха смешните 500лв. Напуснаха 300 човека, като всеки втори от тях имаше някакво техническо образование, сега иди да видиш - почти само роми има (БЕЗ НИАККВО ОБРАЗОВАНИЕ), работещи на позициите, на които работеха образовани хора. Около 80% брак от продукцията и разбира се скатаване от работа. В Лидер - завода за колелета пак е така. Кадърните хора избягаха и сега всяка сутрин фирмата мяза на Пакистан с кючеците и ромски маанета. //и не, аз не работя там, имам познати, от които имам информация от първа ръка дето се вика ---- Ето ти сам го казваш.

Тоест искаш да кажеш, че адаша ми по фамилия е такъв програмист и че работи това дълги години??

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Емил Костов написа:

Напротив. В сегашния глад за кадри от всякакво естество се наемат всякакви хора, с дипломи и без, на всякакви възрасти, включително и такива, които ти би ги сравнил с австралопитеците. Но е факт. Един от технологичните заводи до Пловдив - Шнайдер Електрик, в който майка ми работеше 5 години - жена с образование в областта на електрониката (не помня точно какво), както и почти нямаше човек без висше в завода им даваха смешните 500лв. Напуснаха 300 човека, като всеки втори от тях имаше някакво техническо образование, сега иди да видиш - почти само роми има (БЕЗ НИАККВО ОБРАЗОВАНИЕ), работещи на позициите, на които работеха образовани хора. Около 80% брак от продукцията и разбира се скатаване от работа. В Лидер - завода за колелета пак е така. Кадърните хора избягаха и сега всяка сутрин фирмата мяза на Пакистан с кючеците и ромски маанета. //и не, аз не работя там, имам познати, от които имам информация от първа ръка дето се вика ---- Ето ти сам го казваш.

Тоест искаш да кажеш, че адаша ми по фамилия е такъв програмист и че работи това дълги години??

Перко, адаша ти  има поне 2 гънки за разлика от теб.

Спри да се вреш навсякъде, нито си интересен нито компетентен. 

Редактирано от Ивайло Костов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 часа, Glenarvan написа:

Напротив. В сегашния глад за кадри от всякакво естество се наемат всякакви хора, с дипломи и без

Ти май бъркаш ,,глад за кадри,, с ,,глад за балами,,  Един лекар в България взима 700-800 до 1000лв заплата.На запад над 4000 евро.Трябва да си ебати балъка да бачкаш за мизерните 1000лв при положение, че 5 години си инвестирал време и пари в образованието си и още 5 години в специялизация.Много хора това са го осъзнали това, и  се ориентираха към Терминал 1 и Терминал 2.Но българския работодател е свикнал да опъва масата овчедушение за без мангизи и за това сега нивото е свалено до наемане на хора от кол и въже за неща където се изискват ценз.И няма как да бъдеш ,,добър кадър,, ако нямаш ценз.Все едно да кажеш: ,,Аз съм добър професионален шофьор,ама нямам категория ,,C,,, ама съм се учил на тате на камиона и знам как се кара. Те за това в България стават и толкова много инциденти по пътищата и по болниците, защото масово се наемат хора, които хал хабер си няма от това , което правят ,карат го на издуй гащи и единственото за , което им  дреме е да си вземат фиша на края на месеца.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лекарите не ги мешете в темата. Има действително професии, в които самообучението в днешните времена е...ами няма как да се случи, освен чисто теоретично, а никой човек, който е с акъла си, не би искал да го оперира теоретик. Друг въпрос е, че стадото зомбита в БГ става все по-голямо и че ходи да се "цери" при всякакви шарлатани.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Ивайло Костов написа:

Перко, адаша ти  има поне 2 гънки за разлика от теб.

Спри да се вреш навсякъде, нито си интересен нито компетентен. 

Направо всички сме очарования от вашите програмни умения, капацитет, речева култура и възпитание. Ние простосмъртните с дипломи нямаме шанс пред вас. Работодателите се редят на опашка, за да работят с такава велика личност и не ни обръщат внимание. Моля ви смилете се.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.