Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

Знам, че въпросът ми е почти излишен. Наясно съм и с възможните отговори. Но все пак да помоля за съвет. Аз съм запален меломан. Слушам предимно класическа и оперна музика, джаз, блуз и от време на време и малко рок. Постепенно съм си изградил сравнително прилична аудио система. Тя включва:

1. Стерео усилвател - Onkyo A9070 с изходи от предусилвателя и входове за крайното стъпало. Усилвателят има вграден DAC, т.е. два DAC-а Wolfson 192 kHz/24 bit - по един за всеки канал. Затова освен аналогови има цифрови входове - два коаксиални и един оптичен. Има и вграден фонокоректор /RIAA коректор/ за МС и ММ дози.

2. 7.2. AV ресивър Onkyo TX-RZ810. Тъй като съм любител и на многоканалната музика и на многоканалните видеоконцерти и опери - всякакви там DTS-и и т.н., съм се обзавел и с подходящ ресивър. Особеното при него е, че има изходи от предусилвателите за всички канали.

Осъществил съм свързване от изхода на предусилвателя за фронт колоните от ресивъра към входа на крайното стъпало на стереоусилвателя. Това ми дава възможност да ползвам едни и същи колони и като основни колони в стерео режим към стереоусилвателя, и като фронтални колони за многоканален звук за ресивъра. В стерео режим превключвам стереоусилвателя в режим интегриран усилвател, а при многокален звук превключвам усилвателя в режим крайно стъпало. Превключването става от дистанционното на усилвателя. Не се налага никакво пресвързване на кабели. Останалите колони за многоканален режим са свързани към ресивера.

3. Мрежови аудио плейър Onkyo NS-6170. Има вградени два стерео DAC-а АКМ 4490 - по един за канал, двоен моно дизайн и т.н. Като източници се използват цифрови записи от външни хардове или флашки през два USB входа. ДАК-овете са 768 kHz/32 bit и позволяват възпроизвеждане на DSD файлове до 11.2 MHz и всякакви FLAC-ове и т.н. до 192 kHz/24 bit.

4. Мрежови аудио-видео плейър DUNE HD 4K Duo Base. Ползвам го основно за възпроизвеждане на многоканално видео, както и на ISO образи - SACD ISO и блурей ISO. Като източници - има чекмеджета за два вътрешни харда, два USB входа за външни хардове, както и от мрежата.

5. Мрежови 4К Блурей плейър Sony UBP-X800. Ползвам го главно като оптично устройство - за възпроизвеждане на оригинални аудио CD и SACD дискове, както и за блурей дискове.

Дюната и Сонито освен HDMI изходи имат и коаксиални цифрови изходи, които съм свързал към коаксиалните цифрови входове на усилвателя - при възпроизвеждане на стереофайлове.

6. Грамофон Аудиотехника LP-5. Снабдил съм се с няколко качествени допълнителни дози - една Ортофон 2M Bronze и една Aудиотехника  /не и помня наименованието/ с две резервни игли.

7. Озвучителни тела  /фронтални колони или основни колони в стерео режим от усилвателя/ - Canton Nestor 802 DC. Немска класика от 90-те години, извънредно добре запазени. Басова секция - по 2бр. 8 инчови говорители. Средни - 1 х 7 инча. Високи - 1 х 2.5. инча. Ниско- и средночестотните говорители са хартиени, високочестотните - куполни, коприна.

8. Съраунд колони - предна, задна и събуфер - всичко от Джамо. Не помня моделите.

Освен това съм абониран и за Спотифай, Нетфликс и HBO GO. Те минават през плейърите и усилвателя и/или ресивъра.

Качеството на звученето ми харесва извънредно много. За моите скромни изисквания звукът е почти прекрасен - мек, дълбок, наситен, с фини нюанси.

Та да стигнем и до въпроса - при наличието на цялата тази техника има ли изобщо смисъл да добавям и лампов усилвател? Още повече, че нямам място за разполагане на още един чифт средно мощни високочувствителни колони специално за него. А за Кантоните ми се струва, че няма да са много подходящи - те са с чувствителност 88.5 dB и мощност /продължителна, а не пикова/ 150 вата...

Освен това нямам никакво намерение да се набутвам с още няколко хиляди лева за прехвален лампов усилвател. Евентуално мога да прежаля нещо в диапазона до 1000-1500 лева.

Но така или иначе качеството на звученето и в момента ме задоволява напълно. Но гъделът/манията да добавя още един компонент си остава.

Благодаря предварително!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЕ!

Разполагаш общо взето с върхов клас оборудване - не виждам какво повече. Не си коментирал акустичното оформление на помещението. Може би там има какво да се промени.

За другите неща - тук са предимно дечурлига с китайски пластмаси и едва ли има какво да ти кажат. Ето ти и една тема на друг с твоите музикални предпочитания, да не се повтаряме с линкове и писане https://www.kaldata.com/forums/topic/266133-лампов-усилвател/

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора!

Да, пропуснах да кажа за помещението. Нищо особено. Средностатистически хол 16 квадратни метра. Леко съм го"облагородил" акустично с дебел килим, плътни завеси на прозорците, мека мебел, покривка на масата, множество дървени секции, пълни с книги, картини на стените. Никакви голи подове и кънтящи повърхности.

Кантоните са с преден фазоинвертор, което им позволява да са малко по-близо до стените - задни и странични. Местих ги къде ли не - напред/назад и наляво/надясно за проби, докато открия подходящи места, все пак съобразени с особеностите на помещението.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен винаги е добре и един лампов усилвател + лампов RIAA предусилвател, особено когато се слуша класика, джаз, опера и т.н. За предпочитане да не е пуш пул, а чист сингъл енд клас А. Когато се нуждаете от повечко децибели си имате с какво. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Има ли смисъл от лампов усилвател" Абсолютно няма освен ако не искате да блеснете с оригиналност или, да покажете заможност, или ако сте луд фанатик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инвестирай сумата, която си отделил за ламБа, в акустичен окачен таван. Едва тогава може да се каже, че имаш акустично третирано помещение. И в този бюджет и с тази чувствителност на драйвърите е безсмислено да се купува лампов амп - един добър усилвател на мощност, работещ и в чист клас А, също би свършил идеална работа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 1.06.2018 г. в 11:18, Михайлов написа:

Но така или иначе качеството на звученето и в момента ме задоволява напълно. Но гъделът/манията да добавя още един компонент си остава.

Мерак се гаси с пари и КЕФ ЦЕНА НЯМА! Един грамотно  изчислен и изработен лампов с мачнати двойки ламби, едни хорни към него и тогава поканете тези, които казват НЕ да чуят! Ламповият звук е несравним, моля....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В началото на темата на темата пропуснах да покажа снимки на наличната техника. Тъй като нещо не мога да се оправя спубликуване на  линкове от фотосайтове като Фликър и Радикал тук, в темата, ще покажа примерни снимки от Интернет, а не реални от в къщи

1. Усилвателят:

orig

2. Ресивърът:

TX-RZ810__S__Front_R640x320.png

3. Аудиоплейърът:

NS_6170_S_MMP_FR_R640x320.png

4. Мултимедийният плейър:

s-l1000.jpg

5. Блурей 4к плейърът:

11439_3.jpg

5. Основните озвучителни тела Кантон:

post-26471-0-79105100-1454082931.jpg

6. Грамофонът:

AudioTechnicaATLP5_1024x1024.jpg?v=14928

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.