Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

преди 14 минути, VecZen написа:

Успявам сега да кача още някоя снимка, но сериозно хора, не мисля че някой от нас ще си смени мнението само защото го защитаваме със факти или какво ли още не. Няма, и не искам, да се карам със никой за дизел и бензин. И двете ди имат плюсове и минуси, всичко е така, ако искам просто мога да кажа "Защо няма дизели във формула 1?" Или някоя такава глупост. Вие си знаете повече от мен и единственото което получавам във момента са знания за разни неща които не са много свързани със темата, но пак благодаря за интереса. 

Пс. Мазда замислят двигател със бензин и дизел.

Ппс. Някой ще коментира ли реално по колата или само аз виждам снимките? 

DSC_0336.JPG

DSC_0335.JPG

Като гледам, освен всичко друго, нямаш и гуми. Джантите не са проблем, боядисват се. Ама трябва и парички в гуми да вложиш освен всичко друго. Предполагам и спирачките ще са зле, та и там ще трябват смени. Ако бяхме 90-те години, нямаше да има проблем с какъвто и да било ТП. Само че сега ми се струва безсмислено възстановяването на колата.  Сещам се за един приятел, който преди десетина години се бе сдобил с подобен Ескорт за 600 лева. Е, бе малко по-стария модел преди тоя, но и преди десет години бе различно. Слушай сега внимателно. Хвърли по него 2000 лева, кара го 2000 км и го продаде на вторични за няколко стотин. Преди това имаше Лада за 600 лева, откачи и се целия мост. После с купи още две коли за 600 лева и накрая миряса. Вече кара коли за по 1000 лева ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Защо няма дизели във формула 1?" - Във всеки случай не е защото са бавни. По тая логика трябва да питам "Защо няма газотурбинни във формула 1" Те по максимална мощност са ненадминати, слагат ги на танкове и 50-60 тонна машина хвърчи с лекота:

Колкото до снимките на колата, по тях не може да се съди за техническото състояние. За толкова стар автомобил е нормално да има корозия. Закарай я на преглед в сервиз и ще ти кажат детайлно, в какво състояние е. Ако имаш пари за читав автомобил, махай я тая антика и си вземи нормална кола. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Soviet Soldier написа:

Дизелите имат по-слабо ускорение до 100, само в случай че конските сили на двигателите са по-малко. При два автомобила с равна максимална мощност, няма как бензина да е по-бърз, при положение, че дизелът има почти 2х по-висок въртящ момент, или иначе казано реализира максималната много по-голяма мощност още от най-ниски обороти.

Погледни техническите данни на някои автомобили. Не ми се занимава сега да ти снимам директно, но ако се навия, ще го направя. Има как дизелът да е по-бавен, щото е и по-тежък по принцип. И не е толкова важен максималния въртящ момент, а разгръщането на въртящия момент, както и оборотния диапазон. Да, дизелът ще е с по-дълги предавки и ще докарат ускорение, но теглото няма как да се скрие. Отделно при висок въртящ момент в ниските обороти имаме и вероятност за превъртане на гумите, което може да забави ускорението. Но това е до водача. Ако знаеш как да ускоряваш, няма да е проблем.  Освен на мокро разбира се. Щото като ти дойде ударно въртящия момент...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, BG-Team-DRIFT написа:

При малки модели това не е така.

За малолитражките не е много рентабилно, защото поначало моделите от този клас нямат кой знае какъв ресурс + че и са предвидени именно за градско, където студения старт, честите спирания и тръгвания, форсажи и т.н. таковат такованката на колата, а не толкова изминатия пробег.

п.п. пич казвам ти -- хвърляй го този гробник, защото кола от него няма да направиш: и без снимки, пак същото ще те посъветвам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, sound написа:

. и след третата зима, карта с абонамент за отстъпка в сервиза: мерси.

Значи, като се счупи дизел не проблем, щото си си избил парите от горивото, ама като се счупит "заради газта" вече е проблем ?

То вярно съм късметлия, ама на бахти невероятния двигател и ГИ съм  попаднал, че за 100к+ минати на газ, не съм влизал в сервиз заради нея. Сега остава да почнеш и да обясняваш, как де факто на газ е по-скъпо от на бензин в дългосрочен план и те признавам.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, N1K17Y написа:

То вярно съм късметлия, ама на бахти невероятния двигател и ГИ съм  попаднал, че за 100к+ минати на газ, не съм влизал в сервиз заради нея.

Туй е толкоз невероятен късмет, че не виждам никакъв мегдан да ти повярвам. И знаеш ли в дългосрочен план, защо газта не е чак толкова изгодна? - поглеждаш обявите из мобиле/ карс/ ауто, може и из чуждестранните, и си отговаряш.

п.п. сега изгледах клипа с баварците - сравнението не е съвсем коректно, както можете да се убедите и от коментарите към клипа, щом явно не сте го гледали внимателно. М- ката е много по- спортна от алпината!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, BG-Team-DRIFT написа:

Погледни техническите данни на някои автомобили. Не ми се занимава сега да ти снимам директно, но ако се навия, ще го направя. Има как дизелът да е по-бавен, щото е и по-тежък по принцип. И не е толкова важен максималния въртящ момент, а разгръщането на въртящия момент, както и оборотния диапазон. Да, дизелът ще е с по-дълги предавки и ще докарат ускорение, но теглото няма как да се скрие. Отделно при висок въртящ момент в ниските обороти имаме и вероятност за превъртане на гумите, което може да забави ускорението. Но това е до водача. Ако знаеш как да ускоряваш, няма да е проблем.  Освен на мокро разбира се. Щото като ти дойде ударно въртящия момент...

Какво да им гледам? Тия неща са силно субективни, често дизеловите и бензиновите от един модел се различават, дори по броя предавки. Ето ти пример при два максимално конструктивно еднакви автомобила, с 5 степенни автоматици и еднаква максимална мощност:

12345.thumb.png.3754ebabf3f617746f184aa766b8ec72.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, sound написа:

Туй е толкоз невероятен късмет, че не виждам никакъв мегдан да ти повярвам. И знаеш ли в дългосрочен план, защо газта не е чак толкова изгодна? - поглеждаш обявите из мобиле/ карс/ ауто, може и из чуждестранните, и си отговаряш.

п.п. сега изгледах клипа с баварците - сравнението не е съвсем коректно, както можете да се убедите и от коментарите към клипа, щом явно не сте го гледали внимателно. М- ката е много по- спортна от алпината!!!

Ми някои хора не си купуват автомобили, по-често от обувки. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Soviet Soldier написа:

.... два максимално конструктивно еднакви автомобила ......

Само къде единия е без турбо - plsss ((:

преди 1 час, N1K17Y написа:

Ми някои хора не си купуват автомобили, по-често от обувки. 

Виждам, че не схващаш казуса - а той е експлоатационните разходи и издръжливост, м/у двг на газ и дизел.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 26 минути, sound написа:

Само къде единия е без турбо - plsss ((:

И какво от това? Нали са с еднаква мощност. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, Soviet Soldier написа:

И какво от това? Нали са с еднаква мощност. 

(((:  Мощността е един най- краен показател - не случайно човека спомена за разгръщане на въртящия момент (това важи и за мощносттта), за оборотния диапазон. Турбото прави двигателя по- еластичен, погледни таблицата - дизела разполага със цялата мощност още на 4000 оборота, на бензинката й трябват 5300 т.е. още ~ секунда време, погледни и за въртящия момент, същата работа. Няма значение дали ще сравняваме бензин с дизел, дизел с дизел или бензин с бензин - при приблизително еднакви параметри и характеристики на автомобилите, турбото винаги ще прави по- добро ускорение.

Ефекта от турбо вече е толкова голям, че в близкото бъдеще - пет макс десет години, едвали въобще ще се произвежда двигател без някакъв вид турбо. (че то от турбо до турбо, цело турбо разлика)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дизеловите коли са по-тихи и по-икономични от колкото бензиновете.

Както каза Солджъра дизела има до някъде по-добра тяга. Колата която карам от време на време е А4 131 коня помпа дюза с 320 нютонметра първоначалните скорости са си леко слабички (за мен) но след 3-тата предавка много по-бързо набира. По статистика я дават от 0 до 100 за 10 секунди.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, sound написа:

(((:  Мощността е един най- краен показател - не случайно човека спомена за разгръщане на въртящия момент (това важи и за мощносттта), за оборотния диапазон. Турбото прави двигателя по- еластичен, погледни таблицата - дизела разполага със цялата мощност още на 4000 оборота, на бензинката й трябват 5300 т.е. още ~ секунда време, погледни и за въртящия момент, същата работа. Няма значение дали ще сравняваме бензин с дизел, дизел с дизел или бензин с бензин - при приблизително еднакви параметри и характеристики на автомобилите, турбото винаги ще прави по- добро ускорение.

Ефекта от турбо вече е толкова голям, че в близкото бъдеще - пет макс десет години, едвали въобще ще се произвежда двигател без някакъв вид турбо. (че то от турбо до турбо, цело турбо разлика)

Тук вече темата е доста обширна, защото има много видове турбини, компресори и други способи за усилване на мощността на даден двигател. В крайна сметка говорим за автомобил за ежедневно ползване, който да е комфортен, икономичен и с добра динамика. Дизелът спокойно съчетава всичко това. 

Колкото до черния дим, това е когато горивото не изгаря добре. Предимно при надути дизелови двигатели, в които оборотите са силно повишени с цел достигане по-голяма мощност, заради бавното изгаряне на дизелът бива изхвърлено недогоряло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Soviet Soldier написа:

Какво да им гледам? Тия неща са силно субективни, често дизеловите и бензиновите от един модел се различават, дори по броя предавки. Ето ти пример при два максимално конструктивно еднакви автомобила, с 5 степенни автоматици и еднаква максимална мощност:

12345.thumb.png.3754ebabf3f617746f184aa766b8ec72.png

Говоря в общия случай. При такива стари дараци не е ясно и каква скоростна кутия са им боднали, щото си има кутии за по-нисък и по-висок въртящ момент. А и счетоводителите си имат собствено виждане по въпроса. Например в новите БМВ от нисък клас, не се монтират чудесните скоростни кутии на ZF,  а по-евтините и посредствени, макар и пак 8 степенни, на Aisin.  

Нека бъдем по-земни и вземем за сравнение автомобили, подобни на тоя Сивик, за който се пита:

2018-06-07_224515.thumb.jpg.2da23d74bda3ce710f90e1c68e676195.jpg

Това е в общия случай за тогавашните автомобили, които сега вървят по 1000-2000 лева. И малкия и големият дизели са по-бавни и като ускорение и като максимална скорост. А виж цената накрая. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След бърза проверка - на бензиновия е 5HP19, на дизеловия 5HP24, все на ZF.

п.п. баси много се зарибявам на БМВ. :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, sound написа:

След бърза проверка - на бензиновия е 5HP19, на дизеловия 5HP24, все на ZF.

п.п. баси много се зарибявам на БМВ. :Д

Аз горе редактирах отговора си.  Сега прегледах един справочник на Аутобилд от време оно, но там трудно се намират дизел и бензин с еднаква мощност, за да се направи сравнение. Затова ти избрах Пежо 307, където моторите са с еднаква мощност. Но същото е положението примерно при Фиат от ония времена. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То има и тази съвсем не незначителна подробност - баварците определено умеят да правят динамични дизели ... и не визирам само седмиците, нито пък последните поколения модели. Още през '90-те - може би повечето знаете и помните - имаха един 2,5 дизел, който бате, бате, плашеше много бензинови бегачки бате. Всъщност това бе първия дизел, който ми скри шапката - не повярвах, че дизелак може да върви така.

п.п. но за протокола все пак да отбележа - категорично съм си фен на бензинките. :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, BG-Team-DRIFT написа:

Аз горе редактирах отговора си.  Сега прегледах един справочник на Аутобилд от време оно, но там трудно се намират дизел и бензин с еднаква мощност, за да се направи сравнение. Затова ти избрах Пежо 307, където моторите са с еднаква мощност. Но същото е положението примерно при Фиат от ония времена. 

Не знам какво ще рече "време оно", старите дизели, преди команрийл отстъпваха доста по-значително от към динамика, обаче с времето ги развиха, и както виждаш дизелова алпина не се дава на М3. Ето ти още един, малко по-нов от Е38, пример на дизелов и бензинов автомобил, тук при Е60 разликата е още по-категорична в полза на дизела, а разликата в теглото е силно намалена в сравнение с бензиновата версия:
4.thumb.png.b8c66afe3d78686da353cc1316b75753.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Soviet Soldier написа:

........

Струва ми се, че бързаш - ако на М- ката тракшъна беше включен, алпината само ще гледа как се отдалечават стоповете й.

А относно Е60 разликата излиза, че въобще не е в полза на дизела - щом ускорява само с 0,3сек. по- бързо от бензиновия, пък уж е по- лека, значи губи.  (което пък е една разлика, дето чувай гергено, че ще се усети извън състезателно пилотиране)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, sound написа:

Струва ми се, че бързаш - ако на М- ката тракшъна беше включен, алпината само ще гледа как се отдалечават стоповете й.

А относно Е60 разликата излиза, че въобще не е в полза на дизела - щом ускорява само с 0,3сек. по- бързо от бензиновия, пък уж е по- лека, значи губи.  (което пък е една разлика, дето чувай гергено, че ще се усети извън състезателно пилотиране)

Как дизеловата ще да е по-лека? 1595 е дизела, 1570 бензиновата. Дизела е по-тежък, но по-бърз. Доказателство, че динамиката не е по-лоша при еднаква мощност. Виж и като максимална скорост дизела превъзхожда тук бензина. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Soviet Soldier написа:

Как дизеловата ще да е по-лека?

Ами щото написа " разликата в теглото е силно намалена в сравнение с бензиновата версия " т.е. че дизела е по- лек, пък не ми се търсеше да им проверявам точното тегло. Но щом е по- тежък, значи по- добре се представя, макар че говориш за ускорението, а не за динамиката - не, че очаквам динамичните показатели да сочат друго де. Впрочем откъде ги вземаш тези таблици?

п.п. едва сега видях, че можело да се обърне на бг. :Д

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, sound написа:

Ами щото написа " разликата в теглото е силно намалена в сравнение с бензиновата версия " т.е. че дизела е по- лек, пък не ми се търсеше да им проверявам точното тегло. Но щом е по- тежък, значи по- добре се представя, макар че говориш за ускорението, а не за динамиката - не, че очаквам динамичните показатели да сочат друго де. Впрочем откъде ги вземаш тези таблици?

п.п. едва сега видях, че можело да се обърне на бг. :Д

Разликата в теглото бензин-дизел в поколение Е60 е намалена в сравнение с разликата в теглото на Е38 бензин-дизел. При Е38 дизела е с 90кг по-тежък, а при Е60 едва са 25кг дизелът е по тежък. Може и аз да съм се изразил неясно, но си мислех, че съдейки по характеристиките по-горе се подразбира, за какво говоря. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето и моето мнение и виждане по- темата. Или по- накратко за и против Дизел или Бензин ДВГ.

Роднина доцент в техн. колеж винаги ме е съветвал да не си купувам дизелов лек автомобил.

Друг мой- роднина си купи Джип Мицубиши Паджеро с три врати с шнорхел произведен около 1996 год. на 123 000 км. през 2006 год. 2500cc3 Дизел.

Досега ремонт на двигателя не е правил. Джипа си върви отлично. Консумативи само за гуми. Мисля, че видимо му гние купето.

Същият мой роднина си купи Рено Лагуна Дизел произведено около 2004 год или 2006 год. на 4 години 100 000км.за 4 000лв.  Оста на турбото му се чупи 4 пъти. Един път на връщане от морето с багаж между Нова и Стара Загора и до София на Платформа на Пътна Помощ. Всяка част на Рено Лагуна Дизел се е счупила и я е сменил. Тази кола просто го разори. Продаде я за 2200лв. на Някакви Украинци в София.

Мой комшия има Рено Лагуна Дизел модел около 2005 год. Много се чупи, скъпи ремонти. Почти не я кара, защото почти винаги е счупена или повредена. Хвърли маса пари за ремонти и резервни части.

Забравих да добавя. Оста на Турбото на Рено Лагуна Дизел е 1980 лева. без поставянето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почти няма дизелови двигатели, които не се използват в леки коли, а само в джипове - и мой комшия е с дизелова Лагуна '06г. от около пет години насам, та баш по двигателя не е имал никакви гайлета. А цената на чисто нова турбина за Лагуната варира от 500лв до 2000лв според модификацията на двигателя и годината на производство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 12.06.2018 г. в 23:17, Varadin Angelov написа:

Ето и моето мнение и виждане по- темата. Или по- накратко за и против Дизел или Бензин ДВГ.

Роднина доцент в техн. колеж винаги ме е съветвал да не си купувам дизелов лек автомобил.

Друг мой- роднина си купи Джип Мицубиши Паджеро с три врати с шнорхел произведен около 1996 год. на 123 000 км. през 2006 год. 2500cc3 Дизел.

Досега ремонт на двигателя не е правил. Джипа си върви отлично. Консумативи само за гуми. Мисля, че видимо му гние купето.

Същият мой роднина си купи Рено Лагуна Дизел произведено около 2004 год или 2006 год. на 4 години 100 000км.за 4 000лв.  Оста на турбото му се чупи 4 пъти. Един път на връщане от морето с багаж между Нова и Стара Загора и до София на Платформа на Пътна Помощ. Всяка част на Рено Лагуна Дизел се е счупила и я е сменил. Тази кола просто го разори. Продаде я за 2200лв. на Някакви Украинци в София.

Мой комшия има Рено Лагуна Дизел модел около 2005 год. Много се чупи, скъпи ремонти. Почти не я кара, защото почти винаги е счупена или повредена. Хвърли маса пари за ремонти и резервни части.

Забравих да добавя. Оста на Турбото на Рено Лагуна Дизел е 1980 лева. без поставянето.

Не знам какви ги говориш, от както каза "моето мнение и виждане зс темата" не си казал нищо за темата а само разбрах кой нещо ти е казал, кой друг каква кола кара и колко реното не струва. Тия хора отгоре дори не знам за какво си дрънкаха толкоз време, но и те не са писали по темата, а само се карат що дизел, що бензин. Я погледни темата, тази която аз започнах и ми кажи дали някой е писал по нея. Чак сега се връщам във форума защото ми стана тъпо само да чета: дизел това, бензин онова. Досада голяма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от ostavime
      Доста дълъг пост, който писах (писал съм го и на друго място) и копнах тук. 
      Ако на някой му е интересно, може да го изчете, стига да не му доскучае. 
      Отбелязвам, че говоря само за бензин, защото харесвам бензин и ще си карам бензин.
      Не съм пристрастен към Мазда, напротив, до сега карах Фoрд, просто в бюджета който си отделям тя се оказва най-добър вариант. 2.5 върви доста добре, автоматика е добър но най-добре става ясно след тестдрайв - проблема на мондеото (за мен) е че е много тежко, подобно на инсгниата, и това губи в известен смисъл ефекта на турбото - маздата е с около 200 кг по-лека. Говоря за 1.5 екобууст, защото 2-ката мотор вече отива на космически пари сравнено с Мазда. Доста по-добра в завои, (напр. в по-острите завои на Хемус стои като залепена въпреки бабуните), а и маздата има по-голямо междуосие, което помага в завоите а и дава по-добър комфорт. 19" са базови, а при Форда се доплащат. Другото е интериора - вътре в мазда 6 ultimate ми харесва много повече от мондео титаниум, за мен ергономията и дизайна на интериора са важни понеже са ми пред очите непрекъснато. Според мен не си заслужава мондео под 2.0 турбо, много е тежка кола и ще е тромава (не коментирам дизела понеже карам само бензин) - за мен сигурната кола на дълъг път в БГ е тази, с която мога бързо да изпреваря напр. камион в границите на видимостта без да поемам рискове, т.е. трябва не да е супер мощна а да ускорява бързо. А за Мондео 2.0 турбо трябва да се доплати, но вече споменах това по-горе. За тази цел е добре да е по-лека, иначе трябва да е доста по-мощна и в това отношение маздата стои добре (особено в режим спорт - не че ми се е налагало да го ползвам много често до момента). Има и някои предимства, но не накланят везните чак толкова, че да те накарат да го купиш. Поне мен не успяха. Например, ако си с деца мондеото има вариянт хечбег - багажника е доста по-удобен за товарене в този случай, новата мазда 6 има голям багажник (имам предвид седана, каквато е тази, която карам), но е малко нисък и тясна врата, аз съм с бебе и за пътуване няма никакав проблем да събера багажа, но някои модели детски колички влизат трудно. Разбира се има и вариянт комби, но аз не си падам по товарните модели а и при мазда 6 комбито е с 6 см по-късо междуосие, което има значение за возията и за седящите на 2-рия ред. Може би по-добре при мондео е, че има повече възможности за персонализация, докато при мазда има няколко пакета и всичко е вътре, като при последния има някои неща, които в Мондеото ги няма. Има много хубави неща - кожените седалки са удобни (добра опора, ще видим кожата колко ще издържи все пак, трябват си грижи, при мондеото кожата се плаща), автоматика е добър (за хидротрансформатор - и е здрав, същия мазда слага на 2.2 дизел-а с 420 НМ), от екстрите си заслужават много фаровете, особено адаптивните лед дълги - караш на дълги и не ти пука за останалите, маздата сама гаси сегменти за да не заслепява (тествал съм го), ергономията в салона е много добра (като на BMW), аудиото е дорбо и лесно за работа, както и навигацията, RVM-a също върши перфектна работа. Haed-up дисплея е полезен, но не толкова, колкото очаквах - единствената удобна полза която съм забелязал е като ползвам навигациа, в този случаи на хеад-уп-а показва следващия завой и разтоянието до него в момента, удобно е. Мен лично ме радва много и безключовия достъп, който осигурява много лесен достъп. Ако си с два ключа може да се настроят 2-та ключа към позицията на седалката - с който ключ се отвори колата седалката сама се позиционира спрямо него на съответната позиция. За i-stop-a не съм много сигурен дали си заслужава, по-скоро ме дразни но не може да се изключи перманентно. 
      Това е най-общо. Мога да пиша и още, яко някой изобщо ще го чете.
      Изброил съм доста основни неща, като за някои съм писал, че се доплащат при Форд, за други не съм споменал, но е лесно да се провери или да се сетите кои къде ги има. Ако имате желание, ще теглим чертата и ще направим равносметка. 
      Все пак всичко е въпрос на личен избор, но все пак Мондеото не се вижда често по улиците, просто, защото е прекалено скъпо, а и Мазда намалиха цените преди месец, което е още един допълнителен плюс в тяхна полза. 
      За качеството не мога да кажа много, защото съм правил 1 тестдрайв (от Люлин до Перник), за да може да се усети автомобила и на дълъг път, а не 2 преки градско, както беше при покупката на първия ми Форд. Тогава дилъра ми беше г-н Бояджиев. За него мога да ви разказвам много, но няма смисъл, така или иначе той вече не работи там. Карах 1.5 екобууст, който чаках месец и нещо да го докарат от Младост или от незнам си къде. 2-ка... изобщо няма. Говорих с една жена, имена няма да споменавам, защото все още работи там младата дама. В Люлин тест автомобила е/беше дизелов. Накрая, когато вече повиших тон и казах, че е несериозно аз да ги юркам, а не те мен (защото ще им давам около 60К), ми се обадиха след 2-3 дни и се организирахме. Имах желание да взема колата за 24 часа, като щеше дори да си платя все едно е рен-а-кар, но не ми позволиха. Нямало такава практика. 
      Та за качеството не мога да споделя много. Има и твърда пластмаса по вратите, щипките (мисля, че са на щипки корите) на места в горната част, където е стъклото не прилепват плътно. И на Фокуса ми беше така. Вратите в долната част също не са меки. На него (фокуса) имам снимки и може да кача, за да видите за какво говоря, ако не можете да се сетите. Но за 20-30 мин. каране не мога да споделя много впечатления, защото нямам такива преки. Колата върви иначе, но има един лимит, който не е голям. След него просто нищо не се случва. Пак казвам, че съм карал 2.0. Там може и да е друго. За мен беше малко необичайно да сляза от кола с турбо в такава с атмосферен двигател, но сега не съжалявам. 
      Иначе както да ви кажа, мога да направя просто сравнение и дано някой от дилърството чете тази тема и да се вслуша, защото на тия хора наистина не им пука. Вместо да искат да продават и да правят всичко възможно, те просто махат с ръка и казват: Ами ако искаш. 
      Е, аз поисках друга и така и стана. Те са губещите. 
      Ще сравня 2.0 Екобууст и 2.5 на Мазда. Струва ми се, че са най-близки като мотори. За Мазда ще вземем Ултимейт (това е моят избор, защото едва там се появяват ел. седалки и адаптивен автопилот, неща, които аз искам) и ще конфигурираме един Форд, който да има екстрите на Маздата в това ниво (и които искам и ме устройват). На Форд много от нещата могат да се добавят по отделно, което дава възможност за сравнение. Ще ползвам и пакетите с екстри на Мондео, които включват дадени екстри от тези на Мазда, защото са по евтини, когато са комбинирани. 
      Ще започна с Мазда, защото е по-лесно: 
      Мазда - 60980 лв. 
      Бял металик - 980 лв. (харесвам този цвят) 
      Общо - 61960 лв. Това е. Взимаш я и караш. 
      Мондео 2.0 – 203 к.с. – 54050 лв. Това е базовата цена. И от тук се почва. 
      1.    Бял металик – 1470 
      2.    Джанти 19“ – 1980 
      3.    Лед светлини – (те ще са в пакет 2) (Само да вметна, че така лансираните завиващи светлини ги карах на Ауди А8 преди 6-7 години)
      4.    Паркторник – 990 
      5.    Камера заден ход – 1320 
      6.    Ел. седалки – 1560 
      7.    Асистент лента – (ще го вкарам в пакет 1) 
      8.    Безключов достъп – 810 
      9.    Следене мъртъв ъгъл – (Пакет 1) 
      10.    Адатптивен автопило – 3720 
      11.    Система против сблъсък градско – 870 
      12.    Дисплей – 960 
      ПАКЕТ 1 – 2610 лв. (7, 9, 11, + надуваеми колани, които са 450 лв. отделно) 
      ПАКЕТ 2 – 4500 лв. (ПАКЕТ 1 + ЛЕД светлини „№3 от листа горе“)
      Ако теглим чертата имаме следното… но само до тук. 
      МAЗДА ~ 62000 лв. 
      ФОРД ~ 73300 лв. (без кожа и по-добро удио!!!)
      Кожен салон на Форд е 6660 лв. !!!дори частично кожен е 4350 лв. Има и други глезотии, но не ми се смята вече.  
      Като допълнение ще спомена неща, които Форд изобщо няма.
      Хеад ъп дисплей, за който писах предишния пост. Добавяме и системата Rear SCBS – система против сблъсък за заден ход от 2 до 8 км. Слагаме и аудиото BOSE. При Форд хубаво аудио би било около 1500 лв. Мазда има отопляеми задни седалки, което е чудесно, когато имаш дете и жена ти се вози отзад. Накрая, но не на последно място, ако сложим и кожата, която Мазда има нещата съвсем загрубяват. Пера за смяна на скоростите, SBS система и т.н. 
      С други думи, Мондеото ще отиде около 80 000 хил., че и нагоре, което за мен е БЕЗУМИЕ. 
      Дори и да съм сбъркал някъде в сметките (защото може би има и малко по-удачни комбинации на пакети при Форд), защото все пак не съм дилър/продавач/консултант, нещата са несравними. 
      Ако Форд имаше адаптивно окачване в седан, може би нямаше да е лошо, но то със сигурност щеше да е майка си и баща си като цена. Не ми го предложиха изобщо като вариант. Като някакъв плюс мога да сложа изцяло електронният километраж на Мондео. 
      За сега толкова конкретно по цените. Дано да е било полезно някому. 
      Иначе, може да се пише и за вървеж и разход, както и комфорт, но... може би друг път.
    • от VaKY Lyubenov
      Здравейте.

Нов съм във форума, но видях че темите за автомобили са популярни и често събират много отговори.
      Аз имам нужда точно от отговор и малко помощ при избора на малък семеен хечбек, в която ще се вози дете на годинка и половина. Автомобилът ще се използва предимно за извънградско шофиране, но тъй като живеем на тясна уличка в Пловдив ми трябва да е компактен. На година едва ли ще се минават повече от 2 - 3 000 километра. Спрял съм се на Mazda 3 (2004 - 2006) 1.6 HDI, Suzuki Swift 1.4 (2005-2008), Honda Jazz 1.4 (2004-2007). Последните две са бензинови.
      Може ли някой да сподели впечатления от тях. Някой да е шофирал две от тях? За Мазда-та четох че проблем са ръждите, впечатления от двигателя 1.6 HDI? Наистина ли Хонда-та е толкова здрава колкото пише навсякъде? Приемам с удоволствие всякакви съвети относно поддръжката на тези марки.

• Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.