Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте , ще ви попитам нещо което предполагам доста хора са ви питали , и се извинявам ако вече има съществуваща такава тема , но не успях да намеря информацията от която се нуждая. Искам мнението на хора който са преминали през това и ако могат да ми споделят малко информация. От няколко години съм в Германия по точно 3 , и от 3 години работя в немска фирма и от 2 години вече съм със постоянен трудов договор. Но реших да се върна в родината , тук ми харесва много ,всичко е точно но просто не е моят дом. Да преминем към въпроса ми . Знам , че след определено време придобит трудов стаж тук мисля че година , а аз имам 3 , имаш право на трудово обезщетение за безработица във размер на 60% ако не се лъжа от последната ти заплата, в продължение на около година. Въпросите са ми следните. Има ли начин да взимам това обезщетение без да съм в Германия ? Нужно ли е да се подписвам всеки месец и дали може да стане от България ? Или трябва да подам документи във Българската трудова борса и да ми ги дават от там ? Много се съмнявам , че от Българската трудова борса ще ми дават толкова много пари защото 60% от заплатата ми обърната в български лева , са си доста и силно се съмнявам да се получи. Знам , че е най добре да питам във арбеисант-а , но преди това реших да попитам вас. Много ще съм ви благодарен :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, stoian32 написа:

а съм в Германия ? Нужно ли е да се подписвам всеки месец и дали може да стане от България ?

Да. Има начин. Имам познати които ходят за по 9 месеца в Англия и после са на борсата.

http://www.novini.london/новина/21280-Работили-сте-в-чужбина-получавате-по-1500-лева-в

Най-добре да се пита, къдета трябва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не  знам как стоят нещата но ако имаш право

веднага чиновниците ще се организират да ти предложат работа и или ще тряба да я приемеш неква ниско платена 

а ако откажеш обещетениението ти отпада.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Yvan Sergeev написа:

не  знам как стоят нещата но ако имаш право

веднага чиновниците ще се организират да ти предложат работа и или ще тряба да я приемеш неква ниско платена 

а ако откажеш обещетениението ти отпада.

И аз така си мисля. То ако ставаше така лесно всеки щеше да бачка по година някъде и после следващата година да я кара на аванта.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тия пари, които ще ти плащат евентуално няма да са дарум, а си ги изработил отдавна.Всеки месец се отдържа малка част от брутната заплата, точно за в случей, че те съкратят да може да ти се плаща обезщетение.Обезщетението даже не е 60 ,а 70%.Ако не се възползваш някога от тях, рално потъват в на филанкешията джоба.Сега до колкото разбирам ти искаш сам да напауснеш, а в такъв случей незнам да ли важи това обезщетение.Виж си и договора,да няма някакви неустойки да трябва да им плащаш, ако сам напуснеш.То не е толкова трудно за изпълнение, колкото, че не на всеки му се занимава и най-вече рискува,В смисъл, ако имаш хубава работа с добри пари и добри условия,да речем, че стане тоя номер, 1 година ще има ,,ихо,, и после, кой ти гарантира , че пак ще имаш хубава работа с хубави условия за същите пари?Като бачкаш за някой трябва ти да ходиш да се молиш за работа, а не някой да идва да ти се моли у вас.Доста хора бачкат и за минималната, като махнеш 30% това си е 1/3 и ако няма вариянта да се прибере за някоя държава с доста по никсък стандарт на живот, ми примерно трябва да си остане в Германия, той с това обезщетение ще трябва да кара на смукач.Виж ,ако ходиш за по 9 месеца до Англия да береш ягоди,естествено, че след 9 месеца ще гледаш да са скатаеш, никой не изгаря от желание да се търкаля до пенсионна възраст по калищака от тъмно до тъмно, и после да гъта крушата в някоя каравана.И с това обезщетение като се прибере при майка си и баща си или в къщата на дядо му в България, ще живее подобре от колкото по време на брането на ягоди в Англия.Така, че монетата има две страни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От няколко години съм в Германия по точно 3 , и от 3 години работя в немска фирма и от 2 години вече съм със постоянен трудов договор. Но реших да се върна в родината , тук ми харесва много ,всичко е точно но просто не е моят дом. Да преминем към въпроса ми . Знам , че след определено време придобит трудов стаж тук мисля че година , а аз имам 3 , имаш право на трудово обезщетение за безработица във размер на 60% ако не се лъжа от последната ти заплата, в продължение на около година. Въпросите са ми следните. Има ли начин да взимам това обезщетение без да съм в Германия ? Нужно ли е да се подписвам всеки месец и дали може да стане от България ? Или трябва да подам документи във Българската трудова борса и да ми ги дават от там ? Много се съмнявам , че от Българската трудова борса ще ми дават толкова много пари защото 60% от заплатата ми обърната в български лева , са си доста и силно се съмнявам да се получи. Знам , че е най добре да питам във арбеисант-а , но преди това реших да попитам вас. Много ще съм ви благодарен

Здравей. Всичко е почти така, както си го написал, с няколко уточнения:
1. Размера на обезщетението си е 60%, но има „таван” - 74,29 лв. на рабитен ден за съответния месец. Това е за 2018 година. Тоест - ако месеца е с 22 раб. дни, ще получиш 1​634,38 лв. Това е 6@% от заплата около 1400 евро.
За парите не се притеснявай - НОИ ще си ги изискат от Германия.
2. Добре е, ако можеш още докато си там - са си извадиш формата U1. Другия вариант е, от България да попитат по служебен път, но ще отнеме няколко месеца.
3. Това, че първата година не си бил на постоянен договор не е от значение - важното е, да си бил осигуряван!

Погледни и на тази страница - http://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso, и ако имаш още въпроси - питай!

Успех!
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, jhoro написа:

Здравей. Всичко е почти така, както си го написал, с няколко уточнения:
1. Размера на обезщетението си е 60%, но има „таван” - 74,29 лв. на рабитен ден за съответния месец. Това е за 2018 година. Тоест - ако месеца е с 22 раб. дни, ще получиш 1634,38 лв. Това е 6@% от заплата около 1400 евро.
За парите не се притеснявай - НОИ ще си ги изискат от Германия.
2. Добре е, ако можеш още докато си там - са си извадиш формата U1. Другия вариант е, от България да попитат по служебен път, но ще отнеме няколко месеца.
3. Това, че първата година не си бил на постоянен договор не е от значение - важното е, да си бил осигуряван!

Погледни и на тази страница - http://www.noi.bg/en/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso, и ако имаш още въпроси - питай!

Успех!

Само ако може да ми обясниш какво значи '' формата U1'' ?

преди 17 часа, franchesko написа:

Тия пари, които ще ти плащат евентуално няма да са дарум, а си ги изработил отдавна.Всеки месец се отдържа малка част от брутната заплата, точно за в случей, че те съкратят да може да ти се плаща обезщетение.Обезщетението даже не е 60 ,а 70%.Ако не се възползваш някога от тях, рално потъват в на филанкешията джоба.Сега до колкото разбирам ти искаш сам да напауснеш, а в такъв случей незнам да ли важи това обезщетение.Виж си и договора,да няма някакви неустойки да трябва да им плащаш, ако сам напуснеш.То не е толкова трудно за изпълнение, колкото, че не на всеки му се занимава и най-вече рискува,В смисъл, ако имаш хубава работа с добри пари и добри условия,да речем, че стане тоя номер, 1 година ще има ,,ихо,, и после, кой ти гарантира , че пак ще имаш хубава работа с хубави условия за същите пари?Като бачкаш за някой трябва ти да ходиш да се молиш за работа, а не някой да идва да ти се моли у вас.Доста хора бачкат и за минималната, като махнеш 30% това си е 1/3 и ако няма вариянта да се прибере за някоя държава с доста по никсък стандарт на живот, ми примерно трябва да си остане в Германия, той с това обезщетение ще трябва да кара на смукач.Виж ,ако ходиш за по 9 месеца до Англия да береш ягоди,естествено, че след 9 месеца ще гледаш да са скатаеш, никой не изгаря от желание да се търкаля до пенсионна възраст по калищака от тъмно до тъмно, и после да гъта крушата в някоя каравана.И с това обезщетение като се прибере при майка си и баща си или в къщата на дядо му в България, ще живее подобре от колкото по време на брането на ягоди в Англия.Така, че монетата има две страни.

Имам уговорка със шефа ми да ме освободи той ,точно поради тази причина да не ме съкратят няколко месеца от обезщетение. А отностно това , че наистина зарязвам златна мина  си е така , смисъл работата ми е наистина много добре платена , и не е тежка . Но предпочитам да работя за 1000 лв и да си спа у дома от колкото да работя за много повече но да спа на място което никога няма да мога да нареча мой дом.  Не всичко е пари , нагледах се на пари , на скъпи коли и простотий , и наистина предпочитам скромния живот. България в сравнение с Германия е страна която почти никой не би избрал . Истината е ,че винаги след като се прибирам за 1,2 седмици се отвращавам от България и от простотията която цари на всякъде и от несправедливостите , но си е моя и е моя дом и си го обичам 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, stoian32 написа:

Имам уговорка със шефа ми да ме освободи той ,точно поради тази причина да не ме съкратят няколко месеца от обезщетение. А отностно това , че наистина зарязвам златна мина  си е така , смисъл работата ми е наистина много добре платена , и не е тежка . Но предпочитам да работя за 1000 лв и да си спа у дома от колкото да работя за много повече но да спа на място което никога няма да мога да нареча мой дом.  Не всичко е пари , нагледах се на пари , на скъпи коли и простотий , и наистина предпочитам скромния живот. България в сравнение с Германия е страна която почти никой не би избрал . Истината е ,че винаги след като се прибирам за 1,2 седмици се отвращавам от България и от простотията която цари на всякъде и от несправедливостите , но си е моя и е моя дом и си го обичам 

Щом е така, значи няма да има проблем да си получаваш обезщетението.Сега прочетох, че в Холандия е  първите два месеца 75%, и след това по 70%.В България е 60%, интересувай се в Германия как е, би трябвало да взимаш обезщетението базирано според немското законодателство и със сигурност върху немската заплата.Обади се в техните служби и питай обади се и в българските и ще получиш верния отговор.Имах една позната в Испания я бяха съкратили ,прибра се в България и си получаваше обезщетението пак беше около 70% базирано върху испанската заплата която е взимала ,сега да ли от испанските служби и ги превеждаха по сметка или от българските не си спомням.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви , ще видя тази или другата седмица да ида и да попитам на място и ще се обадя в Нои. И ще ви споделя какво са ми казали ако мога да бъда в помощ на някой в бъдеще който го мъчат тези  въпроси. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, stoian32 написа:

Само ако може да ми обясниш какво значи '' формата U1'' ?

Ако си добре с немския...

Цитат

Zuständige Stelle für die Anforderung von Dokumenten PD U1 bzw. Paper SED U002/U017 und U004:

Agentur für Arbeit, in deren Bezirk der Arbeitnehmer zuletzt gewohnt hat. Hatte der Arbeitnehmer keinen Wohnsitz in Deutschland, die Agentur für Arbeit, in deren Bezirk der letzte Beschäftigungsort des Arbeitnehmers liegt.

Antrag auf Ausstellung eines PD U1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.