Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!И

нсталирах на лаптопа ми linux mint като втора ос, но като включа винаги ми бутва windowsa и винаги трябва да натискам esc след това f9 и да избера linux a. Това много ме дразни защото предимно ползвам linux a. Не може ли да им разменя местата? На biosa не видях да имам такава опция. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един от начините е през Линукс:

Ако не се справиш има и други опции.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мехмед Мехмед написа:

Здравейте!И

нсталирах на лаптопа ми linux mint като втора ос, но като включа винаги ми бутва windowsa и винаги трябва да натискам esc след това f9 и да избера linux a. Това много ме дразни защото предимно ползвам linux a. Не може ли да им разменя местата? На biosa не видях да имам такава опция. 

Байкольо правилно те е насочил към grub customizer-а, който трябва да стартираш от "живо" CD/USB.

Само да ти кажа да си знаеш за в бъдеще: винаги инсталираш първо Бозата и после Линукс. Защото Бозата е агресивна и нагла ОС, която пренаписва де що намери буут сектори на други операционни системи, така че да може само тя единствено да властва на потребителския компютър.
А grub-ът на Линукс включва и интерактивен OS Prober, който при стартирането на компа проверява за други ОС и ги включва в grub-а. И ако преместиш Бозата на друг дял/друг хард диск, OS Prober-ът ще ти я покаже на новото устройство без да се налага да правиш промени по grub-а. Яко, а? :) Не като наглата Боза.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Инсталирах grub customizer a na linux a но той променя реда само тука

IMG_20180610_154924.jpg

това меню излиза след като натисна еsc и f9. А аз искам като включа лаптопа да ми зарежда Linux a, както сега зарежда windows a

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, rado84 написа:

Байкольо правилно те е насочил към grub customizer-а, който трябва да стартираш от "живо" CD/USB.

Това не е за grub customizer, а и той няма нужда да е през жив диск. Ако беше така, оплакването щеше да е, че Linux зарежда винаги пръв. Най вероятно двете OS са на различни дискове, grub не контролира редът на зареждане. Това може да се променя само от биос и не съм вижда такъв, който да няма опция да се променя редът на зареждащите устройства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, RagnerBG написа:

Това не е за grub customizer, а и той няма нужда да е през жив диск. Ако беше така, оплакването щеше да е, че Linux зарежда винаги пръв. Най вероятно двете OS са на различни дискове, grub не контролира редът на зареждане. Това може да се променя само от биос и не съм вижда такъв, който да няма опция да се променя редът на зареждащите устройства.

Той казва, че му зарежда Бозата по подразбиране, вместо Линукс. Което се случва, ако инсталираш първо Линукс и после Бозата. И може да се оправи, ако пренапишеш гръб-а, като например с гръб-къстъмайзър или по добрия стар начин през терминала. А като му стартира само Бозата, няма друг начин да подкара къстъмайзъра или терминала, освен през живо CD.
То всъщност има и трети вариант, но не знам дали би се справил с него - подкарване на инсталирания Линукс през VMWare под Уиндоус и в подкарания Линукс да си пусне терминала или къстъмайзъра, за да си презапише гръб-а.

Освен това от снимката, която е постнал, става ясно, че иска по подразбиране да му стартира Линукс - нещо, което също може да се преправи с къстъмайзъра.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, rado84 написа:

Той казва, че му зарежда Бозата по подразбиране, вместо Линукс. Което се случва, ако инсталираш първо Линукс и после Бозата. И може да се оправи, ако пренапишеш гръб-а, като например с гръб-къстъмайзър или по добрия стар начин през терминала. А като му стартира само Бозата, няма друг начин да подкара къстъмайзъра или терминала, освен през живо CD.
То всъщност има и трети вариант, но не знам дали би се справил с него - подкарване на инсталирания Линукс през VMWare под Уиндоус и в подкарания Линукс да си пусне терминала или къстъмайзъра, за да си презапише гръб-а.

Освен това от снимката, която е постнал, става ясно, че иска по подразбиране да му стартира Линукс - нещо, което също може да се преправи с къстъмайзъра.

Аха, за това не се бях сетил. Най вероятно ти си прав в случаят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Мехмед Мехмед написа:

Здравейте!И

Погледни си конфигурацията на grub 

/etc/default/grub

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=2
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=""
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Първият ред в списъка указва реда на стартиране. Нула, означава, както са подредени по подразбиране. 

Ако сложиш "1", стартира винаги първата система, ако сложиш "2", стартира винаги втората.

Ако зададеш такава опция :

GRUB_DEFAULT=saved

стартира последната система, която си ползвал. Това е доста удобна опция и върши работа на много хора.

Ако правиш промяна на конфигурацията ще трябва да изпълниш "

sudo update-grub

за да се презапише.

• Харесва ми 1
  • Любов 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен лаптопа е с (u)efi и реда се променя по друг начин (зависи къде какво се е инсталирало, и от лаптопа, де).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Лаптопа е със uefi разделих харда на две. Първо инсталирах windows 10 след това linuxa. Като включа лаптопа почва да зарежда windows a. А аз ползвам linux a затова преди да почне да зарежда windows a натискам esc след това f9. Искам като включа лаптопа да бутва linuxa

IMG_20180610_123636.jpg

IMG_20180610_123411.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Боза 10 по подразбиране не се изключва напълно. Има една малоумна опция, наречена fast boot на Боза 10, заради която дори и пренаписването на гръб-а няма да свърши работа. Обаче ще трябва да питаш някой друг как се спираше тая простотия на Боза 10. Тоя джам бих го инсталирал само на виртуална машина, където да имам пълен контрол над него, а не той над мен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

IMG_20180610_123411.jpg

Както е осветен първият ред на снимката натисни Enter и в новия прозорец със стрелките освети ubuntu и натисни Enter. След на втория ред, натисни Enter и избери Windows.
Натисни F10 и потвърди записа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.