Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър ден ;) Отново дойде лято/сезона на високите температури и както всяка година проблема ми с температурите на процесора се повтаря ;) Преди няколко дни закарах компа да го почистя от прах основно когато отворих кутията имаше адски много прах по компонентите най вече по перката на видеокартата беше се сплъстило и като се дръпне от едната страна се късаше на парченца и така почистих от прах идеално всичко с компресор който се надуват гумите по бензиностанциите прибрах се вързах всички кабели но проблема не е решен отново температурите стигат до максимум 82-85 градуса това става дума когато е под товар примерно 1 час играя League of Legends след като играта свърши започва си падат градусите до към 50-55-58градуса тук е момента да спомена и,че преди винаги държах компа отдолу на плота на бюрото много близко до земята където се разнася прах и отдолу беше адски задушно нямаше много въздух да се охлажда но след последното почистване го преместих горе на бюрото ;) Днес излизах из града да огледам по няколко магазина какви са цените на термопастите спрях се на една  Evercool - TC-03 цената е 4лева ;) Искам да знам тази паста качествена ли е ? Някой от вас използвал ли я е преди/или използва ли я в момента/доволен ли е от нея ? И последно - процесора е Intel Xeon E5420 4x2,5GHZ ;) Ако съм изпуснал да добавя нещо питайте !!! Мерси Предварително :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се наложи вероятно да смениш охлаждането на процесора с по-добро. Само с термопаста няма да се разминеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължителна е смяната на пастата. Осигури въздушен поток в кутията - един вкарващ въздух отпред вентилатор и поне един изкарващ въздуха /този на захранването не го брой/.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Най добре с тази:

https://www.jarcomputers.com/Termo-pasta-za-CPUGPU-Arctic-MX-4-4g_prod_FANACARCTICMX44G.html

Процесора принципно си иска добро охлаждане, дават го, че максималната му мощност може да мине 130 вата:

http://www.cpu-world.com/CPUs/Xeon/Intel-Xeon E5420 - EU80574KJ060N - AT80574KJ060N (BX80574E5420A).html

С какво охлаждане си в момента? Имаш ли допълнителни вентилатори в кутията - поне един да изкарва топлия въздух отзад/отгоре? Каква е видеокартата, нея чистил ли си я? Ако и тя грее и е близо до процесора, това още повече увеличава температурите. Около/зад кутията има ли достатъчно пространство?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма никаква конкретика относно използвания хардуер, а вие се опитвате съвети да давате! Един гол процесор и край. А не прочетохте ли обяснението за видеокартата? Нещата са ясни. Да влезе убития.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, XECUTIONER написа:

Няма никаква конкретика относно използвания хардуер, а вие се опитвате съвети да давате! Един гол процесор и край. А не прочетохте ли обяснението за видеокартата? Нещата са ясни. Да влезе убития.

Прав си. Преди години бях дал старата си щайга с.475 на брат ми за 3-4 месеца, докато събере пари за нов компютър. Ако щеш вярвай, след 4 месеца иска да връща компютъра, без да казва защо, а уж пари няма. Вземам го аз, пускам го и рестарт. По навик прегледах температурите и видях някакви си около 100 градуса на видеокартата 7600GT. Веднага го изключих и какво да видя - прахоляк, който е блокирал перката на видеокартата. Държеше компютъра направо на земята. 

Ако компютъра е работил така месеци, напълно нормално от високите температури термопастата да се е спекла. Те тия работи се случват само за 3 месеца, ако държиш компютъра на земята. Не знам отде събира толкова прах, ама събира. 

Тия Ксеони обаче нещо ме съмняват. Много почнаха да ги слагат, поръчани от Китай. 

преди 1 час, baikolio95 написа:

Задължителна е смяната на пастата. Осигури въздушен поток в кутията - един вкарващ въздух отпред вентилатор и поне един изкарващ въздуха /този на захранването не го брой/.

Този на захранването може да се брои, ако е 120 мм с горно разположение. При мен лично смъкна с 10 градуса температурите спрямо старото захранване с 80 мм вентилатор по остта на захранването. 120мм  перка с долно разположение идеално изтегля горещия въздух над процесора и спомага за по-нормални температури. Ако е долно захранването, всичко е без значение. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Емил Костов написа:

Ще се наложи вероятно да смениш охлаждането на процесора с по-добро. Само с термопаста няма да се разминеш.

Като за 1во време се надявам да е някво спасение макар и минимална да е разликата в градусите по нататък ще мисля за смяна на охлаждане понеже сега бюджета не ми го позволява много ми е орязан най малкото което мога да направя е да добавя още някой вентилатор 80мм има ги по 7-8 лева бройката се продават ... утре като сменям пастата на процесора/на кутията ми има място за още 2 вентилатора да се поставят дано има някъв ефект ;)

преди 6 часа, baikolio95 написа:

В кутията имам място за още 2 вентилатора да се добавят нещо по тънко така да се каже понеже с доста ограничен бюджет съм немога да разполагам с много да давам единствено мога 2 вентилатора по 7-8лева да добавя би трябвало да спасят положението надявам се ;)

преди 6 часа, Raze написа:

С какво охлаждане си в момента? Имаш ли допълнителни вентилатори в кутията - поне един да изкарва топлия въздух отзад/отгоре? Каква е видеокартата, нея чистил ли си я? Ако и тя грее и е близо до процесора, това още повече увеличава температурите. Около/зад кутията има ли достатъчно пространство?

Да ти кажа честно изобщо не съм обърнал внимание какво е предполагам,че е STOCK-овото ;) С видеокартата проблем нямам нейната температура в нормално състояние без да се играе някой по тежка игра или да се гледа някой филм е 36-37 до 40 градуса макс по време на игра ще взема за пример League of Legends защото друго не играя ... температурата стига до 52-54 макс до 57 градуса и като свърши играта за има няма 20 секунди пак си пада на нормалната температура под 40 градуса ... нея въобще няма да я барам/няма да се занимавам да и сменям пастата на нея :) проблема е в процесора при нормална температура си стои 49-50-54 макс до 57-58 ама при натоварване скача до 79-80 макс 82-85 и после по бавно си връща градусите в нормата които са към 50-55 трябва му около 4-5 минути да падне температурата а иначе от 80 градуса си пада до 63-66 и стои на толкова чак след известно време 5-10 минути пада под 60 градуса !!! А иначе картата е ATI RADEON HD 4600 Series/4670 1GB ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като почистиш основно охлаждането на процесора и смениш термопасата ще се разбере дали това е проблема. Може да пробваш и с отворена кутия да играеш и да видиш как ще са температурите и ще разбереш дали има нужда от вентилатор, който да изкарва топлия въздух.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, xXx*Triple*xXx написа:

Evercool - TC-03 цената е 4лева ;) Искам да знам тази паста качествена ли е ?

Не си вземай тази паста! Продаваме това нещо от години и няма човек който да каже че е хубава :)

Тя е колкото да спасиш временно положението с изпечена паста.

Хубава паста на поносима цена MX-4.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Can Oa написа:

Не си вземай тази паста! Продаваме това нещо от години и няма човек който да каже че е хубава :)

Тя е колкото да спасиш временно положението с изпечена паста.

Хубава паста на поносима цена MX-4.

MX-4..... 36.5 градуса

Evercool TC-03..... 38.5 градуса

Паста за зъби..... 48.7 градуса

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9Y

https://www.tomshardware.com/reviews/thermal-paste-comparison,5108-9.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Joss Bomon написа:

MX-4..... 36.5 градуса

Чакай малко сега! Коя паста за зъби: Астера , Дентал , Лакалут , Пародонтакс , Колгейт или друга?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

т.е. като ме цитириаш с допълнени някви 3 реда какво казваш?

Evercool - TC-03  е хубава паста

MX-4 - не е хубава паста на поносима цена

ъ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казвам, че не е болка за умиране ако сложи и евтината паста. Важно е как ще я нанесе и как ще монтира охладителя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Joss Bomon написа:

Казвам, че не е болка за умиране ако сложи и евтината паста. Важно е как ще я нанесе и как ще монтира охладителя.

Еми защо не си го каза а ме занимаваш да пророкувам кво казваш като ме цитираш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Joss Bomon написа:

MX-4..... 36.5 градуса

Принципно ако не са проблем 3-4 градуса, може и да ползва по-евтината паста. Реално дори и българска термопаста да сложи, най-вероятно пак ще има подобрение спрямо сегашното положение. Въпроса е как ще се държи спрямо по-скъпата MX-4 примерно след 5-10 месеца. Да не се чуди дори 2-3 месеца по-късно защо пак му прегрява процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, Raze написа:

Принципно ако не са проблем 3-4 градуса

Според данните са 2 градуса разлика. Никой не е казал, че мх-4 е една манджа с TC-03. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случая да, при него може и повече, може и по-малко, ако реши да тества и двете. При мен на лаптопа, в сравнение с фабричната, разликите с MX-4 бяха от над 10 градуса.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Raze написа:

При мен на лаптопа, в сравнение с фабричната, разликите с MX-4 бяха от над 10 градуса

Такова сравнение е некоректно, защото фабричната първоначално няма как да е държала 10 градуса по-висока температура. Сравнението си го направил, след като с фабричната е започнал да грее /обикновено след година/ и си решил да я сменяш - тогава може и повече градуси да ти свали с новата паста.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами не  така, понеже лаптопа беше в сервиз поради високи температури, сменено охлаждане и дъно и пак същата работа 2-3 месеца преди това. Просто фабричните пасти са боклуци, има и много теми по случая за лаптопите. Ето и темата, която съм правил в друг форум, преди да ми баннат акаунта, като преди това бях слагал и българска термопаста "спойко", като нямаше много разлика с фабричната (давам връзка към Google, за да не нарушавам правилата, темата ще я видиш в резултатите):

https://www.google.com/search?num=20&ei=YPQgW8eXHYiDwgTktqXoAQ&q=термопаста+mx-4+asus+g551jm&oq=термопаста+mx-4+asus+g551jm&gs_l=psy-ab.3...1561.1561.0.2003.1.1.0.0.0.0.128.128.0j1.1.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.0.0....0.ZtMV2NQ9310

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Калпавото ти охлаждане и модел на лаптопа не са никакъв критерий за качеството на пастите. И в темата ти в HW са ти казали нееднократно, че ефекта от по-скъпата паста няма да е фрапиращ. При десктопите положението е коренно различно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Баш фрапиращ си беше ефекта, дори и година и нещо по-късно температурите са същите и много по-ниски. На десктопа може и да няма чак такъв голям ефект, но със сигурност ще има разлика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, Raze написа:

Баш фрапиращ си беше ефекта, дори и година и нещо по-късно температурите са същите и много по-ниски. На десктопа може и да няма чак такъв голям ефект, но със сигурност ще има разлика.

Ти сериозно ли смяташ да спориш с човек който казва елементарна или хубава паста все тая :)

5лв или 13лв за паста е все тая - сякаш ще се дават 100лв за паста ...

Разе живота е кратък а хубавите моменти все по-малко не си губи времето с глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Б*си и проблема и безкрайните лакардии, сълзи и сополи за "невероятната" MX-4! Дай сега да зачепкаме, що пък да е тя, а не друга за 10-тина лв. повече, и накрая да стигнем до течен метал и азотно охлаждане! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от mehorax
      Здравейте,имам ASRock G31M-S R2.0 дъно и процесор intel xeon x5460.
      Ще работили всичко.
      Благодаря предварително.
    • от Кристиян Кръстев
      Така колебая се да си купа процесор между fx 4300 с 4gb ddr3 1600mhz за 210лв или да си купя intel g4560 с 4gb ddr4 2133mhz и дъно за 290лв ???  
    • от Vladimir96
      Здравейте решил съм да си сменям старата щайга с нова и за момента съм се спрял на тази. Ще го използвам главно за интернет,филми,музика,и игри през андроид емулатор,може и не само през него,та какво ви е мнението  Благодаря
      Кутия със захранване Segotep ATX SG-PS-111D-500 +2 отделни вентилатора 92 и 120мм
       https://desktop.bg/desktop_cases-segotep-segotep_atx_sgps111d500
      Дънна платка Gigabyte Z170-D3H LGA1151
       https://www.ioncomputers.bg/product/3275/gigabyte-z170-d3h.html
      Процесор Intel Core I3-8350K Coffee Lake
      https://www.ioncomputers.bg/protsesor-intel-core-i3-8350k-coffee-lake-soket-lga1151.html
      RAM памет 2х4GB DDR4 2400 MHz Corsair Vengeance LPX Black Heat spreader
      https://www.ioncomputers.bg/product/5103/ram-pamet-4gb-ddr4-2400-mhz-corsair-vengeance-lpx-black-heat-spreader.html
      Хард диск 1TB 3.5" Seagate Barracuda ST1000DM010
       https://www.ioncomputers.bg/product/7344/hard-disk-1tb-3-5-seagate-barracuda-st1000dm010-s-3-godini-garantsia.html
      Видеокарта Palit GeForce GT 710 (2048MB DDR3) (Закупих я наскоро,заради старата ми щайга )
      https://desktop.bg/archive/desktop_video_cards-nvidia-GeForce_GT_710-palit_geforce_gt_710_2048mb_ddr3#characteristics
    • от Kuncavia
      Здравейте,
      Наскоро реших да добавя малко RAM, тъй като започна да не ми достига. 
      Тъжното, е че сегашната ми RAM е 2х4GB - 1333... Още по-тъжното, е че нова 1333 е по скъпа от DDR4 памети... 
      Може би и точно с тази цел, да надградиш мащабно. И като гледам, май така ще стане. Реших да оправя проблема с дъното, само че от там се оказва, че процесора ми е втора генерация, а дъното, на което съм се спрял е осма. 
      Както си правих някакви дребни кръчмарски сметки, така кошницата набъбна доста рязко. Първоначалната идея бе, да засиля малко RAM паметта, след което за взема бюджетната GTX1050TI и проблема с гърлото да е решен...
      Сегашната карта е GTX560 1GB, което ме учудва, че издържа 7 години и подкара доста хитови заглавия на Medium детайли и през 2017 г. 
      Компютъра като цяло ми трябва за WoW. Играта определено не е от най-тежките, но при райд, се налага да намалям значително детайлите. Не стига, че графиката е доста дървена за 2013+ г., ами да я намалям допълнително, не е кеф.
      Понякога се залъгвам като излезе нова игра тип Hitman, CoD, Assassin Creed и т.н. Но като цяло ги играя за 2-3 дни, след което заминават в кофата. Точно затова се надявам, че видео картата, към която съм се спрял, е правилното решение.
      Съответно моля за съвет или мнение, към компонентите, на които съм се спрял:
      Процесор: Intel Core i7-8700K Coffee Lake 6-Core 3.7 GHz (4.7 GHz Turbo) LGA 1151 (300 Series)
      Дъно: ASUS ROG Strix Z370-E Gaming LGA 1151 (300 Series)
      Вентилатор: Cooler Master V8 GTS
      RAM: G.SKILL TridentZ RGB Series 16GB (2 x 8GB) 288-Pin DDR4 SDRAM DDR4 3200 (PC4 25600)
      Видео: ASUS STRIX-GTX1050TI-O4G-GAMING

Процесора има едно сигурно, роб съм на марките и определено Intel е моята. Това над което се чудех, е дали да е 3.6 или 4.2, но разликата не е кой знае колко голяма и се спрях на малко по-големия.
      Дъното е ясно, ASUS или смърт! Идеята да се набия със 100+ повече пари, за подобно дъно идва изцяло от RGB подсветката, тъй като почти цялата периферия ми е RGB на Razzer... А и луд на шарено се радва и имам прекрасна кутия с изцяло стъклен капак.
      Вентилатора на процесора е на принципа на шаренията, но главната причина да заложа на смяната на стоковото охлаждане, е че при WoW в момента, вентилатора ми иска да полети в космоса и шума в стаята е като на сървърно помещение. Може би при 8 генерация ще е в пъти по-различно, но все пак...
      RAM... Искаше ми се да напъна бюджета за 3600, но разликата е много голяма, затова мисля на първо четене да сложа 2х8 на 3200, пък ако издъхне след време да добавя още 2.  
      Видеото отново робува на ASUS ROG, много ми се искаше да мога да напъна още малко бюджета и да стигне за GTX1060, но на този етап отпада като вариант. 

За съжаление, освен да дам безсмислени пари за стара RAM и на първо време да надградя само видео картата, няма друг начин за закупуване на компоненти поетапно. Единствения вариант е да накупя нещата и да оставя старата карта, докато се престраша за 1060, което си е чисто престъпление спрямо конфигурацията...

Благодаря предварително за съветите и градивната критика, надявам се да не съм ви отегчил с размисли на глас
      Поздрави! 
    • от Svtl
      Здравейте, 

Ще си сглобявам конфигурация за виртуална реалност като бюджета ми е около 4500лева (5к с монитора). Монитор имам избран, остана машината. Насочил съм се към i7-8700K, 32GB RAM, 240 SSD, 1 TB HDD, Водно охлаждане. Въпроса ми е по-скоро от към видеото. Бюджета ми за видео е 1800/2000лв, в случая дали ще е по-добре да взема 2x1060 в SLI мод, или на единична бройка да се насоча. 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.