Премини към съдържанието
Михайлов

Проблем при свързване на IPTV приемник на Виваком през ресивър към телевизор

Препоръчан отговор

Здравейте.

Имам проблем при свързване на цифров приемник за IPTV на Виваком към телевизор през ресивър. Приемникът е Huawei. Ресивърът е Onkyo TX-RZ 810, модел 2016 година. Телевизорът е Сони, модел 2015. В момента не мога да напиша модела, сравнително съвременен, с операционна система, WiFi и еthernet, USB, с 4 HDMI входа и оптичен аудио изход. Приемникът на Виваком е с HDMI изход и с оптичен аудио изход.

Същност на проблема:

При свързване по HDMI на приемника на Виваком към HDMI вход на ресивъра, а от него към HDMI вход на телевизора, при първата смяна на TV канал от приемника на Виваком, пада резолюцията на изображението. От Full HD - 1920x1080 - на 480 по нещо си или на 320 по нещо си.И няма оправяне. помага единствено пълен ресет на ресивъра. Този ефект се получава при свързване на приемника на Виваком към всеки възможен HDMI порт на ресивъра / а те са 8/, както и при свързване на на изхода на ресивъра към всеки възможен HDMI порт на телевизора /а те са 4/.

Пробвах и със втори приемник на Виваком /ползвам два приемника за два телевизора/. И с втория приемник е същата работа.

Ако приемникът на Виваком се свърже директно по HDMI към телевизора, няма никакви проблеми. И на четирите HDMI порта.

За мен единственото възможно обяснение е, че при превключване на канали, приемникът на Виваком за части от секундата преминава на изображение с много ниска резолюция, а след това се връща обратно на резолюция Full HD. И в този момент на ниска резолюция ресивърът превключва на нея и после не може да възстанови Full HD.

Ако ресивърът се ползва не с приемника на Виваком, а с всички останали аудио-видео устройства в къщи, няма никакъв проблем. А към ресивъра са навързани по HDMI още:

мултимедиен плейър Dune HD 4K Duo Base, 4K блурей плейър Sony UBP-X800, стрийминг устройство Google Chromecast 2 Ultra /4K/, Андроид ТВ бокс Xiaomi Mi Box.

Всичко това работи чудесно през ресивъра и със ресивъра, а оттам - към телевизора.

Проблемът с приемника на Виваком и ресивъра съм го решил чрез "заобикаляне" на ресивъра - свързал съм по HDMI приемника на Виваком и телевизора, а звука от телевизора съм подал към саундбар под телевизора по оптика. Мога да подам и звук директно от приемника на Виваком към ресивъра по оптика. Но това остава малко по-неудобен вариант.

Продължавам да се чудя дали може да се реши проблемът с резолюцията на изображението при свързване по HDMI .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е правилното решение. По тази тема има много да се пише и обяснява а нямам нито време нито желание. С две думи: Приемника на Виваком се свързва с HDMI вход на телевизора. От ТВ. се извежда звук към ресивъра а не към някакви саунд барове с оптика или коаксиален цифров кабел. Този ресивър има и двата входа.Препоръчвам не оптиката а коаксиалния цифров кабел.Така се ползват аудио декодерите на ресивъра.По друг начин няма да тръгне качествен образ и звук.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.