Премини към съдържанието
Valchev83

Мощен рутер с принт сървър и възможност за свързване на външен хард диск

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Препоръчайте ми рутер, който да покрива всички изисквания, изброени по-долу:

1. (задължително) Да е достатъчно силен рутер, за да покрива целия апартамент и терасата. Апартамента е тухлен. В най-лошия случай ще съм на разстояние около 15м от него и ще трябва да преминава през 2 интериорни врати и 7-8 метра коридор между тях, като трябва да отбележа и, че спалните са перпендикулярно на коридора. Точно тоя ъгъл май "мъчи" сегашния ми рутер (ТП-линк Арчър С2) и в спалнята нямам добро покритие. 

2. (задължително) Рутера трябва да има и Принт Сървър, към който да мога да свържа и "3в1" Самсунг х3400.

3.(задължително) Рутера трябва да има и втори USB порт, като поне един от двата да е 3.0 и да мога да свържа външен хард диск и да записвам HD филми от лаптопа и да ги гледам на всеки един от телевизорите вкъщи.

4. (желателно, но не задължително) Хубаво би било ако и телевизора ми може да записва предавания директно на него. 

5. (почти Задължително) Да може да се настрои VPN и когато съм в чужбина да мога да гледам българска телевизия онлайн, все едно съм си вкъщи. Доколкото знам май всички провайдъри ограничават услугите в рамките на България заради авторски права, а тези които го позволяват искат многократно по-високи такси. 

Наясно съм, че ако има такова "животно", то ще струва доста пари, затова не съм си поставил бюджет, но и не изгарям от желание да похарча за рутер такава сума, с която бих могъл да отида на почивка в чужбина. Затова предлагайте различни варианти. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Raze написа:

И аз си мислех за този, но все се надявам да има и по-евтин вариант, който да отговаря на изискванията. Ако не - ще трябва да поръчам този директно от щатите, че в България струва колкото Голф 3-ка :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Друг вариант да си настроиш някакъв по-евтин компютър за локален сървър и да си добавиш още един рутер, който да препредава сигнала от сегашния.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И този вариант ми мина през ума, но нямам място, където да държа голям настолен компютър, а тия малките новите са на цените на скъпите рутери, и не решават въпроса с Wi-Fi покритието, та май един хубав скъп рутер ще ми излезе по-евтино, отколкото подобно решение. 

D-Link AC3200 и ASUS AC3200 излизат по около 455лв с доставка, мито и ДДС ако ги поръчам от американския амазон, а в България са по 600лв. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак 600 лв. не са:

http://nikem-bg.net/computer-components/D-LINK-DIR-890L-WL-AC3200-ROUT/

Даже ако почакаш малко, може и да го вземеш за  412,00 лв., пише че е някаква доставка през Румъния:

https://edigital.bg/ruteri/d-link-dir-890l-ac3200-ultra-wireless-tri-band-gigabit-router-p384456

Горния Asus също е вариант, незнам за какво ти е USB 3.0 порт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 11 часа, Valchev83 написа:

ще трябва да поръчам този директно от щатите, че в България струва колкото Голф 3-ка

Помисли и за гаранционната поддръжка!

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 18.06.2018 г. в 20:31, Raze написа:

Чак 600 лв. не са:

http://nikem-bg.net/computer-components/D-LINK-DIR-890L-WL-AC3200-ROUT/

Даже ако почакаш малко, може и да го вземеш за  412,00 лв., пише че е някаква доставка през Румъния:

https://edigital.bg/ruteri/d-link-dir-890l-ac3200-ultra-wireless-tri-band-gigabit-router-p384456

Горния Asus също е вариант, незнам за какво ти е USB 3.0 порт.

Много благодаря за линковете, колега. Не знаех, че и в България може да се намери на цени като в щатите. Аз обикновено проверявам в няколко сайта, които знам и в www.pazaruvaj.com за да сравня цените, но явно това изобщо не е достоверна информация и има места, от където може да се вземе евтино. 

Относно ЮСБ 3 - искам го за по-бърз трансфер на данни межди лаптопа и външния хард, който ще е закачен на него. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За трансфера пак е малко относително - дали лаптопа ще успее да приема/предава с максималната USB3 скорост през безжична мрежа? USB 2.0 се води 480 мегабита, но реално е около 35 мегабайта/секунда - тествал съм с външен диск с USB3 преходник, при USB3 скоростта е много по-висока:

https://en.wikipedia.org/wiki/USB

Ако успееш да я достигнеш с лаптопа - супер, но много ме съмнява, че ще се доближиш до 30 мегабайта, освен ако не му сложиш някакъв супер бърз и мощен WiFi адаптер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Raze написа:

За трансфера пак е малко относително - дали лаптопа ще успее да приема/предава с максималната USB3 скорост през безжична мрежа? USB 2.0 се води 480 мегабита, но реално е около 35 мегабайта/секунда - тествал съм с външен диск с USB3 преходник, при USB3 скоростта е много по-висока:

https://en.wikipedia.org/wiki/USB

Ако успееш да я достигнеш с лаптопа - супер, но много ме съмнява, че ще се доближиш до 30 мегабайта, освен ако не му сложиш някакъв супер бърз и мощен WiFi адаптер.

С геймърски лаптоп съм - ASUS ROG 752VW и вградения Wi-Fi адаптер уж е доста бърз, за да позволява да се играят тежки игри в мрежа, така че би трябвало да имам полза от USB 3.0. Освен това така ще съм малко по-futureproof :)

A относно въпросните рутери - то е ясно, че всички от топ класа ползват един и същ чипсет и са почти еднакви по функционалност и всеки от тях ще ми свърши добра работа. Интересува ме кой от тях е с най-голям обхват? Искам да имам стабилна връзка дори и на терасата и в най-отдалечения край на апартамента (нова тухла).  Явно това ще определи на кой от тях да се спра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На лаптопите в повечето случаи слагат едни и същи адаптери с малки разлики, твоя едва ли е нещо кой знае какво повече. Имай в предвид, че 300 мегабита връзка са около 37.5 мегабайта/секунда на максимална скорост. Това е колкото трансфера на USB2.0. Освен ако адаптера ти не е над 300 мегабитов и да поддържаш такава скорост на връзката навсякъде, ползата от USB3 ще е точно НУЛА.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Raze, забравяш 5GHz

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стига адаптера му да ги поддържа и пак скоростта там не е кой знае колко висока - в идеалния вариант да достигне 100 мегабайта, което за обикновен HDD става, но за SSD е малко. Да не забравяме, че на 5 GHz разстоянията са по-къси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Raze написа:

Да не забравяме, че на 5 GHz разстоянията са по-къси.

Всичко си зависи от компонентите и разположението...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, DarkEdge написа:

Всичко си зависи от компонентите и разположението...

Всичката ми техника, за която имам нужда от бърз интернет е или на 5GHz или вързана с кабел директно на рутера, а и се ползва предимно в хола в непосредствена близост до рутера. Освен това тези скорости са само теоретични, а на практика никога не съм постигал дори близки до тях с USB 2, та затова държа на 3.0. Като гледам с какви темпове се развиват технологиите. това, което днес е препоръчително утре може би ще е задължително, а тоя рутер го купувам с идеята да го ползвам поне 6-7 години, а ако издържи - може и до 10. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още догодина ще започнат да излизат рутъри/wifi адаптери/карти с WPA3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Колев60 написа:

Аз съм ти написал пост за твое улеснение, но явно четеш само на диагонал: "Всичко, което искаш го може. Но това е версия 1. Ако изчакаш още малко ще внесат версия 2, който е още по добър и ще ти удовлетвори всички претенции в близките 7-8 години."

Прочетох го, колега, но въпроса е кога ще ги пуснат? Не ми е голям проблем да изчакам месец - два, но не ми се чака повече. То така или иначе вечно ще има нещо по-добро, което се очаква в близкото бъдеще, но все в даден момент човек трябва да се спре на нещо. 

А кога се очаква да пуснат рутерите с WPA3? Ако ще е началото на следващата година може евентуално да изчакам, ама ако ще са на космически цени в началото и ще трябва да чакам след това и цените да паднат... няма да го дочакам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.