Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Прочети кой трие буутлоадъра на Линукса и тогава давай "неограничено" мнение. По-голямо лайно от Лайняндос - няма, яж си "вкусотиите" на М$ и не се обаждай неподготвен, нямаш знания да квалифицираш кое е ограничено и кое не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз знам кое какво трие, но ти да не си на % към някоя линукс дистрибуция, че ги защитаваш толкова? Как ми определи знанията от разстояние не ми е ясно. Ползвам си това, което ми харесва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Май ти си на % от М$ да си мислиш, че не е в тях проблема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, bvbfan написа:

освободи се от оковите и ползвай свободно ОС.

Не забравяй, че на народа му трябваха 500 години, за да пожелае да се освободи от рязаните окови.
И от платените окови няма да му е толкова лесно да пожелае да се отърве.

Windows_users.jpg

• Харесва ми 1
  • Ха-ха 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не очаквах, че линукс потребителите сте толкова агресивни.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Raze написа:

Не очаквах, че линукс потребителите сте толкова агресивни.

Не сме ние тези, дето трият буут лоудъра на линукс, така че кой е агресивен може доста да се поспори...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То се вижда от писанията, директно нападате без обяснения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Raze написа:

То се вижда от писанията, директно нападате без обяснения.

Какво има да се обяснява? Боза 10 е агресивна ОС, която директно трие (без да те пита) гръб-а на Линукс, защото целта на Микрошит е (както те самите си казаха) да накарат повече линукс потребители да се поробят с Windows. И понеже Windows 7 и 8.1 не са достатъчно агресивни, затова и ще им спират поддръжката толкова скоро (съответно 2020 и 2021 година). Windows XP, 7 и 8.1 просто пренаписват MBR на хард диска, но не пипат инсталацията на линукс или гръб-а и затова с "жива" флашка можеше да си оправиш нещата. Windows 10 обаче, както се вижда не само в този форум, с последните ъпдейти са го направили не само да пренаписва MBR-а, но и директно да трие цялата линукс инсталация все едно никога не е била инсталирана. От това накъде по-агресивно, ми кажи?

Редактирано от rado84 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен по-скоро ме интересува има ли начин да се предпазя да не се случва пак. Колкото и рядко все пак ми се налага веднъж на няколко месец да ползвам Windows - я за интернет банкиране, я за нещо друго. Тази седмица например ми се наложи да си пусна Windows-a, защото исках да направя .iso от един диск за колега, който работи на лаптоп без оптично устройство и 30мин се мъчих на Линус с 3 различни програми и все не разпознаваха диска. Накрая пуснах Windows, сложих PowerISO  от първия път за 3мин станаха нещата. 

Аз за друг вариант освен да ги инсталирам на 2 отделни физически диска не се сещам. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемът ти идва от това, че ии в двата случая, когато ти е затрил Linux-a, Windows 10 инсталира не обикновени ъпдейти (те не могат да застрашат GRUB), а направо се ъпгрейдва към по-нова излязла версия. Този ъпгрейд така е направен, че се командва директно от Microsoft, и не може да се спре. Дори и да успееш да забраниш нормалните ъпдейти, както бях направил аз.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, enuff написа:

Тази седмица например ми се наложи да си пусна Windows-a, защото исках да направя .iso от един диск за колега, който работи на лаптоп без оптично устройство и 30мин се мъчих на Линус с 3 различни програми и все не разпознаваха диска. Накрая пуснах Windows, сложих PowerISO  от първия път за 3мин станаха нещата. 

Може ли имената на програмите, ако не е тайна. Щото аз не бях се научил да работя с Линукс, но открих как може с Бразеро (без да търся в нета, така - случайно), а и с Бразерото не бях се научил да работя. По същия начин "открих" как да си "пиша" флашките с Дискове и чак после открих, че има казано в нета за това. ИмиджБърн може да "бръмчи" през wine също (е, нали не е "дебело" ДВД).

От друга страна - когато знаеш как става бързо, кой те кара да си усложняваш живота. Когато научиш как става - тогава го прави.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно с Brasero пробвах и след това още 2, които намерих по разни форуми, ама бяха пълен т*шак. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имал съм проблеми с разпознаване на ДВД дискове, но както и при Линукс по същия начин и Уиндоус не ги разпознаваше.

Проблеми при запис ми е правила само xfburn най-вече с iso и като цяло имидж файлове. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, enuff написа:

Точно с Brasero пробвах и след това още 2, които намерих по разни форуми, ама бяха пълен т*шак. 

Има една програма, с която се прави всичко с диск,поне това което на мен ми е трябвало. Казва се Xfburn  ,работи се с нея мноого лесно.

Пс После разбрах, че човекът над мен е имал проблем ,който аз не съм имал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, enuff написа:

;) Точно тая опция я няма "от въздуха видима" и иска "горене на сиви клетки".

От друга страна програма за работа с диск не съм ползвал от не помня колко години, може да има промяна някаква, малко съмнително, но има такава вероятност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.09.2018 г. в 9:51, enuff написа:

Мен по-скоро ме интересува има ли начин да се предпазя да не се случва пак. Колкото и рядко все пак ми се налага веднъж на няколко месец да ползвам Windows - я за интернет банкиране, я за нещо друго. Тази седмица например ми се наложи да си пусна Windows-a, защото исках да направя .iso от един диск за колега, който работи на лаптоп без оптично устройство и 30мин се мъчих на Линус с 3 различни програми и все не разпознаваха диска. Накрая пуснах Windows, сложих PowerISO  от първия път за 3мин станаха нещата. 

Аз за друг вариант освен да ги инсталирам на 2 отделни физически диска не се сещам. 

Двата отделни диска няма да помогнат. Има много лесен начин да се предпазиш завинаги: Линукс единствена/основна ОС, а Бозата във виртуалка с VirtualBox, като на виртуалката задаваш достъп до интернета на реалната машина.
Колкото до създаването на ИСО, има една много лесна команда за конзолата:

dd if=/dev/sr0 of=/home/username/filename.iso

Което на простосмъртен език преведено означава:
• 'dd' никой не знае със сигурност какво означава.
• 'if' - input file.
• /dev/sr0 - device/sr0 (защо оптичното у-во бива показвано като sr0 нямам никаква идея).
* В някои случаи може да ти даде грешка със 'sr0' и тогава пишеш '/dev/cdrom'.
• 'of' - output file.

С тази команда казваш на Линукс да използва диска за входен файл, означен като sr0, за да създаде изходен файл, където си му указал и с името и разширението, които си задал. Не ти трябват никакви програми, а цялата операция става за секунди.

А интернет банкирането работи и под Линукс. Него не го грее каква ОС използваш, а какъв браузър. Firefox 61+ работи идеално под Линукс, а интернет банкирането даже и не споменава операционната ми система.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.10.2018 г. в 0:32, rado84 написа:

А интернет банкирането работи и под Линукс. Него не го грее каква ОС използваш, а какъв браузър. Firefox 61+ работи идеално под Линукс, а интернет банкирането даже и не споменава операционната ми система.

Когато изисква да се инсталира допълнителен софтуер за подписване, доста го интересува каква е ОС. Тук всяка банка си има специфики - на едната ми банка е само през браузъра и тогава съм съгласен, че няма значение, но другата не. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 2.11.2018 г. в 16:33, enuff написа:

Когато изисква да се инсталира допълнителен софтуер за подписване, доста го интересува каква е ОС. Тук всяка банка си има специфики - на едната ми банка е само през браузъра и тогава съм съгласен, че няма значение, но другата не. 

За електронните подписи съм съгласен. Но ако е само сертификат, който се инсталира в браузъра, тогава няма значение каква е ОС.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.