Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, ползвам Linux Mint и Windows 10 на десктоп като са инсталирани на едно SSD. От доста време не бях влизал в Уиндоус, но вчера го пуснах и почнаха да се инсталират един милион ъпдейти. След ъпдейта и няколко рестарта ми излезе grub rescue и не можеше да вляза нито в Уиндоус нито в Линукса. Буут-нах от флашка в live варианта на Линукс и от там пуснах Boot Repair само че не оправи grub, a след рестарт влиза само в Уиндоус и въобще не ми предлага избор. Пробвах и през Уиндоуса с EasyBCD, но и с него не става. 

Някой да е имал подобен проблем и да се е справил успешно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест, в момента имаш зареждащ се Windows, така ли?

Какво е разпределението на операционните системи по дискове и дялове? Дай един скрийншот на Boot Devices.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, което е 160GB е Линукса, а 8 е SWAP-a. 

image.png.98c1e8ddfaacb535620021fd009ea765.png

image.png.52a45c31ec06982be75e9ac487784eca.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, RudeBoy написа:

Дай един скрийншот на Boot Devices.

Май не се изразих правилно. Имах предвид при стартирането на компютъра, след натискане на съответния клавиш (при мен е F12). Нещо такова:

876019.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

IMG_20180623_213313.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам, че ще те разочаровам, но според скрийншота по-горе вече нямаш Linux :( . Дялът му е Free space. Аз също съм с Dual boot - Windows и Linux Mint, и при мен дялът с Linux се вижда в Disk Management като Healthy (Primary Partititon). 

Нямам идея защо се е получило така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еми нищо, то май нямах някакви кой знае колко важни неща, а поне Линукс се настройва доста по бързо от Уиндоус след инсталация. 

Сега, ако бодна пак Минт на този партишън нали ще може да се влиза и в Уиндоус без някакви допълнителни настройки след инсталацията?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, enuff написа:

Еми нищо, то май нямах някакви кой знае колко важни неща, а поне Линукс се настройва доста по бързо от Уиндоус след инсталация. 

Сега, ако бодна пак Минт на този партишън нали ще може да се влиза и в Уиндоус без някакви допълнителни настройки след инсталацията?

Амиии ... не знам :)

Последния път при мен се получи нещо интересно: Инсталирах Linux Mint след Windows 10. И двете са на SSD-то, както е при теб. При стартиране обаче не ме пита коя ОС да зареди, направо тръгва 10-ката. Но, ако с F12 извикам списъка с boot устройствата, и избера Intel SSDSC2BW120A4 (виж скрийншота по-горе) - и ми зарежда Mint-ът. А Windows 10 се избира с Windows Boot Manager.

Каша някаква ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще изчакам още някой да сподели мнение преди да действам в такъв случай  :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, RudeBoy написа:

Какво има толкова за знаене???

преди 23 минути, enuff написа:

Да, ако си направиш както трябва настройките по време на инсталацията!!!

Линуксите са по-толерантни към другите ОС и не затриват съществуващите буутвания. Това, на RudeBoy е някакйв уникат!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

jhoro, не си разбрал. Линукс не ми е затрил нищо. По-скоро Windows-ът вече не му позволява да създаде grub след инсталацията, който да управлява изборът на ОС за зареждане.

Може и само при мен да е така, не знам. 

• Еха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, RudeBoy написа:

jhoro, не си разбрал. Линукс не ми е затрил нищо. По-скоро Windows-ът вече не му позволява да създаде grub след инсталацията, който да управлява изборът на ОС за зареждане.

Може и само при мен да е така, не знам. 

Е как Уиндоуса не позволява, при  положение, че същия Уиндоус не е активен по време на инсталацията на другата ОС (в случая -Linux Mint).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На UEFI boot ли си или на "нормален"? С live linux имаш ли достъп до linux дяла?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги ,когато се инсталира Уиндоус след Линукс се получава ,това което се е получило при теб. Grub изчезва и има само Уиндоус,просто Уиндоусът "не харесва, не познава " и не показва дела на Линукс.Имал съм такива случаи.Обикновено съм го оправял с Линукс  на флашка , който има Grub  в настройките/има дистрибуции при които го няма ,защото се предполага че ще има само Линукс ,различни конфигурации/или с преинсталация на Линукс.Когато  съм пускал Grub чрез  Линукса на флашка в него се вижда всичките налични системи и чрез него се поправя  бутването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз реших проблема вече като инсталирах отново Линукс на дяла, защото май всичко се беше затрило. Сега имам опциите и за 2те ОС. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, RudeBoy написа:

Последния път при мен се получи нещо интересно: Инсталирах Linux Mint след Windows 10. И двете са на SSD-то, както е при теб. При стартиране обаче не ме пита коя ОС да зареди, направо тръгва 10-ката. Но, ако с F12 извикам списъка с boot устройствата, и избера Intel SSDSC2BW120A4 (виж скрийншота по-горе) - и ми зарежда Mint-ът. А Windows 10 се избира с Windows Boot Manager.

Каша някаква ...

Предполагам , че Линукса ,който си инсталирал няма Grub в конфигурацията .Когато се е правила дистрибуцията се е предполагало , че ще има само Линукс и за това не е добавен.Ако обаче са монтирани системите на два различни ФИЗИЧЕСКИ диска и Линукса има GRUB ,  трябва да се настрои компютърът да бутва от диска с Линукс ,а от GRUB менюто му да избираш. Казвам това по ЛОГИКА!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно защо windows ти е затрил linux дяла, ама то от микромеките всичко може да се очаква. Иначе ти е затрил grub, понеже при обновяването си е направил нова инсталация на новата версия и е презаписал boot дяла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, bigiadri написа:

Предполагам , че Линукса ,който си инсталирал няма Grub в конфигурацията .

И аз как да го разбера това? Тегля си стандартно ISO на Linux Mint x64 Mate, каквото винаги съм слагал. Инсталацията винаги ми е протичала по един и същ начин. Просто последния път, след рестарт, не ми излезе мено за избор на ОС, а направо си зарежда Windows-ът. За да стартирам Linux-а, трябва ръчно да избера диска, на който е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А какво се случва след като изключиш или рестартираш, след като един път си избрал старта от диска с Линукса - кое зарежда след това? И, вероятно ;) , това не може да се промени защото на теб ти е приятно така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Винаги ми стартира Windows. Освен, ако не натисна F12 преди зареждане, и не избера буутване от SSD-то - третия ред на скрийншота в горния ми пост.

И да, вярно е, така ме устройва. Затова съм го оставил.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При мен сега след инсталацията на Линукс стартира grub, където ме пита дали искам Линуск или Уиндоус 10, ако избера Уиндоуса пък следва Windows Boot Manager-а, където реално има само 1 избор - Windows. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.