Премини към съдържанието
Visotsky

Споделяне на принтер от Raspberry Pi на компютър с Windows 10 1803

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам следният проблем: досега си споделях без проблеми принтера от едно Raspberry Pi на всички компютри вкъщи - в Windows 7 и досегашните версии на 10 функцията HomeGroup ми вършеше чудесна работа. Преинсталирах стационарния с 10, версия 1803, и бях неприятно изненадан - вече тази функция липсва. Опитах как ли не, но машината просто отказва да види сървърчето, а оттам невидим остава и споделеният не него принтер. Успявам да подкарам скенера със SaneTwain, имам достъп до споделените дискови носители през FileZilla, но принтерът не тръгва. Марка и модел: Xerox WorkCentre 3119. Досега е вървял на всичко, но тази версия 1803 ме препъна...

Предварително благодаря на отзовалите се! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Провери услугите Computer Browser и Workstation стартирани ли са.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, DarkEdge написа:

Провери услугите Computer Browser и Workstation стартирани ли са.

Стартирана е Workstation, а Computer Browser изобщо няма във възможните за стартиране услуги, мога да пратя и екранно копие. Става дума за Windows 10 1803 - версията след премахването на HomeGroup.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Стартирай Services.msc и там виж за Computer Browser. Ако е Disabled задай Automatic (Delayed) и стартирай от бутона.
Ако стартирането на тази услуга не помогне, виж в Control Panel > Programs and features > Turn Windows features on or off > SMB 1.0/CIFS File Sharing Support има ли отметка. Ако няма сложи. Може да иска рестарт

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Ако стартирането на тази услуга не помогне, виж в Control Panel > Programs and features > Turn Windows features on or off > SMB 1.0/CIFS File Sharing Support има ли отметка. Ако няма сложи. Може да иска рестарт 

Жив да си! Получи се! :)

Благодарско! :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Visotsky написа:

Получи се!

С кое? server или smb?
Питам, за да могат други с такъв проблем лесно да намерят решението

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.06.2018 г. в 11:42, DarkEdge написа:

С кое? server или smb?
Питам, за да могат други с такъв проблем лесно да намерят решението

Стана със SMB 1.0/CIFS File Sharing Support. Благодаря за подсещането, споделям резултата.

В последните дни преинсталирах сървърчето с Stretch и пак се появиха проблеми. Всички машини го виждат, но тази с 1803 - само името, а при клик дава отказ за достъп. За целта съм пуснал нова тема. Ако някой прецени, може да обедини двете, проблемите са доста сходни, макар да изискват различни решения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Visotsky написа:

Стана със SMB 1.0

Ако не ме лъже паметта, това SMB 1.0 хич не е за препоръчване да се ползва. Сериозни проблеми със сигурността има. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно по тази причина е и изключен по подразбиране в последните версии на Windows. Но, пък, без него няма споделяне...
Параграф 22

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, DarkEdge написа:

Точно по тази причина е и изключен по подразбиране в последните версии на Windows. Но, пък, без него няма споделяне...
Параграф 22

Само споделяне на принтер ли визираш, че няма или изобщо споделянето като цяло, което включва и файлове? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо споделянето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, DarkEdge написа:

Изобщо споделянето.

Ами знам ли, не мисля, че е така. Току що пуснах виртуалката с прясно инсталирана Win 10, SMB 1.0 както е по подразбиране не е включено, но пък спокойно шернах папка от юзер директорията и я достъпих от Линукс машина.  Мога и видео да направя. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, exwol написа:

прясно инсталирана Win 10

Коя версия?
По принцип не би трябвало да можеш да споделиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, DarkEdge написа:

Коя версия?
 По принцип не би трябвало да можеш да споделиш.

Дръпната от сайта на Майкрософт на 27.12.2018. Да бацна ли едно видео малко по-късно? Нямам против, само да си напиша нещо в другата ми тема. :) 

Screenshot from 2019-01-04 18-21-01.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, exwol написа:

Да бацна ли едно видео

Не, няма нужда. Не се учудвам на възможността...
В последно време се случват твърде много странни неща в Microsoft...
SMB 1.0  го изключиха заради Petya с цел да се ограничи достъпа му до мрежовите ресурси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, DarkEdge написа:

Не, няма нужда. Не се учудвам на възможността...
В последно време се случват твърде много странни неща в Microsoft...
SMB 1.0  го изключиха заради Petya с цел да се ограничи достъпа му до мрежовите ресурси.

Не ги следя много последната година, съсредоточих се в/у други неща, но до колкото знам даже ще бъде премахнат въпросният протокол. Прекалено е уязвим вече. Видео мога да направя не ми пречи, но предполагам вярваш, че работи споделянето и то без проблеми. Тествах за директории, вярвам, че с правилните настройки ще работи и за принтери/скенери. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:
@exwol, виж на какво попаднах днес:
https://www.thewindowsclub.com/system-requires-smb2-higher-error-windows-10

A smb1.0 се активира от конзола:
Dism /online /Enable-Feature /FeatureName:”SMB1Protocol” -All

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

:offtopic_s:
@exwol, виж на какво попаднах днес:

Възможно ли е от някаква версия нагоре, вече да вади тази грешка и да иска актуализация на SMB v1 до v2 при условие, че потребителя я е активирал, защото до колкото разбирам от 1709 идва изключен по подразбиране? Нормален прийом ако е така имайки предвид, че протокола е така уязвим. Предполагам го пазят все още, за да поддържат вероятно някои по-стари практики, но мисля, че ще го премахнат изобщо в по-следващи издания. Ситуацията при мен по подразбиране на тази 10-ка, която инсталирах - версия 1809.

Screenshot from 2019-01-07 13-25-05.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш го, но не е активиран (в Windows features в контролния панел няма отметка на SMB 1.0 или в конзола:
За мен в конзола става по-бързо.

И имам съмнения, че няма да спрат SMB 2.0/3.0

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, DarkEdge написа:

Имаш го, но не е активиран (в Windows features в контролния панел няма отметка на SMB 1.0 или в конзола:
 За мен в конзола става по-бързо.

И имам съмнения, че няма да спрат SMB 2.0/3.0

Да имам го, но не включен по подразбиране, написах го онзи ден:

на 4.01.2019 г. в 18:15, exwol написа:

...Току що пуснах виртуалката с прясно инсталирана Win 10, SMB 1.0 както е по подразбиране не е включено...

Инак визирах, че ще махнат SMB v.1. За 2 и 3 си прав, ще си идват активни по подразбиране. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги,

Някой има ли идея как да направя видим принтера от Raspberry Pi (Stretch) на машина с Windows 10 1803, та да го инсталирам и да го ползвам и на нея? Пуснал съм SMB, Raspberry се вижда по мрежата, но при опит да видя какво споделя с банален двоен клик получавам отказ - Windows cannot access.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Народе, дайте акъл как да видя принтера. Виждам сървърчето през PuTTY, виждам го през VNC, но принтерът, който то споделя, изобщо не се вижда. Не го инсталира нито по IP, нито никак... Тоя отвратителен 1803, не знам за какво им трябваше да махат HomeGroup!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, Visotsky написа:

Народе, дайте акъл как да видя принтера. Виждам сървърчето през PuTTY, виждам го през VNC, но принтерът, който то споделя, изобщо не се вижда. Не го инсталира нито по IP, нито никак... Тоя отвратителен 1803, не знам за какво им трябваше да махат HomeGroup!

С HP, XEROX и Kyocera съм нямал грижи по IP.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 27.01.2019 г. в 19:48, Танер Заит Расим написа:

С HP, XEROX и Kyocera съм нямал грижи по IP.

Принтерът е Xerox WorkCntre 3119. И по IP не го намира.

Проблемът е, че вижда сървърчето, но само като наличност. Когато кликна върху него по мрежата, за да видя какво споделя, не ми дава достъп. Инак, никакви проблеми нямам през SSH, през VNC - също. Но мрежата на Windows 10 1803 - нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване