Премини към съдържанието
noF4ir

Grub rescue след изтриване на Ubuntu

Препоръчан отговор

Здравейте. Вчера реших, че искам да си изтрия Ubuntu-то (дуал-буутвам с Win 10ка) от компютъра и да го инсталирам наново, само че директно махнах дяла, което ме "стъкна" в Grub буутлоудъра, инсталиран в MBRто. Тоест, трябва да възстановя MBR с Win 10 буутващо устройство (или с Live-ка на Ubuntu да изтрия grub-a от /boot/grub), но проблемът е там, че портовете ми не работят (Предполгам, следствие на това, че не съм ъпдейтвал компа *горе-долу от 3-4 месеца, тогава и спряха да бачкат* - Windows-а и драйвърите). Всъщност, се случва да заработят, но след много наместване на мишката или флашката (след няколко минути, или когато се разместят, спират функционалността ти, по подразбиране). Затова реших да пробвам с буутващ диск *DVD+R* - https://prnt.sc/jzm86m , https://prnt.sc/jzlrpi :) :) Също така не се отчита и от BIOS-a, което явно не знаех, че се случва. Та, стигнах до извода, че трябва да го направя с DVD-R ? Ще съм ви изключително благодарен, ако ми окажете нужната помощ ;)

*Пробвах да изръчкам там нещо си (да влезна в Windows-a) чрез grub rescue-то с ls, set и тн, но всяко едно разделение (или там каквото е - hd0,msdos1-2-3-5-6) показва "Filesystem is unknown". Сега използвам друг компютър, който не е мой.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как така не ти работят USB? Или не си записал USB паметта правилно, или имаш хардуерен проблем с дъното, за да не работят. Каква ти е била инсталацият - UEFI или MBR? Пробвай така:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Raze написа:

Как така не ти работят USB? Или не си записал USB паметта правилно, или имаш хардуерен проблем с дъното, за да не работят. Каква ти е била инсталацият - UEFI или MBR? Пробвай така: 

От преди няколко месеца досега просто компютърът не засича мишката или някое друго устройство, освен ако не ги намествам известно време. Явно ще е от дъното, за което си нямах и на представа, не съм един от най-добрите с хардуера. MBR.

На лаптоп съм (предполагам, става ясно щом не използвам мишка, а тъч пад, но все пак, ако има някой, който не е разбрал).

Благодаря ти, но точно относно видеото казвам, че не става чрез команди в grub-а (Отделил съм със звезичка).

Утре или други ден ще отида да взема един DVD-R и ще пробвам с него. Вие все пак изказвайте някакви мнения :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Затова те питах каква ти е инсталацията - UEFI или нормална. Също мисля, че има значение дали диска ти е GPT или MBR.

https://www.intowindows.com/how-to-create-windows-10-bootable-dvd/

От картинката, към която си дал връзка, надписа означава, че диска ти не е записваем. Трябва да сложиш или празен DVD диск или презаписваем и съвместим със записвачката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, Raze написа:

Затова те питах каква ти е инсталацията - UEFI или нормална. Също мисля, че има значение дали диска ти е GPT или MBR.

https://www.intowindows.com/how-to-create-windows-10-bootable-dvd/

От картинката, към която си дал връзка, надписа означава, че диска ти не е записваем. Трябва да сложиш или празен DVD диск или презаписваем и съвместим със записвачката. 

Нямам си и на идея за диска. А също какво трябва да значи записваем, презаписваем и тн? А съвместим със записвачката, тоест? Ох леле, лошо ми стана. Взех 2 DVD диска от 4.70gb (реално бяха по-малко), 16х, 120min (каквото и да значат тези неща) и recordable (записваем?), DVD+R, като ги вкарах в компютъра, избрах да работят като USB флашка или "първата опция".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами ти си ги прецакал. Сега вземаш нов диск, слагаш го и без да избираш нищо даваш да запише имиджа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

Ами ти си ги прецакал. Сега вземаш нов диск, слагаш го и без да избираш нищо даваш да запише имиджа.

Ох, майко, ама съм и аз един сакат. Благодаря ти изключително много! Ще видим какво ще стане през следващите дни, а какъв диск всъщност да взема, DVD+R или -R ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте отново! Сега разполагам с Убунту диск, пуснах live сесия, изтрих grub папката, но всичко си беше еднакво след един рестарт. Та, сега се чудя дали да не пробвам да инсталирам Убунту върху предишния дал, на който беше инсталиран или да пробвам с Windows 10 диск и оттам да направя дадените стъпки, вие какво мислите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И двата варианта стават. Снимай в горния клип като изпълниш команда "ls" какво ти дава и след това "ls" на всеки дял като направиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Raze написа:

И двата варианта стават. Снимай в горния клип като изпълниш команда "ls" какво ти дава и след това "ls" на всеки дял като направиш.

Реших с инсталирането на системата. Ще снимам!

------------------------

Е, малко трудно ще снимам изпълнението на командите, при положение че вече няма "grub rescue" :)

Специални благодарности към Raze за помощта, насочена към мене! Много поздрави!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване