Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нова търсеща машина

Препоръчан отговор

Преди доста време , след като не ми харесваха много неща, махнах Гугъл Хром от всичките ми компютри. За моите нужди Интернет експлорър върши съвсем същата работа, че и в много отношения по-добре. От както Гугъл разреши да ровим в записите , направени на всичко, което търсим, съм шокиран от мащабите на всичко това. И макар, че съм считал, че най-добрата политика срещу следене е да нямаш какво да ти следят, започнах да мисля за алтернатива и на Гугъл. Сетих се за една, за която още преди месеци , в блогът на Свен К. от Ашампо беше написано много и част от което бях публикувал във форума. Става дума за търсещата машина DuckDuckGo.com. Много лесно се добавя в интернет експлорър, направих си я , естествено, и за начална страница и започнах да я изследвам. Оказа се , че работи перфектно, всички отметки и линкове си стоят в експлоръра, никакъв проблем в използването за каквото и да е. Тя дава гаранции, че няма правене на записи и следене ( и за това няма изтриване на такива), много ми хареса. Базирана е в САЩ и има вече стотици милиони ползватели.

ud.PNG

ддг.PNG

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

В самите операционни системи, които ползваме е заложен достатъчно голям потенциал за шпионаж. В интернет дискретност не е възможно да съществува. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление DuckDuckGo е базирана както е написано горе в САЩ,което само по себе си  задължава,ако е нужно да се предостави информацията за потребителите  на агенции като FBI, NSA and CIA. Всички компании базирани в САЩ са обект на Патриотичният им акт.Аз ползвам от доста време Searx,който има следните опции

-няма следене на потребителите

-взима информация от 70 search engine-a

-По подразбиране бисквитките(Cookies) не се ползват и.т.н за повече информация вижте

https://asciimoo.github.io/searx/

https://github.com/asciimoo/searx/wiki/Searx-instances

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, B3M2W0 написа:

Става дума за търсещата машина DuckDuckGo.com.

Още една добра алтернатива - https://www.startpage.com/   Не че много ще помогне срещу следенето, НО е по-малко шаренията, което ми допада.

преди 1 час, Soviet Soldier написа:

В самите операционни системи, които ползваме е заложен достатъчно голям потенциал за шпионаж. В интернет дискретност не е възможно да съществува.

Веднага ми иде наум, че първо ще експортнат отметките от браузърите. :)  Всъщност, много хора пропускат основния фактор, който е IP-то на компютъра в рамките на световната мрежа. Това е повече от ЕГН. Дори се използва не само от агенциите, но и от всякакви частни компании. Цял психологически профил може да се направи, базиран на IP-то. Затова и доста хора ползват Torbrowser или VPN, за да скрият IP-то в някаква степен.

Още една много интересна мярка, подсказана от експерт по сигурността - в част от времето, правете точно обратното на това, което бихте правили. Това изключително много обърква алгоритмите за категоризиране. Например, поставяйте лайкове на личности, които не понасяте, гледайте техни клипове, слушайте боклучава музика. Не е нужно наистина да го правите, въпросът е да покажете антиповедение.

преди 1 час, zarere написа:

10x

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един наистина много добър сайт за Интернет сигурността само,че на немски ;-)

https://www.kuketz-blog.de/

особено тази част

https://www.kuketz-blog.de/empfehlungsecke/

Там пише доста за търсачките и всичко относно сигурността ;-)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като не искаш да те следят, не ползваш Windows. Виж тук кои дистрибуции ги дават за сигурни и имаш много повече възможности за настройки:

https://resources.infosecinstitute.com/top-10-linux-distro-ethical-hacking-penetration-testing/

или най-добре от тук си избираш security:

https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Security&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, Raze написа:

Като не искаш да те следят, не ползваш Windows. Виж тук кои дистрибуции ги дават за сигурни и имаш много повече възможности за настройки:

https://resources.infosecinstitute.com/top-10-linux-distro-ethical-hacking-penetration-testing/

или най-добре от тук си избираш security:

https://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=Security&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&package=All&rolling=All&isosize=All&netinstall=All&language=All&defaultinit=All&status=Active#simple

Бих казал, не върши работа. Принципно е по-добре да се ползва Linux, защото няма телеметрия в 99% процента от случаите. Това е добра стартова точка, защото телеметрията в Windows е доста трудно да се елиминира, но само толкова.

Тия дистрибуции, повече се отнасят за тестване на мрежови уязвимости, отколкото за решаване на проблема с масовото следене. А и не вярвам някои да изгради работна машина, базирана на тях - твърде тежки, твърде специфични, твърде натоварващи хардуера. Наистина обаче, тук и там има сполучливи конфигурации, които биха били от полза в ежедневието, без да натоварват ползвателя с простотии и много излишна работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 часа, B3M2W0 написа:

Тя дава гаранции, че няма правене на записи и следене ( и за това няма изтриване на такива), много ми хареса. Базирана е в САЩ

Последното изречение ме отказа дори и да я пробвам. Предпочитам да ме следят оторизирани за това машини, отколкото прохождащи в бизнеса "патици".:biggrin:

Редактирано от Agentpat™ (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Melmak ® написа:

Още една добра алтернатива

При мен чашата преля, като видях цяла папка с данни за всички мои пътувания-градове, маршрути, престой, използвана мрежа, даже имаше карти с отбелязано мястото. Явно трябва да си изчистя и телефона от всяка гугълска зависимост. Почувствах се направо като бяла мишка в медицинска лаборатория. Забравили са само да запишат номера на обувките.

Сигурно има разни алтернативи , избрах тази, защото я похвалиха в Ашампо, а там не правят компромиси с нищо. Не знам това, което изтриваме в Гугъл, дали не остава някъде, където нямаме достъп.Някой ден някой хохавел може да му хрумне да продаде всички данни на разбойниците. При тези обстоятелства човек става мнителен...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, B3M2W0 написа:

При мен чашата преля, като видях цяла папка с данни за всички мои пътувания-градове, маршрути, престой, използвана мрежа, даже имаше карти с отбелязано мястото. Явно трябва да си изчистя и телефона от всяка гугълска зависимост. Почувствах се направо като бяла мишка в медицинска лаборатория. Забравили са само да запишат номера на обувките.

Сигурно има разни алтернативи , избрах тази, защото я похвалиха в Ашампо, а там не правят компромиси с нищо. Не знам това, което изтриваме в Гугъл, дали не остава някъде, където нямаме достъп. При тези обстоятелства човек става мнителен...

Никой няма "файда" да ти дава безплатни неща без някаква цел,а целта е да търгуват с личните ти данни.То беше ясно,че се следи но след Сноудън вече се видя и реално,че е така ;-)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, B3M2W0 написа:

Сигурно има разни алтернативи , избрах тази, защото я похвалиха в Ашампо, а там не правят компромиси с нищо. Не знам това, което изтриваме в Гугъл, дали не остава някъде, където нямаме достъп.Някой ден някой хохавел може да му хрумне да продаде всички данни на разбойниците. При тези обстоятелства човек става мнителен...

За тази цел си спираш GPS приемника и навигацията и махаш гугъл карти и не ползваш никаква навигация. В самите условия на андроид го има това, че като си включиш GPS даваш съгласие да се ползват тези данни от гугъл. Купуваш си отделно устройство за навигация, без връзка с интернет и никой няма да те следи, данните ще се записват само в твоето устройство.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Raze написа:

За тази цел си спираш GPS приемника и навигацията и махаш гугъл карти и не ползваш никаква навигация. В самите условия на андроид го има това, че като си включиш GPS даваш съгласие да се ползват тези данни от гугъл.

Без къстъм РОМ или читав firewall остават още доста неща които трябва да се спрат.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, Raze написа:

Какво значи "не върши работа"? Хем няма телеметрия, хем не става. Кое ще върши работа според теб?

Както казах, добра отправна точка, но трябва доста други работи да се пипнат, че да има полза.

преди 1 час, Raze написа:

За тази цел си спираш GPS приемника и навигацията и махаш гугъл карти и не ползваш никаква навигация. В самите условия на андроид го има това, че като си включиш GPS даваш съгласие да се ползват тези данни от гугъл. Купуваш си отделно устройство за навигация, без връзка с интернет и никой няма да те следи, данните ще се записват само в твоето устройство.

Тук си прав, но има още един много важен фактор. Подслушват имената на всички околни мрежи и блутут. Ако си в близост до някое устройство, което го знаят къде е, то знаят и твоето къде е. Конкретния пример е за фейсбук апликацията. Това официално са го признали. Въпреки, че подобна апликация, по начало не би трябвало да има достъп до функциите за мрежова свързаност на устройството.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За приложенията вече е отделен въпрос, особено мобилния фейсбук. Да не говорим, че и мобилния оператор постоянно знае къде се намираш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето предложение и от мен,европейска търсачка(френско-германска),която ползвам от няколко месеца и ми се струва добра алтернатива. www.qwant.com

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 8 минути, Pavel! написа:

И като смените търсачката ставате невидими

И кой говори тук за това да си невидим?Става въпрос само да данните събирани от гугъл и за това дали има добра алтернатива,която не събира данни и инфо,не те прави рекламна цел и не споделя данните ти!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Достатъчно е писано и се знае горе долу какво правят майкрософт и тук не говорим за ОС,защо ги намесваш?Не говорим и за останалите услуги на гъгъл,то е ясно какво става като ги ползваш!Говорим единствено за ТЪРСАЧКА и да, има безплатен обяд,защото знам,че тази не събира инфо!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.06.2018 г. в 20:59, Pavel! написа:

Предполагам знаеш, че Qwant ползват Bing, само front end-a е различен. И DuckDuckGo е на същия принцип. Демек ползваш микромеката търсачка с различен дизайн, а че не те следят откъде си толкова сигурен?

Много си прав относно това.Ето на какво се натъкнах докато гледах дали си заслужава да се ползва браузъра Brave

"In June of 2018, Brave released a version of the browser for the purpose of testing Brave as a digital adware[citation needed]. This version of Brave came with around 250 pre-packaged ads, and sends a complete log of the users' browsing activity to Brave[citation needed]. Brave announced that expanded trials will follow[citation needed].

Brave has an agreement with company DuckDuckGo to sell all the search queries done by a user[citation needed], in exchange of a revenue-share with DuckDuckGo and partially disables at least one privacy-protection feature called (user-agent protection, June 2018). DuckDuckGo is showing results and ads from Bing which means that servers at Microsoft are indirectly processing all the search queries from Brave users[citation needed]."

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на 29.06.2018 г. в 20:59, Pavel! написа:

Предполагам знаеш, че Qwant ползват Bing, само front end-a е различен

Това предполагам,че си наясно,че нищо не значи!Резултатите от търсенето(сходни с тези на бинг) не показват и не дават по никакъв начин инфо за търсещия!Google Chrome и Chromium се основават на един проект,но предполагам знаеш,че се различават като браузъри!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Слави Маринов написа:

Това предполагам,че си наясно,че нищо не значи!Резултатите от търсенето(сходни с тези на бинг) не показват и не дават по никакъв начин инфо за търсещия!Google Chrome и Chromium се основават на един проект,но предполагам знаеш,че се различават като браузъри!

Ако компанията е базирана в САЩ е   задължена(,ако е нужно )да се предостави информацията за потребителите  на агенции като FBI, NSA and CIA. Всички компании базирани в САЩ са обект на Патриотичният им акт.Така че,ако сте сигурни че дадената компания не пази наистина никакво инфо за търсещия  е ОК,но както казах по-горе по-добър вариант(поне за мен) е searx  и да си го хостваш сам,така знаеш какво си пазиш и какво не,ама тва  е за ултра фанатици ;-)

Редактирано от zarere
добавка (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е добре,но пък не виждам да  е open source.Лично бих се доверил на open source  и да си видя кода отколкото да се доверявам на обещания ;-). Всеки си има глава на раменете не убеждавам някой да ползва каквото аз просто споделям опит.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

на ‎29‎.‎6‎.‎2018‎ г. в 20:15, Pavel! написа:

човек който ползва Интернет Експлорер.

Приятелче, ако направиш преглед на трафичните данни , ще видиш, че повечето трафик , макар да използвам Интернет експлорър, се осъществява от Edge. Така, че запази презрението си за нещо друго, едни възпитани чичковци с малко повече квалификация са направили нещата както трябва, макар да не са видими от пръв поглед. Нямам в момента програмата Ccleaner, с която това се вижда чудесно , за да ти го покажа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

• Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване